Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/12/2021 στις 10:17 ΜΜ, liakjim είπε

 

Είχα γράψει και παλιότερα, ο χώρος παραμένει ίδιος αλλά στο ενδιάμεσο χάλασε ο λέβητας πετρελαίου και περνάμε και μια ενεργειακή κρίση. Οπότε προσανατολίζομαι για κλιματισμό ως κύρια θέρμανση αυτόν το χειμώνα και από του χρόνου βλέπουμε. Ο χρήστης @liakjim  είχε προτείνει τα εξής:

Στις 7/12/2021 στις 10:17 ΜΜ, liakjim είπε

 

Τώρα η ερώτηση είναι: Αξίζουν τα ακριβότερα το έξτρα τίμημα; Τι χάνω αν επιλέξω haier αντί για mitsubishi ή toshiba ή ακόμα panasonic ;

 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/11998366/Gree-Bora-GRS-101-EI-JBR1-N3-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-Ιονιστή.html

Εγώ που δεν ξέρω και πολλά μου φαίνεται value-for-money για το δωμάτιο του αδερφού μου μέσα που έρχεται μία στο τόσο και επίσης βλέπω και καλές κριτικές .

Επεξ/σία από Exodia The Forbidden One
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sellout είπε

@liakjim η διαφορα καταλαναλωσης του 9000 με του 12000 στο haier tide green plus ειναι μεγαλη; ρωταω γιατι μαλλον μας καλυπτει και το 9αρι στους χωρους που θα τοποθετηθουν και τα δυο και αμα ειναι να καταλωνει και λιγοτερο ακομη καλυτερα. διορθωσε με αν κανω λαθος. ευχαριστω.

Δεν υπάρχει απάντηση, ή πιο σωστά, δεν υπάρχει εξαρχής η ερώτηση. Αν καλύπτει 9άρι, θα πρέπει να μπει 9άρι.

1 ώρα πριν, lemon3 είπε

Τώρα η ερώτηση είναι: Αξίζουν τα ακριβότερα το έξτρα τίμημα; Τι χάνω αν επιλέξω haier αντί για mitsubishi ή toshiba ή ακόμα panasonic ;

Δύσκολα θα σου απαντήσει κάποιος. Από αυτά που έχουμε δει, αν θέλει κανείς να πάρει ένα καλό 18άρι, θα πάει στο edge.

30 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

https://www.skroutz.gr/s/11998366/Gree-Bora-GRS-101-EI-JBR1-N3-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-Ιονιστή.html

Εγώ που δεν ξέρω και πολλά μου φαίνεται value-for-money για το δωμάτιο του αδερφού μου μέσα που έρχεται μία στο τόσο και επίσης βλέπω και καλές κριτικές .

Gree = παραεισαγωγές από βουλγαρία, ομιχλώδες τοπίο σε θέμα αντιπροσωπίας. Προσωπικά θα έπαιρνα tcl , haier σε φθηνό (όπου και πάλι παίζουν παραεισαγωγές, θέλει προσοχή. Το κόκκινο banner στο tclgreece.gr είναι μια αρχή).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Ο κοντός τοίχος είναι εξωτερικός, νότιος προσανατολισμός. Ο ψηλός τοίχος είναι εσωτερικός προς την υπόλοιπη οικία με μια εσωτερική πόρτα και τρία  σκαλάκια ( λίγο πιο χαμηλό το επίπεδο του εξεταζόμενου χώρου).

Βάλε το ενδιάμεσο τότε και εξηγώ:
Ο κοντός τοίχος μετράει στις απώλειες.
Ο ψηλός επειδή είναι εσωτερικός, δεν μετράει (επαφή με θερμαινόμενο χώρο -> απώλειες = 0).
Οι δυο άλλοι, με τι είναι σε επαφή, δεν διευκρινίζεται. Πάντως επειδή έχουμε να κάνουμε με επικλινή οροφή από ότι καταλαβαίνω κοντού και ψηλού τοίχου, τότε προκύπτει μεγαλύτερη επιφάνεια της στέγης (λόγω κλίσης!) σε σχέση με μια επίπεδη στέγη, οπότε θα έχεις ανάλογα μεγαλύτερες απώλειες από εκεί, συν την πρόσθετη επιφάνεια στους άλλους δυο τοίχους. Για να είσαι στην safe side, βάλε το ενδιάμεσο και θα είσαι κάπου κοντά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζει λοιπόν κάποιος το κλιματιστικό του, έρχεται ο εγκαταστάτης, το τοποθετεί και το θέτει σε λειτουργία:

Υπάρχουν ενδείξεις κατά τη λειτουργία που μπορεί να δει ένας απλός πελάτης και υποδεικνύουν ότι η μονάδα μπορεί να είναι ελαττωματική ή ότι ο εγκαταστάτης δεν έκανε σωστά τη δουλειά του;

Ρωτάω για κάτι το οποίο μπορεί να παρατηρήσει κανείς πριν φύγει το συνεργείο εγκατάστασης όπου συνήθως ο χρόνος είναι και περιορισμένος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα κλιματιστικό που αντί να βγάζει την υγρασία από το σωληνάκι, στάζει από διάφορα σημεία του εσωτερικού του σε κάτι τρύπες που έχει στο κουτί. Είναι επικίνδυνο να χαλάσει ή να περιμένω την συντήρηση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Dorian είπε

Έχω ένα κλιματιστικό που αντί να βγάζει την υγρασία από το σωληνάκι, στάζει από διάφορα σημεία του εσωτερικού του σε κάτι τρύπες που έχει στο κουτί. Είναι επικίνδυνο να χαλάσει ή να περιμένω την συντήρηση ;

Αν καποτε εβγαζε στην υδρορροή του, αυτο σημαινει ότι τωρα εχει βουλώσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατοχος των Mitsubishi SF25/42 και εχοντας μεινει απολυτα ευχαριστημενος ειδικα οταν τα χρησιμοποιουσα και για θερμανση θελω να προτεινω σε συγγενικο προσωπο 2 κλιματιστικα 9btu αλλα δεν θελει να ξεφυγει πολυ στο ποσο. Αξιζει η value σειρα της mitsubishi dm / daikin atxc ή αν εχει καποιος εμπειρια και τα midea/haier που αναφερθηκαν ειναι εξισου αποδοτικα και στην θερμανση.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω από το 2012 ένα Toyotomi Akira Gan Gag A135GVR.

Εδω και λίγες εβδομάδες ενώ έχω τον ανεμιστήρα στην ταχύτητα 2, αυξομειώνει συνεχως η ένταση του αέρα και δεν μένει σταθερή. 

Αυτό το κάνει σε όλες τις ταχύτητες του ανεμιστήρα εκτός του Auto. 

Το έβγαλα από τη πρίζα για καμιά ώρα αλλά δεν έγινε κάτι. 

Υπάρχει κάποια ιδέα προς τα που να κινηθώ? 

Απ ότι διαβάζω το service της Toyotomi είναι ου μπλέξεις, αν καταφέρεις φυσικά να τους βρεις. 

Επεξ/σία από nemesi54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nemesi54 είπε

Απ ότι διαβάζω το service της Toyotomi είναι ου μπλέξεις, αν καταφέρεις φυσικά να τους βρεις. 

Κάνε reset ,για το service που λες δοκίμασες να τους πάρεις και δεν απάντησαν η απάντησαν και δεν σε εξυπηρέτησαν ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κάνε reset ,για το service που λες δοκίμασες να τους πάρεις και δεν απάντησαν η απάντησαν και δεν σε εξυπηρέτησαν ?

Μα το γράφω, απ ότι διαβάζω, όχι δεν έχω προσπαθήσει να έρθω σε επικοινωνία. 

Reset πως κάνω? 

Επεξ/σία από nemesi54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nemesi54 είπε

Μα το γράφω, απ ότι διαβάζω, όχι δεν έχω προσπαθήσει να έρθω σε επικοινωνία. 

Reset πως κάνω? 

Κάπου έχει κουμπί reset συνήθως είναι μπροστά ακριβώς από μέσα από το καπάκι των φίλτρων ,ψάξε λίγο , θα φαίνεται και μάλλον θα έχει και ένδειξη δίπλα στο κουμπί 

εαν βέβαια βρεις κάνα manual ακόμα καλύτερα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κάπου έχει κουμπί reset συνήθως είναι μπροστά ακριβώς από μέσα από το καπάκι των φίλτρων ,ψάξε λίγο , θα φαίνεται και μάλλον θα έχει και ένδειξη δίπλα στο κουμπί 

εαν βέβαια βρεις κάνα manual ακόμα καλύτερα 

Δυστυχώς δεν υπάρχει reset κουμπί. 

Ούτε και το manual αναφέρει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nemesi54 είπε

Δυστυχώς δεν υπάρχει reset κουμπί. 

Ούτε και το manual αναφέρει κάτι. 

Τότε κάνε μια προσπάθεια με την αντιπροσωπεία 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, mtifosi είπε

ειναι εξισου αποδοτικα και στην θερμανση.?

διαβασε το πονημα του liakjim στην καρφιτσωμενη αναρτηση στην αρχη καθε σελιδας https://www.insomnia.gr/forums/topic/746470-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-2/page/4/#comment-58069760

Eπειτα βαζεις και τους παραγοντες εγγυηση,τιμη και οτι θεωρεις σημαντικο και αποφασιζεις.

Απο αυτα το haier 9ρι εχω

5 ώρες πριν, lemon3 είπε

Αξίζουν τα ακριβότερα το έξτρα τίμημα; Τι χάνω αν επιλέξω haier αντί για mitsubishi ή toshiba ή ακόμα panasonic ;

Τα ιδια ισχυουν κ εδω και σαν τα Haier value for money δεν βλεπω να υπαρχει αλλο.

Ομως εαν προκειται για μεγαλη καταναλωση τον χειμωνα κυριως, τοτε με τις σημερινες τιμες αξιζει σε ακριβοτερο κι αποδοτικοτερο, θα αποσβεστει γρηγορα

 

Για οσους ειναι σε διλημμα αν αξιζει να αγοραστει η οχι ενα ακριβοτερο κλιματιστικο , για μια γρηγορη εκτιμηση αποσβεσης

πατε εδω και συμπληρωστε τα κιτρινα κουτακια

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=2034571552

για τυχον αποριες, επιστρεψτε εδω και ρωτηστε

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...