Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάτι που παίζει να είναι και αυτό αστικός ινσομνιακός μύθος....

Μόλις σου έδειξα ότι αυτό δεν ισχύει οπωσδήποτε. Κάναμε λάθος, πως να στο πω;

Δεν υπάρχει καθολικό σενάριο ,λέμε για την πλειοψηφία των σεναρίων λειτουργίας και όχι υπό προϋποθέσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν θα παίζουν στο ίδιο φορτίο. Το ένα θα παίζει στο ας πούμε στο 20% του φορτίου ΤΟΥ και το άλλο στο ας πούμε 40% του φορτίου ΤΟΥ.   Άρα το πρώτο θα δουλεύει σε περιοχή μικρότερης απόδοσης, ενώ το 2ο σε περιοχή μέγιστης απόδοσης. Δεν αποκλείεται το 2ο παρότι μεγαλύτερο να παίζει τελικά σε υψηλότερα scops από το 1ο.

Αν κάποιος κάνει τα διαγράμματα και για τα 18, 22άρια, θα το δούμε (βαριέμαι).

Από όλο αυτό, θέλω να πώ, ότι δεν είναι απλά τα πράγματα. 😊

Εννοειται δεν ειναι απλα τα πραγματα.. :)

Ο χώρος είναι 22C και εχει Α απώλειες (σταθερες καπως μαγικα) για να κρατηθει στους 22 που θελω.

Το ενα κλιματιστικο δίνει (Α απώλειες) φορτίο και μένει στους 22C ο χωρος. (Συντηρηση)

Το άλλο δίνει (Α απώλειες + ExtraΔωρακι απώλειες offset) και ο χώρος θα φτάσει στους 24C. Θα φτασει 24.. θα πεσει οσο πεσει .. θα ανάψει κτλ κτλ..

Εαν το δευτερο είναι τοσοοοο πολυ πιο οικονομικο απο το πρώτο και καταναλώνει λιγοτερο, τοτε ναι..

ειναι; αυτη ειναι η απορία μου.

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Δεν υπάρχει καθολικό σενάριο ,λέμε για την πλειοψηφία των σεναρίων λειτουργίας και όχι υπό προϋποθέσεις 

Και που ξέρεις ποια είναι η πλειοψηφία; Βαθμούς απόδοσης ανά φορτίο έχουμε μόνο για τα toshiba.

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

ειναι;

Θα το λύσουμε στο part3 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που μιλάτε για offset λειτουργίας κλιματιστικού, μπορεί κάποιος να δώσει τον ορισμό του με απλά λόγια ;

Θέλω να καταλήξω κάπου γι αυτό ρωτάω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Μια που μιλάτε για offset λειτουργίας κλιματιστικού, μπορεί κάποιος να δώσει τον ορισμό του με απλά λόγια ;

Θέλω να καταλήξω κάπου γι αυτό ρωτάω... 

Θέλω επιθυμητη 22C. Το κλιματιστικο φτάνει στους 22C  και προσπαθει να κρατησει αυτην την θερμοκρασία οσο μπορει.

Οταν δεν μπορει να πέσει τοσο χαμηλα σε απόδοση (θερμανση) για να διατηρησει την επιθυμητη , σιγα σιγα ανεβαίνει η θερμοκρασία του χώρου παραπανω απο οσο θελουμε (υπερθέρμανση χωρου). Σε καποια θερμοκρασία θα κλείσει το κλιματιστικο. Συνηθως είναι στο +2C αρα στους 24C στον χωρο θα κλείσει..

OFFSET ειναι αυτη η διαφορα θερμοκρασίας. (το +2)

Επίσης υπάρχει και offset στο ανοιγμα.. ποτε να ξεκινησει δηλαδη το κλιματιστικο σε σχεση με την θερμοκρασία του χώρου.

Επισης υπάρχει και Offset στην θερμανση, ωστε να μπορει να υπολογισει το κλιματιστικο τι θερμοκρασία εχει κατω ο χωρος (απο την στιγμη που ο αισθητηρας ειναι ψηλα πανω στο κλιματιστικο, και η ζεστη εχει τάσει να μένει ψηλα στον χωρο μας).

Απλη προσεγγιση  οπως το καταλαβαινω ειναι τα παραπάνω.. επιστημονικη αποψη απο τους επιστημονες :)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2022 στις 3:22 ΜΜ, Specs είπε

Διαδικασια αυτοματου καθαρισμου εσωτερικου στοιχειου, μεσω παγοποιησης σε Haier Tide Green

Πατησα το πληκτρο self clean , ξεκινησε η παγοποιηση του εωτερικου στοιχειου, με 1000w περιπου, κατεβηκε γρηγορα στα 800w και διηρκεσε 10 λεπτα.

Μετα εκοψε το κομπρεσερ και απο -4 που προλαβα να δω οτι εφτασε το μεσα στοιχειο (εχω θερμομετρο εκει) σε  6 λεπτα ανεβηκε στους +10 και εκει ακουστηκε το μπιπ οτι τελειωσε.

Μετα το αφησα ακομη μεχρι που ανεβηκε στους +15 το στοιχειο και δεν ειδα ως τοτε τιποτε στην εξοδο νερου.

Το εβαλα σε λειτουργια αφυγρανσης και οχι ψυξης μηπως και  εχω πιο πολλη ροη νερου , 650w  επι 14 λεπτα, κατεβηκε μεχρι +8 βαθμους και εβγαλε λιγη βρωμα, ελαχιστη, (επαρχια γαρ)

Μετα το γυρισα στην ψυξη...

 

 

585063412_208202232158.jpg.e314cef1dd48a2c908a835856c08d4df.jpg

Εγω αγορασα ενα ελεφαντακι και οταν με το καλο τελη Σεπτεμβρη τελειωσουν οι ζεστες θα πλυνω τις εσωτερικες με αυτο εχω ψεκαστηρα και φαρμακο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάτι που παίζει να είναι και αυτό αστικός ινσομνιακός μύθος....

Μόλις σου έδειξα ότι αυτό δεν ισχύει οπωσδήποτε. Κάναμε λάθος, πως να στο πω;

Για τη Θερμική Άνεση είχαν γραφτεί δεκάδες θέματα στον τύπο και σε άλλα εξειδικευμένα forum, πολύ καιρό πριν ξεκινήσει αυτό το θέμα στο insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2022 στις 1:01 ΜΜ, Specs είπε

Στα Daikin sensira συνεχιζει να λειτουργει  ο εωτερικος ανεμιστηρας οταν πιασει την ζητουμενη

ενω στα Perfera σταματαει ?

 

Στο perfera που εχω εγω σταματαει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Εγω αγορασα ενα ελεφαντακι και οταν με το καλο τελη Σεπτεμβρη τελειωσουν οι ζεστες θα πλυνω τις εσωτερικες με αυτο εχω ψεκαστηρα και φαρμακο...

Έδωσες ρε θηρίο 100 ευρώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ..θα πάω σε λίγο να πάρω δύο Daikin καί ένα haori...

 

Έχουμε κάποια πληροφορία ή κάποια συμβουλη στο να προτιμήσω κάποια συγκεκριμένη σειρά στα Daikin?

 

Βλέπω 100 ευρώ διαφορα..τί συνήθως αλλάζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2022 στις 11:16 ΠΜ, alex19871987 είπε

Που Κωτσόβολο μου βγήκε 618 μαζί με τοποθέτηση και απεγκατασταση...πάμε λίγο στα του κλιματιστικού..είναι αθόρυβο εντελώς..κανέναν ήχο από κρακ από τα πλαστικά αλλά βέβαια και στη λειτουργία του..χτες λόγω αϋπνίας έκανα μερικά τεστ... ζήτηση 25 και 2η σκάλα από τις 5 αέρα κάποια στιγμή έπεσε στα 200-210 βατ χωρίς κανένα ον οφ ...μετά ζήτηση 26 ίδια σκάλα κάπου στα 185-190 καρφωμένο...αυτό που μου αρέσει αρκετά είναι ότι έχει διαφορετικό τρόπο λειτουργίας από ινβεντορ Νέμεσις (ακριβή σειρά)..τι εννοώ...το Νέμεσις για παράδειγμα μπορούσες να το κοροϊδέψεις...δηλ του έβαζα ζήτηση 26 έκαιγε 500 ,το έβαζα με follow me του ζηταγα για 20 δευτερόλεπτα 27 να πάρει την εντολή και πάλι πίσω στο 26 και έπεφτε σιγά σιγά, δηλ έπρεπε να του κάνω αυτά τα κόλπα για να πέσει.με το τοσιμπα είναι τελείως αλλιώς...σαν να διαβάζει τον χώρο και τις ενεργειακές απαιτήσεις πιο εύκολα και πιο έξυπνα...σε ζήτηση 26 και 4η σκάλα από τις 5 θα ξεκινήσειςμε 390βατ και θα πέσει σιγά σιγά στα 310...μόλις ρίξω τη σκάλα αέρα στο 3 πάει στα 240βατ και μετά από καμιά ώρα στα 210...εκείνο που μου αρέσει ακόμα αρκετά είναι πως ότι ζητήσεις πάει...δηλ το Νέμεσις ζηταγα 27 και ο χώρος πήγαινε 26 για να αρχίσει να ρίχνει κατανάλωση..το toshiba arata ζητώ 26 πέφτει σιγά σιγά και οχωρος έχει 26.1C...οτι θέλετε ρωτάτε...yukai είναι το ίδιο με arata

εμενα εδω μου ζητανε για το Yukai 675 ευρω. συν απεγκατασταση 50 συν εγκατασταση 70 συν φπα.στο ιντερνετ βλεπω οτι η τιμη του yukai ξεκιναει απο τα 550 υπαρχουν και παραεισαγωγης στα συγκεκριμενα μηχανηματα?σκεφτομαι μηπως το παρω απο αθηνα κατευθειαν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, filipN είπε

- Από τη στιγμή που ξεκίνησε το θέμα, 4 διαφορετικά μέλη έχουν υποστηρίξει την αλλαγή του κλιματιστικού και δύο μέλη έχουν αναφέρει επακριβώς το λόγο που πρέπει να γίνει η αλλαγή. Αν έχεις κάποιο τεχνολογικό-επιστημονικό επιχείρημα που καταρρίπτει την άποψη των δύο άλλων, παρακαλώ να το καταθέσεις ώστε να έχουμε πλήρη και σφαιρική ενημέρωση επί του θέματος.

Και το 5 μελος λοιπον λεει οτι ειναι μπουρδες η αντικατασταση μηχανηματος γιατι δεν μας αρεσει η εγκατασταση. Δεν διαβασα κανενα επιστημονικο επιχειρημα υπερ της αλλαγης μηχανηματος.
βουαλααα! αυτο ειναι ενα forum. Το καθε μέλος λέει την γνώμη του. Εκτός και αν υπαρχει το θεσφακτο καποιου/ων μέλους/μελών που δεν πρεπει να μιλαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...