Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, dimostr είπε

Liak ναι να επενδύσει σε κάτι καλό αλλά αμα δεν έχει τα λεφτά πρέπει με κάποιο τρόπο να ζεσταθεί και σίγουρα ακόμα και αυτό θα είναι πολύ καλύτερο από αλλά μέσα θέρμανσης τύπου ηλεκτρικά καλοριφέρ θερμοπομποί κ.α και μη ξεχνάς έχει βάλει ο άνθρωπος θερμοκρασία 17 ,αυτό σε μένα δείχνει ότι προσπαθεί να κάνει οικονομία , εγω δε μπορώ να του πω βάλε 1400 ευρώ κλιματιστικό τα 700 παραπάνω που θα τα βρει και με τις επιδοτήσεις πο6 θα παίξουν στο ρεύμα δε θα τα κάψει κιόλας 

 

ΠΟΤΕ στην ζωη μου δεν θυμαμαι 18αρια να εχουν 1700€.

Το 24αρι Fujitsu που ειχα παρει πριν απο 10-15 χρονια στο γραφειο προς 1200€ ηταν απο τα ακριβοτερα που μπορουσα να αγορασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, andreaspA είπε

ΠΟΤΕ στην ζωη μου δεν θυμαμαι 18αρια να εχουν 1700€.

Το 24αρι Fujitsu που ειχα παρει πριν απο 10-15 χρονια στο γραφειο προς 1200€ ηταν απο τα ακριβοτερα που μπορουσα να αγορασω.

Ελα ντε μιλάμε το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο. Θα είχε ενδιαφέρον να μας πουν αυτοί που παρακολοθουσαν τις τιμές στα επώνυμα κλιματιστικά πόσο τα έχουν ανεβάσει μετά το πρόγραμμα ανακυκλώνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, harkonto είπε

Ελα ντε μιλάμε το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο. Θα είχε ενδιαφέρον να μας πουν αυτοί που παρακολοθουσαν τις τιμές στα επώνυμα κλιματιστικά πόσο τα έχουν ανεβάσει μετά το πρόγραμμα ανακυκλώνω. 

Δεν ειναι μονο το θεμα ανακυκλωνω. Ειναι οτι πολυς κοσμος το εριξε στο ρευμα για θερμανση. Εφαγε την πιστολια στο κεφαλι με τις σομπες. Τωρα θα την φαει την πιστολια με τα aircondition και θα ξαναγυρισει στο πετρελαιο που ειναι και η μονη αξιοπιστη λυση θερμανσης. Πραγματικής θέρμανσης! Όχι ζεσταινω την καραφλα μου μεχρι να ανοιξω την πορτα να βγαλω τα σκουπιδια.
Εκτος και αν εισαι σε κανενα χωριο και εχεις καργα τσαμπα ή πολύ φθηνά ξύλα και ενεργειακο τζακι με σερπατινα να κυκλοφοραει νερα μεσα στο σπιτι.
Μεχρι τοτε οι τιμες ανεβαινουν. Εχω παθει σοκ με ποσο επιστημη εχει γινει η αγορα aircondition και με ποση ευκολια προτεινονται λυσεις των 1000€ για 9αρια και 1700€ για 18αρια λες και αμα παρεις αυτο, θα σου χαριζουν το ρευμα. Λες και αμα καιει 5% λιγοτερο το ενα μηχανημα απο το αλλο, θα αλλαξει κατι στην ζωη σου.
Με 1700€ αγορασα 2χ 18 αρια και ενα multi μηχανημα, Α++ κατηγορια ολα και 5 χρονια εγγύηση. Οχι ενα μηχανημα και μοναδικο...
Αν συνεχισει δε και αυτο το χαλι με το ρευμα κανα μηνα παραπανω, βλεπω να πηγαινουν ολα αυτα τα μηχανηματα στο καδο των σκουπιδιων απεξω απο το σπιτι.
Μην νομιζει κανεις οτι εχει λεφτα το κρατος να δινει 2δις τον μηνα επιδοτηση για το ρευμα...

 

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, harkonto είπε

Ελα ντε μιλάμε το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο. Θα είχε ενδιαφέρον να μας πουν αυτοί που παρακολοθουσαν τις τιμές στα επώνυμα κλιματιστικά πόσο τα έχουν ανεβάσει μετά το πρόγραμμα ανακυκλώνω. 

Έχουν ανεβει πριν το πρόγραμμα και από τότε υπάρχει ανοδική πορεία. 3 μηχανήματα έβαλα στο σπίτι μου πέρσι το καλοκαίρι και φέτος θα ήθελα τουλάχιστον +300-400 ευρώ για ίδια μηχανήματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Klausx είπε

Έχουν ανεβει πριν το πρόγραμμα και από τότε υπάρχει ανοδική πορεία. 3 μηχανήματα έβαλα στο σπίτι μου πέρσι το καλοκαίρι και φέτος θα ήθελα τουλάχιστον +300-400 ευρώ για ίδια μηχανήματα....

Μπορείς να ισχύει αυτό που λες αλλά είμαι σίγουρος ότι από την ανακοίνωση του προγράμματος ανέβηκαν και άλλο.Το πόσο όμως δεν ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Δεν ειναι μονο το θεμα ανακυκλωνω. Ειναι οτι πολυς κοσμος το εριξε στο ρευμα για θερμανση. Εφαγε την πιστολια στο κεφαλι με τις σομπες. Τωρα θα την φαει την πιστολια με τα aircondition και θα ξαναγυρισει στο πετρελαιο που ειναι και η μονη αξιοπιστη λυση θερμανσης. Πραγματικής θέρμανσης! Όχι ζεσταινω την καραφλα μου μεχρι να ανοιξω την πορτα να βγαλω τα σκουπιδια.
Εκτος και αν εισαι σε κανενα χωριο και εχεις καργα τσαμπα ή πολύ φθηνά ξύλα και ενεργειακο τζακι με σερπατινα να κυκλοφοραει νερα μεσα στο σπιτι.
Μεχρι τοτε οι τιμες ανεβαινουν. Εχω παθει σοκ με ποσο επιστημη εχει γινει η αγορα aircondition και με ποση ευκολια προτεινονται λυσεις των 1000€ για 9αρια και 1700€ για 18αρια λες και αμα παρεις αυτο, θα σου χαριζουν το ρευμα. Λες και αμα καιει 5% λιγοτερο το ενα μηχανημα απο το αλλο, θα αλλαξει κατι στην ζωη σου.
Με 1700€ αγορασα 2χ 18 αρια και ενα multi μηχανημα, Α++ κατηγορια ολα και 5 χρονια εγγύηση. Οχι ενα μηχανημα και μοναδικο...
Αν συνεχισει δε και αυτο το χαλι με το ρευμα κανα μηνα παραπανω, βλεπω να πηγαινουν ολα αυτα τα μηχανηματα στο καδο των σκουπιδιων απεξω απο το σπιτι.
Μην νομιζει κανεις οτι εχει λεφτα το κρατος να δινει 2δις τον μηνα επιδοτηση για το ρευμα...

 

Δεν είναι 5% η διαφορά...όπως έχουν δείξει πολλά μέλη με μετρήσεις...μπορεί ένα μηχάνημα να μην πέφτει με τίποτα κάτω από 400-500 και ένα άλλο να δουλεύει στα 200 βατ...σε δέκα ώρες μιλάμε για διάφορα διπλάσια το ένα από το άλλο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Γιατί έτσι ?

Μόνο παραλαβή από κατάστημα.

48 λεπτά πριν, harkonto είπε

Ελα ντε μιλάμε το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο. Θα είχε ενδιαφέρον να μας πουν αυτοί που παρακολοθουσαν τις τιμές στα επώνυμα κλιματιστικά πόσο τα έχουν ανεβάσει μετά το πρόγραμμα ανακυκλώνω. 

Δυστυχώς πάρα πολύ.

Ενδεικτικά αγόρασα το asyg24klca πριν από 3 χρόνια στα 950€. Το 9αρι carrier crystal II και το Daikin atxc25b τα πήρα στα 400€ εγκατεστημένα και μάλιστα μείον άλλα 50€ και στα δύο ως δωροεπιταγη από ανακύκλωση.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μόνο παραλαβή από κατάστημα.

Δυστυχώς πάρα πολύ.

Ενδεικτικά αγόρασα το asyg24klca πριν από 3 χρόνια στα 950€. Το 9αρι carrier crystal II και το Daikin atxc25b τα πήρα στα 400€ εγκατεστημένα και μάλιστα μείον άλλα 50€ και στα δύο ως δωροεπιταγη από ανακύκλωση.

Στη παραλαβή από κατάστημα δεν ισχύει η δωρεάν εγκατάσταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, harkonto είπε

Ελα ντε μιλάμε το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο. Θα είχε ενδιαφέρον να μας πουν αυτοί που παρακολοθουσαν τις τιμές στα επώνυμα κλιματιστικά πόσο τα έχουν ανεβάσει μετά το πρόγραμμα ανακυκλώνω. 

Περισυ το καλοκαιρι θυμαμαι πως το Daiseikai 9 16.000BTU το ειχα παρει κοντα στο 1600αρι (νομιζω 1580) οποτε δεν εχουν ανεβει τρελα οι τιμες. Νομιζω εχουν ανεβασει τα πιο φτηνα και οχι τοσο τα ακριβα μοντελα.
Τα 12αρια τα Mitsubish τα ειχα παρει κατι παραπανω απο 1300 το καθενα (και αυτα δεν τα εχουν ανεβασει παρα πολυ).

Επεξ/σία από TheStranger80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Στη παραλαβή από κατάστημα δεν ισχύει η δωρεάν εγκατάσταση ?

Ισχύει, το θέμα είναι να το βρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, TheStranger80 είπε

Περισυ το καλοκαιρι θυμαμαι πως το Daiseikai 9 16.000BTU το ειχα παρει κοντα στο 1600αρι (νομιζω 1580) οποτε δεν εχουν ανεβει τρελα οι τιμες. Νομιζω εχουν ανεβασει τα πιο φτηνα και οχι τοσο τα ακριβα μοντελα.
Τα 12αρια τα Mitsubish τα ειχα παρει κατι παραπανω απο 1300 το καθενα (και αυτα δεν τα εχουν ανεβασει παρα πολυ).

Το daisekai 9 16.000btu πρόσφατα ο Κωτσόβολος το είχε 1950. Φαντάζομαι και οι άλλες μεγάλες αλυσίδες τα ίδια. Αν το πήρες σε κάποια από αυτές η διαφορά είναι τεράστια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, harkonto είπε

Μπορείς να ισχύει αυτό που λες αλλά είμαι σίγουρος ότι από την ανακοίνωση του προγράμματος ανέβηκαν και άλλο.Το πόσο όμως δεν ξέρω. 

Μπορεις μεσω σκρουτζ να δεις την εξέλιξη τιμης στο χρονο  για κάθε μοντέλο ξεχωριστα.

πχ για το Fujitsu 24KLCA , και πηγαινοντας το ποντίκι πανω στο διάγραμμα βλεπεις και κατάστημα + τιμη τότε

απο 24 Αυγουστου 2020 μέχρι σήμερα

image.png.2542c4e655e2eb70bd4f475f5f92f96b.png

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

Δεν είναι 5% η διαφορά...όπως έχουν δείξει πολλά μέλη με μετρήσεις...μπορεί ένα μηχάνημα να μην πέφτει με τίποτα κάτω από 400-500 και ένα άλλο να δουλεύει στα 200 βατ...σε δέκα ώρες μιλάμε για διάφορα διπλάσια το ένα από το άλλο ..

Σε αυτο παιζει ρολο οι απωλειες του χωρου που ειναι το καθε μηχανημα. Αν ο ενας χωρος εχει διπλασιες απωλειες θα δεις αυτες τις διαφορες. Μονο στον ιδιο χωρο θα συγκρινεις καταναλωσεις. Αν μιλαμε για συμπεριφορες , ναι υπαρχουν διαφορες,  αλλα αυτο που δουλευει στα 400-500 θα κανει on of και το αλλο οχι. Στο συνολο ομως η καταναλωση δεν ξερεις ποσο θα ειναι, μπορει αυτο με το on of να ειναι καλυτερο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μπορεις μεσω σκρουτζ να δεις την εξέλιξη τιμης στο χρονο  για κάθε μοντέλο ξεχωριστα.

πχ για το Fujitsu 24KLCA , και πηγαινοντας το ποντίκι πανω στο διάγραμμα βλεπεις και κατάστημα + τιμη τότε

απο 24 Αυγουστου 2020 μέχρι σήμερα

image.png.2542c4e655e2eb70bd4f475f5f92f96b.png

Τιμές για μεγάλες αλυσίδες που είναι στο πρόγραμμα ανακυκλώνω δεν θα δεις οπότε δεν μου λέει κάτι ή εξέλιξη τιμής. Μπορεί ας πούμε το daikin perfera 18.000btu να δεις μια μεση τιμή 23 Αυγούστου 1300 και κάτι ευρώ στα σκουντζομαγαζα  και στα καταστήματα που συμμετέχουν στο πρόγραμμα ανακυκλώνω να το πουλάνε κοντά στα 1700.Τιμη του perfera πχ πριν το πρόγραμμα δεν έχουμε να κάνουμε συγκρίσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...