Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, liakjim said:

Δεν τα έχω ψάξει (και δεν νομίζω κιόλας, βαριέμαι 😇)

Συγγνώμη που επεμβαίνω στη συζήτηση και απλά βάζω το δικό σου quote επειδή είναι πιο εύκαιρο,  αλλά όλοι εδώ μέσα είμαστε ένα χαωτικό και μικρό δείγμα.  Δεν ξέρουμε αριθμό πωλήσεων, ούτε αριθμό βλαβών , ούτε την αιτία αυτών, ούτε στην Ελλάδα, πόσο μάλλον σε παγκόσμιο επίπεδο.

Τσάμπα κουβέντα.

 

Διαφωνω! Για οποιον θελει εδω https://forum.setcombg.com/климатици-mitsubishi-electric-mitsubishi-heavy/

εχει για ολες τις μαρκες 80 σελιδες και βαλε για καθε κωδικο μοντελου παραπανω απο αρκετο δειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, aks είπε

 

Διαφωνω! Για οποιον θελει εδω https://forum.setcombg.com/климатици-mitsubishi-electric-mitsubishi-heavy/

εχει για ολες τις μαρκες 80 σελιδες και βαλε για καθε κωδικο μοντελου παραπανω απο αρκετο δειγμα

Έχεις και αριθμό πωλήσεων;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, aks είπε

 

Διαφωνω! Για οποιον θελει εδω https://forum.setcombg.com/климатици-mitsubishi-electric-mitsubishi-heavy/

εχει για ολες τις μαρκες 80 σελιδες και βαλε για καθε κωδικο μοντελου παραπανω απο αρκετο δειγμα

Δεν παιρνουμε ρευμα απο το Κοζλοντουι...επισης αν βρουμε σε αλλη χωρα οτι ειναι προβληματικα το δεχεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Specs said:

Δεν παιρνουμε ρευμα απο το Κοζλοντουι...επισης αν βρουμε σε αλλη χωρα οτι ειναι προβληματικα το δεχεσαι?

Αν στην Ελλάδα δεν έχουμε σταθερό ρεύμα τότε φταίει το μοντέλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aks είπε

φταίει το μοντέλο?

ΟΛΑ τα κλιματιστικα στη χωρα μας παιρνουν απο το ιδιο ρευμα...οσα πασχουν ειναι προβληματικα , η αλλιως περισσοτερο ευαισθητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, filipN είπε

- Και αυτό το έχω δει, αλλά μου θυμίζει ένα θέμα σε γειτονικό forum, όπου μέσα σε λίγες μέρες «κάηκαν» 4-5 μάλλον ακριβά modem/router του εμπορίου (το ίδιο μοντέλο του ίδιου κατασκευαστή) και όλοι οι χρήστες είχαν επίσης τον ίδιο πάροχο… Δεν υπήρχαν παρόμοιες αναφορές στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά forum και για πολλούς μήνες.

- Για να επανέλθω στο θέμα, δεν μου λένε απολύτως τίποτα οι αναφορές, που εσύ πολύ καλά κάνεις και παραθέτεις, γιατί δεν ξέρω κάτω από ποιες συνθήκες συνέβησαν οι βλάβες που αναφέρονται (αν συνέβησαν όλες), ούτε ποιος και πως εγκατέστησε το κλιματιστικό εκείνο. Είναι πολλοί που αγοράζουν ακριβό κλιματιστικό και το τοποθετεί ο φτηνότερος τεχνικός, που μπορεί να μην είναι καν ψυκτικός. Στην Πετρούπολη έχω δει εγκατάσταση Mitsubishi με ένα μέτρο σωλήνα και κοινή μόνωση και για τις δύο χαλκοσωλήνες, και φυσικά δεν ξέρω τι άλλη πατάτα μπορεί να έγινε κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης του ίδιου κλιματιστικού.

- Πήρα ένα μεταχειρισμένο Mitsubishi 6-7 ετών (Heavy). Οι τεχνικοί του συνεργείου που το εγκατέστησαν πέρυσι στο σπίτι μου το έλεγξαν λεπτομερώς και μου είπαν ότι τα ηλεκτρονικά του μέρη είναι σε κατάσταση καινούργιου. Αυτό που γράφω, δεν το γράφω πιστεύοντας ότι η δική μου μαρτυρία έχει περισσότερη αξία από αυτές των υπολοίπων στο Σκρουτζ αλλά ότι υπάρχουν και διαφορετικές εμπειρίες πάνω σε αυτά τα κλιματιστικά. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες άτομα που έχουν Mitsubishi στο σπίτι τους και όχι μόνο οι 5-6 του Σκρουτζ. Αν όντως είχαν τόσο έντονο πρόβλημα τα κλιματιστικά αυτής της εταιρίας γιατί παραμένουν «σιωπηλοί μάρτυρες» οι χιλιάδες υπόλοιποι;

Γενικά συμφωνώ.
Το ποστ πήγαινε στο 'μονο ένας'. Είναι περισσότεροι.
Αναλογικά η λάθος εγκατάσταση ισχύει για όλες τις εταιρείες. Οπότε θα πρέπει να βλέπουμε βλάβες (που βλέπουμε) λόγω κακής εγκατάστασης και σε άλλους κατασκευαστές. Μιλάμε για την ίδια αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Η Βουλγαρία δεν είναι κάποια τυχαία χώρα, έχει πολύ καλά εκπαιδευμένο τεχνικό προσωπικό και στις αρχές της δεκαετίας του 70 οι επιδόσεις μερικών βιομηχανιών της χώρας τους στον τομέα των ηλεκτρονικών ήταν στο επίπεδο ισχυρών Δυτικών κρατών.

- Τις τελευταίες δεκαετίες υπάρχουν σε αυτήν εταιρίες που εμπορεύονται κλιματιστικά (και όχι μόνο), πολύ μεγαλύτερες από τις αντίστοιχες ελληνικές και οι οποίες τα μεταπωλούν σε πολλές γειτονικές χώρες. Στη Βόρειο Ελλάδα αυτό γίνεται πάνω από δέκα χρόνια και σχετικά πρόσφατα συνεργάστηκαν και με μεγάλες αλυσίδες όλης της χώρας (μερικοί πήρατε πριν λίγα χρόνια Daikin «με βουλγάρικο διαβατήριο»). Είναι φυσικό σε μια τέτοια χώρα να υπάρχουν αξιόπιστα καθαρά τεχνικά forum, τα οποία έχουν καλές διασυνδέσεις και με παρόμοια μεγάλων δυτικών κρατών ή με τεχνικά Πανεπιστήμια και να τα συμβουλεύονται όχι μόνο ερασιτέχνες αλλά και επιχειρήσεις εμπορίας κλιματιστικών των γειτονικών χωρών .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Specs said:

ΟΛΑ τα κλιματιστικα στη χωρα μας παιρνουν απο το ιδιο ρευμα...οσα πασχουν ειναι προβληματικα , η αλλιως περισσοτερο ευαισθητα.

Προβληματικα επειδη το ρευμα μας δεν ειναι σταθερο?Σαν να λες οτι βαζεις νοθευμενη βενζινη αι σου φταιει το μοντελο του αυτοκινητου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα τα κλιματιστικά καίνε πλακέτες, προπαντός όταν υπάρχουν προβλήματα με την τάση όπως έχουμε κατα διστήματα σε μερη της Ελλάδας. 

Δεν νομίζω οτι ,με τα ανύπαρκτα στατιστικά που έχουμε, μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα οτι τα MITSUBISHI HEAVY έχουν θέμα με τις πλακέτες. 

Τα HEAVY είναι φτιαγμένα για επαγγελματικούς χώρους και δύσκολες καταστάσεις.

Αμφιβάλλω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ότι έχουν ευαίσθητες πλακέτες, το αντίθετο μάλλον ισχύει.

Οι κριτικές του skroutz δεν μου λενε πολλά διότι μπαίνει ο οποιοδήποτε με πολλά fake profiles και λέει οτι θέλει.

 

Μπορεί να υπήρξε κάποια παρτίδα HEAVY με ευαίσθητες πλακέτες αλλά το βλέπω δύσκολο μια τέτοια εταιρία να μην το έχει λύσει το πρόβλημα. 

Οι Ιαπωνες δεν αστειεύονται με το quality control.

Επεξ/σία από Corum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aks είπε

Προβληματικα επειδη το ρευμα μας δεν ειναι σταθερο?

Κανεις λαθος, δεν ειναι θεμα ρευματος οταν μονο καποια μοντελα/μαρκες παρουσιαζουν προβληματα πλακετας...αλλα ας το ληξουμε εδω μην γινει το φορουμ οπαδικο!

Απλα να προσθεσω, οτι ειμαι φανατικος της μεγαλης εγγυησης και γι αυτον τον λογο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

@alexdeskas και λοιποι με Daikin απο Blue Dealer : εχετε κανει επεκταση εγγυησης στα 7χρονια  με 70ε η στα 10χρονια  με 100ε περιπου?

Όχι το δικό μου δεν ειναι απο Blue Dealer.

Έχω το atxc25c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παραθεσα το παραπανω site για οποιον θελει να ψαξει οποιαδηποτε μοντελο δεν υπαρχουν κριτικες αποψεις εμπειριες.Και εμενα το ftxc μου εβγαλε προβλημα στην πλακετα στον 1 μηνα λειτουργιας,ηρθαν απο daikin συνδεσαν λαθος το νεο ανταλλακτικο ,ανοιξα μονος μου το κουτι και το ξανασυνδεσα.Πηραν βεβαια για συγγνωμες και μαλακιες καλη ειναι η εγγυηση αλλα να υπαρχει και service της προκοπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aks είπε

αλλα να υπαρχει και service της προκοπης

πολυ θα ηθελαν οι πελατες Mitsubishi και λοιπων "ιαπωνικων" φιρμων να ειχαν εστω την εγγυηση περα απο τα 3 χρονια και ας μην ηταν και τοσο της προκοπης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...