Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Panos1987 είπε

Ο χώρος λέει 16αρι

Ο χώρος λέει 3 μηχανήματα. Μπορείς να ξανατρέξεις το utility εξετάζοντας ξεχωριστά, τον ενιαίο χώρο κουζίνα, σαλόνι και ξεχωριστά το κάθε Υ/Δ;

1 ώρα πριν, Specs είπε

Παντως ως προς την καταναλωση ειμαι εντυπωσιασμενος , σταθερα 40% plus,οικονομικοτερο το Daikin

Και που τελικά έχει τη μεγαλύτερη σημασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχοντας διαβάσει τις περισσότερες σελίδες από το νήμα προσπαθώ να καταλήξω στην αγορά  2 κλιματιστικών , 9000BTU για υπνοδωμάτιο και 12000 BTU για σαλόνι κουζίνα αντίστοιχα. Θα ήθελα τη γνώμη σας γι αυτά τα 2 κλιματιστικά της bosch και βέβαια οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι ευπροσδεκτη 9000BTU https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-bosch-series-6-asi09aw40aso09aw40-9000-btu-aa-me-wifi/1693705 και 12000BTU https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-bosch-series-6-asi12aw40aso12aw40-12000-btu-aa-me-wifi/1693706 

  1. Ποσό που διαθέτουμε :Περίπου 1500Ε και για τα 2 κλιματιστικά μέσω του προγράμματος ανακύκλωσης
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Α. yokohama clima 9000BTU επαρκές, B. mitsubishi Daiya 12000BTU μάλλον οριακό
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Κατά σειρά προτίμησης media, public, Κωτσόβολος, πλαίσιο 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Και στα 2 κλιματιστικά 80% ψύξη 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική χρήση ψύξης, περιστασιακή ή καθόλου χρήση για θέρμανση, επίσης του υπνοδωματίου (Α) δουλεύει όλα τα βραδια από Ιούνιο εως Σεπτέμβριο
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Α. υπνοδωμάτιο 10τμ Β. σαλονοκουζίνα 35τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Νίκαια 1-40 C
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Θα επιθυμούσα wifi, Α+++ στη ψυξη και οπωσδήποτε χαμηλή σταθμη θορύβου στο υπνοδωμάτιο (Α)
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Ψηλοτάβανο ανατολικού προσανατολισμού, παλαιάς κατασκευής με διπλά τζάμια.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
  11. Α. Θερμικές Απώλειες

2075.89Watt

1785.27KCal/h

138.39Watt/m2

119.02KCal/h/m2 για θερμοκρασία 18C.

  1. B. Θερμικές Απώλειες

5337.73Watt

4590.44KCal/h

152.51Watt/m2

131.16KCal/h/m2 για θερμοκρασία 18C

Επεξ/σία από Mikealpha74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Mikealpha74 είπε

Καλησπέρα, έχοντας διαβάσει τις περισσότερες σελίδες από το νήμα προσπαθώ να καταλήξω στην αγορά  2 κλιματιστικών , 9000BTU για υπνοδωμάτιο και 12000 BTU για σαλόνι κουζίνα αντίστοιχα. Θα ήθελα τη γνώμη σας γι αυτά τα 2 κλιματιστικά της bosch και βέβαια οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι ευπροσδεκτη 9000BTU https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-bosch-series-6-asi09aw40aso09aw40-9000-btu-aa-me-wifi/1693705 και 12000BTU https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-bosch-series-6-asi12aw40aso12aw40-12000-btu-aa-me-wifi/1693706 

  1. Ποσό που διαθέτουμε :Περίπου 1500Ε και για τα 2 κλιματιστικά μέσω του προγράμματος ανακύκλωσης
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Α. yokohama clima 9000BTU επαρκές, B. mitsubishi Daiya 12000BTU μάλλον οριακό
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Κατά σειρά προτίμησης media, public, Κωτσόβολος, πλαίσιο 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Και στα 2 κλιματιστικά 80% ψύξη 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική χρήση ψύξης, περιστασιακή ή καθόλου χρήση για θέρμανση, επίσης του υπνοδωματίου (Α) δουλεύει όλα τα βραδια από Ιούνιο εως Σεπτέμβριο
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Α. υπνοδωμάτιο 10τμ Β. σαλονοκουζίνα 35τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Νίκαια 1-40 C
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Θα επιθυμούσα wifi, Α+++ στη ψυξη και οπωσδήποτε χαμηλή σταθμη θορύβου στο υπνοδωμάτιο (Α)
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Ψηλοτάβανο ανατολικού προσανατολισμού, παλαιάς κατασκευής με διπλά τζάμια.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
  11. Α. Θερμικές Απώλειες

2075.89Watt

1785.27KCal/h

138.39Watt/m2

119.02KCal/h/m2 για θερμοκρασία 18C.

  1. B. Θερμικές Απώλειες

5337.73Watt

4590.44KCal/h

152.51Watt/m2

131.16KCal/h/m2 για θερμοκρασία 18C

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-midea-all-easy-pro-aep2-18nxd6-io-18000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1687215

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-midea-xtreme-save-ag1-09nxd6-9000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1679852

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Θα ηθελα την αποψη σας για την δυνατοτητα καποιων μοντελων συνδεσης πολλων εσωτ μοναδων σε μια εξωτερικη.θα ειναι παραγωντας αποφασης αναμεσα σε

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-daikin-siesta-sensira-pro-atxf35darxf35d-12000btu-1

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

 

 

 

Επεξ/σία από celiot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Και που τελικά έχει τη μεγαλύτερη σημασία.

ναι αρκει να ειναι ετσι και στην θερμανση κι ας μην ειχα σε χρηση ως τωρα ,το Haier για θερμανση , παρα μονο αν ξεμενα απο πελετ η τις πιο θερμες ωρες της ημερας για αμεσοτητα και ιδιως μεσημερι με νυχτερινο ρευμα.

Αν παιξει και εκει τετοια οικονομια θα εχω κανει την καλυτερη επιλογη χωρις ακροτητες τιμων.

και επειδη με ετρωγε και σεν μπορουσα να περιμενω, το εβαλα 29 και εχει κλειδωσει 5 ωρες τωρα στους 26,9  απο 26,3 που κλειδωνε στο 28 ζητηση, αρα ειχα δικιο.

Για καταναλωση ας γελασω, μεσοσταθμικα με ευνοικη παντα εξωτερικη 26 βαθμους βεβαια, 40w που αν αφαιρεσεις τα 10w του ανεμιστηρα ειναι αστεια.

Εν ολιγοις με ζητηση 28 κλειδωνει 26,3 και με 29 στους 26,9

Θα το μετρησω και θερμοτερες μερες (οπως επισης και το Haier) αλλα βολευει απιστευτα αυτη η μικρη κλιμακωση γυρω απο τις πιο συνηθεις θερμοκρασιες ζητησης, καπου θα βολευεται ο καθενας μας.

Λογικα το ιδιο θα ισχυει και πιο κατω απο 27 που κλειδωνε στους 25,8 , εχω πολλα τεστ σε αναμονη.

Κραταω και μια επιφυλαξη μηπως ΔΕΝ ειναι ανεκτα τα χλιαρα διαστηματα το χειμωνα οταν κοβει ο συμπιεστης καθως και ποσο θερμοκρασια εξοδου θα εχει οταν δουλευει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παίδες διαβάζω όλα αυτά τα τεχνικά που γράφετε για την daikin atxc -c σειρά και βλέπω ότι στην πράξη όλοι φτάνουμε στο ίδιο συμπέρασμα: πληρώσαμε μεν λίγο παραπάνω την φίρμα daikin αλλά έχουμε μείνει όλοι ευχαριστημένοι από την οικονομία και την απόδοση (αφού τελικά με τις κατάλληλες υποκειμενικές ρυθμίσεις όλοι βρίσκουμε μια αποδεκτή ρύθμιση), συμβιβαστήκαμε με τον παραγόμενο θόρυβο (εκεί ήθελα λίγο καλύτερη επίδοση) και πλέον μένει μόνο η αξιοπιστία ως τελικό κριτήριο για να κρίνει την αγορά μας ως καλή ή όχι.

Αν όμως το καλοσκεφτείτε η τελευταία παράμετρος, η αξιοπιστία δηλαδή, είναι εκείνη που κρίνει την ποιότητα του δεδομένου προϊόντος στην πράξη. Προφανώς η απόδοση ο θόρυβος και η οικονομία μετράνε  όμως αν δεν υπάρχει αξιοπιστία σε βάθος χρόνου, αναιρούνται στην ουσία....Εκεί λοιπόν κρίνεται η καλή αγορά τελικά!!!   Εκ των υστέρων...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, spyros.s είπε

αλλά έχουμε μείνει όλοι ευχαριστημένοι από την οικονομία και την απόδοση

Kαι εγω μαζι σου για την ωρα αλλα οι ενστασεις μου για την ελλειψη ιονιστη  (εκτος αν η μυρωδια ειναι λογω χαμηλης αφυγρανσης/watts , το ψαχνω ακομη) και καποιες ακομη αποριες οταν θα μπουμε σε περιοδο θερμανσης , με κρατανε να πιστευω πως καλυτερη επιλογη παραμενει το Haier Tide Green Plus, ειδικα στην τιμη που τα πηρε ο συμφορουμφιτης απο Leroy 330ε-350ε το 9ρι και το 12ρι, με τοποθετηση, ειναι λοττο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Specs είπε

Kαι εγω μαζι σου για την ωρα αλλα οι ενστασεις μου για την ελλειψη ιονιστη  (εκτος αν η μυρωδια ειναι λογω χαμηλης αφυγρανσης/watts , το ψαχνω ακομη) και καποιες ακομη αποριες οταν θα μπουμε σε περιοδο θερμανσης , με κρατανε να πιστευω πως καλυτερη επιλογη παραμενει το Haier Tide Green Plus, ειδικα στην τιμη που τα πηρε ο συμφορουμφιτης απο Leroy 330ε-350ε το 9ρι και το 12ρι, με τοποθετηση, ειναι λοττο!

Εγώ όπως έχω ξαναγράψει διαθέτω 2 από δαύτα και θα πάρω και τρίτο για το δωμάτιο του μωρού που θα έρθει σε λίγους μήνες! Τα τοποθέτησα λοιπόν το περασμένο φθινόπωρο και τα δούλεψα ως αποκλειστικό μέσο θέρμανσης για 2 κρεβατοκάμαρες το περασμένο χειμώνα και αντίστοιχα το καλοκαίρι. Έχω λοιπόν το πλεονέκτημα του διπλού δείγματος!!!   Αναφορικά με τον ιονιστή δεν θα σχολιάσω διότι το ήξερα πριν τα αγοράσω ότι δεν έχει. Βέβαια και στο χαόρι του σαλονιού που έχει τα σχετικά καλούδια δεν είδα διαφορά με την χρήση του ιονιστή και τελικά δεν τον ενεργοποίησα ξανά. Έχω βέβαια και καλό αφυγραντήρα για αυτή την δουλειά όμως  σε τελική δεν μπορώ να μετρήσω για να ξέρω αν κάνουν δουλειά. Σε αίσθηση δεν καταλαβαίνω διαφορά!!! Για την μυρωδιά όμως δεν έχω σε κανένα από τα δύο κλιματιστικά. Θυμάμαι να έχω μυρωδιά πλαστικού σε εκείνο της παιδικής κρεβατοκάμαρας που εξαφανιστηκε όμως μετά απο λίγες μερες χρήσης! Μόνο αυτό όμως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mechpanosκάι λοιποί σχετικοί του χώρου, σε χώρο τραπέζιο ( με διαφορετικό ύψος στον έναν τοίχο και διαφορετικό ( υψηλότερο) στον δεύτερο, ας πούμε 3 και 5 αντίστοιχα, τί ύψος να βάλω στην εφαρμογή που υπολογίζει απώλειες; 4; 5; Ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

@mechpanosκάι λοιποί σχετικοί του χώρου, σε χώρο τραπέζιο ( με διαφορετικό ύψος στον έναν τοίχο και διαφορετικό ( υψηλότερο) στον δεύτερο, ας πούμε 3 και 5 αντίστοιχα, τί ύψος να βάλω στην εφαρμογή που υπολογίζει απώλειες; 4; 5; Ή κάτι άλλο;

Προς τα πού και με τι σε επαφή είναι ο μεγαλύτερος τοίχος; Αν είναι ξέρω γω προς Βορρά σε επαφή με εξωτερικό αέρα ο 5άρης, βάλε λίγο παραπάνω από 4...Για να πιάσεις και την επιβάρυνση του να έχει ο μεγαλύτερος τοίχος, βόρειο προσανατολισμό. Αλλιώς βάλε 4. Κοντά θα πέσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ομαδά, θα ηθελα να με βοηθησετε για την αγορα κλιματιστικου. Το κλιματιστικο πρεπει να ειναι 24 γιατι ειναι στο προγραμμα εξοικονομω και ο μηχανικος εχει βαλει 24 μεσα στην αιτηση. Το κλιματιστικο θα ειναι κατα κυριο λογο για ψυξη 80%ψυξη-20%θερμανση. Θα ηθελα να μου προτεινετε μερικα κλιματιστικα, οχι και πολυ ενεργοβόρα .

Εχω βρει το συγκεκριμενο απο καταστημα της περιοχης μου, το εχει κανεις ειναι καλο??? Εχει και 10 χρονια εγγυηση :

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-tcl-miracle-24chsavei-24000-btu-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Προς τα πού και με τι σε επαφή είναι ο μεγαλύτερος τοίχος; Αν είναι ξέρω γω προς Βορρά σε επαφή με εξωτερικό αέρα ο 5άρης, βάλε λίγο παραπάνω από 4...Για να πιάσεις και την επιβάρυνση του να έχει ο μεγαλύτερος τοίχος, βόρειο προσανατολισμό. Αλλιώς βάλε 4. Κοντά θα πέσεις!

Ο κοντός τοίχος είναι εξωτερικός, νότιος προσανατολισμός. Ο ψηλός τοίχος είναι εσωτερικός προς την υπόλοιπη οικία με μια εσωτερική πόρτα και τρία  σκαλάκια ( λίγο πιο χαμηλό το επίπεδο του εξεταζόμενου χώρου). 

11 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Καλησπέρα ομαδά, θα ηθελα να με βοηθησετε για την αγορα κλιματιστικου. Το κλιματιστικο πρεπει να ειναι 24 γιατι ειναι στο προγραμμα εξοικονομω και ο μηχανικος εχει βαλει 24 μεσα στην αιτηση. Το κλιματιστικο θα ειναι κατα κυριο λογο για ψυξη 80%ψυξη-20%θερμανση. Θα ηθελα να μου προτεινετε μερικα κλιματιστικα, οχι και πολυ ενεργοβόρα .

Εχω βρει το συγκεκριμενο απο καταστημα της περιοχης μου, το εχει κανεις ειναι καλο??? Εχει και 10 χρονια εγγυηση :

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-tcl-miracle-24chsavei-24000-btu-1

Midea easy pro για μέγιστη οικονομία σε ψύξη.

Για κριτήριο την εγγύηση, μια πιθανή εύλογη είναι αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim η διαφορα καταλαναλωσης του 9000 με του 12000 στο haier tide green plus ειναι μεγαλη; ρωταω γιατι μαλλον μας καλυπτει και το 9αρι στους χωρους που θα τοποθετηθουν και τα δυο και αμα ειναι να καταλωνει και λιγοτερο ακομη καλυτερα. διορθωσε με αν κανω λαθος. ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...