Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Corum είπε

Ολα τα κλιματιστικά καίνε πλακέτες, προπαντός όταν υπάρχουν προβλήματα με την τάση όπως έχουμε κατα διστήματα σε μερη της Ελλάδας. 

Δεν νομίζω οτι ,με τα ανύπαρκτα στατιστικά που έχουμε, μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα οτι τα MITSUBISHI HEAVY έχουν θέμα με τις πλακέτες. 

Τα HEAVY είναι φτιαγμένα για επαγγελματικούς χώρους και δύσκολες καταστάσεις.

Αμφιβάλλω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ότι έχουν ευαίσθητες πλακέτες, το αντίθετο μάλλον ισχύει.

Οι κριτικές του skroutz δεν μου λενε πολλά διότι μπαίνει ο οποιοδήποτε με πολλά fake profiles και λέει οτι θέλει.

 

Μπορεί να υπήρξε κάποια παρτίδα HEAVY με ευαίσθητες πλακέτες αλλά το βλέπω δύσκολο μια τέτοια εταιρία να μην το έχει λύσει το πρόβλημα. 

Οι Ιαπωνες δεν αστειεύονται με το quality control.

Δεν παίζει ρόλο αν είναι "heavy" ή light, όσα πιο πολλά ηλεκτρονικά έχει πάνω ένα κλιματιστικό τόσο αναβαίνει και το ποσοστό βλαβών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Ε, μας άνοιξες την όρεξη !

Παίξε μπαλίτσα με ό,τι σε βολεύει

Απλό midea του 6.1 seer , με το Asyg24klca του 7.1 και το midea easy pro του 8.5.

Στοιχεία από eurovent, υπολογισμός kwh με τις 1518 ώρες μου, τιμή ρεύματος 0.2€/kwh:

1318c7a5bf5712bab7a49c7d80276912.png

Οπότε, στα 5χρόνια το καλό 24άρι έχει εξοικονομήσει 620€ σε ρεύμα. Φυσικά, όσο αυξάνει η τιμή ρεύματος, τόσο θα υπερτερεί το καλό κλιματιστικό, επιβεβαιώνοντας ότι πολλές φορές το φθηνό το αγοράζεις ακριβά. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Klausx είπε

Δεν παίζει ρόλο αν είναι "heavy" ή light, όσα πιο πολλά ηλεκτρονικά έχει πάνω ένα κλιματιστικό τόσο αναβαίνει και το ποσοστό βλαβών.

Η εταιρεία λέγεται MITSUBISHI HEAVY και ο προσανατολισμός των μηχανημάτων είναι λιγότερο για οικιακή χρήση και περισσότερο για επαγγελματική, τουλάχιστον απο τα λεγόμενα της ίδιας της εταιρείας. 

Έτσι τα κλιματιστικά της δεν είναι κορυφαία σε χαμηλό θόρυβο ή extra που θεωρούνται σημαντικά στην οικιακή χρήση αλλά η εταιρία τα διαφημίζει ως ανθεκτικά και built to last.

Οι εμπειρίες μου με αυτά τα κλιματιστικά είναι πολύ θετικές.

Δεν καταλαβαίνω το σχόλιο σου περι HEAVY/LIGHT.

Οσο για το δεύτερο που είπες, ε ναι, λογικό δεν έιναι οτι πιο απλό να έχει λιγότερες βλάβες; Οποτε τα HEAVY....

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Corum είπε

Η εταιρεία λέγεται MITSUBISHI HEAVY και ο προσανατολισμός των μηχανημάτων είναι λιγότερο για οικιακή χρήση και περισσότερο για επαγγελματική, τουλάχιστον απο τα λεγόμενα της ίδιας της εταιρείας. 

Έτσι τα κλιματιστικά της δεν είναι κορυφαία σε χαμηλό θόρυβο ή extra που θεωρούνται σημαντικά στην οικιακή χρήση αλλά η εταιρία τα διαφημίζει ως ανθεκτικά και built to last.

Οι εμπειρίες μου με αυτά τα κλιματιστικά είναι πολύ θετικές.

Δεν καταλαβαίνω το σχόλιο σου περι HEAVY/LIGHT.

Οσο για το δεύτερο που είπες, ε ναι, λογικό δεν έιναι οτι πιο απλό να έχει λιγότερες βλάβες; Οποτε τα HEAVY....

 

 

Καλά οκ, επειδή λέει heavy ή το λέει, σημαίνει ότι είναι κιόλας; Εδώ η toytomi λέει ότι έχει τεχνητή νοημοσύνη στα κλιματιστικά της....😂

Σημασία έχει τι κάνει οχι τι λέει.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Τοτε να διαθεσεις 200€ σε τριφασικο και αρκετα λιγοτερα σε μονοφασικο και να βαλεις εναν επιτηρητη τασης στον πίνακα να σώσεις όλες του τις συσκευες

Εχω τριφασικο και σταθεροποιητες τασης απο την αρχη που κατοικηθηκε το σπιτι σχεδον,σε οτι χρειαζεται, ψυγειο και κλιματιστικα κ οτι αλλο παιρνει απο ιδιες με αυτα πριζες.

Δεν γλιτωσα βεβαια καποια πραγματα οταν κοπηκε ο ουδετερος απο παροχη ΔΕΗ (τοτε) αλλα αποζημιωθηκα.

Οι ασταματητες διακοπες που προκαλουν οι επιτηρητες τασης δεν υποφερονταν ( το εζησα σε αλλο σπιτι και αποφασισα).

Εδω και χρονια , απο οτι βλεπω απο το καταγραφικο του UPS δεν ειμαστε σε τετοια κατασταση.

Σε κανα μπουρινι παντα εχουμε τετοιες συμπεριφορες και σπανια σε αλλες στιγμες.

 

2 ώρες πριν, rbx1000 είπε

H Νταικιν νομιζω δε δινει input και output στους 5

προηγουμενα μοντελα σε 6 νεα σε 7 daikin , βαλε και Toshiba σε 5, ειπα μην γινει ο πινακας χαλια!

αλλωστε την ουσια εψαχνα οι μικροαποκλισεις δεν με πειραζαν

1 ώρα πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Ποια η διαφορά του siesta perfera με το απλό ?

Η σειρα ολη λεγεται Siesta και περιλαμβανει τα Sensira και τα Perfera. Maρκετιστικο χαος στις ονομασιες...

Οσο για το μοντελο του Πλαισιου , ειναι το προηγουμενο και λογω Πλαισιου και οχι Blue Dealer με διαφορες σε εγγυηση και υποστηριξη(εχουν γραφει πολλα εδω μεσα λιγες σελιδες πιο πισω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Απλό midea του 6.1 seer , με το Asyg24klca του 7.1 και το midea easy pro του 8.5.

Στοιχεία από eurovent, υπολογισμός kwh με τις 1518 ώρες μου, τιμή ρεύματος 0.2€/kwh:

1318c7a5bf5712bab7a49c7d80276912.png

Οπότε, στα 5χρόνια το καλό 24άρι έχει εξοικονομήσει 620€ σε ρεύμα. Φυσικά, όσο αυξάνει η τιμή ρεύματος, τόσο θα υπερτερεί το καλό κλιματιστικό, επιβεβαιώνοντας ότι πολλές φορές το φθηνό το αγοράζεις ακριβά. 

Επειδή πριν έγινε μεγάλη κουβέντα για το αν ενα 24άρι που δουλεύει στο 20% του φορτίου είναι οικονομικότερο από ένα 18άρι που δουλεύει στο 40% , περίμενα ότι θα σύγκρινες την ίδια μάρκα - μοντέλο αλλά σε διαφορετικό μέγεθος συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

και το midea easy pro του 8.5

Oi 288 kwh ετησιες λοιπον απο το ταμπελακι εγιναν ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΟΝΟ ,     5,5 φορες περισσοτερες 1572 kwh...

2 ώρες πριν, liakjim είπε

πολλές φορές το φθηνό το αγοράζεις ακριβά.

ναι αλλα οχι παντα...

να προσθεσω πως οι αναλογιες στους δεικτες πχ 7,1/6,1 ειναι ρεαλιστικες τελικα και τα ταμπελακια χρησιμα σε αυτο το κομματι.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Specs είπε

Oi 288 kwh ετησιες λοιπον απο το ταμπελακι εγιναν ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΟΝΟ ,     5,5 φορες περισσοτερες 1572 kwh...

Αφού το πρότυπο για το seer έχει 350 ώρες ενώ εγώ έβαλα 1500+ και μάλιστα με χειρότερα υπολογισμένο seer. Λογικό δεν είναι;

36 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Επειδή πριν έγινε μεγάλη κουβέντα για το αν ενα 24άρι που δουλεύει στο 20% του φορτίου είναι οικονομικότερο από ένα 18άρι που δουλεύει στο 40% , περίμενα ότι θα σύγκρινες την ίδια μάρκα - μοντέλο αλλά σε διαφορετικό μέγεθος συσκευής.

Δεν δουλεύει έτσι το πρότυπο. Κατέβασε το Excel και θα το δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν δουλεύει έτσι το πρότυπο. Κατέβασε το Excel και θα το δεις.

Επειδή το έχετε πάει πέντε βήματα παρακάτω το θέμα, ικανούς σας έχω να βγάλετε δικά σας πρότυπα και να συγκρίνετε τα πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Specs είπε

Ναι, για να τονισω οτι το προτυπο θελει και καποιο συντελεστη αναλογα με το τοπικο κλιμα

 

Ο συντελεστής ο δικός μου είναι περίπου 0.8Χseer στο ταμπελάκι (αν κάνεις τους λόγους στα 3 κλιματιστικά που έκανα, βγαίνει τόσο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Καλά οκ, επειδή λέει heavy ή το λέει, σημαίνει ότι είναι κιόλας; Εδώ η toytomi λέει ότι έχει τεχνητή νοημοσύνη στα κλιματιστικά της....😂

Σημασία έχει τι κάνει οχι τι λέει.

Οχι, αλλα στην συγκεκριμένη περίπτωση, τα MITSHUBISHI HEAVY έχουν και μια πορεία δεκαετιών στην αγορά! 

Και μην συγκρίνουμε μια κορυφαία Ιαπωνέζικη οπως η MITSUBISHI HEAVY με την TOYOTOMI  η οποία με τρόπο νεφελωδη προωθεί τα κλιματιστικά της ως έχοντας κάποια σχέση με την Ιαπωνιά.

Και επειδή έχω 4 μονάδες HEAVY, έχω δει τον προσανατολισμό τους και τον γνωρίζεις και εσυ liak.

Μεγάλες εξωτερικές μονάδες με έμφαση στην θέρμανση και με πολυ καλη συμπεριφορά σε ψυχρά κλίματα. Επίσης, έλλειψη ιονιστών ακόμα και σε ακριβά μηχανήματα και απλές λειτουργίες αλλα χωρίς ελλείψεις.

Σε τελική ανάλυση, δεν έχω κάποιο συμφέρον να προωθησω MITSUBISHI HEAVY. Μου αρέσουν όπως και τα DAIKIN/FUJITSU/TOSHIBA/PANASONIC/MITSHUBISHI ELECTRIC.

Απλά ένας συμφορουμίτης ζήτησε στοιχεία για το αν είναι αξιόπιστα και με την εμπειρία των 4 μηχανημάτων και περίπου 22 ετών που έχω τα παλιότερα θα έλεγα ΝΑΙ, είναι πολύ αξιόπιστα τα MITSUBISHI HEAVY.

Το μόνο θέμα είναι η μικρή εγγύηση, αλλά αν ήταν να επιλέξω μεταξύ ενα HEAVY και ενα TOYOTOMI....ε, δεν το συζητάμε.

Αν το θεμα είναι μια μεγάλη εγγύηση 5+ έτη, τότε ο πελάτης κοιτάζει αλλού...

Επεξ/σία από Corum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Corum είπε

Το μόνο θέμα είναι η μικρή εγγύηση, αλλά αν ήταν να επιλέξω μεταξύ ενα HEAVY και ενα TOYOTOMI....ε, δεν το συζητάμε.

φυσικα και δεν το συζηταμε,(αν και με ορους εγγυησης ιδια ειναι!) , ο ενας Mitsu ειναι κατασκευαστης εγνωσμενου κυρους και ο αλλος ειναι :βγαινω καθε χρονο να ψωνισω απο κατασκευαστες, φετος πηρα Midea, του χρονου AUX, περισυ Gree κοκ

Παντως αν κρινω απο τα προστιμα της επιτροπης ανταγωνισμου για 2011-2020 ,που ειναι μαλλον βασει πωλησεων, η Τoyotomi εχει το μεγαλυτερο...

Αναλυτικα :

Toyotomi 510.000e

Gree και Μitsubishi( Θεσσαλονικιος εισαγωγεας,φαληρισε) :225.000e

Midea-Fujitsu 145.000ε

Μοrris-FU 133.000e

Toshiba-Carrier 67.000e

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...