Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, harkonto είπε

Ελα ντε μιλάμε το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο. Θα είχε ενδιαφέρον να μας πουν αυτοί που παρακολοθουσαν τις τιμές στα επώνυμα κλιματιστικά πόσο τα έχουν ανεβάσει μετά το πρόγραμμα ανακυκλώνω. 

Από τον Ιούνιο είχα σταμπάρει ποιο κλιματιστικό(ένα Morris) θα αγοράσω και απο ποια μεγάλη αλυσίδα. 2 εβδομάδες πριν βγουν τα voucher ανεβασαν την τιμή του 70 ευρώ, απο 829 στα 899

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, zestikios είπε

Από τον Ιούνιο είχα σταμπάρει ποιο κλιματιστικό(ένα Morris) θα αγοράσω και απο ποια μεγάλη αλυσίδα. 2 εβδομάδες πριν βγουν τα voucher ανεβασαν την τιμή του 70 ευρώ, απο 829 στα 899

Δυστυχώς έτσι είναι.Ειμαι σίγουρος ότι σε κλιματιστικά που έχουν ζήτηση είναι ακόμα χειρότερα. Παίζει να σου τρώνε την μισή επιδότηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκρινιαζετε για τις τιμες των κλιματιστικων οταν τα παντα εχουν παρει τρελες αυξησεις.

Περιμενατε, ακομα και δεν ηταν η επιδοτηση, οτι δεν θα υπηρχαν αυξησεις;

Πραγματικα απορω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, c-max είπε

Γκρινιαζετε για τις τιμες των κλιματιστικων οταν τα παντα εχουν παρει τρελες αυξησεις.

Περιμενατε, ακομα και δεν ηταν η επιδοτηση, οτι δεν θα υπηρχαν αυξησεις;

Πραγματικα απορω

Και εγώ πραγματικά απορώ πως κατάλαβες ότι το πρόβλημα μας είναι η τιμες των κλιματιστικών. 

Το πρόβλημα το δικό μου είναι η αισχροκέρδια των καταστημάτων οι οποίες πάτησαν πάνω στην ανακύκλωση συσκευών και αύξησαν κατά πολύ τις τιμές. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα αλλάξω το Daikin FTX60AV1 στο πατρικό, θα το βάλει η αδελφή μου στο εξοχικό της. Το κλιματιστικό είναι 4 ετών με R32 ψυκτικό μέσο. Στη θέση θα μπει ένα Toshiba edge 22. Η εγκατάσταση είναι 9-10 μέτρα και ο ψυκτικός μου είπε πως εφόσον το ψυκτικό μέσο είναι το ίδιο, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την υφιστάμενη εγκατάσταση ώστε να μην ξεφύγουμε στο κοστολόγιο. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος σε αυτό;

Επεξ/σία από vali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, vali είπε

Θα αλλάξω το Daikin FTX60AV1 στο πατρικό, θα το βάλει η αδελφή μου στο εξοχικό της. Το κλιματιστικό είναι 4 ετών με R32 ψυκτικό μέσο. Στη θέση θα μπει ένα Toshiba edge 22. Η εγκατάσταση είναι 9-10 μέτρα και ο ψυκτικός μου είπε πως εφόσον το ψυκτικό μέσο είναι το ίδιο, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την υφιστάμενη εγκατάσταση ώστε να μην ξεφύγουμε στο κοστολόγιο. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος σε αυτό;

Καλύτερα να γίνει αλλαγή με νέες σωλήνες, ποτέ δεν ξέρεις τι πρόβλημα θα σου βγάλει επειδή άφησες την προηγούμενη εγκατάσταση (π.χ να έχει σκουπιδάκι μέσα η σωλήνωση). Χλωμό το κόβω να κάτσει να καθαρίσει/πλύνει τις σωλήνες ώστε να γίνει η νέα εγκατάσταση.

Περίμενε βέβαια και απάντηση από πιο έμπειρο μέλος, πάντως υπάρχουν φωτογραφίες σε προηγούμενες σελίδες από εγκατάσταση χωρίς αλλαγή σωλήνων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Περίμενε βέβαια και απάντηση από πιο έμπειρο μέλος, πάντως υπάρχουν φωτογραφίες σε προηγούμενες σελίδες από εγκατάσταση χωρίς αλλαγή σωλήνων

Η εγκατάσταση είναι σχετικά καινούργια και οι φθορές στην μόνωση είναι ασήμαντες. Δεν ανέφερε κάτι για καθαρισμό με άζωτο (σήμερα έμαθα και εγώ γι'αυτό από το ίντερνετ), αλλά αν χρειάζεται εννοείται ότι θα το ζητήσω προκειμένου να αποφευχθεί το υψηλό κόστος της εγκατάστασης νέων σωληνώσεων(€250+)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2022 στις 6:13 ΜΜ, andreaspA είπε

Το μηχανημα δεν εχει σχεση με την εγκατασταση. Καλως να γινει εγκατασταση απο την αρχη, αλλα δεν εχει λογικη αλλαγη μηχανηματος. Ποτε δεν θα το κερδισεις, οσο παραξενιδης και να εισαι.

Τότε να τα εγκαθιστούμε μόνοι μας και να μας τα αντικαθιστούν όταν χαλάνε εντός χρόνου εγγύησης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vali said:

Η εγκατάσταση είναι σχετικά καινούργια και οι φθορές στην μόνωση είναι ασήμαντες. Δεν ανέφερε κάτι για καθαρισμό με άζωτο (σήμερα έμαθα και εγώ γι'αυτό από το ίντερνετ), αλλά αν χρειάζεται εννοείται ότι θα το ζητήσω προκειμένου να αποφευχθεί το υψηλό κόστος της εγκατάστασης νέων σωληνώσεων(€250+)

αν δεν κανει καθαρισμό με άζωτο μην δεχτεις την εγκατασταση,πιθανοτητα να ειναι τσαμπατζης αντι για ψυκτικος.Αδειουχοι πραγματικα ψυκτικοι ειναι ελαχιστοι.(αν και με τους αδειουχους εχει καει η γουνα μου)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, c-max είπε

Για να μην λετε οτι τα heavy δεν κατεβαινουν χαμηλα   😁  22αρι στα 125w

Screenshot_20220823-215241_Shelly.jpg.bf49b2c3d63c03f7fd9f935228b01a29.jpg

 

πςςςςςς, τα σπάει το shelly. Βγάζει και άεργη ισχύ και cosφ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, c-max είπε

Σε αυτο παιζει ρολο οι απωλειες του χωρου που ειναι το καθε μηχανημα. Αν ο ενας χωρος εχει διπλασιες απωλειες θα δεις αυτες τις διαφορες. Μονο στον ιδιο χωρο θα συγκρινεις καταναλωσεις. Αν μιλαμε για συμπεριφορες , ναι υπαρχουν διαφορες,  αλλα αυτο που δουλευει στα 400-500 θα κανει on of και το αλλο οχι. Στο συνολο ομως η καταναλωση δεν ξερεις ποσο θα ειναι, μπορει αυτο με το on of να ειναι καλυτερο

Ακριβως ετσι. Με εσωσες απο το να γράφω.

 

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Τότε να τα εγκαθιστούμε μόνοι μας και να μας τα αντικαθιστούν όταν χαλάνε εντός χρόνου εγγύησης 

Τι ασχετο ειναι αυτο? δεν ξερω τι περιμενεις να απαντησω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...