Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

διάβασα την πλέον daikin φτιάχνονται στην Τουρκία και δεν αξίζουν ισχύει ?

Ένα Siesta Sensira 9000btu που πήρα πρόσφατα, γράφει Μαλαισία. Νομίζω τα perfera είναι Τουρκία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, Specs είπε

@andreaspA τα εβαλες τα κλιματιστικα απο το Leroy? εντυπωσεις?

Οχι ακομα. Βρισκομαι ακομα διακοπες. Τα εχουν παραδωσει παντως μετα απο κοπο και βασανα. Το ενα δεν ειχε ερθει στην πρωτη παραδοση. Απο τυχη το ειδα απο μια φωτογραφια που μου εστειλαν απο την ντανα με τα κλιματιστικα μεσα στο σπιτι. Ηρθαν προχτες και το παρεδωσαν και το αλλο 18αρι.
Στο τελος της αλλης εβδομαδα που θα γυρισω αθηνα θα επικοινωνησω για τοποθετηση. Θα ενημερώσω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Daikin 12ri Sensira.

Προσπαθω να βρω τροπο να μην κρυωνω στους 27(ζητουμενη) και να μην εχει on-off στους 28(ζητουμενη),

μιας και  θα εχω 25,3 και κρυο πολυ η θα εχω 25,8 και ανεκτο κρυο αλλα συνεχη on-off ,

με την μυρωδια σαν αποτελεσμα του συνδυασμου κλειστου κομπρεσερ και ανοιχτου ανεμιστηρα, μη αποδεκτη.

Χτες βραδυ δοκιμασα απο τους 27 (ζητ) με 25,3 μεσα, την λειτουργια sleep που περιγραφεται σαν αυξηση ΜΙΣΟΥ βαθμου μια ωρα μετα και αλλου μισου την επομενη ωρα.

Το εβαλα στο sleep και εφυγα για sleep και γω.

Δεν αλλαξε κατι, ουτε στην θερμοκρασια που παρεμεινε σταθερη 25,3 ουτε στην συμπεριφορα, πως θα μπορουσε αλλωστε

με τοσο ευνοικες εξω συνθηκες, θερμοκρασια 25,3 , οποτε αρχισε τα on-off και μιας και το ειχα βαλει στο αυτοματο κλεισιμο

μιση ωρα μετα το πειραμα,εκλεισε.

Ελπιζω το χειμωνα που με την ζεστη ειναι πιο ανεκτος ενας βαθμος προς τα πανω να μην εχω προβλημα ΑΝ τυχει και στην θερμοκρασια που θελω ακριβως , κανει και εκει on-off.

Mετα δεν θα μενει αλλη λυση παρα δημοσιουπαλληλικη: βαζω και το Haier στο κρυο για να εξουδετερωσω την περισσεια ζεστη 😎

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2782022 93033 πμ.jpg

9 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

φτιάχνονται στην Τουρκία και δεν αξίζουν ισχύει ?

Ολα τα αντικειμενα , ασχετως που φτιαχνονται , εχουν την ποιοτητα που εχει καθορισει ο κατασκευαστης τους και μονο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Specs είπε

Daikin 12ri Sensira.

Προσπαθω να βρω τροπο να μην κρυωνω στους 27(ζητουμενη) και να μην εχει on-off στους 28(ζητουμενη),

μιας και  θα εχω 25,3 και κρυο πολυ η θα εχω 25,8 και ανεκτο κρυο αλλα συνεχη on-off ,

με την μυρωδια σαν αποτελεσμα του συνδυασμου κλειστου κομπρεσερ και ανοιχτου ανεμιστηρα, μη αποδεκτη.

Χτες βραδυ δοκιμασα απο τους 27 (ζητ) με 25,3 μεσα, την λειτουργια sleep που περιγραφεται σαν αυξηση ΜΙΣΟΥ βαθμου μια ωρα μετα και αλλου μισου την επομενη ωρα.

Το εβαλα στο sleep και εφυγα για sleep και γω.

Δεν αλλαξε κατι, ουτε στην θερμοκρασια που παρεμεινε σταθερη 25,3 ουτε στην συμπεριφορα, πως θα μπορουσε αλλωστε

με τοσο ευνοικες εξω συνθηκες, θερμοκρασια 25,3 , οποτε αρχισε τα on-off και μιας και το ειχα βαλει στο αυτοματο κλεισιμο

μιση ωρα μετα το πειραμα,εκλεισε.

Ελπιζω το χειμωνα που με την ζεστη ειναι πιο ανεκτος ενας βαθμος προς τα πανω να μην εχω προβλημα ΑΝ τυχει και στην θερμοκρασια που θελω ακριβως , κανει και εκει on-off.

Mετα δεν θα μενει αλλη λυση παρα δημοσιουπαλληλικη: βαζω και το Haier στο κρυο για να εξουδετερωσω την περισσεια ζεστη 😎

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2782022 93033 πμ.jpg

Ολα τα αντικειμενα , ασχετως που φτιαχνονται , εχουν την ποιοτητα που εχει καθορισει ο κατασκευαστης τους και μονο...

Άμα δε κόψει τα on off δε κάνεις δουλειά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Specs είπε

εχεις συνταγη?

Σε μένα διορθώθηκε όταν άλλαξε με την πλακέτα το offset ,είχα ανεβάσει και διάγραμμα πριν από μερικές μέρες που το άφησα και τη νύχτα ανοιχτό δεν έκανε κανένα με ζήτηση στους 27 ,τώρα όλα αυτά βέβαια στο δικό μου το σπίτι ,άλλος χώρος άλλες ιδιαιτερότητες ,πάντως σε σχέση με τη παλιά πλακέτα με το off set που είχε στους 3,5 βαθμούς καμία σχέση ειδικά στη θέρμανση που με απασχολεί κιόλας 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

ειδικά στη θέρμανση που με απασχολεί κιόλας

θυμαμαι καλα απο την σομπα μου για την μη ενοχληση κατα ενα βαθμο σε ζεστη το χειμωνα?

ειναι ετσι και σε σενα, αποδεκτο το ευρος αυτο? περα απο τον καθε οργανισμο που διαφερει, εσυ ποσο ανοχη ειχες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

θυμαμαι καλα απο την σομπα μου για την μη ενοχληση κατα ενα βαθμο σε ζεστη το χειμωνα?

ειναι ετσι και σε σενα, αποδεκτο το ευρος αυτο? περα απο τον καθε οργανισμο που διαφερει, εσυ ποσο ανοχη ειχες?

 

Δεν έχει ,21 το έβαζα και 21 έδειχνε ένα θερμόμετρο που είχα στο ύψος γραφείου η διακύμανση ήταν δεκαδικά ,υπόψιν όμως ότι εγώ έχω όλο το σπίτι ανοιχτό εννοώ εσωτερικές πόρτες το χειμώνα και τα κλιματιστικά που είναι στις κρεβατοκάμαρες το atxc και το kuro βλέπουν διάδρομο όπου εκατέρωθεν είναι μπάνια και μια κρεβατοκάμαρα ακόμα  , αντίκρυστα το ένα με το άλλο και το υπόλοιπο σπίτι καλύπτεται από το shorai που υπάρχει μεν εσωτερική πόρτα ώστε να διαχωρίσει αλλά δε την κλείνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Specs είπε

Κανενας δεν ΤΙΣ ΕΧΕΙ...γιαυτο και υπαρχει ισως προβλημα με τα ανταλλακτικα.

Oλοι αυτοι στο λινκ https://les.mitsubishielectric.gr/el/where-to-find-us/  ειναι απλα εισαγωγεις ανεξαρτητοι μιας και υπαγομαστε στην Ιταλια και δεν εχει η μητρικη στην Ελλαδα , παρουσια.

 

Ναι και ρωτησα σημερα daikin μιας και ειμαι αμερικανακι στις εγγυησεις, ποσο καιρο εχω περιθωριο μετα την εγκατασταση να τις επιλεξω η οχι.

6 μηνες μου ειπαν.

Ο Θεσσαλονικιός που αναφέρεις δεν μπορεί να ήταν ο αντιπρόσωπος διότι H MITSUBISHI HEAVY αντιπροσωπεύεται απο τον ΤΟΥΡΝΙΚΙΩΤΗ εδώ και δεκαετίες!

https://mitsubishiheavyindustries.gr/

 

Το πίο πιθανο ήταν να είναι κάποιος παράλληλος εισαγωγέας που έβαλε και καμιά σάλτσα στο βιογραφικό του για να προσελκύσει πελάτες...

Σίγουρα είναι καλύτερα να υπάρχει μητρική εταιρεία....  αλλά με το μέγεθος και την δυναμική της Ελληνικής αγοράς δεν έχουμε παρά σε εξαιρετικά λίγες περιπτώσεις μεγαθηρίων όπως SIEMENS/SAMSUNG κτλ.

Ίσως ένας λόγος ακόμα να προτιμάμε DAIKIN/TOSHIBA...

Επεξ/σία από Corum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Corum είπε

αντιπροσωπεύεται

 

Δεν διορθωσα κατι , διαχωρισμο εκανα στην Heavy που πλεον εμφανιζεται μονο ο Τουρνικιωτης.

H Electric οπως ειδες καμμια αποκλειστικοτητα, ουτε Τουρνικιωτης ουτε αλλος.

Και αν με καιει κατι δεν ειναι για τα Mitsubishi αλλα τα σχολια για την υποστηριξη τους και κατα ποσον φταει (στα Heavy ) ο Τουρνικιωτης η μηπως η μητρικη στην Ιταλια?

Για τα TCL καιγομαι που εχουν 10χρονια απο Τουρνικιωτη ... και μολις το πηρα!

Αν και φροντιζω να μην ειμαι δεμενος και ανοικτος σε αγριες καταστασεις, πχ το Daikin το πηρα για αποδοτικο backup σε θερμανση(εχω αλλα δυο λιγοτερο αποδοτικα στον χωρο,Haier Tide Green και παλιο on-off General Electric(Gree φασον) για να μην ενδωσω σε πελλετ αυξηση αναιτιολογητη οπως δυομιση φορες απο περισυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Daikin 12ri Sensira.

Προσπαθω να βρω τροπο να μην κρυωνω στους 27(ζητουμενη) και να μην εχει on-off στους 28(ζητουμενη),

μιας και  θα εχω 25,3 και κρυο πολυ η θα εχω 25,8 και ανεκτο κρυο αλλα συνεχη on-off ,

με την μυρωδια σαν αποτελεσμα του συνδυασμου κλειστου κομπρεσερ και ανοιχτου ανεμιστηρα, μη αποδεκτη.

Χτες βραδυ δοκιμασα απο τους 27 (ζητ) με 25,3 μεσα, την λειτουργια sleep που περιγραφεται σαν αυξηση ΜΙΣΟΥ βαθμου μια ωρα μετα και αλλου μισου την επομενη ωρα.

Το εβαλα στο sleep και εφυγα για sleep και γω.

Δεν αλλαξε κατι, ουτε στην θερμοκρασια που παρεμεινε σταθερη 25,3 ουτε στην συμπεριφορα, πως θα μπορουσε αλλωστε

με τοσο ευνοικες εξω συνθηκες, θερμοκρασια 25,3 , οποτε αρχισε τα on-off και μιας και το ειχα βαλει στο αυτοματο κλεισιμο

μιση ωρα μετα το πειραμα,εκλεισε.

Ελπιζω το χειμωνα που με την ζεστη ειναι πιο ανεκτος ενας βαθμος προς τα πανω να μην εχω προβλημα ΑΝ τυχει και στην θερμοκρασια που θελω ακριβως , κανει και εκει on-off.

Mετα δεν θα μενει αλλη λυση παρα δημοσιουπαλληλικη: βαζω και το Haier στο κρυο για να εξουδετερωσω την περισσεια ζεστη 😎

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2782022 93033 πμ.jpg

Ολα τα αντικειμενα , ασχετως που φτιαχνονται , εχουν την ποιοτητα που εχει καθορισει ο κατασκευαστης τους και μονο...

Με έχετε μπερδέψει οι έχοντες το atxc μοντέλο. Τελικά πόσο offset έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τελικά πόσο offset έχει;

Σε εμενα οπως ειδες ξεκιναει κατεβαινοντας απο 32 ζητηση, στους  28 τα on-off και μονο οταν του ζητησω  27 στρωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Specs είπε

Σε εμενα οπως ειδες ξεκιναει κατεβαινοντας απο 32 ζητηση, στους  28 τα on-off και μονο οταν του ζητησω  27 στρωνει.

Το πότε θα κάνει on-off έχει σχέση με τις ανάγκες του χώρου.

Το offset εγώ το αντιλαμβάνομαι ως εύρος διακυμανσης θερμοκρασίας λειτουργίας. (σύμφωνα με τον αισθητήρα του κλιματιστικού και όχι του χώρου) 

Αν δηλαδή βάλουμε ένα θερμόμετρο ακρίβειας και άμεσης απόκρισης επάνω από την εσωτερική μονάδα θα δούμε ανάμεσα σε on μέχρι να γίνει off, πόση είναι η διακύμανση (το offset). 

Επεξ/σία από alexdeskas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Το πότε θα κάνει on-off έχει σχέση με τις ανάγκες του χώρου.

Το offset εγώ το αντιλαμβάνομαι ως εύρος διακυμανσης θερμοκρασίας λειτουργίας. (σύμφωνα με τον αισθητήρα του κλιματιστικού και όχι του χώρου) 

Αν δηλαδή βάλουμε ένα θερμόμετρο ακρίβειας και άμεσης απόκρισης επάνω από την εσωτερική μονάδα θα δούμε ανάμεσα σε on μέχρι να γίνει off, πόση είναι η διακίνηση (το offset). 

Eγω νομιζω πως ειναι η διαφορα που εχει δωσει η εταιρια θεωρωντας για το κλιματιστικο πως θα εχουμε, απο το υψος που τοποθετειται με το σημειο που καθομαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...