Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Σε περίπτωση που χρειαστεί κάποια επισκευή το ρόλο τι κάνεις; Ανοίγει από άλλη πλευρά;

Η αλήθεια είναι ότι και σε εμένα μου το πρότεινε αυτό ένας ψυκτικός αλλά δεν μπήκα καν στο κόπο να το σκεφτώ επειδή εμένα ανοίγει από μπροστά δηλαδή εκεί που θα έμπαινε η μονάδα, οπότε σε περίπτωση που ήθελα να κάνω κάτι στο ρόλο θα έπρεπε να βγάλω όλη την μονάδα.

Πακέτο μεγάλο! Ανοίγει ξεβιδώνοντας ένα καπάκι στην κάτω πλευρά, πίσω από τις κουρτίνες. Όποιος έχει χρειαστεί να ασχοληθεί μέχρι σήμερα, στο τέλος πάντα έβριζε από μέσα του (και όχι μόνο!).

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Όντως τάφος , αν και υφίσταται εξωτερικός θόρυβος που υπερκαλύπτει τη λειτουργία του όπως είπες.

Προσωπικά αν θα είχα κάτι να παρατηρήσω, είναι η εικόνα της εσωτερικής μονάδας με τη σωλήνα αριστερά. Αν θα έπρεπε οπωσδήποτε να μπει εκεί, θα το έβαζα αριστερά (και ας μην ήταν κεντραρισμένο), ώστε να φύγει η σωλήνα προς τα πίσω και να μη φαίνεται ή να μπει σε άλλη θέση/τοίχο. Όσον αφορά την εξωτερική μονάδα, θα προτιμούσα η σωλήνα να ταξιδέψει οριζόντια ψηλά και όταν φτάσει την εξωτερική μονάδα να κατέβει προς τα κάτω και οπωσδήποτε σε κανάλι.

Αυτά που πρότεινες δεν τα ήθελε η γυναίκα. Οπότε...end of a discussion. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, SpyrosK67 είπε

Και εγώ θα το ήθελα πάρα πολύ. Δυστυχώς, το ρολό-πατζούρι το οποίο πλήρως ανεβασμένο απέχει μόλις μερικά χιλιοστά από την πίσω μεριά του πάνελ που έχει στηριχθεί το AC και σχεδόν σε όλο το πλάτος του ξύλινου Π,  δεν επέτρεψε τέτοια όδευση.

Η τρύπα δεν άνοιγε πιο πάνω; Γενικά από τι καταλαβαίνω πέρασαν σωλήνα μονοκόμματη και λογικό να μην μπαίνει κανάλι εκεί που είναι η τρύπα τώρα.

Πολύ καλές οι εξωτερικές βάσεις.

Screenshot_1144.png.00d00e2cbb1da4b1209b0644e2957abd.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Klausx είπε

Η τρύπα δεν άνοιγε πιο πάνω; Γενικά από τι καταλαβαίνω πέρασαν σωλήνα μονοκόμματη και λογικό να μην μπαίνει κανάλι εκεί που είναι η τρύπα τώρα.

Πολύ καλές οι εξωτερικές βάσεις.

Screenshot_1144.png.00d00e2cbb1da4b1209b0644e2957abd.png

Η τρύπα στον τοίχο, καθώς και η θέση που τοποθετήθηκε η εσωτερική μονάδα προϋπήρχαν από την εγκατάσταση του παλαιού κλιματιστικού. Απλά, έφυγε το παλιό και μπήκε το καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SpyrosK67 είπε

Η τρύπα στον τοίχο, καθώς και η θέση που τοποθετήθηκε η εσωτερική μονάδα προϋπήρχαν από την εγκατάσταση του παλαιού κλιματιστικού. Απλά, έφυγε το παλιό και μπήκε το καινούργιο.

Λογικό να μην μπαίνει έτσι καναλακι, ανοίγεις καινούρια τρύπα και φτιάχνεις την εγκατάσταση από την αρχή. Ίσως να ήταν θέμα κόστους από εδώ και πέρα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, spocky είπε

Υπαρχει καποιος κατοχος inventor corona plus να μου πει αν στις δυο θεσεις φιλτρων που φαινονται στην φωτογραφια εχει τπτ η ειναι κενα οπως στα δικα μου; Τα ανοιξα πρωτη φορα και διαπιστωσα οτι δεν εχει τπτ σε εξτρα φιλτρο ενω διαφημιζεται απο την inventor σαν μοντελο με hepa και λοιπα gimmicks

IMG_20220829_182509.jpg

Ναι,  οι 2 θέσεις που έχει είναι για φίλτρα. 

Και μένα όταν το εγκατεστησαν δεν τα είχανε βάλει, τα βρήκα μετά μέσα στη ζελατίνα που είχε τα εγχειρίδια κλπ και τα πέρασα εγώ. 

Είναι 2 διαφορετικά με 3 χρώματα το καθένα αν θυμάμαι καλά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexdeskas είπε

Ναι,  οι 2 θέσεις που έχει είναι για φίλτρα. 

Και μένα όταν το εγκατεστησαν δεν τα είχανε βάλει, τα βρήκα μετά μέσα στη ζελατίνα που είχε τα εγχειρίδια κλπ και τα πέρασα εγώ. 

Είναι 2 διαφορετικά με 3 χρώματα το καθένα αν θυμάμαι καλά. 

Εγω δεν βρηκα τπτ μεσα στις σακουλιτσες η τουλαχιστον δεν το θυμαμαι και μπορει και να τα πεταξα :(

Μου ειπαν απο Inventor οτι κοστιζουν 14 ευρω το σετ. Αξιζει να τα παραγγειλω η ειναι ψιλο μουφα μιας και βλεπω ειναι μια σταλιτσα σιγα την δουλεια που κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, spocky είπε

Εγω δεν βρηκα τπτ μεσα στις σακουλιτσες η τουλαχιστον δεν το θυμαμαι και μπορει και να τα πεταξα :(

 

Ή μπορεί και να στα έφαγε ο ψυκτικός που το εγκατέστησε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ή μπορεί και να στα έφαγε ο ψυκτικός που το εγκατέστησε.

Καλα μαλλον αυτο παιχτηκε αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν σφραγισμενα τα σακουλακια η οχι...Χαλαλι του θα σωθηκε παιρνοντας τα. Το θεμα ειναι αξιζει να τα παραγγειλω η πεταμενα λεφτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Klausx είπε

Ίσως να ήταν θέμα κόστους από εδώ και πέρα όμως.

220 ευρώ πλήρωσε ο άνθρωπος ,ποσό να τον χρέωνε ακόμα έλεος δηλαδή ,ούτε μια τρύπα καινούργια δεν άνοιξε πάνω στο παλιό πάτησε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, spocky είπε

Το θεμα ειναι αξιζει να τα παραγγειλω η πεταμενα λεφτα?

To πιθανοτερο αν παρεις και παραπονεθεις στην Ινβεντορ, να στα στειλουν δωρεαν, αυτο ειναι το καθοριστικο στην υποστηριξη τους, η αψογη και αρχοντικη συμπεριφορα.

22 ώρες πριν, SpyrosK67 είπε

Με 24άρι Fujitsu, για την επίτευξη των ίδιων συνθηκών, χρειαζόμουν τουλάχιστον 20-25kW ημερησίως

Μονο αν ηταν χαλασμενο θα ειχες τετοια καταναλωση!

και πως μετρησες, με μετρητη?

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

To πιθανοτερο αν παρεις και παραπονεθεις στην Ινβεντορ, να στα στειλουν δωρεαν, αυτο ειναι το καθοριστικο στην υποστηριξη τους, η αψογη και αρχοντικη συμπεριφορα.

Σ αυτό συμφωνώ. 

Τηλέφωνο και θα τα στείλουν δωρεάν. 

Εγώ έκανα μέχρι και επιστροφή του κλιματιστικού μετά από 6 μήνες λόγω του ότι δεν έμεινα ικανοποιημένος από τον τρόπο λειτουργίας του.

Σ αυτό τους παραδέχτηκα.  Άριστη υποστήριξη. 

Λέω τρόπο λειτουργίας και όχι απόδοσης η οποία ήταν πολύ καλή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aetos1988 τι λεει ο αναλυτης αερα εστω με χρωματικη κλιμακα στο Morris? αλλαζει με τον φρεσκο αερα? γενικα εχει μεταβολη η ενδειξη ακομη και οταν ανοιξεις παραθυρο για εξαερισμο και εχεις απλως σε αναμονη το κλιματιστικο?

2 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Σ αυτό τους παραδέχτηκα.  Άριστη υποστήριξη. 

Ελπιζω να μην χαλασει αυτο, τωρα που  Σουηδικη εταιρια αγορασε το 80%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, fredd0 είπε

λογικα με το κουμπακι clean, αν αυτο ειναι το τηλεκοντρολ

20200601112706_0ff29d32.jpeg

Παιδιά γενικά δεν έχω καταλάβες, αυτου του τυπου λειτουργιες είναι για καθαρίζουν τις μοναδικές εσωτερικά από ότι μαζεύου εφόσον έχουν λειτουργήσει για ένα Χ διάστημα η αφορά το να καθαρίζουν ενεργά τον αέρα του δωματιου και να δημιουργούν μια καλύτερα ατμόσφαιρα

Εδώ εξηγεί κάποια πράγματα και για τα φίλτρα και τη λειτουργία αλλά δε μου λύνει την παραπάνω απορια

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimostr είπε

220 ευρώ πλήρωσε ο άνθρωπος ,ποσό να τον χρέωνε ακόμα έλεος δηλαδή ,ούτε μια τρύπα καινούργια δεν άνοιξε πάνω στο παλιό πάτησε 

Δυστυχώς για εμένα, δεν υπήρχε η δυνατότητα να ανοιχτεί τρύπα πιο πάνω, αν και το είχα ζητήσει και κατά την πρώτη εγκατάσταση του Fujitsu πριν 23 χρόνια. Υπάρχει δοκάρι του φέροντος οργανισμού και, όπως μου είπαν, δεν επιτρέπεται να τρυπηθεί σε καμία περίπτωση. Με ενημέρωσαν ότι και να τους το ζητούσα με δική μου ευθύνη (...ανευθυνότητα), δεν θα το έκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Σ αυτό συμφωνώ. 

Τηλέφωνο και θα τα στείλουν δωρεάν. 

Εγώ έκανα μέχρι και επιστροφή του κλιματιστικού μετά από 6 μήνες λόγω του ότι δεν έμεινα ικανοποιημένος από τον τρόπο λειτουργίας του.

Σ αυτό τους παραδέχτηκα.  Άριστη υποστήριξη. 

Λέω τρόπο λειτουργίας και όχι απόδοσης η οποία ήταν πολύ καλή. 

Τους πηρα τηλ αλλα η κοπελια δεν μου ανοιξε καμια κουβεντα να μου τα στειλουν δωρεαν. Μου ειπε την χρεωση που εχουν. Ισως γιατι ειναι 3 και οχι 1 δεν ξερω....Alexdeskas επειδη ειμαι κι εγω σε φαση "Πως την πατησα ετσι με τα κ@λο inventor" μπορεις να μου πεις, εστω και σε pm, τι εννοεις εκανες επιστροφη κλιματιστικου? Με τι στο αλλαξαν και γιατι? Επισης ποιος εκανε την απεγκατασταση επενεγκατασταση? Ο θορυβος ειναι πραγματικα απαλευτος σε φαση που το on-off 20ετιας που ειχα να το προτιμουσε απο αυτα τα σαπακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...