Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, andreaspA είπε

Και το 5 μελος λοιπον λεει οτι ειναι μπουρδες η αντικατασταση μηχανηματος γιατι δεν μας αρεσει η εγκατασταση. Δεν διαβασα κανενα επιστημονικο επιχειρημα υπερ της αλλαγης μηχανηματος.
βουαλααα! αυτο ειναι ενα forum. Το καθε μέλος λέει την γνώμη του. Εκτός και αν υπαρχει το θεσφακτο καποιου/ων μέλους/μελών που δεν πρεπει να μιλαμε.

Για μίλα όμορφα 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

ψαχνω σακουλα για καθαρισμο. οχι ελεφαντακι που κανει ενα σκασμο λεφτα αλλα το απλο σαν αυτο https://tzimasparts.com/el/product/sistima-katharismou-ac-gia-9000-12000-btu-me-2-plaina-stirigmata-02703008

 

αθηνα ομως

https://giaples.gr/index.php?route=product/product&product_id=7913

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορει να κρυωσα απο τις δοκιμες, αλλα η επιστημη θελει θυσιες...

καλως σας βρηκα στι κλαμπ των on-off...η θα κρυωνα με 25,2 η θα ανοιγοκλεινε συνεχως  μπας και ζεσταθω λιγακι αλλα αυριο μεθαυριο οταν ζεστανει λιγο εστω (αποψε ειχε αλλοθι!) θα δειξει.

Απολαυστε υπευθυνα!

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2582022 15715 πμ.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Specs είπε

Mπορει να κρυωσα απο τις δοκιμες, αλλα η επιστημη θελει θυσιες...

Όποτε μπορέσεις επανέλαβε το πείραμα, αλλά ως εξής.

  • Θα πρέπει να περιμένεις να πέσει η φυσική θερμοκρασία του χώρου σου στους 26 και κάτω. Χωρίς κλιματιστικό ( ίσως όχι πολύ, εγώ έχω 25.5C στο σαλόνι).
  • Θα πρέπει να μετράς με καλό θερμόμετρο και στο ύψος της εσωτερικής μονάδας.
  • Θα βάλεις ψύξη και 30C. Άρα offset εκκίνησης +4C. Θα δεις αν θα δώσει εντολή να εκκινήσει ο συμπιεστής. Αν όχι offset <4C.
  • Επαναλαμβάνεις βάζοντας ψύξη και 29C. Αν δίνει εντολή για εκκινήσεις τότε το offset θα είναι ανάμεσα σε 3 και 4 όσο και στο b μοντέλο.
  • Αν όχι χαμηλώνεις 28C μέχρι να δεις πότε θα ξεκινήσει.
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όποτε μπορέσεις επανέλαβε το πείραμα, αλλά ως εξής.

  • Θα πρέπει να περιμένεις να πέσει η φυσική θερμοκρασία του χώρου σου στους 26 και κάτω. Χωρίς κλιματιστικό ( ίσως όχι πολύ, εγώ έχω 25.5C στο σαλόνι).
  • Θα πρέπει να μετράς με καλό θερμόμετρο και στο ύψος της εσωτερικής μονάδας.
  • Θα βάλεις ψύξη και 30C. Άρα offset εκκίνησης +4C. Θα δεις αν θα δώσει εντολή να εκκινήσει ο συμπιεστής. Αν όχι offset <4C.
  • Επαναλαμβάνεις βάζοντας ψύξη και 29C. Αν δίνει εντολή για εκκινήσεις τότε το offset θα είναι ανάμεσα σε 3 και 4 όσο και στο b μοντέλο.
  • Αν όχι χαμηλώνεις 28C μέχρι να δεις πότε θα ξεκινήσει.

 

 

Ξεκαλωδιωνω το Haier και καλωδιωνω το νεο πειραματοζωο Sensira...

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2582022 100033 πμ.jpg

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα γραφω και οτι εχω παρατηρησει στο Haier για συγκριση, αν και στα διπλα σχεδον λεφτα να μην το ξεχναμε!

Το Haier ΔΕΝ τρεχει ανεμιστηρας εξαρχης αν το αρχισεις απο ψηλα δηλαδη πριν παρει μπρος ο κομπρεσορας

μετα που θα ξεκινησει (και εχει το πολυ χρησιμο λαμπακι στην μετωπη που το βλεπεις) , οταν πιασει θερμοκρασια, ο ανεμιστηρας λειτουργει για τον ελεγχο θερμοκρασιας...

Δεν ηξερα ποτε αν αξιζει ο ιονιστης και κυριως αν ειναι αντιληπτος

Τωρα με κλειστο το Haier η ποιοτητα του αερα επεσε, το Daikin DEN εχει ιονιστη.

Η παροχη αερα ειναι μεγαλη στο Daikin ακομη και ρελαντι...αριθμους σε κυβικα αργοτερα για συγκριση αν και το ειδα εχθες με εξοδο αερα στο silent να βγαζει 19ο οταν το Haier βγαζει με ιδια ρυθμιση 9...(αλλη ροη αερα ομως ειπαμε)

Φινιρισμα πολυτελειας στο Daikin σαν βελουδο στο κομματι που εφαπτεται η περσιδα οταν κλεινει

Λειτουργικες και οι περσιδες, μελετημενες οι εριστερα δεξια εννοω, αποτελεσματικοτερες πολυ απο του Haier.

Toshiba περσιδες αν και τεραστιες και πολλα υποσχομενες μικροτερης λειτουργικοτητας απο του Daikin

Moλις μου επιστρεψουν το ανεμομετρο (και αν...) θα μετρησω σε μεγαλα μηκη να δω τι παιζει ακριβως με νουμερα.

Kαι κατι για ξενερωμα , οχι με πολλες λεπτομερειες λογω εντοπιοτητας (σε προσωπικα μηνυματα ρωτηστε με)

Αγορα και τοποθετηση απο Blue Dealer, συνεργειο ακρως αντιαγχωτικο με εξοπλισμο αρκετα καλο, αλλα οταν μου ηρθαν και ακουσα την εντολη "κοψε 2 μετρα χαλκο" παγωσα..μετα εδωσα οδηγιες και οι απαντησεις "εμεις τοσο βαζουμε παντα σε ολους" ηταν αφορμη να αρχισω τα τυπικα, "σε περιπτωση βλαβης στο μελλον και αν φαληρισετε εσεις και ερθει αλλος και πη η Daikin δεν εγγυωμαι λογω μικρου μηκους" κλπ κλπ

Αυτα για τωρα...μη το κανουμε και blog!

IMG_5462.JPG

IMG_5474.JPG

IMG_5469-001.JPG

Οσοι ειστε υποψηφιοι για αγορα Daikin , απο 1η Σεπτεμβρη 7% αυξηση

Επεξ/σία από Specs
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Specs είπε

[...]

Δεν ηξερα ποτε αν αξιζει ο ιονιστης και κυριως αν ειναι αντιληπτος

Τωρα με κλειστο το Haier η ποιοτητα του αερα επεσε, το Daikin DEN εχει ιονιστη.

Τελικά πως κατάλαβες τώρα ότι έπεσε η ποιότητα του αέρα; Τι διαφορά υπήρχε από προηγουμένως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Specs είπε

Αγορα και τοποθετηση απο Blue Dealer, συνεργειο ακρως αντιαγχωτικο με εξοπλισμο αρκετα καλο, αλλα οταν μου ηρθαν και ακουσα την εντολη "κοψε 2 μετρα χαλκο" παγωσα..μετα εδωσα οδηγιες και οι απαντησεις "εμεις τοσο βαζουμε παντα σε ολους" ηταν αφορμη να αρχισω τα τυπικα, "σε περιπτωση βλαβης στο μελλον και αν φαληρισετε εσεις και ερθει αλλος και πη η Daikin δεν εγγυωμαι λογω μικρου μηκους" κλπ κλπ

Και τους άφησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Specs είπε

Οσοι ειστε υποψηφιοι για αγορα Daikin , απο 1η Σεπτεμβρη 7% αυξηση

Φτου, μάλλον θα γίνει άμεσα η αγορά του κλιματιστικού που θέλω αντί προς τέλος Νοεμβρίου -  αρχές Δεκεμβρίου που υπολόγιζα. 😕

Στείλε και εδώ ένα pm με αυτά που άρχισαν να λένε οι εγκαταστάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, filipN είπε

Τελικά πως κατάλαβες τώρα ότι έπεσε η ποιότητα του αέρα; Τι διαφορά υπήρχε από προηγουμένως;

Στο λέω από τώρα: το daikin μιας και πέφτει πιο χαμηλά από το haier, δεν του κάνει αφύγρανση ή τόσο αφύγρανση. Θα είχε μεγαλύτερη σχετική υγρασία , οπότε θα ένιωθε και χειρότερο τον αέρα. @Specs

35 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Φτου, μάλλον θα γίνει άμεσα η αγορά του κλιματιστικού που θέλω αντί προς τέλος Νοεμβρίου -  αρχές Δεκεμβρίου που υπολόγιζα. 😕

Στείλε και εδώ ένα pm με αυτά που άρχισαν να λένε οι εγκαταστάτες.

Στα παπάκια μας τι λένε.

Τους πετάς στη μούρη αυτό :

c39b48d8964ae0cc027133bbbf563f61.png

 

και λες

"Δεν με ενδιαφέρει τι κάνεις στους άλλους, σε εμένα θα βάλεις 3μ , όσο προβλέπεται".

"Τι; Αρνείσαι;"

Παίρνεις στα καπάκια daikin.

"Έχω εδώ τον τάδε κύριο του τάδε συνεργείου που θέλουνε να λέγονται και blue dealer και αρνούνται να βάλουν 3μ . Μάλιστα λένε ότι έτσι κάνουν παντού..."

"Κύριε ψυκτικέ, σας θέλουν στο τηλέφωνο..."

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Φτου, μάλλον θα γίνει άμεσα η αγορά του κλιματιστικού που θέλω αντί προς τέλος Νοεμβρίου -  αρχές Δεκεμβρίου που υπολόγιζα. 😕

Στείλε και εδώ ένα pm με αυτά που άρχισαν να λένε οι εγκαταστάτες.

Για 50-70 ευρω δεν νομιζω ότι εχει νοημα να βιαστείς αν δεν εχεις ανάγκη άμεσης χρήσης...θα μπλεξεις με τους ψυκτικους που τωρα εχουν δουλεια και θα στο κανουν τσαπατσουλικα! Εγω τουλάχιστον ετσι θα πραξω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spyros.s είπε

Για 50-70 ευρω δεν νομιζω ότι εχει νοημα να βιαστείς αν δεν εχεις ανάγκη άμεσης χρήσης...θα μπλεξεις με τους ψυκτικους που τωρα εχουν δουλεια και θα στο κανουν τσαπατσουλικα! Εγω τουλάχιστον ετσι θα πραξω...

Ναι το σκέφτηκα και αυτό, αν αξίζει να ασχοληθώ για 70€+- θα δώσω ούτως ή άλλως ένα σεβαστό ποσό.

Το θέμα είναι ότι θέλω να φέρω κάποιον ψυκτικό σπίτι πριν την εγκατάσταση για να δούμε τι μπορεί να γίνει. 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...