Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, aks είπε

περαν της πλακετας που γραφει ένας στο skroutz.Στο οποιο γραφει βεβαια οτι το εχει 10 χρονια δηλαδη το αγορασε καπου στο 2009 που αποκλειεται να μην εχει γινει αλλαγη απο τοτε.Πολυ καλυ συμπεριφορα στην ψυξη , στην θερμανση ενδεχομενως αν δεν εισαι σε κρυα μερη της ελλαδας να μην πεφτει χαμηλα.(ουτε αυτο το ξερουμε).Ενα βουλγαρικο site που ειχαμε βαλει λινκ παλιοτερα τα εκθειαζουν γενικως σαν μηχανηματα

 

- Γράφει ένας όπως πολύ σωστά λες, και κάποιοι "ευκολόπιστοι" έχουν γράψει κατα καιρούς, και εδώ και σε άλλα forum ότι τα Mitsubishi “βγάζουν προβλήματα με πλακέτα όπως γράφουν" (πληθυντικός!!!) "στο Skroutz"…

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, filipN είπε

- Γράφει ένας όπως πολύ σωστά λες, και κάποιοι "ευκολόπιστοι" έχουν γράψει κατα καιρούς, και εδώ και σε άλλα forum ότι τα Mitsubishi “βγάζουν προβλήματα με πλακέτα όπως γράφουν" (πληθυντικός!!!) "στο Skroutz"…

Όχι ακριβώς...
image.png.cb8119a40eb007202a6993567bb0746e.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aks είπε

Για άλλο μοντέλο είναι αυτό.

Για Mitsubishi μιλάμε ,όπως κάνετε εδώ μέσα για όλες τις μάρκες όταν τσουβαλιάζετε χωρίς να λέτε μοντέλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, aks είπε

Για άλλο μοντέλο είναι αυτό.

Δεν γενικευουμε, αλλα ουτε και ειδικευουμε.

κοιταμε το μοντελο αλλα και την γενικη εικονα της μαρκας.

Δεν ειναι τυχαιο πως δεδομενου των πολυ μεγαλυτερων πωλησεων της Electric , αναλογικα πιο πολλες αναφορες πλακετας εχουν της Heavy.

Κατι δειχνει μιας και ειναι μεν ομοσταυλες αλλα διαφορετικες εταιριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/8/2022 στις 11:23 ΠΜ, Rnd1978 είπε

Λοιπόν.

Από το homeassistant, βρήκα τα στοιχεία του καιρού για το σπίτι μου με το θερμόμετρο που μετράω (μπορεί να μην έχει μετρήσει σωστά, αλλά και πάλι η σύγκριση είναι valid).

Το κάτωθι διάγραμμα δείχνει την κατανομή των εξωτερικών θερμοκρασιών του καλοκαιριού που πέρασε , από 25 έως 35C (γενικά εδώ είναι δροσερά). 

image.png.ba861c52f6cffd47c8562500218492da.png

Το 25 έως 35 δεν είναι τυχαία επιλεγμένο, μιας και από εκεί τραβάει δεδομένα το seer. Έχει και τις τιμές κάτω από 25C, αλλά στο excel έβαλα 0 ώρες λειτουργίας.

Άρα αν λοιπόν στον χώρο μου, έβαζα κάποιο 18άρι (τα μοντέλα φαίνονται στις μπάρες) και αυτό δούλευε 24/7 με την κατανομή των εξωτερικών θερμοκρασιών που έβαλα πιο πάνω, θα παίρναμε τα κάτωθι πραγματικά για τον χώρο μου seers:

image.png.b7977e700fc90b60378877b7a5a3f94b.png

Πάμε στη θέρμανση.

Όμοια πήρα στοιχεία από -2 έως +12 ( το eurovent έχει και -7 στο average αλλά εμένα είναι μηδέν). Επίσης στα eurovent έχουμε σχεδόν πάντα average, αλλά δεν μας πειράζει , μιας και η κατανομή των εξωτερικών θερμοκρασιών προσεγγίζει το θερμό. Θα το καταλάβετε από το Asyg24klca  το οποίο μιας και εδώ κάνει λίγο πιο κρύο από την Αθήνα (στην οποία υπολογίζεται το θερμό), δίνει λίγο μικρότερο Scop.

Άρα, κατανομή θερμοκρασιών χειμώνα, για τον χώρο μου:

image.png.04208f9ab027c18e43c933831eed567a.png

και τώρα εξετάζω κάποια γνωστά 24άρια της αγοράς (τα μοντέλα φαίνονται στις μπάρες). Οπότε αν αυτά δούλευαν 24/7 με την κατανομή των εξωτερικών θερμοκρασιών που έβαλα πιο πάνω, θα παίρναμε τα κάτωθι πραγματικά για τον χώρο μου scops (προφανώς δεν είναι δυνατόν να βάλουμε και στις εξίσωση τα defrost, έτσι και αλλιώς αν και μπορούμε να υποψιαστούμε, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα έκαναν τα μοντέλα αυτά στο μπαλκόνι μου) :

image.png.bb327d17c7f83fcb35e7de70bd87bfee.png

enjoy!!!!

😎

ΥΓ Μια παρατήρηση: τα scops είναι σε διαφορετικά φορτία σχεδιασμού ανάλογα το μοντέλο. Αλλά δεν έχουμε κάτι άλλο στα χέρια μας.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Όχι ακριβώς...
image.png.cb8119a40eb007202a6993567bb0746e.png

- Και αυτό το έχω δει, αλλά μου θυμίζει ένα θέμα σε γειτονικό forum, όπου μέσα σε λίγες μέρες «κάηκαν» 4-5 μάλλον ακριβά modem/router του εμπορίου (το ίδιο μοντέλο του ίδιου κατασκευαστή) και όλοι οι χρήστες είχαν επίσης τον ίδιο πάροχο… Δεν υπήρχαν παρόμοιες αναφορές στα υπόλοιπα ευρωπαϊκά forum και για πολλούς μήνες.

- Για να επανέλθω στο θέμα, δεν μου λένε απολύτως τίποτα οι αναφορές, που εσύ πολύ καλά κάνεις και παραθέτεις, γιατί δεν ξέρω κάτω από ποιες συνθήκες συνέβησαν οι βλάβες που αναφέρονται (αν συνέβησαν όλες), ούτε ποιος και πως εγκατέστησε το κλιματιστικό εκείνο. Είναι πολλοί που αγοράζουν ακριβό κλιματιστικό και το τοποθετεί ο φτηνότερος τεχνικός, που μπορεί να μην είναι καν ψυκτικός. Στην Πετρούπολη έχω δει εγκατάσταση Mitsubishi με ένα μέτρο σωλήνα και κοινή μόνωση και για τις δύο χαλκοσωλήνες, και φυσικά δεν ξέρω τι άλλη πατάτα μπορεί να έγινε κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης του ίδιου κλιματιστικού.

- Πήρα ένα μεταχειρισμένο Mitsubishi 6-7 ετών (Heavy). Οι τεχνικοί του συνεργείου που το εγκατέστησαν πέρυσι στο σπίτι μου το έλεγξαν λεπτομερώς και μου είπαν ότι τα ηλεκτρονικά του μέρη είναι σε κατάσταση καινούργιου. Αυτό που γράφω, δεν το γράφω πιστεύοντας ότι η δική μου μαρτυρία έχει περισσότερη αξία από αυτές των υπολοίπων στο Σκρουτζ αλλά ότι υπάρχουν και διαφορετικές εμπειρίες πάνω σε αυτά τα κλιματιστικά. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες άτομα που έχουν Mitsubishi στο σπίτι τους και όχι μόνο οι 5-6 του Σκρουτζ. Αν όντως είχαν τόσο έντονο πρόβλημα τα κλιματιστικά αυτής της εταιρίας γιατί παραμένουν «σιωπηλοί μάρτυρες» οι χιλιάδες υπόλοιποι;

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O λογος που προτιμησα το Sensira 35 εναντι του Perfera 35 , ειναι πως οι επιδοσεις στην θερμανση που με ενδιαφερει, ειναι πολυ πιο κοντινες απο τα ... 400ε που τα χωριζουν στην τιμη.

Παραδοξο ειναι πως τα παλιοτερα μοντελα, οπως φαινονται στο πινακακι που εφτιαξα, και του Perfera και του Sensira ηταν πιο αποδοτικα οπως καθαρα φαινεται...

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2682022 123121 μμ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

O λογος που προτιμησα το Sensira 35 εναντι του Perfera 35 , ειναι πως οι επιδοσεις στην θερμανση που με ενδιαφερει, ειναι πολυ πιο κοντινες απο τα ... 400ε που τα χωριζουν στην τιμη.

Παραδοξο ειναι πως τα παλιοτερα μοντελα, οπως φαινονται στο πινακακι που εφτιαξα, και του Perfera και του Sensira ηταν πιο αποδοτικα οπως καθαρα φαινεται...

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2682022 123121 μμ.jpg

Τα perfera είναι στο ίδιο φορτίο σχεδιασμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filipN είπε

γιατί παραμένουν «σιωπηλοί μάρτυρες» οι χιλιάδες υπόλοιποι;

γιατι απλα οπως και εδω μεσα αν μετρησουμε ποσα και ποια κλιματιστικα εχουν οι κατοχοι, ΑΝ τα αξιολογουσαν, εφταναν για ολους! ΑΝ...

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα perfera είναι στο ίδιο φορτίο σχεδιασμού;

ολα τα ειχα βρει σε πολυ μικρες διαφορες και τα εβαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα βουλγαρικο site (τρομερο) που ειχε βαλει ενα μελος εδω.Έκανα ενδελεχη ελεγχο σε ειδικο φορουμ που εχουν για MHI δεν είδα κανενα περιστατικό καμμενης πλακετας εκτος απο ενα που ειχε προβλημα στην εγκατασταση.Αδιαφορες μου ειναι οι κριτικες στο skroutz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δουλεύω 2 Mitsubishi HEAVY, ενα srk63 του 2014 και ενα 9αρη του 2019. Επίσης εχω 2 παλιότερα απο αρχες 2000 που λειτουργούν σπάνια πια καθώς είναι ενεργοβόρα και πήγαν στο εξοχικό.

Κανένα απολύτως πρόβλημα αξιοπιστίας, μια χαρα θηρία ειναι!

Επεξ/σία από Corum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maurikycli είπε

@liakjim αντίστοιχα το 24άρι στην ψύξη τί δίνει;

18άρι στη θέρμανση;

Δεν τα έχω ψάξει (και δεν νομίζω κιόλας, βαριέμαι 😇)

1 λεπτό πριν, Corum είπε

Δουλεύω 2 Mitsubishi HEAVY, ενα srk63 του 2014 και ενα 9αρη του 2019. Επίσης εχω 2 παλιότερα απο αρχες 2000 που λειτουργούν σπάνια πια καθώς είναι ενεργοβόρα και πήγαν στο εξοχικό.

Κανένα απολύτως πρόβλημα αξιοπιστίας, μια χαρα θηρία ειναι!

Συγγνώμη που επεμβαίνω στη συζήτηση και απλά βάζω το δικό σου quote επειδή είναι πιο εύκαιρο,  αλλά όλοι εδώ μέσα είμαστε ένα χαωτικό και μικρό δείγμα.  Δεν ξέρουμε αριθμό πωλήσεων, ούτε αριθμό βλαβών , ούτε την αιτία αυτών, ούτε στην Ελλάδα, πόσο μάλλον σε παγκόσμιο επίπεδο.

Τσάμπα κουβέντα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...