Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λίγο δύσκολο να καταφέρνει 10 φορές κάτω. Όσο και να είναι, είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό.

Αν έχεις τη δυνατότητα, ανέβασε μας φωτογραφίες από την εγκατάσταση μέσα και έξω. Συνήθως μαυρίζει η ψύξη μας με αυτά που βλέπουμε και ακούμε εδω, ας δούμε και κάτι καλό. Προσωπικά θα σε παρακαλούσα και για video με το κινητό από κοντινή απόσταση τόσο της εσωτερικής όσο και της εξωτερικής μονάδας ( επικεντρώνοντας στη δεξιά και πίσω μεριά της εξωτερικής για να ακούσουμε τον συμπιεστή πως ακούγεται). 

Θα πάρω κάποιες φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω εν ευθέτω χρόνω. Αυτή τη στιγμή που γράφω, η θερμοκρασία του χώρου είναι 26,1C, η εξωτερική 33,5 η ρυθμισμένη 25 και η κατανάλωση κυμαίνεται μεταξύ 165W και 470W. o θόρυβος της εξωτερικής μονάδας (στα 470W) είναι ανύπαρκτος, ενώ υπάρχει πλήρης απουσία κραδασμών σε αυτή. Οπως, προφανώς, αντιλαμβάνεσαι και βίντεο να τραβήξω δεν θα αποδειχθεί τίποτα μιας και οι εξωτερικοί θόρυβοι του περιβάλλοντος είναι απείρως ισχυρότεροι από αυτούς της εξωτερικής μονάδας του κλιματιστικού. Τέλος, δεν ξέρω κατά πόσο το Tapo P110 μετράει σωστά την κατανάλωση. Ομως, με τις μετρήσεις του συμφωνούν απόλυτα και οι ενδείξεις του ψηφιακού επιτηρητή τάσης (V*A=W).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, SpyrosK67 είπε

Θα πάρω κάποιες φωτογραφίες και θα τις ανεβάσω εν ευθέτω χρόνω. Αυτή τη στιγμή που γράφω, η θερμοκρασία του χώρου είναι 26,1C, η εξωτερική 33,5 η ρυθμισμένη 25 και η κατανάλωση κυμαίνεται μεταξύ 165W και 470W. o θόρυβος της εξωτερικής μονάδας (στα 470W) είναι ανύπαρκτος, ενώ υπάρχει πλήρης απουσία κραδασμών σε αυτή. Οπως, προφανώς, αντιλαμβάνεσαι και βίντεο να τραβήξω δεν θα αποδειχθεί τίποτα μιας και οι εξωτερικοί θόρυβοι του περιβάλλοντος είναι απείρως ισχυρότεροι από αυτούς της εξωτερικής μονάδας του κλιματιστικού. Τέλος, δεν ξέρω κατά πόσο το Tapo P110 μετράει σωστά την κατανάλωση. Ομως, με τις μετρήσεις του συμφωνούν απόλυτα και οι ενδείξεις του ψηφιακού επιτηρητή τάσης (V*A=W).

Σου κανει ον οφ η παιζει σταθερα μεταξυ 165 και 470;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, c-max είπε

Σου κανει ον οφ η παιζει σταθερα μεταξυ 165 και 470;

 

Όχι, δεν κάνει καθόλου on/off όταν η ρυθμισμένη θερμοκρασία είναι 25C. Δουλεύει σταθερά μεταξύ 165 και 470, με την περισσότερη ώρα κάτω από τα 220W. Στα 470W ανεβαίνει μόνο για λίγα δευτερόλεπτα και μετά αρχίζει μια κλιμακωτή, σχετικά γρήγορη κάθοδος. Με την παρούσα εξωτερική των 33,5C, οn/off κάνει μόνο αν η ρυθμισμένη θερμοκρασία είναι 26C ή μεγαλύτερη. Μπορείς να δεις και την αρχική δημοσίευσή μου στη σελίδα 1291 για περισσότερες λεπτομέρειες ως προς τη λειτουργία του εν λόγω κλιματιστικού.

Επεξ/σία από SpyrosK67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, SpyrosK67 είπε

Όχι, δεν κάνει καθόλου on/off όταν η ρυθμισμένη θερμοκρασία είναι 25C. Δουλεύει σταθερά μεταξύ 165 και 470, με την περισσότερη ώρα κάτω από τα 220W. Στα 470W ανεβαίνει μόνο για λίγα δευτερόλεπτα και μετά αρχίζει μια κλιμακωτή, σχετικά γρήγορη κάθοδος. Με την παρούσα εξωτερική των 33,5C, οn/off κάνει μόνο αν η ρυθμισμένη θερμοκρασία είναι 26C ή μεγαλύτερη. Μπορείς να δεις και την αρχική δημοσίευσή μου στη σελίδα 1291 για περισσότερες λεπτομέρειες ως προς τη λειτουργία του εν λόγω κλιματιστικού.

Ρωτω γιατι το δικο μου εχει αλλη συμπεριφορα. Το ξεκινησα με εξωτερικη 33 μεσα 27 και ρυθμιση στο 25.  Και πηρα αυτο

Στο τελος απλα δοκιμασα στο τουρμπο τη μεγιστη καταναλωση που ηταν καπου 2,6Kw

 

Screenshot 2022-08-30 at 14-47-22 Heavy srk63zrw - Grafana.png

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, c-max είπε

Ρωτω γιατι το δικο μου εχει αλλη συμπεριφορα. Το ξεκινησα με εξωτερικη 33 μεσα 27 και ρυθμιση στο 25.  Και πηρα αυτο

http://homeassistant.local:8123/api/hassio_ingress/PHJWbEB7cWqJV1RL24Ghhb2K6YYjGo0TS1WhBh_kEdM/d/SY72IsZ4k/heavy-srk63zrw?orgId=1&viewPanel=2&refresh=5s&from=1661852133797&to=1661859333797

Στο τελος απλα δοκιμασα στο τουρμπο τη μεγιστη καταναλωση που ηταν καπου 2,6Kw

"Server not found" (το link που παρέθεσες). Ως προς τη μέγιστη κατανάλωση, το δικό μου 2.880W είναι ότι έδειξε το Tapo P110. Δε γνωρίζω το κατά πόσο είναι ακριβείς οι μετρήσεις του Tapo P110, αλλά και ούτε μπορώ να κάνω πολλά μ' αυτό, εκτός από refresh για να βλέπω τη στιγμιαία κατανάλωση. Πάντως, έχω μουρλαθεί στα refresh από εχθές...🤣

Επεξ/σία από SpyrosK67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα αυτό το μήνα το midea Xtreme save 12αρι και αναφέρει πως έχει και λειτουργία Ιονισμού. Επειδή είμαι σε υπόγειο θα ήθελα να το δοκιμάσω

Πως το ςνεργοποιω ρε παιδιά γιατί, Δε βρίσκω κάτι στις οδηγίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, therock είπε

Πήρα αυτό το μήνα το midea Xtreme save 12αρι και αναφέρει πως έχει και λειτουργία Ιονισμού. Επειδή είμαι σε υπόγειο θα ήθελα να το δοκιμάσω

Πως το ςνεργοποιω ρε παιδιά γιατί, Δε βρίσκω κάτι στις οδηγίες

λογικα με το κουμπακι clean, αν αυτο ειναι το τηλεκοντρολ

20200601112706_0ff29d32.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SpyrosK67 είπε

"Server not found" (το link που παρέθεσες). Ως προς τη μέγιστη κατανάλωση, το 2.880W είναι ότι έδειξε το Tapo P110. Δε γνωρίζω το κατά πόσο είναι ακριβές, αλλά και ούτε μπορώ να κάνω πολλά μ' αυτό, εκτός από refresh για να βλέπω τη στιγμιαία κατανάλωση. Πάντως, έχω μουρλαθεί στα refresh από εχθές...🤣

Εγω μετρω με shelly EM και δειχνει 2,6 Κw , τωρα ποσο ακριβες ειναι και αυτο...  Εβαλα φωτο

 

Εχεις παρει θερμοκρασια εισοδου οταν δουλευει χαμηλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, c-max είπε

Εγω μετρω με shelly EM και δειχνει 2,6 Κw , τωρα ποσο ακριβες ειναι και αυτο...  Εβαλα φωτο

 

Εχεις παρει θερμοκρασια εισοδου οταν δουλευει χαμηλα;

Οχι, δεν έχω πάρει θερμοκρασία εισόδου. Το φορητό θερμόμετρό μου παρέδωσε το πνεύμα πριν λίγες ημέρες. Κάποια στιγμή θα το αντικαταστήσω. Μόλις είδα και τη φωτό που παρέθεσες. Οντως, το δικό σου έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά και, ως απλός χρήστης, δεν είμαι σε θέση να εξηγήσω το γιατί. Αν υπήρχε ένα αντίστοιχων συνθηκών 24ώρο γράφημα για το δικό μου θα βλέπαμε μια σχεδόν ευθεία γραμμή (από 154W έως 220W) με κορυφές έως 650W. Δηλώνω αδυναμία να εντρυφήσω περισσότερο διότι δεν είμαι των επαγγελμάτων σχετικών με κλιματισμό.

Επεξ/σία από SpyrosK67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SpyrosK67 είπε

Οχι, δεν έχω πάρει θερμοκρασία εισόδου. Το φορητό θερμόμετρό μου παρέδωσε το πνεύμα πριν λίγες ημέρες. Κάποια στιγμή θα το αντικαταστήσω. Μόλις είδα και τη φωτό που παρέθεσες. Οντως, το δικό σου έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά και, ως απλός χρήστης, δεν είμαι σε θέση να εξηγήσω το γιατί. Αν υπήρχε ένα αντίστοιχων συνθηκών 24ώρο γράφημα για το δικό μου θα βλέπαμε μια σχεδόν ευθεία γραμμή (από 154W έως 220W) με κορυφές έως 650W. Δηλώνω αδυναμία να εντρυφήσω περισσότερο διότι δεν είμαι των επαγγελματών σχετικών με κλιματισμό.

Μηπως χανεις τα οφ; Και εμενα ξεκινα στα 600+ και πεφτει στα 150+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, c-max είπε

Μηπως χανεις τα οφ; Και εμενα ξεκινα στα 600+ και πεφτει στα 150+

Δεν μπορώ να γνωρίζω τι κάνει τη νύχτα όταν κοιμάμαι. Πιθανόν και να κάνει. Τη μέρα, όμως, είμαι σχεδόν σίγουρος πως δεν κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, SpyrosK67 είπε

Οχι, δεν έχω πάρει θερμοκρασία εισόδου. Το φορητό θερμόμετρό μου παρέδωσε το πνεύμα πριν λίγες ημέρες. Κάποια στιγμή θα το αντικαταστήσω. Μόλις είδα και τη φωτό που παρέθεσες. Οντως, το δικό σου έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά και, ως απλός χρήστης, δεν είμαι σε θέση να εξηγήσω το γιατί. Αν υπήρχε ένα αντίστοιχων συνθηκών 24ώρο γράφημα για το δικό μου θα βλέπαμε μια σχεδόν ευθεία γραμμή (από 154W έως 220W) με κορυφές έως 650W. Δηλώνω αδυναμία να εντρυφήσω περισσότερο διότι δεν είμαι των επαγγελμάτων σχετικών με κλιματισμό.

Ίδιο μοντέλο έχετε. Θα έχει εν γένει παρόμοια συμπεριφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ίδιο μοντέλο έχετε. Θα έχει εν γένει παρόμοια συμπεριφορά.

Η λογική επιτάσσει αυτό που λες εσύ. Εγώ απλά παραθέτω τα νούμερα, όπως αυτά μετρώνται από το Tapo P110. Σίγουρα, θα είχα καλύτερη εικόνα αν διέθετα ένα πιο προηγμένο καταγραφικό. Οπως και να 'χει, η κατανάλωσή μου και η συμπεριφορά του κλιματιστικού είναι ακριβώς αυτή που έχω αναφέρει. Τράξηξα και δύο βίντεο. Ενα από την εσωτερική και ένα από την εξωτερική μονάδα, όπως μου ζήτησες. Φωτό της όδευσης των σωληνώσεων θα πάρω μόλις αδειάσει το μπαλκόνι απ' τ' απλωμένα ρούχα. Πως μπορώ να στα στείλω με PM, διότι δε θα ήθελα να τα μοιραστώ δημόσια?

Επεξ/σία από SpyrosK67
Αναδιατύπωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SpyrosK67 είπε

Η λογική επιτάσσει αυτό που λες εσύ. Εγώ απλά παραθέτω τα νούμερα, όπως αυτά μετρώνται από το Tapo P110. Σίγουρα, θα είχα καλύτερη εικόνα αν διέθετα ένα πιο προηγμένο καταγραφικό. Οπως και να 'χει, η κατανάλωσή μου και η συμπεριφορά του κλιματιστικού είναι ακριβώς αυτή που έχω αναφέρει. Τράξηξα και δύο βίντεο. Ενα από την εσωτερική και ένα από την εξωτερική μονάδα, όπως μου ζήτησες. Φωτό της όδευσης των σωληνώσεων θα πάρω μόλις αδειάσει το μπαλκόνι απ' τ' απλωμένα ρούχα. Πως μπορώ να στα στείλω με PM, διότι δε θα ήθελα να τα μοιραστώ δημόσια?

Μπορείς να ανεβάσεις σε YouTube τα video με private δικαιώματα ( μόνο όποιος έχει το λινκ να τα βλέπει). Η φωτογραφίες σε κάποια αντίστοιχη υπηρεσία πχ postimages .

Πάντως αν δεν θέλεις να φανούν δημόσια, δεν τα χρειάζομαι να μου τα στείλεις. Προτιμώ να λαμβάνουν όλη βοήθεια. Αν και με λίγη προσοχή, μπορείς να μη δείξεις προσωπικά δεδομένα. Πχ ένα δικό μου:

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ολα ειναι θεμα απαιτησεων χωρου και πως κοιμηθηκαμε το βραδυ οι περιεργοι που ψαχνομαστε με τα θερμομετρα γυρω γυρω στο σπιτι😁 .

Κατεβασα την ζητουμενη στο 23 και σταματησανε τα ον οφ αν και παλι παιζει πολυ χαμηλα στα 180w .

Ο χωρος εχει παισει 25,3 c , αρκετα πανω απο την ζητουμενη.

Ομω; αναρωτιεμαι..  αν το κλιματιστικο ηταν 9αρι παλι τα ιδια θα καταναλωνε αφου ο χωρος παροτι 40 τετραγωνικα και ανοιχτες πορτες ζητα 200w . Μαλιστα απο την αρχη ποτε δεν ζητησε πανω απο 650w.

Δεν ξερω στην θερμανση αλλα μου φιανετε το 22αρι ειναι αχρηστο στην ψυξη.

https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/RKnRl9A8QzRTiQh377hI1Xnt0Ff6aOLd

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...