Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, filipN είπε

 

 Είναι φυσικό σε μια τέτοια χώρα να υπάρχουν αξιόπιστα καθαρά τεχνικά forum, τα οποία έχουν καλές διασυνδέσεις και με παρόμοια μεγάλων δυτικών κρατών ή με τεχνικά Πανεπιστήμια και να τα συμβουλεύονται όχι μόνο ερασιτέχνες αλλά και επιχειρήσεις εμπορίας κλιματιστικών των γειτονικών χωρών .

Τί είναι το τεχνικό Πανεπιστήμιο; 

Κάτι σαν ιεκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Μας πήζεις 😕

Οκ, δώσε 2 υποψήφια μοντέλα, αρκεί να έχουμε ιδανικά pdesign έντυπα ή εναλλακτικά eurovent ή καλό engineering data book πχ κάτι τέτοιο. Αλλά θα είναι με τις δικές μου εξωτερικές θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Specs είπε

Κανεις λαθος, δεν ειναι θεμα ρευματος οταν μονο καποια μοντελα/μαρκες παρουσιαζουν προβληματα πλακετας...αλλα ας το ληξουμε εδω μην γινει το φορουμ οπαδικο!

Απλα να προσθεσω, οτι ειμαι φανατικος της μεγαλης εγγυησης και γι αυτον τον λογο...

Τοτε να διαθεσεις 200€ σε τριφασικο και αρκετα λιγοτερα σε μονοφασικο και να βαλεις εναν επιτηρητη τασης στον πίνακα να σώσεις όλες του τις συσκευες. Ειδικα αυτες που εχουν ηλεκτροκινητηρα.

Απο τοτε που εβαλα επιτηρητη, δεν ξανακαηκε τιποτα στο σπιτι και στο γραφειο μου. Οι διακοπες που μου κανει δεκαδες. Αυτο σημαινει οτι τα 190volt ειναι συνηθες φαινομενο. Και οχι στο κορφοβουνι. Στην Αττική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οκ, δώσε 2 υποψήφια μοντέλα, αρκεί να έχουμε ιδανικά pdesign έντυπα ή εναλλακτικά eurovent ή καλό engineering data book πχ κάτι τέτοιο. Αλλά θα είναι με τις δικές μου εξωτερικές θερμοκρασίες.

Ε, μας άνοιξες την όρεξη !

Παίξε μπαλίτσα με ό,τι σε βολεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

O λογος που προτιμησα το Sensira 35 εναντι του Perfera 35 , ειναι πως οι επιδοσεις στην θερμανση που με ενδιαφερει, ειναι πολυ πιο κοντινες απο τα ... 400ε που τα χωριζουν στην τιμη.

Παραδοξο ειναι πως τα παλιοτερα μοντελα, οπως φαινονται στο πινακακι που εφτιαξα, και του Perfera και του Sensira ηταν πιο αποδοτικα οπως καθαρα φαινεται...

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2682022 123121 μμ.jpg

H Νταικιν νομιζω δε δινει input και output στους 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος έχει εξήγηση για την κοιλιά που κάνουν οι καμπύλες στους 0, και ειδικότερα σε ένα μοντέλο, που όχι απλά κάνει κοιλιά ο ρυθμός αύξησης του COP, αλλά παρουσιάζει χαμιλότερο COP από τους -5 και -10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ποιος έχει εξήγηση για την κοιλιά που κάνουν οι καμπύλες στους 0, και ειδικότερα σε ένα μοντέλο, που όχι απλά κάνει κοιλιά ο ρυθμός αύξησης του COP, αλλά παρουσιάζει χαμιλότερο COP από τους -5 και -10?

Από εγχειρίδιο της Hitachi, το οποίο είχε συντελεστές διόρθωσης του capacity, το 0 είναι μακράν η χειρότερη περίπτωση. Δλδ είναι καλύτερα να έχεις -5 παρά 0.

Το +3 είναι δυσμενεστερο από το -3!!!

1287a22d2328afaad3f1f3137891436d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Από εγχειρίδιο της Hitachi, το οποίο είχε συντελεστές διόρθωσης του capacity, το 0 είναι μακράν η χειρότερη περίπτωση. Δλδ είναι καλύτερα να έχεις -5 παρά 0.

Το +3 είναι δυσμενεστερο από το -3!!!

1287a22d2328afaad3f1f3137891436d.png

Ναι, αναφέρομαι στην φυσική εξήγηση, όχι παράθεση των πινάκων. Εμένα η φυσική μου εξήγηση είναι ότι στους μηδέν ή κοντά στους μηδέν, παγώνει η υγρασία της ατμόσφαιρας και πιάνει πάγο ο εναλλάκτης αναγκάζοντας το μηχάνημα να κάνει defrost, ρίχνοντας τον cop. Στους -5 η υγρασία στην ατμόσφαιρα είναι ήδη πάγος, δεν υφίσταται για να φέρει φερτό πάγο πάνω στον συμπιεστή, οπότε τα defrost μειώνονται!!! Μέσες άκρες αυτό λένε και οι συντελεστές της Hitatchi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ναι, αναφέρομαι στην φυσική εξήγηση, όχι παράθεση των πινάκων. Εμένα η φυσική μου εξήγηση είναι ότι στους μηδέν ή κοντά στους μηδέν, παγώνει η υγρασία της ατμόσφαιρας και πιάνει πάγο ο εναλλάκτης αναγκάζοντας το μηχάνημα να κάνει defrost, ρίχνοντας τον cop. Στους -5 η υγρασία στην ατμόσφαιρα είναι ήδη πάγος, δεν υφίσταται για να φέρει φερτό πάγο πάνω στον συμπιεστή, οπότε τα defrost μειώνονται!!! Μέσες άκρες αυτό λένε και οι συντελεστές της Hitatchi.

Ίσως να έχει να κάνει και με την αλλαγή φάσης του νερού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2022 στις 5:34 ΜΜ, liakjim είπε

Ισχύει, το θέμα είναι να το βρεις.

Ποια η διαφορά του siesta perfera με το απλό ? 

Βρήκα αυτό αξίζει ?

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-perfera-atxm-arxm35r9-klimatistiko-12-000-btu-h_3665100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Τεχνικό πανεπιστήμιο ούτε υπάρχει ούτε στέκει

Η αλήθεια είναι ότι έκανα μια κακή μετάφραση του όρου "technical university".  Θα μπορούσα να γράψω αν μου άρεσε αυτός ο όρος, τον οποίο χρησιμοποιούν και άλλοι,άσχετα αν είναι σωστός ή όχι, «τεχνικά Πανεπιστήμια».

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...