Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν είχες το edge , το οποίο τελικά δουλεύει με τον υψηλότερο βαθμό απόδοσης στο 40% του φορτίου , τι θα ήθελες, σταθερά 20% ή On-off από το 40%;

Τα σχετικά διαγράμματα και αρχεία είναι εδώ

 

Μην ξεχνάς ομως  και το γεγονός οτι για να φτάσει να κάνει ON/OFF το κλιματιστικο,εχει "ανεβάσει τις απώλειες του χώρου".

Το 20% θα δουλευει για να καλύψει απώλειες για 22C πχ επιθυμητη, ενω το 40% για 24C επιθυμητη (εστω offset = +2)..  Το ένα θα συντηρει εναν χωρο, ενω το αλλο θα το θερμαίνει...

Εγω ακομα εχω αμφιβολίες για το ποιο ειναι πιο οικονομικο... Δεν ξερω αν το εξηγησα σωστα.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Θα ήθελα την θερμική μου άνεση και ευτυχώς δεν έχω το edge 

Ακόμα και αν αυτό σου στοιχίζει στην τσέπη;

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Μην ξεχνάς ομως  και το γεγονός οτι για να φτάσει να κάνει ON/OFF το κλιματιστικο,εχει "ανεβάσει τις απώλειες του χώρου".

Το 20% θα δουλευει για να καλύψει απώλειες για 22πχ επιθυμητη, ενω το 40% για 24 επιθυμητη (εστω offset = +2)..  Το ένα θα συντηρει εναν χωρο, ενω το αλλο θα το θερμαίνει...

Εγω ακομα εχω αμφιβολίες για το ποιο ειναι πιο οικονομικο... Δεν ξερω αν το εξηγησα σωστα.

Έχεις έναν χώρο.

Ένα 18άρι θα παίζει συνήθως στο 40% του φορτίου.

Ένα 24άρι στο 20%.

Αν υποθέσουμε ότι έχουν παρόμοιες αποδόσεις (scop) στο 20 και 40% αντίστοιχα , ποιο θα διάλεγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακόμα και αν αυτό σου στοιχίζει στην τσέπη;

Οι ανέσεις, πληρώνονται, κατά κανόνα. Άλλος συμβιβάζεται με μικρότερη, άλλος με περισσότερη, άλλος θέλει χλίδα και αναλόγως την θέληση και το βάθος της τσέπης, επιλέγει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alexandroskaf είπε

Καλησπέρα θα ήθελα μια βοήθεια..το Daikin / Siesta Sensira ATXC25C / ARXC25C. 

 

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/siesta-sensira-atxc25c-arxc25c-se-06-atokes-doseis?skr_prm=WyI2OGMzYzIxYS00OTNkLTQyOTUtODE3Yy0zNWZmZTMwM2VhYmEiLDE2NjEzMzQ2ODQ3MjcseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Με αυτό Daikin / Sensira FTXF25C

 

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/sensira-ftxf25c-rxf25c-se-6-atokes-doseis

 

Τι διαφορά έχει? Τα F δεν είναι blue dealer? Το κατάστημα αυτό δεν είναι blue dealer.. όποτε πρόκειται για το ίδιο ακριβώς μηχάνημα με άλλο κωδικό?

 

Αν υπάρχουν διάφορες ποιες είναι παρακαλώ.. ευχαριστώ πολύ..

 

Το ATXC είναι νεότερο μοντέλο από το ATXF (FTXF στην συγκεκριμένη περίπτωση από το μαγαζί που βρήκες).

Ναι στο σκρουτζ μπορείς να βρεις τα F μοντέλα αν και είναι μόνο για τους blue dealers αλλά λογικά είναι παραεισαγωγές οπότε δεν έχεις τα 5 χρόνια εγγύησης.

 

Edit: Τελικά υπάρχουν και καινούργια μοντέλα του FTXF/ATXF.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toyo δικό μου δεν έχει κάνει ποτέ on off. Τετραετίας. Κάτω από 270 watt δεν έχει πέσει 9άρι στους 25 βαθμούς ρυθμισμένο στα χαράματα με I feel το οποίο κάποιος φορές δεν πιάνει σωστά ίσως λόγω θέσης τηλεχειριστηρίου. Η ψύξη είναι αυτή που θέλω όπως και το χειμώνα η θέρμανση. 

Το είχα πάρει φθηνά και δεν με νοιάζει αν καίει και λίγο παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακόμα και αν αυτό σου στοιχίζει στην τσέπη

Με όλα αυτά που έχουμε δει αυτά τα χρόνια που έχουμε τα κλιματιστικά και με αυτά που έχουμε γράψει πιστεύεις ότι αυτή η διαφορά στα λεφτά της κατανάλωσης αξίζει κάποιος να χάσει την θερμική του άνεση ? Εγώ όχι πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακόμα και αν αυτό σου στοιχίζει στην τσέπη;

Έχεις έναν χώρο.

Ένα 18άρι θα παίζει συνήθως στο 40% του φορτίου.

Ένα 24άρι στο 20%.

Αν υποθέσουμε ότι έχουν παρόμοιες αποδόσεις (scop) στο 20 και 40% αντίστοιχα , ποιο θα διάλεγες;

Ανάλογα ποιο δουλευει ποιο οικονομικα.. Μιλάμε ομως για το ΙΔΙΟ φορτίο

Οταν το ενα κάνει ON/OFF σημαίνει οτι επειδη δεν μπορει το κλιματιστικό (η είναι προγραμματισμενο ετσι ) με το ετσι θελω σου ανεβάζει το φορτιο.. Αρα πως θα τα συγκρινουμε μεταξυ τους με τους πίνακες που έχουμε πχ απο Toshiba?

Ο χώρος θελει Α φορτιο.

Το 20% δίνει Α φορτιο και απλα το συντηρει.

Το 40% δινει Α φορτιο +Β(λογο offset) φορτιο.

Ποιο ειναι πιο οικονομικό; Το ενα που συντηρει το Α φορτιο η το αλλο που ανοιγοκλείνει (αρα γκαζωνει και χαμηλωνει...) δινοντας Α+Β φορτιο; και μιλαω και για τα συγκεκριμενα κλιματιστικα που εχουμε αποδοσεις/κατανάλωση..

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Το ATXC είναι νεότερο μοντέλο από το ATXF (FTXF στην συγκεκριμένη περίπτωση από το μαγαζί που βρήκες).

Ναι στο σκρουτζ μπορείς να βρεις τα F μοντέλα αν και είναι μόνο για τους blue dealers αλλά λογικά είναι παραεισαγωγές οπότε δεν έχεις τα 5 χρόνια εγγύησης.

Υπάρχουν και νέα ATXF.

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Με όλα αυτά που έχουμε δει αυτά τα χρόνια που έχουμε τα κλιματιστικά και με αυτά που έχουμε γράψει πιστεύεις ότι αυτή η διαφορά στα λεφτά της κατανάλωσης αξίζει κάποιος να χάσει την θερμική του άνεση ? Εγώ όχι πάντως 

Tα διαγράμματα που σου έβαλα δεν δείχνουν αμελητέα διαφορά. Κάθε άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ανάλογα ποιο δουλευει ποιο οικονομικα.. Μιλάμε ομως για το ΙΔΙΟ φορτίο

Οταν το ενα κάνει ON/OFF σημαίνει οτι επειδη δεν μπορει το κλιματιστικό (η είναι προγραμματισμενο ετσι ) με το ετσι θελω σου ανεβάζει το φορτιο.. Αρα πως θα τα συγκρινουμε μεταξυ τους με τους πίνακες που έχουμε πχ απο Toshiba?

Δεν θα παίζουν στο ίδιο φορτίο. Το ένα θα παίζει στο ας πούμε στο 20% του φορτίου ΤΟΥ και το άλλο στο ας πούμε 40% του φορτίου ΤΟΥ.   Άρα το πρώτο θα δουλεύει σε περιοχή μικρότερης απόδοσης, ενώ το 2ο σε περιοχή μέγιστης απόδοσης. Δεν αποκλείεται το 2ο παρότι μεγαλύτερο να παίζει τελικά σε υψηλότερα scops από το 1ο.

Αν κάποιος κάνει τα διαγράμματα και για τα 18, 22άρια, θα το δούμε (βαριέμαι).

Από όλο αυτό, θέλω να πώ, ότι δεν είναι απλά τα πράγματα. 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Με όλα αυτά που έχουμε δει αυτά τα χρόνια που έχουμε τα κλιματιστικά και με αυτά που έχουμε γράψει πιστεύεις ότι αυτή η διαφορά στα λεφτά της κατανάλωσης αξίζει κάποιος να χάσει την θερμική του άνεση ? Εγώ όχι πάντως 

Τι εννοείς λέγοντας θερμική άνεση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ευχαριστώ, δεν το γνώριζα.

Κοίτα https://www.skroutz.gr/s/35491949/Daikin-Sensira-FTXF25D-RXF25D-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

Με D στο τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Tα διαγράμματα που σου έβαλα δεν δείχνουν αμελητέα διαφορά. Κάθε άλλο.

Liak εάν η συνεχόμενη λειτουργία των inverter δεν ήταν πιο οικονομική από τα παλιά on off θα μέναμε εκεί ,οπότε μακροπρόθεσμα και στα περισσότερα σενάρια λειτουργίας τα inverter με σταθερή λειτουργία είναι πιο οικονομικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, harkonto είπε

Τι εννοείς λέγοντας θερμική άνεση; 

Κάτι που παίζει να είναι και αυτό αστικός ινσομνιακός μύθος....

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Liak εάν η συνεχόμενη λειτουργία των inverter δεν ήταν πιο οικονομική από τα παλιά on off θα μέναμε εκεί ,οπότε μακροπρόθεσμα και στα περισσότερα σενάρια λειτουργίας τα inverter με σταθερή λειτουργία είναι πιο οικονομικά 

Μόλις σου έδειξα ότι αυτό δεν ισχύει οπωσδήποτε. Κάναμε λάθος, πως να στο πω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...