Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και εγώ προσωπικά τέτοιο στοίχημα θα έβαζα.

Αν και τα mitsubishi είναι λίγο μπερδεγουει φάση, μιας και και αν θυμάσαι που είχα ανεβάσει διαγράμματα από το Mitsubishi MSZ/MUZ-SF50VE του γείτονα που έκανε κάτι παρόμοια κουλά, το ταμπελάκι του δεν μας έδωσε να υποψιαστούμε κάτι ανάλογο:

f9f24c5be29bf7d3775bd6479a4c237e.png

Οποίο κλιματιστικό έχουμε δει με μεγαλύτερο φορτίο στο θερμό παρουσιάζει αυτή την εικόνα , εγω το έχω τσεκάρει στο δικό μου το kuro που είναι 9 αρι και μόλις η θερμοκρασία πάει 12,1 εξωτερική από εκεί που δουλευει στα 160 watt ξαφνικά πετάγεται στα 440 και κάθεται εκεί μέχρι να πιάσει +2 και να σβήσει , ευτυχώς που έχω καλές μονώσεις και πιάνει γρήγορα θερμοκρασία και κόβει , οποίο κλιματιστικό έχω δει με τέτοιο ταμπελάκι έτσι κάνει , ειδικά στα μεγάλα κλιματιστικά δεν είναι καλό δείγμα γιατί δουλευει το κλιματιστικό με κατανάλωση πάνω από 1kw την ώρα και αμα έχεις οριακά κακές μονώσεις τότε σε τέτοιες θερμοκρασίες δε πρόκειται να πιάσει ποτέ την ζητούμενη και θα δουλευει συνέχεια έτσι , πρέπει η ο κάτοχος να κατεβάσει ζήτηση η να το πάρει απόφαση ότι θα κάψει πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και εγώ προσωπικά τέτοιο στοίχημα θα έβαζα.

Αν και τα mitsubishi είναι λίγο μπερδεγουει φάση, μιας και και αν θυμάσαι που είχα ανεβάσει διαγράμματα από το Mitsubishi MSZ/MUZ-SF50VE του γείτονα που έκανε κάτι παρόμοια κουλά, το ταμπελάκι του δεν μας έδωσε να υποψιαστούμε κάτι ανάλογο:

f9f24c5be29bf7d3775bd6479a4c237e.png

Δεν νομιζω να ειναι θεμα ταμπελακι, οπως βλεπεις και στο παραπανω παραδειγμα.

Πιστευω ειναι ενας συνδυασμος του προγραμματισμου και της θεσης τοποθετησης-χωρου.

Επειδη εχω ενα Heavy srk25 στο υπνοδωματιο,  εχω παρατηρησει-μελετησει πως λειτουργει, Βασικη παρατηρηση ειναι οτι οταν εκκινει ανεβαζει αρκετα βαττ για 2-3 λεπτα και μετα τα ριχνει. Σε αυτο το διαστημα η θερμοκρασια στον αισθητηρα εβλεπα οτι ανεβαινε σχετικα γρηγορα και επιανε τη ρυθμιση οφσετ και εσβηνε που ειναι και το λογικο.

Τα περιεργα που λες @dimostr  να δουλευε χαμηλα ξαφνικα να ανεβαζε δεν τα εκανε.

Πιστευω οτι αν ηταν τοποθετημενο πιο χαμηλα απο τα 10 εκατοστα απο το ταβανι οπου η θερμοκρασια δεν ανεβαινε τοσο γρηγορα και θα δουλευε με λιγοτερα ονοφ.

Τωρα το 22αρι ειναι σε αλλο χωρο με διαφορετικη διαρυθμιση και ηδη στην ψυξη ειδα αλλα συμπεριφορα και ελπιζω στην θερμανση θα τα παει καλα.

Φυσικα ολα αυτα αν δεν εχεις καποιο υπεβολικα μεγαλο κλιματιστικο για τον χωρο σου

Οποτε βαλτε στοιχηματα να σας παρω τα σω@@@κα  😁

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To excel το πηρα απο https://keymark.eu/en/documents/heat-pumps/65-scop-seer-air-air-v0

Επισυναπτω συμπληρωμένο νο το EXCEL για το πως υπολογίζεται το SEER, SCOP Μέσης, SCOP Θερμής ζωνης. Τα απαραίτητα στοιχεία τα πηρα απο το Pdesign της Toyo
https://www.toyotomi.gr/_storageWeb_/n/17631783445781/Pdesign_TRN_TRG-856ZR.pdf ,
και συγκεκριμένα είναι απο το μοντέλο 856ZR (18000btu).
Δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι τα έβαλα σωστα τα στοιχεία, ωστόσο τα αποτέλεσματα SCOP θερμης και SCOP μέσης ζωνης είναι ίδια με αυτα που δίνει το Pdesign της εταιρειας. Στο Seer μου βγάζει μια διαφορα (7.32 SEER δίνει το excel , 7.00 Η toyo).
Προσωπικά μεσω του excel μου φαίνεται πιο ευκολο να καταλαβουμε πως υπολογίζονται τα παραπανω "μαγικα" νουμερα SEER/SCOP.


Πολυ ενδιαφερον  είναι το BIN Calculation, δηλαδη το σενάριο μιας ολοκληρης εποχης (ώρες λειτουργίας / εξωτερική θερμοκρασίας ), οπου ειδικά για το SEER αν ειναι έτσι το σενάριο πανω στο οποιο υπολογίζεται.. ειναι τελειως μα τελειως άκυρο για την χώρα μας και τις θερμοκρασίες καλοκαιριου που έχουμε.


Επισυνάπτω και ενα αδειο EXCEL επίσης, αν θελει καποιος άλλος να πειραματιστεί με αυτο.

856ZRFULL-SCOP_SEER_air_air_V0.xlsm SCOP_SEER_air_air_V0.xlsm

59 λεπτά πριν, c-max είπε

Δεν νομιζω να ειναι θεμα ταμπελακι, οπως βλεπεις και στο παραπανω παραδειγμα.

Πιστευω ειναι ενας συνδυασμος του προγραμματισμου και της θεσης τοποθετησης-χωρου.

Επειδη εχω ενα Heavy srk25 στο υπνοδωματιο,  εχω παρατηρησει-μελετησει πως λειτουργει, Βασικη παρατηρηση ειναι οτι οταν εκκινει ανεβαζει αρκετα βαττ για 2-3 λεπτα και μετα τα ριχνει. Σε αυτο το διαστημα η θερμοκρασια στον αισθητηρα εβλεπα οτι ανεβαινε σχετικα γρηγορα και επιανε τη ρυθμιση οφσετ και εσβηνε που ειναι και το λογικο.

Τα περιεργα που λες @dimostr  να δουλευε χαμηλα ξαφνικα να ανεβαζε δεν τα εκανε.

Πιστευω οτι αν ηταν τοποθετημενο πιο χαμηλα απο τα 10 εκατοστα απο το ταβανι οπου η θερμοκρασια δεν ανεβαινε τοσο γρηγορα και θα δουλευε με λιγοτερα ονοφ.

Τωρα το 22αρι ειναι σε αλλο χωρο με διαφορετικη διαρυθμιση και ηδη στην ψυξη ειδα αλλα συμπεριφορα και ελπιζω στην θερμανση θα τα παει καλα.

Φυσικα ολα αυτα αν δεν εχεις καποιο υπεβολικα μεγαλο κλιματιστικο για τον χωρο σου

Οποτε βαλτε στοιχηματα να σας παρω τα σω@@@κα  😁

Τετοια συμπεριφορά οπως περιγράφεις του srk25 εκανε το Toyo μου, οταν δουλευε χωρις ifeel.. Και πάνω και κάτω να το πηγαινα δεν νομιζω να αλλαζε κατι..αλλαξα το κλιματιστικο σε Toshiba,στην ίδια ακριβως θέση (υποψιν το toshiba πολυ πιο μεγαλο σε μέγεθος,αρα ακομα πιο κοντα στο ταβάνι) και καμια σχεση.. δουλευει οπως θα πρεπε να δουλευει..

To Τοyo  ανέβαζε υπο συνθηκες τοσο  αποτομα την θερμοκρασία κοντα στον αισθητηρα του, με αποτέλεσμα να κλείνει μετα απο 3-4 λεπτα.. και έκανε αυτην την λουπα συνεχώς.(on / off)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Πολυ ενδιαφερον  είναι το BIN Calculation, δηλαδη το σενάριο μιας ολοκληρης εποχης (ώρες λειτουργίας / εξωτερική θερμοκρασίας ), οπου ειδικά για το SEER αν ειναι έτσι το σενάριο πανω στο οποιο υπολογίζεται.. ειναι τελειως μα τελειως άκυρο για την χώρα μας και τις θερμοκρασίες που έχουμε.

Όντως η κατανομή των ωρών είναι τελείως άκυρη για την Ελλάδα.

Άρα θεωρητικά και έχοντας στη διάθεσή του ο υποψήφιος πελάτης τα pdesigns από τα υποψήφια για αγορά κλιματιστικά, να φτιάξει ένα seer με κλίμα της περιοχής του και να ψωνίσει;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όντως η κατανομή των ωρών είναι τελείως άκυρη για την Ελλάδα.

Άρα θεωρητικά και έχοντας στη διάθεσή του ο υποψήφιος πελάτης τα pdesigns από τα υποψήφια για αγορά κλιματιστικά, να φτιάξει ένα seer με κλίμα της περιοχής του και να ψωνίσει;

Δυστυχώς το παραπάνω excel έχει κωδικό για να αφαiρεθει η προστασία και δεν μας αφηνει να αλλάξουμε ώρες οπως και αλλα στοιχεια 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δυστυχώς το παραπάνω excel έχει κωδικό για να αφαiρεθει η προστασία και δεν μας αφηνει να αλλάξουμε ώρες οπως και αλλα στοιχεια 😕

Σκατούλες. Οπότε μόνος τρόπος να φτιάξει κάποιος ένα άδειο και ξεκλείδωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, c-max είπε

Επειδη εχω ενα Heavy srk25 στο υπνοδωματιο,  εχω παρατηρησει-μελετησει πως λειτουργει, Βασικη παρατηρηση ειναι οτι οταν εκκινει ανεβαζει αρκετα βαττ για 2-3 λεπτα και μετα τα ριχνει. Σε αυτο το διαστημα η θερμοκρασια στον αισθητηρα εβλεπα οτι ανεβαινε σχετικα γρηγορα και επιανε τη ρυθμιση οφσετ και εσβηνε που ειναι και το λογικο.

Όχι φίλε μου δεν είναι λογικό να σβήνει ,σβήνουν και ανάβουν τα on off ,λογικό είναι να πιάνει θερμοκρασία να ρίχνει watt και να την διατηρεί ,αυτό που περιγράφεις είναι αυτό που λέμε για τα κλιματιστικά με φορτίο σχεδιασμού στο θερμό  μεγαλύτερο από το μέσο ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, c-max είπε

Δεν νομιζω να ειναι θεμα ταμπελακι, οπως βλεπεις και στο παραπανω παραδειγμα.

Πιστευω ειναι ενας συνδυασμος του προγραμματισμου και της θεσης τοποθετησης-χωρου.

Επειδη εχω ενα Heavy srk25 στο υπνοδωματιο,  εχω παρατηρησει-μελετησει πως λειτουργει, Βασικη παρατηρηση ειναι οτι οταν εκκινει ανεβαζει αρκετα βαττ για 2-3 λεπτα και μετα τα ριχνει. Σε αυτο το διαστημα η θερμοκρασια στον αισθητηρα εβλεπα οτι ανεβαινε σχετικα γρηγορα και επιανε τη ρυθμιση οφσετ και εσβηνε που ειναι και το λογικο.

[...]

- Ένα Mitsubishi SRK35ZSX-S / SRC35ZSX-S που αγόρασα μεταχειρισμένο πέρυσι (6-7 ετών), δεν έχει κανένα από τα προβλήματα που αναφέρονται εδώ γύρω από τα Mitsubishi Heavy.

- Είναι αρκετά περισσότεροι οι παράγοντες που οδηγούν σε παρόμοιο τρόπο λειτουργίας σε συνδυασμό πάντα με τον προγραμματισμό του κλιματιστικού. Θα ήταν μάλλον καλύτερα να ξεκινήσεις από τις ρυθμίσεις του.

3 ώρες πριν, c-max είπε

Ειχα ζητηση 24 , αλλα δεν εχει τοση σημασια διοτι οι απιτησεις ηταν χαμηλες λογο καιρου. Απλα το επισημανα σαν δυνατοτητα του μηχανηματος. Φανταζομαι οταν εξω θα εχει 35αρια δεν θα τα δω αυτα τα νουμερα.

Αν έχεις ζήτηση 24 και ο χώρος 28-30, όχι μόνο το Mitsubishi, αλλά μια σειρά άλλων κλιματιστικών θα έχει τον ίδιο τρόπο λειτουργίας εκτός και αν έχεις κάνει κάποια ρύθμιση που περιορίζει το εύρος λειτουργίας του κλιματιστικού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα μια βοήθεια..το Daikin / Siesta Sensira ATXC25C / ARXC25C. 

 

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/siesta-sensira-atxc25c-arxc25c-se-06-atokes-doseis?skr_prm=WyI2OGMzYzIxYS00OTNkLTQyOTUtODE3Yy0zNWZmZTMwM2VhYmEiLDE2NjEzMzQ2ODQ3MjcseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Με αυτό Daikin / Sensira FTXF25C

 

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/sensira-ftxf25c-rxf25c-se-6-atokes-doseis

 

Τι διαφορά έχει? Τα F δεν είναι blue dealer? Το κατάστημα αυτό δεν είναι blue dealer.. όποτε πρόκειται για το ίδιο ακριβώς μηχάνημα με άλλο κωδικό?

 

Αν υπάρχουν διάφορες ποιες είναι παρακαλώ.. ευχαριστώ πολύ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Όχι φίλε μου δεν είναι λογικό να σβήνει ,σβήνουν και ανάβουν τα on off ,λογικό είναι να πιάνει θερμοκρασία να ρίχνει watt και να την διατηρεί ,αυτό που περιγράφεις είναι αυτό που λέμε για τα κλιματιστικά με φορτίο σχεδιασμού στο θερμό  μεγαλύτερο από το μέσο ,

Οταν ο αισθητηρας του πιασει την θερμοκρασια του οφσετ δεν θα σβησει;  Δηαλαδη ποτε σβηνει ενα ινβερτερ;

29 λεπτά πριν, filipN είπε

- Ένα Mitsubishi SRK35ZSX-S / SRC35ZSX-S που αγόρασα μεταχειρισμένο πέρυσι (6-7 ετών), δεν έχει κανένα από τα προβλήματα που αναφέρονται εδώ γύρω από τα Mitsubishi Heavy.

- Είναι αρκετά περισσότεροι οι παράγοντες που οδηγούν σε παρόμοιο τρόπο λειτουργίας σε συνδυασμό πάντα με τον προγραμματισμό του κλιματιστικού. Θα ήταν μάλλον καλύτερα να ξεκινήσεις από τις ρυθμίσεις του.

Αν έχεις ζήτηση 24 και ο χώρος 28-30, όχι μόνο το Mitsubishi, αλλά μια σειρά άλλων κλιματιστικών θα έχει τον ίδιο τρόπο λειτουργίας εκτός και αν έχεις κάνει κάποια ρύθμιση που περιορίζει το εύρος λειτουργίας του κλιματιστικού.

 

Αυτο λεω, οτι η θεση με συνδυασμο τον προγραμματισμο μεγεθος , δεν ξερω τι δεν ταιριαξε. Εδω μιλαμε για θερμανση οχι ψυξη

 

Ζητηση 24 και ειχε 25 ο χωρος και εξω 23, οποτε ειχε ελαχιστες απιτησεις. Απλα τονισα οτι κατεβαινει χαμηλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, c-max είπε

Οταν ο αισθητηρας του πιασει την θερμοκρασια του οφσετ δεν θα σβησει; 

Όχι ,απλά θα κόψει κατανάλωση για να μείνει στη περιοχή εκεί γύρω από αυτή τη θερμοκρασία έτσι συνδυαστικά με τις απωλειες του χώρου την ικανότητα του κλιματιστικού που του δίνει ο πραγραμματισμος του ιδανικά δεν θα πρέπει να σβήσει ποτέ ,σβήνει όταν η ικανότητα του να καλύψει το χώρο υπερβαίνει κατά πολύ την ενέργεια που χρειάζεται ο χώρος και αυτό είναι κάτι που εμφανίζεται και όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι πχ στη ψύξη έχει έξω 23 βαθμούς και εσύ μέσα ζητάς 27 τότε θα αρχίσει να μπαίνει σε διαδικασίες on off 

Ένα σωστά τοποθετημένο κλιματιστικό και σαν εγκατάσταση αλλά και σαν επάρκεια btu για το χώρο που καλείται να καλύψει και με σωστό προγραμματισμό θα κάνει ελάχιστα on off και αυτό σε ακραίες περιπτώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, c-max είπε

Οταν ο αισθητηρας του πιασει την θερμοκρασια του οφσετ δεν θα σβησει;  Δηαλαδη ποτε σβηνει ενα ινβερτερ;

 

Μα αυτή είναι η δουλειά του Inverter να μην σβήνει ποτέ  αλλά να συντηρεί την θερμοκρασία. Και σε μένα το onoff όταν πιάσει θερμοκρασία θα σβήσει. Αλλά είναι onoff. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όχι ,απλά θα κόψει κατανάλωση για να μείνει στη περιοχή εκεί γύρω από αυτή τη θερμοκρασία έτσι συνδυαστικά με τις απωλειες του χώρου την ικανότητα του κλιματιστικού που του δίνει ο πραγραμματισμος του ιδανικά δεν θα πρέπει να σβήσει ποτέ ,σβήνει όταν η ικανότητα του να καλύψει το χώρο υπερβαίνει κατά πολύ την ενέργεια που χρειάζεται ο χώρος και αυτό είναι κάτι που εμφανίζεται και όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι πχ στη ψύξη έχει έξω 23 βαθμούς και εσύ μέσα ζητάς 27 τότε θα αρχίσει να μπαίνει σε διαδικασίες on off 

Ένα σωστά τοποθετημένο κλιματιστικό και σαν εγκατάσταση αλλά και σαν επάρκεια btu για το χώρο που καλείται να καλύψει και με σωστό προγραμματισμό θα κάνει ελάχιστα on off και αυτό σε ακραίες περιπτώσεις 

Αν είχες το edge , το οποίο τελικά δουλεύει με τον υψηλότερο βαθμό απόδοσης στο 40% του φορτίου , τι θα ήθελες, σταθερά 20% ή On-off από το 40%;

Τα σχετικά διαγράμματα και αρχεία είναι εδώ

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν είχες το edge , το οποίο τελικά δουλεύει με τον υψηλότερο βαθμό απόδοσης στο 40% του φορτίου , τι θα ήθελες, σταθερά 20% ή On-off από το 40%;

Τα σχετικά διαγράμματα και αρχεία είναι εδώ

 

Θα ήθελα την θερμική μου άνεση και ευτυχώς δεν έχω το edge 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όχι ,απλά θα κόψει κατανάλωση για να μείνει στη περιοχή εκεί γύρω από αυτή τη θερμοκρασία έτσι συνδυαστικά με τις απωλειες του χώρου την ικανότητα του κλιματιστικού που του δίνει ο πραγραμματισμος του ιδανικά δεν θα πρέπει να σβήσει ποτέ ,σβήνει όταν η ικανότητα του να καλύψει το χώρο υπερβαίνει κατά πολύ την ενέργεια που χρειάζεται ο χώρος και αυτό είναι κάτι που εμφανίζεται και όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι πχ στη ψύξη έχει έξω 23 βαθμούς και εσύ μέσα ζητάς 27 τότε θα αρχίσει να μπαίνει σε διαδικασίες on off 

Ένα σωστά τοποθετημένο κλιματιστικό και σαν εγκατάσταση αλλά και σαν επάρκεια btu για το χώρο που καλείται να καλύψει και με σωστό προγραμματισμό θα κάνει ελάχιστα on off και αυτό σε ακραίες περιπτώσεις 

Δεν μου απαντησες ομως ποτε σβηνει; Ποια ειναι η συνθηκη; Και μην μου πεις οτι δεν σβηνει ποτε ενα ινβερτυερ.

14 λεπτά πριν, harkonto είπε

Μα αυτή είναι η δουλειά του Inverter να μην σβήνει ποτέ  αλλά να συντηρεί την θερμοκρασία. Και σε μένα το onoff όταν πιάσει θερμοκρασία θα σβήσει. Αλλά είναι onoff. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...