Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Αλκης K. είπε

Εχω ψαξει και εχω καταληξει (συμφωνα με τα δεδομενα μου..οικονομικα και μη) σε αυτα------>

 https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232631-a-c-in12btu-carrier-42qha012d8s-legacy

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/251828-a-c-in12btu-pitsos-psi12vw31-φοιβη

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/juro-pro-refresh-eco-ii-klimatistiko-12-000-btu-h_3487466

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-a-c-haier-tide-green-plus-as35tamhra

Ερωτηση πρωτη...Ποιο παιρνω ?🤨

Ερωτηση δευτερη...υπαρχει καποιο καλυτερο στα ιδια χρηματα ?(Δηλαδη να βαλω μεχρι 280-300 ?Εχω επιδοτηση 45%)

Θα πρέπει να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία. Αν έχει τη δυνατότητα, συμπλήρωσε το παρακάτω:

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

4 λεπτά πριν, c-max είπε

Ομω; αναρωτιεμαι..  αν το κλιματιστικο ηταν 9αρι παλι τα ιδια θα καταναλωνε αφου ο χωρος παροτι 40 τετραγωνικα και ανοιχτες πορτες ζητα 200w . Μαλιστα απο την αρχη ποτε δεν ζητησε πανω απο 650w.

Δεν ξερω στην θερμανση αλλα μου φιανετε το 22αρι ειναι αχρηστο στην ψυξη.

https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/RKnRl9A8QzRTiQh377hI1Xnt0Ff6aOLd

 

Αυτό θα μπορούσαμε να το απαντήσουμε μόνο αν είχαμε τα πινακάκια απόδοσης ανά φορτίο και ανά θερμοκρασία, όπως δίνει η toshiba.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Λίγο δύσκολο να καταφέρνει 10 φορές κάτω. Όσο και να είναι, είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό.

Αν έχεις τη δυνατότητα, ανέβασε μας φωτογραφίες από την εγκατάσταση μέσα και έξω. Συνήθως μαυρίζει η ψύξη μας με αυτά που βλέπουμε και ακούμε εδω, ας δούμε και κάτι καλό. Προσωπικά θα σε παρακαλούσα και για video με το κινητό από κοντινή απόσταση τόσο της εσωτερικής όσο και της εξωτερικής μονάδας ( επικεντρώνοντας στη δεξιά και πίσω μεριά της εξωτερικής για να ακούσουμε τον συμπιεστή πως ακούγεται). 

Οπως μου ζήτησες, παραθέτω κάποιες ενδεικτικές φωτογραφίες από την εγκατάσταση του κλιματιστικού Mitsubishi Heavy Industries SRK63ZR-W.

Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορία ή διευκρίνιση.

Update: Επεξεργάστηκα λίγο τα 2 βίντεο και αφαίρεσα σκηνές με πιθανά προσωπικά δεδομένα. Παραθέτω, λοιπόν, συνδέσμους από αυτά τα βίντεο που ανέβασα στο YouTube για όποιον ενδιαφέρεται.

Εσωτερική μονάδα Mitsubishi Heavy Industries SRK63-ZR-W (1. ανεμιστήρας στο auto, 2. ο θόρυβος λήφθηκε με το κινητό σε απόσταση 20 έως 80 εκατοστά περίπου από τη μονάδα):
https://youtu.be/HDKXvr2RBj4

Εξωτερική μονάδα Mitsubishi Heavy Industries SRK63-ZR-W (Σημείωση: Ο θόρυβος στην αρχή του βίντεο προέρχεται από διερχόμενα οχήματα):
https://youtu.be/95vGi4M4_OU

Παρακαλώ για τα όποια σχόλιά σας επί της εγκατάστασης.

 

IMG_20220830_161250.jpg

IMG_20220830_161353.jpg

IMG_20220830_161400.jpg

IMG_20220830_161403.jpg

IMG_20220830_161409.jpg

IMG_20220830_161415.jpg

IMG_20220830_161422.jpg

IMG_20220830_161440.jpg

IMG_20220830_161237.jpg

IMG_20220830_161243.jpg

Επεξ/σία από SpyrosK67
Παραθεση links των βίντεο
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Τι εγγύηση έχει το mitsubishi??

3 για όλα και 7 για το συμπιεστή, με υποχρέωση ετήσιου σέρβις από τον 3ο χρόνο (οποτεδήποτε μέσα στον 3ο χρόνο, αλλά ΠΡΙΝ αυτός παρέλθει) μέχρι και τον 7ο (5 σέρβις συνολικά). Υποχρεωτικά απόδειξη για κάθε σέρβις και μόνο από πιστοποιημένο ψυκτικό. Δεν σε περιορίζουν σε δικό τους συνεργείο. Προσωπικά, τη θεωρώ τίμια εγγύηση διότι θα έκανα πλήρες ετήσιο σέρβις ούτως ή άλλως και μόνο από πιστοποιημένο τεχνικό (35 ευρώ + ΦΠΑ χρεώνει η εταιρεία που μου το εγκατέστησε). 

Update: Πληροφορία σημερινή μέσα από το τεχνικό τμήμα της αντιπροσωπείας (Tουρνικιώτης). Εκτός εγγύησης κόστος επισκευής πλακέτας οποιουδήποτε split κλιματιστικού Mitsubishi Heavy: 60 ευρώ. Κόστος αντικατάστασης: 200 - 250 ευρώ. Χρόνος επισκευής: 3 εργάσιμες περίπου. Δεν το λες κι άσχημα!!

Επεξ/σία από SpyrosK67
Προσθήκη στοιχείων
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς το MITSUBISHI Heavy SRK/SRC-63ZR-W δεν υπαρχει σε Public /Media. Και δεν ξερουν ΑΝ θα ερθει και αν θα προλαβουμε την προθεσμια 15/9. Απολυτο ξενερωμα.

Από την έρευνα μου, ΜΗΙ κανείς (που να υποστηρίζει την επιδότηση). Οπότε με βλέπω για Daikin. Το Πλαίσιο έχει 2 μικρά 21000: 

Daikin Sensira ATXC/ARXC60C στα 604 Ευρώ και Daikin Sensira Pro Series ATXF60A/ARXF60A στα 686 Ευρώ. 

Υπάρχει καμία άποψη για αυτά; Ταυλανδέζικα και Τούρκικη η εξωτερική μονάδα.

Μάλλον θα επιλέξω το Daikin Sensira ATXC/ARXC60C στα 604 Ευρώ. Δεν μπορώ να καταλάβω τις διαφορές με το άλλο. Επίσης δεν έχουμε καμία σχέση ως προς την αισθητική. 

 

Επεξ/σία από suedehead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SpyrosK67 είπε

Οπως μου ζήτησες, παραθέτω κάποιες ενδεικτικές φωτογραφίες από την εγκατάσταση του κλιματιστικού Mitsubishi Heavy Industries SRK63ZR-W.

Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορία ή διευκρίνιση.

Update: Επεξεργάστηκα λίγο τα 2 βίντεο και αφαίρεσα σκηνές με πιθανά προσωπικά δεδομένα. Παραθέτω, λοιπόν, συνδέσμους από αυτά τα βίντεο που ανέβασα στο YouTube για όποιον ενδιαφέρεται.

Εσωτερική μονάδα Mitsubishi Heavy Industries SRK63-ZR-W (1. ανεμιστήρας στο auto, 2. ο θόρυβος λήφθηκε με το κινητό σε απόσταση 20 έως 80 εκατοστά περίπου από τη μονάδα):
https://youtu.be/HDKXvr2RBj4

Εξωτερική μονάδα Mitsubishi Heavy Industries SRK63-ZR-W (Σημείωση: Ο θόρυβος στην αρχή του βίντεο προέρχεται από διερχόμενα οχήματα):
https://youtu.be/95vGi4M4_OU

Παρακαλώ για τα όποια σχόλιά σας επί της εγκατάστασης.

 

IMG_20220830_161250.jpg

IMG_20220830_161353.jpg

IMG_20220830_161400.jpg

IMG_20220830_161403.jpg

IMG_20220830_161409.jpg

IMG_20220830_161415.jpg

IMG_20220830_161422.jpg

IMG_20220830_161440.jpg

IMG_20220830_161237.jpg

IMG_20220830_161243.jpg

Προσεγμένη εγκατάσταση είναι, μάλλον δεν υπήρχε άλλη θέση για μην φαίνεται σωλήνα, απλά ίσως θα μπορούσε να τρυπήσει το ξύλο και να βγει πιο κρυφά αν υπήρχε δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Klausx είπε

Προσεγμένη εγκατάσταση είναι, μάλλον δεν υπήρχε άλλη θέση για μην φαίνεται σωλήνα, απλά ίσως θα μπορούσε να τρυπήσει το ξύλο και να βγει πιο κρυφά αν υπήρχε δυνατότητα.

Και εγώ θα το ήθελα πάρα πολύ. Δυστυχώς, το ρολό-πατζούρι το οποίο πλήρως ανεβασμένο απέχει μόλις μερικά χιλιοστά από την πίσω μεριά του πάνελ που έχει στηριχθεί το AC και σχεδόν σε όλο το πλάτος του ξύλινου Π,  δεν επέτρεψε τέτοια όδευση.

Επεξ/σία από SpyrosK67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SpyrosK67 είπε

Και εγώ θα το ήθελα πάρα πολύ. Δυστυχώς, το ρολό-πατζούρι το οποίο πλήρως ανεβασμένο απέχει μόλις μερικά χιλιοστά από την πίσω μεριά του πάνελ που έχει στηριχθεί το AC και σχεδόν σε όλο το πλάτος του ξύλινου Π,  δεν επέτρεψε τέτοια όδευση.

Ίσως αυτό να βοηθούσε ώστε να ,μην είναι τόσο εμφανές με το κατάλληλο βάψιμο βέβαια  στο χρώμα του background 

27A57B45-D94D-46F9-B84C-DDA2029FD779.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ίσως αυτό να βοηθούσε ώστε να ,μην είναι τόσο εμφανές με το κατάλληλο βάψιμο βέβαια  στο χρώμα του background 

27A57B45-D94D-46F9-B84C-DDA2029FD779.jpeg

Αυτό που προτείνεις το δοκιμάσαμε και μάλιστα κομμένο φάλτσο στις άκρες του, ώστε να ταιριάξει στην κεκλιμένη όδευση του σωλήνα επάνω στο ξύλο. Το αισθητικό αποτέλεσμα ήταν μη αποδεκτό. Οπως και να 'χει, μόλις βαφτεί ο σωλήνας στο χρώμα του χώρου θα..."γλυκάνει", όπως συνέβη και με αυτόν του προηγούμενου κλιματιστικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SpyrosK67 είπε

Οπως μου ζήτησες, παραθέτω κάποιες ενδεικτικές φωτογραφίες από την εγκατάσταση του κλιματιστικού Mitsubishi Heavy Industries SRK63ZR-W.

Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορία ή διευκρίνιση.

Update: Επεξεργάστηκα λίγο τα 2 βίντεο και αφαίρεσα σκηνές με πιθανά προσωπικά δεδομένα. Παραθέτω, λοιπόν, συνδέσμους από αυτά τα βίντεο που ανέβασα στο YouTube για όποιον ενδιαφέρεται.

Εσωτερική μονάδα Mitsubishi Heavy Industries SRK63-ZR-W (1. ανεμιστήρας στο auto, 2. ο θόρυβος λήφθηκε με το κινητό σε απόσταση 20 έως 80 εκατοστά περίπου από τη μονάδα):
https://youtu.be/HDKXvr2RBj4

Εξωτερική μονάδα Mitsubishi Heavy Industries SRK63-ZR-W (Σημείωση: Ο θόρυβος στην αρχή του βίντεο προέρχεται από διερχόμενα οχήματα):
https://youtu.be/95vGi4M4_OU

Παρακαλώ για τα όποια σχόλιά σας επί της εγκατάστασης.

 

IMG_20220830_161250.jpg

IMG_20220830_161353.jpg

IMG_20220830_161400.jpg

IMG_20220830_161403.jpg

IMG_20220830_161409.jpg

IMG_20220830_161415.jpg

IMG_20220830_161422.jpg

IMG_20220830_161440.jpg

IMG_20220830_161237.jpg

IMG_20220830_161243.jpg

Δεν παίζουν τα video.

Θέλει αλλαγή στα δικαιώματα πρόσβασης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν παίζουν τα video.

Θέλει αλλαγή στα δικαιώματα πρόσβασης.

Αυτό που μοιράστηκα ήταν το "shareable link" από το drop drop-down menu του κάθε βίντεο. Eπειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με YouTube, μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις πώς γίνεται να υλοποιηθεί αυτό που είπες περί αλλαγής δικαιωμάτων πρόσβασης?

 

Update: Το βρήκα. Αντί για "private" έπρεπε να το ορίσω ως "unlisted". Μπορείς να τα δεις τώρα?

Επεξ/σία από SpyrosK67
Update
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SpyrosK67 είπε

Αυτό που μοιράστηκα ήταν το "shareable link" από το drop drop-down menu του κάθε βίντεο. Eπειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με YouTube, μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις πώς γίνεται να υλοποιηθεί αυτό που είπες περί αλλαγής δικαιωμάτων πρόσβασης?

 

Update: Το βρήκα. Αντί για "private" έπρεπε να το ορίσω ως "unlisted". Μπορείς να τα δεις τώρα?

Όντως τάφος , αν και υφίσταται εξωτερικός θόρυβος που υπερκαλύπτει τη λειτουργία του όπως είπες.

Προσωπικά αν θα είχα κάτι να παρατηρήσω, είναι η εικόνα της εσωτερικής μονάδας με τη σωλήνα αριστερά. Αν θα έπρεπε οπωσδήποτε να μπει εκεί, θα το έβαζα αριστερά (και ας μην ήταν κεντραρισμένο), ώστε να φύγει η σωλήνα προς τα πίσω και να μη φαίνεται ή να μπει σε άλλη θέση/τοίχο. Όσον αφορά την εξωτερική μονάδα, θα προτιμούσα η σωλήνα να ταξιδέψει οριζόντια ψηλά και όταν φτάσει την εξωτερική μονάδα να κατέβει προς τα κάτω και οπωσδήποτε σε κανάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει καποιος κατοχος inventor corona plus να μου πει αν στις δυο θεσεις φιλτρων που φαινονται στην φωτογραφια εχει τπτ η ειναι κενα οπως στα δικα μου; Τα ανοιξα πρωτη φορα και διαπιστωσα οτι δεν εχει τπτ σε εξτρα φιλτρο ενω διαφημιζεται απο την inventor σαν μοντελο με hepa και λοιπα gimmicks

IMG_20220829_182509.jpg

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SpyrosK67 είπε

Και εγώ θα το ήθελα πάρα πολύ. Δυστυχώς, το ρολό-πατζούρι το οποίο πλήρως ανεβασμένο απέχει μόλις μερικά χιλιοστά από την πίσω μεριά του πάνελ που έχει στηριχθεί το AC και σχεδόν σε όλο το πλάτος του ξύλινου Π,  δεν επέτρεψε τέτοια όδευση.

Σε περίπτωση που χρειαστεί κάποια επισκευή το ρόλο τι κάνεις; Ανοίγει από άλλη πλευρά;

Η αλήθεια είναι ότι και σε εμένα μου το πρότεινε αυτό ένας ψυκτικός αλλά δεν μπήκα καν στο κόπο να το σκεφτώ επειδή εμένα ανοίγει από μπροστά δηλαδή εκεί που θα έμπαινε η μονάδα, οπότε σε περίπτωση που ήθελα να κάνω κάτι στο ρόλο θα έπρεπε να βγάλω όλη την μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...