Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, aks είπε

Δεν φταιει ο χωρος πλαστικουρα μυριζει.Απο την πρωτη στιγμη λειτουργιας το εκανε.Οταν ειχαν ερθει για την πλακετα τo service της daikin μου ειπαν οτι τους το ειχαν αναφερει και αλλοι.Και καποιο μελος εδω μεσα το ειχε αναφερει και αν θυμαμαι καλα και στο skroutz καποιος το εγραφε.

Οχι δεν το εχω μετρησει.Τα δυο κλιματιστικα ειναι τποθετημενα σε δυο δωματια χωρισμενα με τοιχο, ειναι ακριβως τα ιδια τμ, ιδιες μονωσεις,τα βλεπει και ο ηλιος τα δυο το ιδιο.Το dxk κανει 20 λεπτα να θερμανει το χωρο το daikin 40.Λογω μαλλον του υψηλου θερμου φορτιου?Αν και δεν νομιζω να ειναι αυτο.Παντως μετα απο αυτη την εμπειρια με daikin ουτε ζωγραφιστα δεν θελω να τα βλεπω.

Φίλε Μου τα ίδια κάι εμένα.. μυρίζουν και τα δύο..το ένα έχει περίπου 12 ώρες λειτουργίας και τό άλλο 6.. Daikin sensira

To haori είχε καί αυτό ίδια μυρωδιά η οποία όμως έφυγε σε μόλις δύο ώρες 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 minutes ago, Alexandroskaf said:

Φίλε Μου τα ίδια κάι εμένα.. μυρίζουν και τα δύο..το ένα έχει περίπου 12 ώρες λειτουργίας και τό άλλο 6.. Daikin sensira

To haori είχε καί αυτό ίδια μυρωδιά η οποία όμως έφυγε σε μόλις δύο ώρες 

 

 

 

 

 

καλα εσενα ειναι πρωτη ημερα λειτουργιας εγω το εχω αρκετο καιρο.Θα το αλλαξω τωρα γιατι δεν παλευεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορασα 2 κλιματιστικα ιδιας μαρκας. Το ενα δουλεψε σωστα απο την πρωτη στιγμη. Το αλλο δε δουλεψε ποτε, βγαζοντας μηνυμα βλαβης απο την πρωτη στιγμη. Ηρθε τεχνικος της αντιπροσωπειας και ειπε πως η συνδεση δεν εγινε οπως προβλεπεται (οχι ο σωστος τυπος καλωδιου, κλπ) με αποτελεσμα η αντιπροσωπεια να μην αναλαβει τη βλαβη και να ακυρωθει και η εγγυηση. Πιθανως προκειται για προβλημα στην πλακετα, ειτε εργοστασιακο, ειτε λογω λαθος συνδεσμολογιας. 

Καποιες ερωτησεις:

α. Ξερετε αν ειναι τοσο ευκολο να καει μια πλακετα, λογω λαθους συνδεσμολογιας; Δηλαδη ειναι πιθανοτερο να οφειλεται σε αυτη τη προβλημα ή η βλαβη ηταν εργοστασιακη και η αντιπροσωπεια απλα βρηκε προφαση αν μην αναλαβει; Μου φαινεται περιεργο να καιγονται τοσο ευκολα, αφου το να γινει καποιο λαθος κατα τη συνδεση μου φαινεται αρκετα συχνο (αρχαριοι βοηθοι, κλπ)

β. Ξερετε ποσο κοστιζει περιπου μια πλακετα;

Ο ψυκτικος, προς τιμην του τρεχει για να βρεθει καποια λυση, και ειναι διατεθιμενος να αναλαβει το οποιο κοστος, αλλα ακομα δεν εχουμε βρει την καλυτερη επιλογη απο δω και περα. Θα προτεινατε καποια αλλη κινηση εκτος της προφανους λυσης παραγγελιας νεας πλακετας;

Ευχαριστω

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, aks είπε

Γενικα ειχα τρομερα κακη αντιμετωπιση απο το service της daikin και θελω να το πω αυτο!Οχι οτι σημαινει κατι βλαβες συμβαινουν σε ολα τα κλαματιστικα.Παντως ηταν αρκετα αγενης και δεν μου φαινεται οτι γνωριζαν το αντικειμενο τους.Επιπλεον μου εκαναν και λαθος τοποθετηση του νεου ανταλλακτικου!Δεν θελω να αποθαρρυνω κανεναν βεβαια.Παντως δεν ειμαι γενικα ευχαριστημενος απο το μοντελο που εχω.Απο την αρχη βγαζει μια μυρωδια πλαστικου οταν λειτουργει,και δεν μου φαινεται τοσο αποδοτικο στη θερμανη οσο το dxk dck που εχω.

 

Ποσες ώρες χρήσης έχεις καί έχεις ακόμα μυρωδιά?

 

Έψαξα εξωτερικό καί λένε ότι είναι φυσιολογικό... ονομάζετε outgassing... είναι οσμή τού καινούργιου πλαστικου καί κρατάει κάποιες βδομάδες..

 

Ένα ανάλογο παράδειγμα έγραφαν ότι είναι όταν παίρνουμε καινούργιο αμάξι.. που υπάρχει μια μυρωδιά πού κρατάει κάποιες φορές καί μήνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Alexandroskaf said:

Ποσες ώρες χρήσης έχεις καί έχεις ακόμα μυρωδιά?

 

Έψαξα εξωτερικό καί λένε ότι είναι φυσιολογικό... ονομάζετε outgassing... είναι οσμή τού καινούργιου πλαστικου καί κρατάει κάποιες βδομάδες..

 

Ένα ανάλογο παράδειγμα έγραφαν ότι είναι όταν παίρνουμε καινούργιο αμάξι.. που υπάρχει μια μυρωδιά πού κρατάει κάποιες φορές καί μήνες...

Κακη ποιοτητα πλαστικων ειναι το dxk απο την πρωτη ωρα λειτουργιας μηδεν μυρωδια.Χρηση τωρα ειναι κανα 8μηνο.Θα το πουλησω και θα το αλλαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,

Παιδια να ρωτησω οπως εχω ηδη αναφερει και εχουμε συζητησει ειμαι ενα βημα πριν την παραγγελια του yukai.ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης το yukai το αγοραζω 680 συν εγκατασταση συν απεγκατασταση.καθως ο ανριπροσωπος φερνει και carrier εχει το μοντελο sensation το οποιο ειναι το αντιστοιχο που εχω στο σπιτι μου το infinity.τα carrier  στην θερμανση ειναι απαραδεκτα απο θεμα πλαστικων ομως στην ψυξη δεν εχουν τριξιματα και καθως η τοποθετηση θα γινει σε στουντιο καλοκαιρινης περιοδου δηλαδη μονο ψυξη και αγορα κοντα στα 500 ευρω εαν τελικα ειναι προτιμοτερο απο οικονομικης αποψης να βαλω carrier καθως περα απο την αγορα θα χρειαστουν μαλλον και οι σωληνωσεις αλλαγη καθως ειναι πολλων χρονων..ευχαριστω

Επεξ/σία από ANTONIO202
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, SpyrosK67 είπε

Δεν έχω άποψη επί της γενίκευσης που περιέχει η τοποθέτησή σου. Επίτρεψέ μου να αναφερθώ μόνο στο συγκεκριμένο κλιματιστικό. Λοιπόν, η θερμοκρασία μπορεί να ρυθμιστεί ελεύθερα από τους 18C και πάνω. Αν επιλεγεί αυτή η ρύθμιση, η κατανάλωση αρχίζει να ανεβαίνει κλιμακωτά (είδα κάποια στιγμή 610W σταθερά), η ταχύτητα του ανεμιστήρα αυξάνεται, η θερμοκρασία του χώρου μειώνεται και το ποσοστό της υγρασίας πέφτει αρκετά πιο γρήγορα.

Κατανάλωση 610Watt «σταθερά» σε λειτουργία Dry και με ρύθμιση θερμοκρασίας στους 18°C;

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, filipN είπε

Κατανάλωση 610Watt «σταθερά» σε λειτουργία Dry και με ρύθμιση θερμοκρασίας στους 18°C;

Πιστεύω ότι γράφω και ομιλώ ορθώς τη γλώσσα μας. Καλό θα ήταν, αντί να απομονώσεις τη λέξη "σταθερά", να έβλεπες και το "κάποια στιγμή". Κάποια στιγμή, λοιπόν, στο αρκετό διάστημα που πειραματίστηκα σήμερα το πρωί, έκανα refresh στο Tapo P110 και είδα ότι η κατανάλωση είχε σταθεροποιηθεί στα 610W (για λίγο ή περισσότερο δεν το γνωρίζω, διότι δεν έκανα συνεχή refresh προ και μετά αυτού του διαστήματος, ώστε να μπορεί να αποδειχθεί η πραγματική διάρκεια της κατανάλωσης των 610W). Δεν είπα ότι αυτή ήταν η μέγιστη. Και δεν αναφέρθηκα στη μέγιστη γιατί δεν αποθήκευσα την καταγραφή και επέλεξα συνειδητά, επειδή κιόλας δεν θυμόμουν τα νούμερα, να μην παραπληροφορήσω. Έκανα refresh μετά από αρκετή ώρα λειτουργίας στους 18C, με τη θερμοκρασία και την υγρασία του χώρου να έχουν πάρει την κατιούσα και επειδή από λάθος μου δεν αποθήκευσα τα συγκεκριμένα νούμερα που είδα, αποφάσισα να αναφερθώ μόνο στην κατανάλωση των 610W, η οποία τη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ (των επανειλημμένων refresh) έμοιαζε να είναι σταθεροποιημένη.

Πραγματικά ελπίζω να έγινα αρκούντως αντιληπτός αυτή τη φορά. Αν όχι, πάντα στη διάθεσή σου για κάθε συμπληρωματική πληροφορία ή διευκρίνιση.

Επεξ/σία από SpyrosK67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, archer100 είπε

Ξερετε αν η πλακετα μπορει να καει αν γινει λαθος συνδεσμολογια; Η υπάρχει κάποια ασφαλεια, πχ πεφτει ο γενικος, κλπ;

Ναι γίνεται αν και λογικά κάποια ασφάλεια θα υπάρχει στην πλακέτα ώστε να καεί εκείνη και να μην γίνει καεί όλη η πλακέτα.

Η εγκατάσταση έγινε από το κατάστημα που έγινε και η αγορά του κλιματιστικού;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2022 στις 9:29 ΜΜ, liakjim είπε

Οκ, αλλά έχουμε εδώ μέσα συμφουριτη ο οποίος πήρε ένα Mitsubishi , το οποίο κάηκε στο πρώτο άναμμα και το δεύτερο επίσης με πλακέτα. Τα θυμάμαι καλά @apostolisep3;

Αυτός τι θα έλεγε αν τον ρωταγαν περί αξιοπιστίας; Άσε που νομίζω ότι δεν είναι και ευχαριστημένος από την αντιπροσωπεία.

Η συζήτηση αυτή εκτιμώ δεν βγάζει πουθενά.

Δεν συγκρίνω mitsu με Toyo. Στο μάρκετινγκ στέκομαι.

@liakjim

Θυμασαι παρα πολυ καλα...

Απο τοτε βεβαια δεν εχει κανει κιχ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ναι γίνεται αν και λογικά κάποια ασφάλεια θα υπάρχει στην πλακέτα ώστε να καεί εκείνη και να μην γίνει καεί όλη η πλακέτα.

Η εγκατάσταση έγινε από το κατάστημα που έγινε και η αγορά του κλιματιστικού;

Οχι, εγινε απο εμπειρο ψυκτικο. Παραδεχτηκε πως δεν εκανε τη συνδεσμολογια κατα γραμμα των οδηγιων, αλλα δεν παραδεχεται πως μπορει η πλακετα να καηκε λογω αυτου. Εχει περασει χιλιαδες μηχανηματα πολλα εκ των οποιων παρομοια. Επισης, στο 2ο κλιματιστικο ακολουθησε επισης την ιδια συνδεσμολογια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί δε μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος. Έχω ένα Inventor Neo 12.000BTU. Προσπαθώ να μπω στο Hotel Menu του χειριστηρίου RG10 ακολουθώντας πιστά τις παρακάτω οδηγίες στο Manual. Τζίφος, δεν γίνεται απολύτως τίποτα.

Το έχει καταφέρει κάποιος να με βοηθήσει;

image.jpeg.97068d4d36c19de54c627da84aabc35f.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, archer100 είπε

Παραδεχτηκε πως δεν εκανε τη συνδεσμολογια κατα γραμμα των οδηγιων, αλλα δεν παραδεχεται πως μπορει η πλακετα να καηκε λογω αυτου. Εχει περασει χιλιαδες μηχανηματα πολλα εκ των οποιων παρομοια. Επισης, στο 2ο κλιματιστικο ακολουθησε επισης την ιδια συνδεσμολογια

Απο οσα εχω δει , ναι καιγεται πλακετα αν βραχυκυκλωθει με λαθος συνδεσμολογια.

Αμφιβαλλω αν και οι δυο συνδεθηκαν με τον ιδιο τροπο και το ενα μονο καηκε...και ναι η συνδεσμολογια θελει κατα γραμμα και ας εχεις χιλια χρονια εμπειρια σε εγκαταστασεις.

3 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

κάποια ασφάλεια θα υπάρχει στην πλακέτα

η οποια τυχον ασφαλεια, προστατευει απο καποιες καταστασεις μεν αλλα οχι απο τροφοδοσια ρευματος πχ σε αλλο σημειο απο το προβλεπομενο!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...