Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, zestikios είπε

30-35 τ.μ., 27c ζητηση μέσα, 33c+ εξω, 2 ώρες λειτουργίας, μεγάλες απώλειες. Περισσότερο ρωτάω αν είναι φυσιολογικό να λειτουργει στα 1,4kwh ή στα 45w. Δηλαδή όχι κάτι στο ενδιάμεσο. Το έχω βάλει στην auto λειτουργία.

Δουλευει λίγες ώρες πρέπει να ισορροπήσει αλλά αυτό που λες ότι πάει από 1,4 σε 45 είναι ανησυχητικό ειδικά εφόσον λες ότι έχεις μεγάλες άπωλειες ,βάλε αν γίνεται μερικές φωτογραφίες από την εγκατάσταση με έμφαση στη μέσα μονάδα , όμως δουλευει λίγες ώρες οποτε δε μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα ακόμα ,άστο μερικές ώρες , 

6 λεπτά πριν, cumulus είπε

Ξεχασα να γραψω οτι την πρωτη φορα που καλεσα το σερβις,αυτος που απαντησε ,προσπαθουσε να με πεισει το οτι δεν λειτουργει η εξωτερικη μοναδα δεν ειναι βλαβη,απλα ειναι ματιασμενο το air-condition  και αυτοι δε χρειαζεται να σσχοληθουν

Καλά αυτά τα λένε και αλλά τζιμανια από οποιοδήποτε σέρβις, εμένα ο άλλος  όταν είχα καλεσει για τα on off που έκανε συνέχεια ήθελε να με πείσει ότι φταίει το ρεύμα ,άστα να πάνε μη σου τύχει που λένε 

9 λεπτά πριν, zestikios είπε

Το έχω βάλει στην auto λειτουργία

Βάλτο ψύξη κανονικά και auto τον ανεμιστήρα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για περιπου 40τμ θα κανει δουλεια 12αρι ή θελω 18αρι; Γενικα η λογικα ποια ειναι; Παιρνω μεγαλυτερο που ειναι μεν ακριβοτερο, αλλα θα ζεσταινει/ψυχει τον χωρο καταναλωνοντας λιγοτερο; (πχ 24αρι στη μιση ενταση vs 12αρι στο φουλ;) ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, cumulus είπε

Παροτι θεωρω οτι υποτιμας τη νοημοσυνη μου ,θα σου απαντησω.

Οταν χαλασε ειδοποιησα τον  παπα της ενοριας .

Προφανως βεβαια ειδοποιησα το σερβις.Το σερβις θα με καλουσε μεσα στην ημερα .Μετα απο 10 ημερες κανεις δεν καλεσε,γιατι βεβαια ειμαι ηλιθιος και εκανα υπομονη.Στην 10η ημερα καταφερα να μιλησω με ενα υπευθυνο,ο οποιος ειδηποιησε το σερβις να με καλεσει.Οπως ηταν αναμενομενο κανεις δεν καλεσε και ξανακαλεσα τον υπευθυνο και τελικα με καλεσε το σερβις.

Τεχνικος ηρθε την επομενη και συμφωνα με το νομο του μερφυ,το κλιματιστικο λριτουργουσε μια χαρα,αλλα μου ειπε οτι αν το ξανακανει να τον καλεσω για αλλαγη πλακετας.Οντως το βραδυ δεν λειτουργουσε ,την επομενη τον καλεσα και μου ειπε οτι θα δωσει στο σερβις την αλλαγη πλακετας.

Απο τοτε εχουν περασει 15 ημερες,ο υπευθυνος που ειχα μιλησει ειναι διακοπες και το υποτιθεμενο σερβις δεν ξερει τι γινεται.

Εχω καλεσει το καταστημα το οποιο 2 φορες εχει μιλησει με το σερβις με ανοικτη ακροαση για να ακουω και την 2η φορα βρεθηκε η διακαιολογια των τελευταιων ετων.Ο τεχνικος εχει κοβιντ.Προφανως εχουν ενα τεχνικο μονο.

Το καταστημα προς τιμη του εχει κανει οτι μπορει.

Απλα σκεφτομαι αν αντι για panasonic, ηταν toyotomi τι θα ελεγαν οι "ειδικοι" του φορουμ.Τωρα βεβαια μουγγα 

Ξεχασα να γραψω οτι την πρωτη φορα που καλεσα το σερβις,αυτος που απαντησε ,προσπαθουσε να με πεισει το οτι δεν λειτουργει η εξωτερικη μοναδα δεν ειναι βλαβη,απλα ειναι ματιασμενο το air-condition  και αυτοι δε χρειαζεται να σσχοληθουν αφου αναλαμβανουν μονο βλαβες.

- Πρώτον δεν απαντάς στα ερωτήματα που κάνω, λες ότι θέλεις να πεις εσύ και μάλιστα με επιθετικό ύφος, δεν θα το ακολουθήσω.

- Δεύτερον υπάρχει παλαιότερη αναφορά άλλου μέλους για πιθανή βλάβη σε Panasonic και τα πράγματα έγιναν με διαφορετικό τρόπο.

Τρίτον τυχαίνει να γνωρίζω τον ιδιοκτήτη της εταιρίας που το αγόρασε το άλλο μέλος (pgetsos) ο οποίος μου είπε ποιος ακριβώς είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος, ποια είναι η διαδικασία για των έλεγχο βλαβών και ποιος ο χρόνος αποκατάστασης τους. Τέταρτον στην περιοχή της κατοικίας μου υπάρχει ψυκτικός μηχανικός που εμπορεύεται και τοποθετεί Panasonic, τα οποία αγοράζει από τον επίσημο αντιπρόσωπο το όνομα του οποίου έχει αναφερθεί και εδώ. Και από αυτόν είχα πλήρη ενημέρωση.

- Είσαι σίγουρος ότι αγόρασες από κατάστημα που τα προμηθεύεται από την επίσημη αντιπροσωπεία και ότι μιλάς με εξουσιοδοτημένο σέρβις από την ίδια;

Δεν θα επανέλθω.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, booogieman είπε

Για περιπου 40τμ θα κανει δουλεια 12αρι ή θελω 18αρι; Γενικα η λογικα ποια ειναι; Παιρνω μεγαλυτερο που ειναι μεν ακριβοτερο, αλλα θα ζεσταινει/ψυχει τον χωρο καταναλωνοντας λιγοτερο; (πχ 24αρι στη μιση ενταση vs 12αρι στο φουλ;) ευχαριστω

Η λογική είναι "παίρνω αυτό ακριβώς που χρειάζεται ο χώρος μου".

Πόσο χρειάζεται ο χώρος μου? (Δεν εξαρτάται μόνο από τα τετραγωνικά).

Τρέχω αυτό το εργαλείο - βλέπω το αποτέλεσμα σε watt και το μετατρέπω σε btu.

 

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, filipN είπε

- Πρώτον δεν απαντάς στα ερωτήματα που κάνω, λες ότι θέλεις να πεις εσύ και μάλιστα με επιθετικό ύφος, δεν θα το ακολουθήσω.

- Δεύτερον υπάρχει παλαιότερη αναφορά άλλου μέλους για πιθανή βλάβη σε Panasonic και τα πράγματα έγιναν με διαφορετικό τρόπο.

Τρίτον τυχαίνει να γνωρίζω τον ιδιοκτήτη της εταιρίας που το αγόρασε το άλλο μέλος (pgetsos) ο οποίος μου είπε ποιος ακριβώς είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος, ποια είναι η διαδικασία για των έλεγχο βλαβών και ποιος ο χρόνος αποκατάστασης τους. Τέταρτον στην περιοχή της κατοικίας μου υπάρχει ψυκτικός μηχανικός που εμπορεύεται και τοποθετεί Panasonic, τα οποία αγοράζει από τον επίσημο αντιπρόσωπο το όνομα του οποίου έχει αναφερθεί και εδώ. Και από αυτόν είχα πλήρη ενημέρωση.

- Είσαι σίγουρος ότι αγόρασες από κατάστημα που τα προμηθεύεται από την επίσημη αντιπροσωπεία και ότι μιλάς με εξουσιοδοτημένο σέρβις από την ίδια;

Δεν θα επανέλθω.

Ειχα μια ανησυχια αν δεν επανελθεις.Προφανως εχεις καποια σχεση και θιχτηκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, c-max είπε

Μπηκε το θηριο mitsubishi srk63zr. Σημερα πεσαμε σε δροσερη μερα αλλα το οτι πεφτει στα 174 w ειναι θετικο. Θα σας πω και περισσοτερα μετα. Screenshot_20220822-171653_Shelly.jpg.e7a72971eb4db0e2244045a551b8c007.jpg

Περισσότερο από θετικό!

ΥΓ Γιατί φαίνονται δύο Shelly;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Περισσότερο από θετικό!

ΥΓ Γιατί φαίνονται δύο Shelly;

Γιατι το εκανα reset και discover παλι. και απο τοτε μου βγαζει τα δυο αντι για ενα. Το πρωτο μαλιστα δεν εχει ενδειξη.Αν παω να το σβησω , χανονται και τα δυο

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ποσό που διαθέτουμε : 600-700€
2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Πλαισιο λογω πιστωτικου αλλα οχι απαραιτητα
4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 10% ψύξη / 90% θέρμανση
5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 35τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χαλανδρι με 39C το καλοκαίρι και -4C τον χειμώνα
8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κακές μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, δροσιά το καλοκαίρι.
10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
Για 17C
Θερμικές Απώλειες
6045.81 Watt
5199.40 KCal/h
172.74 Watt/m2
148.55 KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, c-max είπε

Γιατι το εκανα reset και discover παλι. και απο τοτε μου βγαζει τα δυο αντι για ενα. Το πρωτο μαλιστα δεν εχει ενδειξη.Αν παω να το σβησω , χανονται και τα δυο

 

Κουφό. Αν τα σβήσεις και τα δύο και το ξαναπεράσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κουφό. Αν τα σβήσεις και τα δύο και το ξαναπεράσεις;

Το δοκιμασα αλλα τα ιδια. Δεν ξερω αν φταιει οτι εχει δυο καναλια μετρησης.Τεσπα , εστειλα την μια ενδειξη στο κρυφο δωματιο.Τωρα προσπαθω να στησω Grafana, αλλα μου φαινετε θα το παρατησω, πρωτη φορα με HA και ενω εχω ενδειξη ο πινακας δειχνει αλλη μερα και ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, c-max είπε

Το δοκιμασα αλλα τα ιδια. Δεν ξερω αν φταιει οτι εχει δυο καναλια μετρησης.Τεσπα , εστειλα την μια ενδειξη στο κρυφο δωματιο.Τωρα προσπαθω να στησω Grafana, αλλα μου φαινετε θα το παρατησω, πρωτη φορα με HA και ενω εχω ενδειξη ο πινακας δειχνει αλλη μερα και ωρα.

Δες μήπως έχει λάθος ημερομηνία / ώρα το shelly, σε εμένα το μπριζάκι (tasmota) είχε λάθος ζώνη ώρας οπότε αντίστοιχα οι ώρες ήταν λίγο off, αλλαγή ήμερας έκανε κατά τις 3-4 το πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Δες μήπως έχει λάθος ημερομηνία / ώρα το shelly, σε εμένα το μπριζάκι (tasmota) είχε λάθος ζώνη ώρας οπότε αντίστοιχα οι ώρες ήταν λίγο off, αλλαγή ήμερας έκανε κατά τις 3-4 το πρωί.

Κατι τρεχει με το ΗΑ. Τωρα μετα απο μια ωρα το διορθωσε μονο του! 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...