Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, spocky είπε

Ο θορυβος ειναι πραγματικα απαλευτος σε φαση που το on-off 20ετιας που ειχα να το προτιμουσε απο αυτα τα σαπακια.

Μοντέλο; Μπήκαν 3 μέτρα σωλήνων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Specs είπε

......Μονο αν ηταν χαλασμενο θα ειχες τετοια καταναλωση!

και πως μετρησες, με μετρητη?

Ναι, με το Tapo P110. Τα 20-25kW ήταν η συνηθισμένη ημερήσια κατανάλωση του 24αριού Fujitsu κατά το 2ο 15νθήμερο του Ιουλίου με το κλιματιστικό ρυθμισμένο στους 25-26C και 24/7 λειτουργία. Κάθε φορά που λειτουργούσε ο συμπιεστής, η κατανάλωση ήταν σχεδόν σταθερά στα 2,7kW. Όσο για το αν ήταν χαλασμένο, εγώ δεν είχα καταλάβει κάτι τέτοιο. Ολα τα τελευταία 10+ χρόνια οι καλοκαιρινές καταναλώσεις μου ήταν πάνω-κάτω οι ίδιες.

Επεξ/σία από SpyrosK67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά με πήρανε τηλέφωνο για να μου πούνε τελική τιμή για τις συσκευές που θέλω να βάλω με το πρόγραμμα Αλλάζω Συσκευή και μου είπανε ότι το xtreme save του 2022 που τους ζήτησα έχει καταργηθεί και στην θέση του υπάρχει λέει το xtreme eco.Εντωμεταξυ από άλλους είχα πάρει κανονικά τιμή. Παίρνω και στον Φειδακη να ρωτήσω αλλά δεν πιάνω γραμμή.
Τα θέλω για εξοχικό αρα και με την σειρά eco θα ημουν καλλυμενος αλλα θελω να δω αν μου λενε παπαριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SpyrosK67 είπε

Κάθε φορά που λειτουργούσε ο συμπιεστής, η κατανάλωση ήταν σχεδόν σταθερά στα 2,7kW

24/7 Ιουλιος και 18 ωρες/24ωρο  τελος Αυγουστου, καμμια σχεση για να συγκριθουν.

Εννοειται πως θα εχεις σιγουρα πολυ μεγαλη οικονομια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Μοντέλο; Μπήκαν 3 μέτρα σωλήνων;

To Corona plus (3 κομματια). Θορυβο εννοω κυριως απο τα πλαστικα...Βεβαια ακομα και στο silent mode ακουγεται κατι ενοχλητικο (σαν χρουτς χρουτσ του ανεμιστηρα εξω, ελαχιστο μεν αλλα για περιεργους σαν και μενα που ακουω τα παντα στον υπνο με ενοχλει). Τα 3 μετρα η αληθεια ειναι δεν μπορω να καταλαβω αλλα νομιζω πως οχι γιατι η εξωτερικη μοναδα ειναι ακριβως πισω απο την εσωτερικη και δεν μου φαινεται για 3m ο σωληνας...Δυστυχως ελειπα στην εγκατασταση και δεν ειχα ιδεα τοτε για μηκη σωληνων και κενο οποτε οτι ηθελε εκανε ο εγκαταστατης. Θα βγαλω καμια φωτο το βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, spocky είπε

οποτε οτι ηθελε εκανε ο εγκαταστατης

Πηρες να παραπονεθεις να σου στειλουν συνεργειο να στο ελεγξουν? Αυτο κανε.

και μην παιρνεις και ρωτας ποσο εχουν τα φιλτρα και προσδοκεις να σου ανοιξει κουβενυα η τηλεφωνητρια.

Παιρνεις λοιπον και καταγγελεις πως δεν ειχε φιλτρα μεσα και ολη η κατασταση ειναι χαλια...

 

ΥΓ σε ολα το ιδιο παιζει προβλημα??? θορυβοι κλπ και ελλειψη φιλτρων??? και στα 3 κομματια?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Πηρες να παραπονεθεις να σου στειλουν συνεργειο να στο ελεγξουν? Αυτο κανε.

και μην παιρνεις και ρωτας ποσο εχουν τα φιλτρα και προσδοκεις να σου ανοιξει κουβενυα η τηλεφωνητρια.

Παιρνεις λοιπον και καταγγελεις πως δεν ειχε φιλτρα μεσα και ολη η κατασταση ειναι χαλια...

 

ΥΓ σε ολα το ιδιο παιζει προβλημα??? θορυβοι κλπ και ελλειψη φιλτρων??? και στα 3 κομματια?

Ειχαν ερθει για να ελεγξουν για το θορυβο στα πλαστικα και βαλαν κατι σιλικονες που δεν εκαναν τπτ. Δεν ειπαν τπτ για την εγκατασταση ουτε οτι λειπουν φιλτρα και επειδη το ωραριο που ερχονται ειναι παντα το ωραριο της δουλειας μου δεν ημουν εκει. Η αληθεια ειναι οτι θα φοβομουν να τους ρωτησω και εκει να ημουν μηπως μου βγαζαν μετα ολα τα προβληματα λογω εγκαταστασης, οποτε αφου δεν ανεφεραν τπτ θεωρησα πως ειναι οκ.

Απο τα 3 κανενα δεν εχει μεσα φιλτρο και για τον θορυβο ειναι και στα 3...Κυριως ομως με νοιαζει αυτο που ειναι στην κρεβατοκαμαρα που κοιμαμε τα αλλα δεν με πολυνοιαζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spocky είπε

Ειχαν ερθει για να ελεγξουν

Ποιοι ? Από το μαγαζί που τα πήρες ? Αυτοί που σου τα έβαλαν ? Το συνεργείο της αντιπροσωπείας inventor ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, spocky είπε

Ειχαν ερθει απο Inventor για να ελεγξουν για το θορυβο στα πλαστικα και βαλαν κατι σιλικονες που δεν εκαναν τπτ. Δεν ειπαν τπτ για την εγκατασταση ουτε οτι λειπουν φιλτρα και επειδη το ωραριο που ερχονται ειναι παντα το ωραριο της δουλειας μου δεν ημουν εκει. Η αληθεια ειναι οτι θα φοβομουν να τους ρωτησω και εκει να ημουν μηπως μου βγαζαν μετα ολα τα προβληματα λογω εγκαταστασης, οποτε αφου δεν ανεφεραν τπτ θεωρησα πως ειναι οκ.

Απο τα 3 κανενα δεν εχει μεσα φιλτρο και για τον θορυβο ειναι και στα 3...Κυριως ομως με νοιαζει αυτο που ειναι στην κρεβατοκαμαρα που κοιμαμε τα αλλα δεν με πολυνοιαζουν.

Εκανα edit

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Specs είπε

24/7 Ιουλιος και 18 ωρες/24ωρο  τελος Αυγουστου, καμμια σχεση για να συγκριθουν.

Εννοειται πως θα εχεις σιγουρα πολυ μεγαλη οικονομια...

 

Δε θα έλεγα καμμία σχέση, αλλά σίγουρα όχι ίδιες συνθήκες, συμφωνούμε. Εχθές, με εξωτερική από 34 έως 25 βαθμούς (περίπου), ρυθμισμένη 24C, επιτευχθείσα 25,5 - 25,8 και λειτουργία 24/7 το MHI κατανάλωσε συνολικά μέσα στην ημέρα 4,4kW, λιγότερο και από το 27" GE ψυγείο ντουλάπα του 2005 (6.2kW)! Τέτοιες καταναλώσεις από AC μου είναι ευχάριστα πρωτόγνωρες.

Επεξ/σία από SpyrosK67
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, SpyrosK67 είπε

Κατανάλωση 2,5kW σε διάστημα 18 ωρών για σταθερή θερμοκρασία χώρου 25,8 έως 26,2 βαθμούς

Ναι αλλα αμεσως εχουμε φυγει απο αυτο που εγραφες πιο πανω 2,5KWωρες / 18ωρο και φτασαμε στις 4,5 kwωρες

Τωρα δηλαδη εχουμε το παλιο με 20 και το καινουργιο με 4,5 κι αυτο σε αλλες εξωτερικες...τωρα αρχιζει και δειχνει την πραγματικη και λογικη οικονομια του νεου...ειμαστε στο 1/5 της καταναλωσης του παλιου.

Αντε λογω διαφορας θερμοκρασιας να "παει" στο 1/4.

Αψογα! σε καθε περιπτωση...

Οχι τιποτε αλλο αλλα και τα ον-οφφ ακομη πουλιουνται και μαλιστα με μικρη (20%) διαφορα στην καταναλωση απο οτι ενα ινβερτερ ιδιας εταιριας, κυριως σε χωρες οπως Ινδια , Πακισταν κλπ λογω των θεματων ποιοτητας ηλεκτρικου ρευματος.

Και να μην ξεχασω, εντυπωσιακο το κομματι υποστηριξης για τις πλακετες του Τουρνικιωτη, εστω και ανεπισημα , ειναι οαση να νιωθεις ασφαλεια.

Ελπιζω μονο να φτανει στον τελικο καταναλωτη γιατι τα τζιμανια δεν κολωνουν να μασησουν την διαφορα μεχρι την τιμη καινουργιας πλακετας , στην διαδρομη!

19 λεπτά πριν, SpyrosK67 είπε

λιγότερο και από το 27" GE ψυγείο ντουλάπα του 2005 (6.2kW)

Αρα με το Frigidaire 23ρι κλασσικο διπορτο του 1990 , καλα ειμαι με 4kwh / 24ωρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Specs είπε


Και να μην ξεχασω, εντυπωσιακο το κομματι υποστηριξης για τις πλακετες του Τουρνικιωτη, εστω και ανεπισημα , ειναι οαση να νιωθεις ασφαλεια.

Εγώ καταλαβαίνω ότι καίγονται φουλ οι πλακέτες των μιτσου και έχουν αναγκαστεί να δημιουργήσουν αλυσίδα υποστήριξης. Ας είναι και έτσι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ας είναι και έτσι...

δυστυχως αυτο ειναι σιγουρο και απλα οποιος δεν το ξερει για το 60ρι και τον δαγκωνουν , γραφει στο σκρουτζ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Ναι αλλα αμεσως εχουμε φυγει απο αυτο που εγραφες πιο πανω 2,5KWωρες / 18ωρο και φτασαμε στις 4,5 kwωρες

Τωρα δηλαδη εχουμε το παλιο με 20 και το καινουργιο με 4,5 κι αυτο σε αλλες εξωτερικες...τωρα αρχιζει και δειχνει την πραγματικη και λογικη οικονομια του νεου...ειμαστε στο 1/5 της καταναλωσης του παλιου.

Αντε λογω διαφορας θερμοκρασιας να "παει" στο 1/4.

Αψογα! σε καθε περιπτωση...

Οχι τιποτε αλλο αλλα και τα ον-οφφ ακομη πουλιουνται και μαλιστα με μικρη (20%) διαφορα στην καταναλωση απο οτι ενα ινβερτερ ιδιας εταιριας, κυριως σε χωρες οπως Ινδια , Πακισταν κλπ λογω των θεματων ποιοτητας ηλεκτρικου ρευματος.

Και να μην ξεχασω, εντυπωσιακο το κομματι υποστηριξης για τις πλακετες του Τουρνικιωτη, εστω και ανεπισημα , ειναι οαση να νιωθεις ασφαλεια.

Ελπιζω μονο να φτανει στον τελικο καταναλωτη γιατι τα τζιμανια δεν κολωνουν να μασησουν την διαφορα μεχρι την τιμη καινουργιας πλακετας , στην διαδρομη!

Το on/off Fujitsu όταν η θερμοκρασία ρυθμιζόταν στους 25C κατανάλωνε κοντά στο όριο των 25kW. Εχθές το MHI SRK-63ZR-W ήταν ρυθμισμένο όλη μέρα στους 24C. Αυτό το 24ωρο η κατανάλωση ήταν 4,4kW. Το προχθεσινό 18ωρο η ρυθμισμένη θερμοκρασία ήταν κατά βάση μεταξύ 25 και 26C. Γι' αυτό, εικάζω, και η χαμηλότερη συνολική κατανάλωση, λόγω και της ύπαρξης των οn/off στους 26C. Αν δεχθούμε ότι η κατανάλωση του εν λόγω inverter κλιματιστικού θα είναι μεσοσταθμικά 4-5 φορές μικρότερη από το παλιό Fujitsu, εγώ δηλώνω υπερευχαριστημένος, χωρίς όμως να γνωρίζω αν θα μπορούσα να πετύχω ακόμα καλύτερη οικονομία εγκαθιστώντας κάποιο άλλο κλιματιστικό αυτής της κλάσης. Αυτό, υποθέτω, το ξέρουν ελάχιστοι.

Αναφορικά με την υποστήριξη στις πλακέτες από την αντιπροσωπεία του Τουρνικιώτη, μου είχε ξαναειπωθεί από υπεύθυνα χείλη πριν αποφασίσω να προβώ στην αγορά του SRK-63ZR-W. Εκ των υστέρων μου το επιβεβαίωσαν και μέσα από τον Τουρνικιώτη, αλλά και από τη master dealer του εταιρεία που μου έκανε την εγκατάσταση. Επίσης, μου ανέφεραν με σιγουριά ότι δεν πρέπει να ανησυχώ όσα χρόνια κι αν περάσουν μετά την εγγύηση υπό την προϋπόθεση αντιπρόσωπος να είναι ακόμα ο Τουρνικιώτης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...