Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Specs είπε

φυσικα και δεν το συζηταμε,(αν και με ορους εγγυησης ιδια ειναι!) , ο ενας Mitsu ειναι κατασκευαστης εγνωσμενου κυρους και ο αλλος ειναι :βγαινω καθε χρονο να ψωνισω απο κατασκευαστες, φετος πηρα Midea, του χρονου AUX, περισυ Gree κοκ

Παντως αν κρινω απο τα προστιμα της επιτροπης ανταγωνισμου για 2011-2020 ,που ειναι μαλλον βασει πωλησεων, η Τoyotomi εχει το μεγαλυτερο...

Αναλυτικα :

Toyotomi 510.000e

Gree και Μitsubishi( Θεσσαλονικιος εισαγωγεας,φαληρισε) :225.000e

Midea-Fujitsu 145.000ε

Μοrris-FU 133.000e

Toshiba-Carrier 67.000e

 

 

Τις MITSUBISHI HEAVY και ELECTIC τις έχει ο ΤΟΥΡΝΙΚΙΩΤΗΣ στην Ελλάδα...αυτός απο Θεσσαλονίκη πρέπει να έκανε παράλληλες εισαγωγές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Corum είπε

Οχι, αλλα στην συγκεκριμένη περίπτωση, τα MITSHUBISHI HEAVY έχουν και μια πορεία δεκαετιών στην αγορά! 

Και μην συγκρίνουμε μια κορυφαία Ιαπωνέζικη οπως η MITSUBISHI HEAVY με την TOYOTOMI  η οποία με τρόπο νεφελωδη προωθεί τα κλιματιστικά της ως έχοντας κάποια σχέση με την Ιαπωνιά.

Και επειδή έχω 4 μονάδες HEAVY, έχω δει τον προσανατολισμό τους και τον γνωρίζεις και εσυ liak.

Μεγάλες εξωτερικές μονάδες με έμφαση στην θέρμανση και με πολυ καλη συμπεριφορά σε ψυχρά κλίματα. Επίσης, έλλειψη ιονιστών ακόμα και σε ακριβά μηχανήματα και απλές λειτουργίες αλλα χωρίς ελλείψεις.

Σε τελική ανάλυση, δεν έχω κάποιο συμφέρον να προωθησω MITSUBISHI HEAVY. Μου αρέσουν όπως και τα DAIKIN/FUJITSU/TOSHIBA/PANASONIC/MITSHUBISHI ELECTRIC.

Απλά ένας συμφορουμίτης ζήτησε στοιχεία για το αν είναι αξιόπιστα και με την εμπειρία των 4 μηχανημάτων και περίπου 22 ετών που έχω τα παλιότερα θα έλεγα ΝΑΙ, είναι πολύ αξιόπιστα τα MITSUBISHI HEAVY.

Το μόνο θέμα είναι η μικρή εγγύηση, αλλά αν ήταν να επιλέξω μεταξύ ενα HEAVY και ενα TOYOTOMI....ε, δεν το συζητάμε.

Αν το θεμα είναι μια μεγάλη εγγύηση 5+ έτη, τότε ο πελάτης κοιτάζει αλλού...

Οκ, αλλά έχουμε εδώ μέσα συμφουριτη ο οποίος πήρε ένα Mitsubishi , το οποίο κάηκε στο πρώτο άναμμα και το δεύτερο επίσης με πλακέτα. Τα θυμάμαι καλά @apostolisep3;

Αυτός τι θα έλεγε αν τον ρωταγαν περί αξιοπιστίας; Άσε που νομίζω ότι δεν είναι και ευχαριστημένος από την αντιπροσωπεία.

Η συζήτηση αυτή εκτιμώ δεν βγάζει πουθενά.

1 ώρα πριν, Corum είπε

Οχι, αλλα στην συγκεκριμένη περίπτωση, τα MITSHUBISHI HEAVY έχουν και μια πορεία δεκαετιών στην αγορά! 

Και μην συγκρίνουμε μια κορυφαία Ιαπωνέζικη οπως η MITSUBISHI HEAVY με την TOYOTOMI  η οποία με τρόπο νεφελωδη προωθεί τα κλιματιστικά της ως έχοντας κάποια σχέση με την Ιαπωνιά.

Και επειδή έχω 4 μονάδες HEAVY, έχω δει τον προσανατολισμό τους και τον γνωρίζεις και εσυ liak.

Μεγάλες εξωτερικές μονάδες με έμφαση στην θέρμανση και με πολυ καλη συμπεριφορά σε ψυχρά κλίματα. Επίσης, έλλειψη ιονιστών ακόμα και σε ακριβά μηχανήματα και απλές λειτουργίες αλλα χωρίς ελλείψεις.

Σε τελική ανάλυση, δεν έχω κάποιο συμφέρον να προωθησω MITSUBISHI HEAVY. Μου αρέσουν όπως και τα DAIKIN/FUJITSU/TOSHIBA/PANASONIC/MITSHUBISHI ELECTRIC.

Απλά ένας συμφορουμίτης ζήτησε στοιχεία για το αν είναι αξιόπιστα και με την εμπειρία των 4 μηχανημάτων και περίπου 22 ετών που έχω τα παλιότερα θα έλεγα ΝΑΙ, είναι πολύ αξιόπιστα τα MITSUBISHI HEAVY.

Το μόνο θέμα είναι η μικρή εγγύηση, αλλά αν ήταν να επιλέξω μεταξύ ενα HEAVY και ενα TOYOTOMI....ε, δεν το συζητάμε.

Αν το θεμα είναι μια μεγάλη εγγύηση 5+ έτη, τότε ο πελάτης κοιτάζει αλλού...

Δεν συγκρίνω mitsu με Toyo. Στο μάρκετινγκ στέκομαι.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

Εχω τριφασικο και σταθεροποιητες τασης απο την αρχη που κατοικηθηκε το σπιτι σχεδον,σε οτι χρειαζεται, ψυγειο και κλιματιστικα κ οτι αλλο παιρνει απο ιδιες με αυτα πριζες.

Δεν γλιτωσα βεβαια καποια πραγματα οταν κοπηκε ο ουδετερος απο παροχη ΔΕΗ (τοτε) αλλα αποζημιωθηκα.

Οι ασταματητες διακοπες που προκαλουν οι επιτηρητες τασης δεν υποφερονταν ( το εζησα σε αλλο σπιτι και αποφασισα).

Εδω και χρονια , απο οτι βλεπω απο το καταγραφικο του UPS δεν ειμαστε σε τετοια κατασταση.

Σε κανα μπουρινι παντα εχουμε τετοιες συμπεριφορες και σπανια σε αλλες στιγμες.

 

προηγουμενα μοντελα σε 6 νεα σε 7 daikin , βαλε και Toshiba σε 5, ειπα μην γινει ο πινακας χαλια!

αλλωστε την ουσια εψαχνα οι μικροαποκλισεις δεν με πειραζαν

Η σειρα ολη λεγεται Siesta και περιλαμβανει τα Sensira και τα Perfera. Maρκετιστικο χαος στις ονομασιες...

Οσο για το μοντελο του Πλαισιου , ειναι το προηγουμενο και λογω Πλαισιου και οχι Blue Dealer με διαφορες σε εγγυηση και υποστηριξη(εχουν γραφει πολλα εδω μεσα λιγες σελιδες πιο πισω)

Οι 6WB που δίνει η Daikin είναι 7 εξωτερική.
Το γραφει και η Τοσιμπα στο databook.
image.png.5f03bb452861d2e09af38d05791a4630.png

Οπότε έχεις για όλα στους 7

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Specs είπε

@alexdeskas και λοιποι με Daikin απο Blue Dealer : εχετε κανει επεκταση εγγυησης στα 7χρονια  με 70ε η στα 10χρονια  με 100ε περιπου?

Παίζουν τέτοιες επιλογές σε blue dealers??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Corum είπε

Τις MITSUBISHI HEAVY και ELECTIC τις έχει ο ΤΟΥΡΝΙΚΙΩΤΗΣ στην Ελλάδα

Κανενας δεν ΤΙΣ ΕΧΕΙ...γιαυτο και υπαρχει ισως προβλημα με τα ανταλλακτικα.

Oλοι αυτοι στο λινκ https://les.mitsubishielectric.gr/el/where-to-find-us/  ειναι απλα εισαγωγεις ανεξαρτητοι μιας και υπαγομαστε στην Ιταλια και δεν εχει η μητρικη στην Ελλαδα , παρουσια.

 

8 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Παίζουν τέτοιες επιλογές σε blue dealers??? 

Ναι και ρωτησα σημερα daikin μιας και ειμαι αμερικανακι στις εγγυησεις, ποσο καιρο εχω περιθωριο μετα την εγκατασταση να τις επιλεξω η οχι.

6 μηνες μου ειπαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Παίζουν τέτοιες επιλογές σε blue dealers??? 

Ναι από τα ήδη υπάρχον 5 χρόνια εγγύησης μπορείς να τα επεκτείνεις, απλά μέχρι τώρα δεν είχαμε τα ποσά είναι η αλήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

απλά μέχρι τώρα δεν είχαμε τα ποσά είναι η αλήθεια.

και για τους οπτικους τυπους...

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2682022 95813 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2682022 95820 μμ.jpg

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, harkonto είπε

Εδώ το eurovent https://www.eurovent-certification.com/en/catalog/program/certificate/participant/model/show/201705233

Το λέει new model με το (Κ) στο τέλος αν και στο eurovent έχει παντού τα ίδια νούμερα με το απλό hrvf.

Καλές επιδόσεις δείχνει να έχει αν το πας για θέρμανση, καλή τιμή, οπότε αν δεν προβληματίζει η εγγύηση των 3 ετών έναντι των 7 ενός toshiba, φαίνεται μια καλή επιλογή αν πρέπει οπωσδήποτε να ψωνίσεις από κώτσο.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι μιας και μιλαμε τωρα για τα Heavy ειδικα , επισημος διανομεας αυτη τη στιγμη εμφανιζεται μονο ο Τουρνικωτης, παλιοτερα ηταν κι ο Θεσσαλονικιος της Gree τουλαχιστον, αλλα οσοι ψαχνετε για τετοια, δειτε το λινκ με ολα τα μοντελα και οχι μονο οσα φερνει ο Τουρνικιωτης https://mhiae.com/single-splits-rac/wall-mounted/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2022 στις 5:39 ΜΜ, harkonto είπε

Το daisekai 9 16.000btu πρόσφατα ο Κωτσόβολος το είχε 1950. Φαντάζομαι και οι άλλες μεγάλες αλυσίδες τα ίδια. Αν το πήρες σε κάποια από αυτές η διαφορά είναι τεράστια. 

Πηρα 5 μαζι απο τον Κωτσο και μου εκαναν αλλες τιμες, αυτο ειναι το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εδώ το eurovent https://www.eurovent-certification.com/en/catalog/program/certificate/participant/model/show/201705233

Το λέει new model με το (Κ) στο τέλος αν και στο eurovent έχει παντού τα ίδια νούμερα με το απλό hrvf.

Καλές επιδόσεις δείχνει να έχει αν το πας για θέρμανση, καλή τιμή, οπότε αν δεν προβληματίζει η εγγύηση των 3 ετών έναντι των 7 ενός toshiba, φαίνεται μια καλή επιλογή αν πρέπει οπωσδήποτε να ψωνίσεις από κώτσο.

Φυσικα και προβληματιζουν τα 3 χρόνια αλλά λιγότερο από την τιμή του toshiba. Τα 7 χρόνια της toshiba είναι άνευ ετήσιας συντήρησης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, harkonto είπε

Φυσικα και προβληματιζουν τα 3 χρόνια αλλά λιγότερο από την τιμή του toshiba. Τα 7 χρόνια της toshiba είναι άνευ ετήσιας συντήρησης; 

Θα πρέπει να αναφέρεται κάπου στους όρους της εγγύησης αν το ψάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Specs είπε

 

Οι ασταματητες διακοπες που προκαλουν οι επιτηρητες τασης δεν υποφερονταν ( το εζησα σε αλλο σπιτι και αποφασισα).

Εδω και χρονια , απο οτι βλεπω απο το καταγραφικο του UPS δεν ειμαστε σε τετοια κατασταση.

Σε κανα μπουρινι παντα εχουμε τετοιες συμπεριφορες και σπανια σε αλλες στιγμες.

 

Αν ειναι ασταματητες οι διακοπες οταν εχεις επιτηρητη, μην ψαχνεις να βρεις γιατι καιγονται πλακετες. Δεν θα ζησει τιποτα. Προσωπικα απο το να τρωει τα 180αρια καποιες φορες προτιμω να μου κοβει το ρευμα. Σωθηκα με τους επιτηρητες. Μιλαω για επιτηρητη στον πινακα της Hager φυσικα, δεν μιλαω για μπριζουλες και διαφορες μπουρδες.

Θα επρεπε να ηταν υποχρεωτικος σε καθε εγκατασταση οπως το ρελε διαφυγης.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, harkonto είπε

Τα 7 χρόνια της toshiba είναι άνευ ετήσιας συντήρησης; 

οχι, απαιτουν ετησια συντηρηση

35 λεπτά πριν, andreaspA είπε

δεν μιλαω για μπριζουλες και διαφορες μπουρδες.

ουτε εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Specs είπε

Εχω τριφασικο και σταθεροποιητες τασης απο την αρχη που κατοικηθηκε το σπιτι σχεδον,σε οτι χρειαζεται, ψυγειο και κλιματιστικα κ οτι αλλο παιρνει απο ιδιες με αυτα πριζες.

Δεν γλιτωσα βεβαια καποια πραγματα οταν κοπηκε ο ουδετερος απο παροχη ΔΕΗ (τοτε) αλλα αποζημιωθηκα.

Οι ασταματητες διακοπες που προκαλουν οι επιτηρητες τασης δεν υποφερονταν ( το εζησα σε αλλο σπιτι και αποφασισα).

Εδω και χρονια , απο οτι βλεπω απο το καταγραφικο του UPS δεν ειμαστε σε τετοια κατασταση.

Σε κανα μπουρινι παντα εχουμε τετοιες συμπεριφορες και σπανια σε αλλες στιγμες.

 

προηγουμενα μοντελα σε 6 νεα σε 7 daikin , βαλε και Toshiba σε 5, ειπα μην γινει ο πινακας χαλια!

αλλωστε την ουσια εψαχνα οι μικροαποκλισεις δεν με πειραζαν

Η σειρα ολη λεγεται Siesta και περιλαμβανει τα Sensira και τα Perfera. Maρκετιστικο χαος στις ονομασιες...

Οσο για το μοντελο του Πλαισιου , ειναι το προηγουμενο και λογω Πλαισιου και οχι Blue Dealer με διαφορες σε εγγυηση και υποστηριξη(εχουν γραφει πολλα εδω μεσα λιγες σελιδες πιο πισω)

Κατάλαβα κόλπα για να μπερδεύονται οι καταναλωτές, διάβασα την πλέον daikin φτιάχνονται στην Τουρκία και δεν αξίζουν ισχύει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...