Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Όποτε μπορέσεις επανέλαβε το πείραμα, αλλά ως εξής.

  • Θα πρέπει να περιμένεις να πέσει η φυσική θερμοκρασία του χώρου σου στους 26 και κάτω. Χωρίς κλιματιστικό ( ίσως όχι πολύ, εγώ έχω 25.5C στο σαλόνι).
  • Θα πρέπει να μετράς με καλό θερμόμετρο και στο ύψος της εσωτερικής μονάδας.
  • Θα βάλεις ψύξη και 30C. Άρα offset εκκίνησης +4C. Θα δεις αν θα δώσει εντολή να εκκινήσει ο συμπιεστής. Αν όχι offset <4C.
  • Επαναλαμβάνεις βάζοντας ψύξη και 29C. Αν δίνει εντολή για εκκινήσεις τότε το offset θα είναι ανάμεσα σε 3 και 4 όσο και στο b μοντέλο.
  • Αν όχι χαμηλώνεις 28C μέχρι να δεις πότε θα ξεκινήσει.

Βάζω τα μέχρι τώρα αποτελέσματα του offset test του daikin atxc25c...

Το πάω σιγά σιγά μπας και πετύχουμε τη λεπτομέρεια... 

09:30 έναρξη με ζήτηση 31°C

09:40 κλείσιμο μπαλκονόπορτας και εσωτερικής πόρτας. 

13:38 ζήτηση 30°C

Μέχρι στιγμής (14:08) δεν έχει πάρει... 

* ο αισθητήρας AC input  έχει τοποθετηθεί στην επάνω πλευρά της εσωτερικής μονάδας έξω από τα φίλτρα. 

 

Screenshot_2022-08-25-14-09-03-796.jpeg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Βάζω τα μέχρι τώρα αποτελέσματα του offset test του daikin atxc25c...

Το πάω σιγά σιγά μπας και πετύχουμε τη λεπτομέρεια... 

09:30 έναρξη με ζήτηση 31°C

09:40 κλείσιμο μπαλκονόπορτας και εσωτερικής πόρτας. 

13:38 ζήτηση 30°C

Μέχρι στιγμής (14:08) δεν έχει πάρει... 

* ο αισθητήρας AC input  έχει τοποθετηθεί στην επάνω πλευρά της εσωτερικής μονάδας έξω από τα φίλτρα. 

 

Screenshot_2022-08-25-14-09-03-796.jpeg

Δεν το ήξερα ότι μπορεί να δεχθεί ζήτηση πάνω από 30 σε ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Σουτ.

Για πες μου ρε παλίκαρε κάτι σε 24αρι μιας και θα φάει σουτ το παλαιό; Κάτι με 70-30 ψύξη θέρμανση και μπάτζετ 1000-1400 με την επιδότηση που είναι κάνα 600αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Specs είπε

επανερχομαι αργοτερα, ως τοτε απολαυστε υπευθυνα...ειχα φυγει και ειπα να το βαλω μπρος κατεβαινοντας απο 32  και οπου πρωτοπαρει, πηρε 27...

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2582022 35132 μμ.jpg

Δεν κατάλαβα. Με πόση θερμοκρασία, πήρε σε ποια ζήτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, filipN είπε

Τελικά πως κατάλαβες τώρα ότι έπεσε η ποιότητα του αέρα; Τι διαφορά υπήρχε από προηγουμένως;

Η αισθηση του Haier ηταν σαν μετα απο βροχη, ηλεκτρισμενη ατμοσφαιρα που λεμε...

Με το Daikin δεν εχει αυτη την αισθηση και ο αερας ακομη κι οταν δουλευει το κομπρεσερ, δεν ειναι ετσι, απροσδιοριστα μεν αλλα λεω λαικά, πως μια εισπνοη μπροστα στην περσιδα ΔΕΝ ειναι αναζωογονητικη...

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Και τους άφησες;

οχι βεβαια και μετα αρχισε η αυστηρη επιβλεψη σε καθε κινηση απο κοντα και οταν παω καταστημα θα ρωτησω τις αποψεις του μηχανολογου ιδιοκτητη

4 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Στείλε και εδώ ένα pm με αυτά που άρχισαν να λένε οι εγκαταστάτες.

αν μενεις εδω στειλε πμ και μιλαμε και τηλεφωνικα αλλα αν οχι, θα υποστεις αυτα και αλλα, το ρεπερτοριο ειναι απεριοριστο...

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα είχε μεγαλύτερη σχετική υγρασία

αυτο το κοιταξα τωρα που γυρισα και αρχισα την καταγραφη...θα παιξω και αλλα τεστ αργοτερα γιατι ειναι ενοχλητικο, πολυ ...και βλεπω τοσες ωρες μετα δεν εχει πεσει καθολου! η συμβια ηδη γκρινιαζε αλλα παραδοσιακα, δεν εδωσα σημασια!

40 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν κατάλαβα. Με πόση θερμοκρασία, πήρε σε ποια ζήτηση;

Στα εχω ολα στο πινακακι μεσα στο γραφημα, στο εξελ...

ξεκινησα απο 32 κλπ περιμενοντας καθε φορα μισο λεπτο και τελικα πηρε στους 27.

Η εσωτερικη ηταν 26,3 στο τραπεζακι 45εκ υψους με ενα θερμομετρο Xiaomi που ομωε ΔΕΝ εχει bluetooth και ετσι αφησα διπλα το αλλο το στρογγυλο που εχει, αλλα ειχαν διαφορα 0,5 βαθμο , οποτε απο δω και στο εξης μονο το στρογγυλο επειδη εχει και καθε τεταρτο καταγραφη αλλα και επειδη τα φτηνα τα xiaomi τα μικρα αλλα δυσαναγνωστα απο μακρια , δειχνουν το ιδιο με το στρογγυλο ακριβως.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Specs είπε

Η αισθηση του Haier ηταν σαν μετα απο βροχη, ηλεκτρισμενη ατμοσφαιρα που λεμε...

Με το Daikin δεν εχει αυτη την αισθηση και ο αερας ακομη κι οταν δουλευει το κομπρεσερ, δεν ειναι ετσι, απροσδιοριστα μεν αλλα λεω λαικά, πως μια εισπνοη μπροστα στην περσιδα ΔΕΝ ειναι αναζωογονητικη...

οχι βεβαια και μετα αρχισε η αυστηρη επιβλεψη σε καθε κινηση απο κοντα και οταν παω καταστημα θα ρωτησω τις αποψεις του μηχανολογου ιδιοκτητη

αν μενεις εδω στειλε πμ και μιλαμε και τηλεφωνικα αλλα αν οχι, θα υποστεις αυτα και αλλα, το ρεπερτοριο ειναι απεριοριστο...

αυτο το κοιταξα τωρα που γυρισα και αρχισα την καταγραφη...θα παιξω και αλλα τεστ αργοτερα γιατι ειναι ενοχλητικο, πολυ ...και βλεπω τοσες ωρες μετα δεν εχει πεσει καθολου! η συμβια ηδη γκρινιαζε αλλα παραδοσιακα, δεν εδωσα σημασια!

Στα εχω ολα στο πινακακι μεσα στο γραφημα, στο εξελ...

ξεκινησα απο 32 κλπ περιμενοντας καθε φορα μισο λεπτο και τελικα πηρε στους 27.

Η εσωτερικη ηταν 26,3 στο τραπεζακι 45εκ υψους με ενα θερμομετρο Xiaomi που ομωε ΔΕΝ εχει bluetooth και ετσι αφησα διπλα το αλλο το στρογγυλο που εχει, αλλα ειχαν διαφορα 0,5 βαθμο , οποτε απο δω και στο εξης μονο το στρογγυλο επειδη εχει και καθε τεταρτο καταγραφη αλλα και επειδη τα φτηνα τα xiaomi τα μικρα αλλα δυσαναγνωστα απο μακρια , δειχνουν το ιδιο με το στρογγυλο ακριβως.

Άρα, στο διάστημα μέχρι και τις περίπου 11, κατέβαζες σταδιακά το τηλεκοντρόλ (θα βόλευε να το έγραφες στο διάγραμμα).

Εκεί στις 10:30 όπου πήρε μόνο ο ανεμιστήρας φαντάζομαι θα έβαλες 28;

Αν τα πράγματα ισχύουν όπως τα λες και δεν υπάρχει κάποιο λάθος ή αστοχία σε θερμόμετρο, το μηχάνημα έχει μικρό offset του τύπου 0.5-1.0C .

Μια χαρά.

ΥΓ1 Καλά έκανες και δεν τους άφησες.

ΥΓ2. Μπορείς να δοκιμάσεις λειτουργία αφύγρανσης, στο Asyg24klca είναι μονόδρομος για να κάνει αφύγρανση αν τα watts είναι κάτω από 300W.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Specs είπε

Η εσωτερικη ηταν 26,3 στο τραπεζακι 45εκ υψους

Απ ότι ξέρω θερμοκρασία χώρου μετράμε συνήθως σε ύψος 1 με 1.2 μ

45 εκ μου φαίνεται πολύ χαμηλά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άρα, στο διάστημα μέχρι και τις περίπου 11, κατέβαζες σταδιακά το τηλεκοντρόλ (θα βόλευε να το έγραφες στο διάγραμμα).

Εκεί στις 10:30 όπου πήρε μόνο ο ανεμιστήρας φαντάζομαι θα έβαλες 28;

Στις 10:11 το ειχε ανοιξει η συμβια 28 αλλα δεν πηρε και μετα απο 20λεπτα το εκλεισε κι εφυγε. Εγω γυρισα και το εβαλα 10:52 με 32 και καθε μισο λεπτο αργοτερα εφοσον δεν επαιρνε , κατεβαζα βαθμο.

Εν τελει πηρε στους 27 στις 10:56 με εσωτερικη παντα 26,3 με το προυπαρχον και 26,7 με το μολις αφιχθεν στην ιδια θεση στρογγυλο θερμομετρο, αλλα δεν περιμενα να σταθεροποιηθει γιατι εφυγα.

Τις ενδειξεις τις εγραψα  μετα και οπως θα δεις εισαγωγη και τραπεζακι, στις 11  εχω ιδια, πραγμα αφυσικο αλλα ηταν λογω του οτι το στρογγυλο ηρθε απο αλλο θερμοτερο σημειο ψηλοτερα και αργοτερα ισοροπησε.

Αν εγινε αυτο λογια στην δευτερη ενδειξη στο ιδιο κελι , αρα 11:15 εχει 26,4 πολυ κοντα με το υπαρχον.

5 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

45 εκ μου φαίνεται πολύ χαμηλά.

αυτο δεν ειναι στανταρ, οπου βολευομαστε γιαυτο και τα ifeel χρειαζονται αλλα ασχετα απο αυτο, η συγκριση θα ειναι ιδια για ολα σε εμενα.

Αν το ανεβασω ψηλοτερα θα παρει καποια δεκατα αλλα οταν επιλεγουμε θερμοκρασια ανεσης , δεν την επιλεγουμε με βαση το θερμομετρο αλλα μολις σταθεροποιηθει και μας αρεσει, τοτε κοιταμε ποσο λεει το θερμομετρο και ποσο το τηλεκοντρολ για την διαφορα τους

Το χειμωνα με πελετοσομπα, παιζω κοντα εκει 25 βαθμους αλλες χρονιες.

Θα δω με ποσους βαθμους θα εχω ιδια αισθηση φετος, με κλιματιστικα, μπορει με περισσοτεο η και λιγοτερο...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Specs είπε

 

Το χειμωνα με πελετοσομπα, παι τοζω κοντα εκει 25 βαθμους αλλες χρονιες.

Θα δω με ποσους βαθμους θα εχω ιδια αισθηση φετος, με κλιματιστικα, μπορει με περισσοτεο η και λιγοτερο...

😵

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους όσους βοήθησαν με τον χρόνο τους... τελικά έβαλα παραγγελία

 

δύο Daikin Siesta Sensira ATXC25C  9000

Καί ένα toshiba haori 16 Άρι..

 

Βλέπω κάποιοι ανεβάζετε τις μετρήσεις σας από τις καταναλώσεις...εχω της p100 μπορούν να να κάνουν κάτι ανάλογο?

 

Χρειάζομαι p110.. ή τη σειρά hs για να κάνω κάτι παρόμοιο?

 

Καί ένα link οδηγού για τήν όλη διαδικασία.. ώστε να παραθέσω καί εγώ τις μετρήσεις μου καί νά βοηθήσω τόν επόμενο όπως βοηθήθηκα καί εγώ..

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alexandroskaf είπε

Ευχαριστώ πολύ όλους όσους βοήθησαν με τον χρόνο τους... τελικά έβαλα παραγγελία

 

δύο Daikin Siesta Sensira ATXC25C  9000

Καί ένα toshiba haori 16 Άρι..

 

Βλέπω κάποιοι ανεβάζετε τις μετρήσεις σας από τις καταναλώσεις...εχω της p100 μπορούν να να κάνουν κάτι ανάλογο?

 

Χρειάζομαι p110.. ή τη σειρά hs για να κάνω κάτι παρόμοιο?

 

Καί ένα link οδηγού για τήν όλη διαδικασία.. ώστε να παραθέσω καί εγώ τις μετρήσεις μου καί νά βοηθήσω τόν επόμενο όπως βοηθήθηκα καί εγώ..

 

Ευχαριστώ 

Όχι δεν μπορείς με αυτή και οι hs110 δεν βγαίνουν πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offset test... Daikin atxc25c

Ανεμιστήρας στο αυτόματο,  μέτρηση θερμοκρασίας χώρου σε ύψος 1μ.

AC input - αισθητήρας θερμοκρασίας επάνω από την εσωτερική μονάδα,  έξω από τα φίλτρα. 

14:40 ζήτηση 29

15:40 ζήτηση 28

16:40 ζήτηση 27

17:40 ζήτηση 26

Τα υπόλοιπα στοιχεία φαίνονται στο διάγραμμα  ...

Screenshot_2022-08-25-18-53-42-545.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...