Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, summit1_1 είπε

Μια διευκρίνηση αν γίνεται, θέλουμε αφού τρέξουμε και βρούμε τις απώλειες του χώρου, το capacity του Κλιματιστικού να είναι μεγαλύτερο από τις απώλειες. Πόσο όμως σε ποσοστό, πχ x2 δλδ απώλειες να είναι το 50% του capacity? 4500btu απώλειες 9000btu το κλιματιστικό ή κάποιο άλλο ποσοστό; Ευχαριστώ! 

Ιδανικά, πρέπει να βρεις το τεχνικό φυλλάδιο του κλιματιστικού, και να δεις την καμπύλη απόδοσης. Ουσιαστικά σε ενδιαφέρει στους μηδέν, η απόδοση να είναι πάνω από την υπολογισμένη. Πρακτικά επειδή η υπολογισμένη δεν θα βγάλει και 9000 ακριβώς, και είναι και λίγο στην safe side, πχ αν σου βγάλει 8500 επιλέγεις το 9άρι και είσαι εντάξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν θα έχει εγγύηση αντιπροσωπείας.

Αξιζει για μέσα στο δωμάτιο του αδελφού ?

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-pro-series-ag2pro-12nxd0-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948374

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Δεν φτάνει 9αρι; Αν ναι, ρίξε μια ματιά στο Xtreme save.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, summit1_1 είπε

Α τόσο μικρή διαφορά; δλδ κοντά στο 90% του capacity οι απώλειες. 

Μια μικρή στρογγυλοποίηση, όχι υπερβολές.

Προσωπικά θα ρίσκαρα και λίγο μικρότερο αν το επόμενο σκαλί ήταν μεγάλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

Μια μικρή στρογγυλοποίηση, όχι υπερβολές.

Προσωπικά θα ρίσκαρα και λίγο μικρότερο αν το επόμενο σκαλί ήταν μεγάλο

9,10,12,13,16,18,22,24

Υπάρχουν επιλογές που δεν αφήνουν μεγάλα σκαλοπάτια ,οπότε διαλέγουμε πάντα προς τα πάνω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν φτάνει 9αρι; Αν ναι, ρίξε μια ματιά στο Xtreme save.

Κανονικα φτάνει αλλά ο αδερφός μου είναι περίεργος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SpyrosK67 είπε

1320 (με ΦΠΑ) το κλιματιστικό και 220 (50-50 ΦΠΑ😁) η εγκατάσταση (με 6 μέτρα σωληνώσεων), συμπεριλαμβανομένης και της απεγκατάστασης/ανακύκλωσης του παλιού.

Την απεγκατάσταση μάλλον πλήρωσες γιατί όταν αγοράζουμε μια νέα συσκευή υποτίθεται ότι περιλαμβάνεται το κόστος ανακύκλωσης. Κάπου έχω το ΦΕΚ το οποίο είναι παλιό περίπου 5 ετών αν θυμάμαι καλά..

Όπως και να έχει με γειά και χαίρομαι που έγινε σωστή η δουλειά.

17 ώρες πριν, nemesi54 είπε

Εχω από το 2012 ένα Toyotomi 

Εδω και λίγες εβδομάδες ενώ έχω τον ανεμιστήρα στην ταχύτητα 2, αυξομειώνει συνεχως η ένταση του αέρα και δεν μένει σταθερή. 

Αυτό το κάνει σε όλες τις ταχύτητες του ανεμιστήρα εκτός του Auto. 

Το έβγαλα από τη πρίζα για καμιά ώρα αλλά δεν έγινε κάτι. 

Υπάρχει κάποια ιδέα προς τα που να κινηθώ? 

Απ ότι διαβάζω το service της Toyotomi είναι ου μπλέξεις, αν καταφέρεις φυσικά να τους βρεις. 

Για δες μήπως έχεις πατήσει καμιά περίεργη λειτουργία πχ αφύγρανση όπου δεν αλλάζουν οι ταχύτητες. Δες ΕΔΩ λίγο στην 13 σελίδα του Manual εκεί που λέει Λειτουργία επείγουσα ανάγκης και προσπάθησε reset από εκεί. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Την απεγκατάσταση μάλλον πλήρωσες γιατί όταν αγοράζουμε μια νέα συσκευή υποτίθεται ότι περιλαμβάνεται το κόστος ανακύκλωσης. Κάπου έχω το ΦΕΚ το οποίο είναι παλιό περίπου 5 ετών αν θυμάμαι καλά..

Όπως και να έχει με γειά και χαίρομαι που έγινε σωστή η δουλειά.

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Μπορεί να έχεις δίκιο σε ότι είπες, αλλά δεν γνωρίζω. Αυτό που μου ειπώθηκε ήταν 180 ευρώ για την εγκατάσταση με 5 μέτρα σωληνώσεων, καθώς και την απεγκατάσταση του παλαιού, το οποίο πήραν για ανακύκλωση. Τα υπόλοιπα ήταν 20 ευρώ για το επιπλέον 1 μέτρο σωληνώσεων και άλλα 20 ευρώ για τον αναλογούντα ΦΠΑ επί τμήματος του συνολικού ποσού των 220 ευρώ. Οπως και να 'χει, δεν με απασχολεί ποσώς πλέον η ανάλυση αυτού του ποσού διότι, όπως προείπα, είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος από την εγκατάσταση, αλλά και την μέχρι τώρα απόδοση του κλιματιστικού Mitsubishi Heavy Industries SRK-63ZR-W. Κατανάλωση 2,5kW σε διάστημα 18 ωρών για σταθερή θερμοκρασία χώρου 25,8 έως 26,2 βαθμούς είναι κάτι που δεν θα μπορούσα να φανταστώ ούτε στα πιο τρελά όνειρά μου. Με 24άρι Fujitsu, για την επίτευξη των ίδιων συνθηκών, χρειαζόμουν τουλάχιστον 20-25kW ημερησίως. Hallelujah!!!!!

Επεξ/σία από SpyrosK67
Διόρθωση λάθους στην κατανάλωση του Fujitsu
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, harkonto είπε

35 kw?? Κάποιο λάθος κάνεις. 

Προφανώς. Το είχα διορθώσει λίγο πριν τη δημοσίευσή σου. Διευκρινίζω αναφορικά με το Fujitsu ότι πρόκειται για κλιματιστικό on/off, ηλικίας 23 ετών με κατανάλωση 2,7kW/h στην ψύξη.

Επεξ/σία από SpyrosK67
Συμπληρωματικά στοιχεία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, SpyrosK67 είπε

Κατανάλωση 2,5kW σε διάστημα 18 ωρών για σταθερή θερμοκρασία χώρου 25,8 έως 26,2 βαθμούς είναι κάτι που δεν θα μπορούσα να φανταστώ ούτε στα πιο τρελά όνειρά μου. Με 24άρι Fujitsu, για την επίτευξη των ίδιων συνθηκών, χρειαζόμουν τουλάχιστον 20-25kW ημερησίως. Hallelujah!!!!!

Λίγο δύσκολο να καταφέρνει 10 φορές κάτω. Όσο και να είναι, είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό.

Αν έχεις τη δυνατότητα, ανέβασε μας φωτογραφίες από την εγκατάσταση μέσα και έξω. Συνήθως μαυρίζει η ψύξη μας με αυτά που βλέπουμε και ακούμε εδω, ας δούμε και κάτι καλό. Προσωπικά θα σε παρακαλούσα και για video με το κινητό από κοντινή απόσταση τόσο της εσωτερικής όσο και της εξωτερικής μονάδας ( επικεντρώνοντας στη δεξιά και πίσω μεριά της εξωτερικής για να ακούσουμε τον συμπιεστή πως ακούγεται). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ψαξει και εχω καταληξει (συμφωνα με τα δεδομενα μου..οικονομικα και μη) σε αυτα------>

 https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232631-a-c-in12btu-carrier-42qha012d8s-legacy

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/251828-a-c-in12btu-pitsos-psi12vw31-φοιβη

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/juro-pro-refresh-eco-ii-klimatistiko-12-000-btu-h_3487466

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-a-c-haier-tide-green-plus-as35tamhra

Ερωτηση πρωτη...Ποιο παιρνω ?🤨

Ερωτηση δευτερη...υπαρχει καποιο καλυτερο στα ιδια χρηματα ?(Δηλαδη να βαλω μεχρι 280-300 ?Εχω επιδοτηση 45%)

Επεξ/σία από Αλκης K.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.ψαχνω για αγορα νεου  air condition για παιδικο δωματιο 15m2 περιπου. το θελω και για ψυξη και για θερμανση .εκει που μενω παινουμε απο -5 εως 40 το δωματιο ειναι αναμεσα σε 2 αλλα με ενα παραθυρο. κοιταω σε 9αρι invertor,daikin,gree . εχετε να μου προτεινετε καποιο γιατι εχω χαθει με τοσα μοντελα ? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...