Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, tryfos είπε

Εννοούσα λινκ για τα της εγγύησης (5 με υποχρέωση ετήσιου που λες).

Οπως αναφερω πιο πανω προσφατη αγορα,και ρωτησα τους πωλητες ,για τους ορους της εγγυησης,

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, copol είπε

Γιατί κάποιος να πάρει το equation όταν το κανονικό είναι στην ίδια τιμή;

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-a-c-haier-tide-green-plus-as35tamhra

Άκυρη αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί κάποιος να πάρει το equation όταν το κανονικό είναι στην ίδια τιμή;

ειναι μαζι με εγκατασταση η τιμη στο You οπως Leroy?

 

 

Aπο τις καταναλωσεις που εγραψαν φιλοι εδω, πραγματι προκυπτει μεσοσταθμικα μια καταναλωση για θερμανση σε κιλοβατωρες 5 πλασια της ψυξης.

Εγω στο δικο μου το ειχα υπολογισει καπου 4,5 φορες αρα  ισχυει.

Η μονη διαφοροποιηση ειναι στο δωματιο με το Kuro του @rbx1000 που ειναι μονο 1,5 φορα επανω...κατι μυστικο παιζει εκει!

Στα αλλα δωματια παιζει απο 5 πλασιο (Perfera 18ri) , 5,7 φορες το Edge 18ri  και τελος το Sharp 6,5 φορες (παλιο μοντελο)

Στους υπολοιπους @userAnon 4,8 φορες

Ολα αυτα με τις μπαρες μια ματια αρα κατα προσεγγιση...σε τυχον λαθη μην βαρατε!

 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί κάποιος να πάρει το equation όταν το κανονικό είναι στην ίδια τιμή;

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-a-c-haier-tide-green-plus-as35tamhra

Άκυρη αγορά.

Liakjim εχεις 50 ευρω δωροεπιταγη ανακυκλωσης και δωρεαν εγκατασταση.Χοντρικα κερδος 140 ευρω.Σταθμιζεις και αποφασιζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tryfos είπε

Μήπως θα έπρεπε για λόγους πληρότητας του θέματος στο στο παραπάνω λινκ να προστεθεί στις εγγυήσεις και η Pitsos

Ετοιμο, (Pitsos και Equation/Leroy) ευχαριστω!

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, copol είπε

δωρεαν εγκατασταση

 Ναι, δεν το παρατήρησα.

27 λεπτά πριν, Specs είπε

Aπο τις καταναλωσεις που εγραψαν φιλοι εδω, πραγματι προκυπτει μεσοσταθμικα μια καταναλωση για θερμανση σε κιλοβατωρες 5 πλασια της ψυξης.

Εγω στο δικο μου το ειχα υπολογισει καπου 4,5 φορες αρα  ισχυει.

Η μονη διαφοροποιηση ειναι στο δωματιο με το Kuro του @rbx1000 που ειναι μονο 1,5 φορα επανω...κατι μυστικο παιζει εκει!

Στα αλλα δωματια παιζει απο 5 πλασιο (Perfera 18ri) , 5,7 φορες το Edge 18ri  και τελος το Sharp 6,5 φορες (παλιο μοντελο)

Στους υπολοιπους @userAnon 4,8 φορες

Ολα αυτα με τις μπαρες μια ματια αρα κατα προσεγγιση...σε τυχον λαθη μην βαρατε!

 

2886kwh vs 100KWh εδώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

2886kwh vs 100KWh εδώ...

δεν το εγραψα? 30 φορες το fujitsu 15 το Carrier AΛΛΑ ως βορινο ετσι παει!

Θα περιμενω μηπως και καταχωρησει και κανεις με ιδιο προσανατολισμο να κρινουμε...

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρουμε τελικά κάτι ουσιαστικό για τα pitsos (κατανάλωση, θόρυβο, αξιοπιστία); Midea είναι; Θεωρώ την εγγύηση αρκετά ελκυστική. Πήγαινα για TCL δυνατά αλλά έφαγα άκυρο που δεν έχουν δωρεάν τοποθέτηση πουθενά.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/08/2022 at 20:40, greekfragma said:

Καλησπέρα στους αρκουδισιονάδες. :P

Ψάχνω λύση σε πρόβλημα εσωτερικής διαρροής λόγω υγροποίησης. Η αποχέτευση είναι καθαρή και όσο νερό πέφτει εκεί τρέχει κανονικά από το σπιράλ στον εξωτερικό τοίχο. Έλυσα τα πάντα σχεδόν από πλαστικά φίλτρα καπάκια και έχω καταλήξει οτι η λεκάνη αποστράγγισης δε στέλνει όπως πρέπει ότι στάζει στη τρύπα αποχέτευσης...πέφτει εκεί μια ποσότητα αλλά όχι όλη. Η μονάδα σε κλίση τοποθέτησης καλή δείχνει (δεν έχει αρνητική δηλαδή να μαζεύει περισσότερο νερό από όσο πρέπει).

έχω την εντύπωση οτι είτε η λεκάνη είναι κάπου τρύπια ή στραβή εσωτερικά ή γλύφει σε σημεία που δε πρέπει και οδηγείται νερό εκτός της λεκάνης.

πως προχωράω; έχω σκαλώσει με τα επόμενα βήματα σε λύσιμο γιατί για να βγει η λεκάνη μάλλον πρέπει να βγει όλο το κλιματιστικό από τον τοίχο. (τουλάχιστον βλέπω οι βίδες συγκράτησης λεκάνης να είναι όλες σάντουιτς με το υπόλοιπο της ψυκτικής μονάδας.

γαμωτ γαμωτ γαμωτ.

 

ac1.jpg

ac2.jpg

 

για την ιστορία....

ήρθαν κάτι παλικαράκια τεχνικοί και διαπίστωσαν οτι το κλιματιστικό είναι υγιέστατο και οτι τα λεκανάκια αλλά και η αποστράγγιση είναι μια χαρά. αυτό που είδαν είναι οτι κάποια καλώδια είχαν κουνηθεί και ακουμπούσαν στο στοιχείο σε περίεργα σημεία και έγλυφαν υγροποίηση έξω από το λεκανάκι. Αν το ψείριζα τόσο ίσως να το έβρισκα και μόνος μου αλλά οκ....έδωσα ενα τυπικό 20άρικο για το τέταρτο που ασχολήθηκαν και θα το παρακολουθήσω για λίγες ώρες όπως μου είπαν. Αν δε ξαναστάξει ο ένοχος βρέθηκε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Specs είπε

δεν το εγραψα? 30 φορες το fujitsu 15 το Carrier AΛΛΑ ως βορινο ετσι παει!

Θα περιμενω μηπως και καταχωρησει και κανεις με ιδιο προσανατολισμο να κρινουμε...

Έχω τον ίδιο προσανατολισμό, αλλά δεν έχω ούτε πλήρη ούτε απολύτως σχετικά στοιχεία...

6,33 φορές

Αλλά... μου λείπει σχεδόν όλος ο Δεκέμβρης από τη θέρμανση και σχεδόν όλη η καλοκαιρινή κατανάλωση γίνεται στη λειτουργία Dry (όπου καταναλώνει περισσότερο από την απλή ψύξη, ίσως και διπλάσια)...
Εκτιμώ ότι αν είχα όλη τη χειμερινή περίοδο, όπως και λειτουργία το καλοκαίρι μόνο στην ψύξη (δηλαδή όχι στη λειτουργία Dry), ίσως να ήταν -υπό τις συνθήκες μου- κάπου 15 φορές... ίσως ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Specs είπε

Ειναι Haier , καθως στην eurovent που τα δηλωνει η Leroy Merlin, υπογραφει η Haier.Αν υπαρχει κατι που διαφερει και δεν ταυτιζεται ακριβως με καποιο μοντελο Haier δεν το ξερω.

Μαλλον οχι ομως, γιατι ειναι πιο κοστοβορο να αλλαξει για μερικες εστω και χιλιαδες κομματια η παραγωγη για να γινει "υποδεεστερο " σε κατι , παρα να παραμεινει. Μιλαω για πραγματα που διαβαζοντας τις προδιαγραφες τους θα φαινονται, οχι πιο εξεζητημενα που εκει κι αν αποκλειεται!

Δες λοιπον τα χαρακτηριστικα και συγκρινε.

Ενα μελος εδω(δεν θυμαμαι ονομα), οπου ναναι θα τα τοποθετησει, 3 μαζι πηρε. Δειχνουν ευκαιρια σε τιμες τετοιες...

Με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά των Equation τελικά νομίζω ότι είναι όμοια με τη σειρά Tundra της Haier κι όχι την Tide.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2022 στις 11:06 ΜΜ, spocky είπε

Υπαρχει καποιος κατοχος inventor corona plus να μου πει αν στις δυο θεσεις φιλτρων που φαινονται στην φωτογραφια εχει τπτ η ειναι κενα οπως στα δικα μου; Τα ανοιξα πρωτη φορα και διαπιστωσα οτι δεν εχει τπτ σε εξτρα φιλτρο ενω διαφημιζεται απο την inventor σαν μοντελο με hepa και λοιπα gimmicks

IMG_20220829_182509.jpg

Εχει. Το Corona που εχω εγω. Τωρα το plus που λες δεν ξερω τι ειναι. Πιθανον να λεγεται plus και το δικο μου.

 

Στις 31/8/2022 στις 11:55 ΠΜ, SpyrosK67 είπε

Ναι, με το Tapo P110. Τα 20-25kW ήταν η συνηθισμένη ημερήσια κατανάλωση του 24αριού Fujitsu κατά το 2ο 15νθήμερο του Ιουλίου με το κλιματιστικό ρυθμισμένο στους 25-26C και 24/7 λειτουργία. Κάθε φορά που λειτουργούσε ο συμπιεστής, η κατανάλωση ήταν σχεδόν σταθερά στα 2,7kW. Όσο για το αν ήταν χαλασμένο, εγώ δεν είχα καταλάβει κάτι τέτοιο. Ολα τα τελευταία 10+ χρόνια οι καλοκαιρινές καταναλώσεις μου ήταν πάνω-κάτω οι ίδιες.

αδερφε... με 25kwh την ημερα, θέλεις 3000kwh το 4μηνο μονο για το aircondition. Και αλλες 1000 για τα υπολοιπα, ειχες 4000kwh καταναλωση στον εκαθαριστικο ?

Στις 31/8/2022 στις 12:04 ΜΜ, spocky είπε

To Corona plus (3 κομματια). Θορυβο εννοω κυριως απο τα πλαστικα...Βεβαια ακομα και στο silent mode ακουγεται κατι ενοχλητικο (σαν χρουτς χρουτσ του ανεμιστηρα εξω, ελαχιστο μεν αλλα για περιεργους σαν και μενα που ακουω τα παντα στον υπνο με ενοχλει). Τα 3 μετρα η αληθεια ειναι δεν μπορω να καταλαβω αλλα νομιζω πως οχι γιατι η εξωτερικη μοναδα ειναι ακριβως πισω απο την εσωτερικη και δεν μου φαινεται για 3m ο σωληνας...Δυστυχως ελειπα στην εγκατασταση και δεν ειχα ιδεα τοτε για μηκη σωληνων και κενο οποτε οτι ηθελε εκανε ο εγκαταστατης. Θα βγαλω καμια φωτο το βραδυ.

Το βλέπεις? δεν ακουγεται το παραμικρο.

αν δεν ειχε και την ενδειξη, δεν θα ηξερα ποτε ειναι αναμμενο για να το σβησω οταν φευγω απο το σπιτι.

1662143005004.jpg

6 ώρες πριν, Specs είπε

Ειναι Haier , καθως στην eurovent που τα δηλωνει η Leroy Merlin, υπογραφει η Haier.Αν υπαρχει κατι που διαφερει και δεν ταυτιζεται ακριβως με καποιο μοντελο Haier δεν το ξερω.

Μαλλον οχι ομως, γιατι ειναι πιο κοστοβορο να αλλαξει για μερικες εστω και χιλιαδες κομματια η παραγωγη για να γινει "υποδεεστερο " σε κατι , παρα να παραμεινει. Μιλαω για πραγματα που διαβαζοντας τις προδιαγραφες τους θα φαινονται, οχι πιο εξεζητημενα που εκει κι αν αποκλειεται!

Δες λοιπον τα χαρακτηριστικα και συγκρινε.

Ενα μελος εδω(δεν θυμαμαι ονομα), οπου ναναι θα τα τοποθετησει, 3 μαζι πηρε. Δειχνουν ευκαιρια σε τιμες τετοιες...

εγω ειμαι το μελος. Γυρισα απο διακοπες, οποτε απο Δευτερα θα ασχοληθω με την τοποθετηση.

Δυο 18αρια και ενα multi.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, lazarefa είπε

Με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά των Equation τελικά νομίζω ότι είναι όμοια με τη σειρά Tundra της Haier κι όχι την Tide

Σιγα μην κρατουσαν δυο γραμμες παραγωγης για τετοιες μικροδιαφορες! Απλα για λογους μαρκετινγκ το ιδιο μοντελο ως "μηχανη" και ουσια (δεν ξερω οπως ξαναεγραψα αν εχουν τιποτε διαφορες σε καλουδια πχ ενεργοποιημενο το wifi κλπ)

ειναι  στην eurovent δηλωμενο ως Tide Plus απο την Haier, η Leroy το αφηνει ετσι ενω η Inventor προσθετει την λεξη Green αναμεσα...

Αριστερα το πιστοποιητικο της Leroy δεξια της Inventor...η υπαρξη QR στο Leroy μονο , τα ξεχωριζει

 

 

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 292022 95821 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 292022 95845 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 292022 95858 μμ.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, andreaspA είπε

αδερφε... με 25kwh την ημερα, θέλεις 3000kwh το 4μηνο μονο για το aircondition. Και αλλες 1000 για τα υπολοιπα, ειχες 4000kwh καταναλωση στον εκαθαριστικο ?

Συγνώμη...αδερφέ, αλλά προβαίνεις σε εντελώς αυθαίρετα συμπεράσματα. Ανέφερα πουθενά ότι το εν λόγω κλιματιστικό δούλευε 24/7 για 4 ολόκληρους μήνες?😜

Επεξ/σία από SpyrosK67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...