Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Αυτό που κάνει είναι στην ψύξη να στέλνει ψηλά, και στη θέρμανση χαμηλά για θερμική άνεση (το κάνεις όμως και μόνος σου, αρκεί να ξέρεις τα βασικά)

+το ότι αναλόγως που αισθάνεται άτομο - κίνηση, στρέφει από την άλλη τις περσίδες (το αριστερά δεξιά). 

Λογικά όταν κοιμάσαι θα θες να το σετάρεις να στέλνει κάπου συγκεκριμένα που δε θα σε χτυπάει, οπότε πάλι σε θα χρησιμοποιείς την λειτουργία. 

Αυτό αξίζει μόνο σε καμια σαλονοκουζινα ή υπνοδωμάτιο με γραφείο! 

Πάντως ρίχνει πολύ χαμηλά τη στροφές του εσωτερικού ανεμιστήρα, οπότε δύσκολα θα σε ενοχλήσει σε θόρυβο - ρεύματα. 

Ευχαριστώ πολύ.

Η αλήθεια είναι ότι θέλω να βάλω ένα κλιματιστικό σε υπνοδωμάτιο (με γραφείο και πιάνο) και η θέση που μπορεί να μπει είναι απέναντι ακριβώς από το κρεββάτι και το πιάνο.

2 ψυκτικοί (ο ένας από blue dealer) μου έχουν πει ότι θα με χτυπάει η ροή του αέρα ακόμη και εάν ρυθμίσω τις περσίδες προς άλλο σημείο, υποθέτω ότι γίνεται επειδή είναι μικρή η απόσταση ανάμεσα τους δύο τοίχους, περίπου 2.5 μέτρα.

Έχω σκεφτεί να πάω σε δαπέδου (σταθερό) αλλά τώρα σκέφτομαι πώς ακριβώς θα έχω έξω το σωληνάκι που βγάζει το νερό επειδή βγαίνει ακριβώς στο μπαλκόνι και δεν είναι κοντά το σιφώνι (προφανώς δεν θέλω το μπαλκόνι να είναι συνεχώς με νερά).

Κούβα / μπουκάλι / κτλ δεν νομίζω να μπορώ να βάλω και να θέλω σε εκείνο το ύψος (η μονάδα πρέπει να μπει μέχρι 6εκ από το πάτωμα). Δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω κάποια επέκταση για το σωληνάκι ώστε να το φτάσω μέχρι το σιφώνι.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μεταξύ LG και INVENTOR τί θα επιλέγατε; Η  μονη διαφορα ειναι οτι το LG εχει 100 ευρω παραπανω.

Λόγω κάποιας καταστασης που δεν ειναι της παρουσης εχω μονο αυτες τις δυο επιλογες να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους ειμαστε αρχαριοι στο HA kai grafana υπαρχει καποιος αλλος τροπος παρακουλουθησης shelly em;

Το παραπανω energy monitor πως το εχετε; Σε εμενα δεν δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, sonikk είπε

Μεταξύ LG και INVENTOR τί θα επιλέγατε; Η  μονη διαφορα ειναι οτι το LG εχει 100 ευρω παραπανω.

Λόγω κάποιας καταστασης που δεν ειναι της παρουσης εχω μονο αυτες τις δυο επιλογες να κανω.

Θέρμανση ή ψύξη κυρίως; Αν και δεν έχουμε επαρκές πληροφορίες από LG κλιματιστικά αν δεν κάνω λάθος.

Προσωπικά μάλλον θα πήγαινα στο LG, έχω ακούσει καλά λόγια από φίλους.

Πες μας και τα μοντέλα πάντως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lofarek είπε

4 ρημαδια εχω ποσο θα μου στοιχιζει να καλω ψυκτικο να τα καθαριζει...

Αν το κλιματιστικό ήθελε μόνο καθάρισμα θα το έκαναν τα συνεργεία καθαρισμού.

38 λεπτά πριν, sonikk είπε

Μεταξύ LG και INVENTOR τί θα επιλέγατε; Η  μονη διαφορα ειναι οτι το LG εχει 100 ευρω παραπανω.

Λόγω κάποιας καταστασης που δεν ειναι της παρουσης εχω μονο αυτες τις δυο επιλογες να κανω.

Inventor εκτός και αν έχεις κουμπάρο ψυκτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Θέλω και εγώ αν μπορείς 

👍

4 ώρες πριν, Lofarek είπε

Φαινεται πολυ καλη ποιοτητα για τα λεφτα που εδωσες τσαμπα......😎😎😎😎 respect ...Δεν το ειχα παρει πρεφα καθολου. Εγω πρεπει ναπω τωρα ali ali και τρισali..Κωτσος πιαστηκα...😪😪😪

Φαινεται πολυ καλη ποιοτητα για τα λεφτα που εδωσες τσαμπα......😎😎😎😎 respect ...Δεν το ειχα παρει πρεφα καθολου. Εγω πρεπει ναπω τωρα ali ali και τρισali..Κωτσος πιαστηκα...😪😪😪

Σίγουρα δεν είναι ποιοτικός καλύτερα από το δικό σου.Αλλα 2 χρόνια που το έχω και σε 2 κλιματιστικά  που το χρησιμοποιώ δεν είχα κανένα θέμα. Και διαολε 5 ευρώ μου κόστισε αν χαλάσει παραγγέλνω άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Klausx είπε

Αν το κλιματιστικό ήθελε μόνο καθάρισμα θα το έκαναν τα συνεργεία καθαρισμού.

[...]

- Σωστό, αλλά όλοι οι «επαγγελματίες» ψυκτικοί κάνουν όλα αυτά που θέλει το κλιματιστικό;

- Τα τελευταία 30 χρόνια μόνο δύο συνεργεία έχω συναντήσει να κάνουν πλήρη συντήρηση (at/for a price). Το ένα μικρής εταιρίας που εισάγει για δεκαετίες κλιματιστικά και το άλλο μιας μικρής συνοικιακής εταιρίας η οποία όμως έχει δύο ιδιοκτήτες Μηχανολόγους που κατευθύνουν τους ψυκτικούς του συνεργείου.

- Τέλος, αυτή η κατάσταση-της κακής παροχής υπηρεσιών από μερικούς ψυκτικούς-υπάρχει με ευθύνη και της άλλης πλευράς. Γιατί πολλοί χρήστες κλιματιστικών δεν θέλουν να κατανοήσουν την παροιμία που λέει πως «Το φθηνό το κρέας τα σκυλιά το τρώνε».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Την εκανα την αποκοτια και αν μπλεξω τουλαχιστον θα σωθουν οι επομενοι...

Αυτο για την ωρα (στον ιδιο χωρο με το Haier Tide Green 9ρι) και βλεπουμε

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2482022 73853 μμ.jpg

Τρένο πάει πάντως.

Κάποιος από εσάς τους ιδιοκτήτες μας "χρωστάει" ένα τεστ offset.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Κι εδώ ένα link αν σου είναι εύκολο. Σε ευχαριστώ πολύ. 

Υπάρχουν ένα σωρό παιδιά στο alie. Μια αναζήτηση ac cleaning bug κάνε. Μόνο κοιτάτε τα cm.Περιττο να πω προσοχή στην πλακέτα ε;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipN είπε

- Σωστό, αλλά όλοι οι «επαγγελματίες» ψυκτικοί κάνουν όλα αυτά που θέλει το κλιματιστικό;

- Τα τελευταία 30 χρόνια μόνο δύο συνεργεία έχω συναντήσει να κάνουν πλήρη συντήρηση (at/for a price). Το ένα μικρής εταιρίας που εισάγει για δεκαετίες κλιματιστικά και το άλλο μιας μικρής συνοικιακής εταιρίας η οποία όμως έχει δύο ιδιοκτήτες Μηχανολόγους που κατευθύνουν τους ψυκτικούς του συνεργείου.

- Τέλος, αυτή η κατάσταση-της κακής παροχής υπηρεσιών από μερικούς ψυκτικούς-υπάρχει με ευθύνη και της άλλης πλευράς. Γιατί πολλοί χρήστες κλιματιστικών δεν θέλουν να κατανοήσουν την παροιμία που λέει πως «Το φθηνό το κρέας τα σκυλιά το τρώνε».

Ο κόσμος ψάχνει σχεδόν παντού το φτηνότερο και αυτό έχει φέρει ένα ντόμινο στην ποιότητα γενικά όχι μόνο στους τεχνικούς. Εκεί αρχίζουν όλα τα κόλπα, π.χ. μηχανικοί σου χρεώνουν το ανταλλακτικό 100 ευρώ πάνω αλλά παίρνουν 30 ευρώ για εργασία, πολυκαταστήματα πουλάνε 100-200 ευρώ πάνω αλλά είναι δωρεάν η εγκατάσταση.
 

52 λεπτά πριν, sonikk είπε

Τί εννοεις; Βγαζει θεματα το lg;

Δεν θα πω για ξένα κλιματιστικά που έχω δει γιατί μπορεί να φταίει η κακή συντήρηση και πολλοί άλλοι παράγοντες. Θα πω όμως για το δικό μου 6-7ετιάς inverter με πολύ λίγη χρήση, πάντα ασφαλιστικό υπέρτασης και εκτός πρίζας χειμερινούς μήνες και έχει βγάλει δύο ηλεκτρονικές βλάβες + μία περσίδα σπασμένη. Να το πω απλά είναι μηχανήματα που έπρεπε να είναι πολύ φτηνά και είναι ακριβά γιατί έχουν το design κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω σακουλα για καθαρισμο. οχι ελεφαντακι που κανει ενα σκασμο λεφτα αλλα το απλο σαν αυτο https://tzimasparts.com/el/product/sistima-katharismou-ac-gia-9000-12000-btu-me-2-plaina-stirigmata-02703008

 

αθηνα ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...