Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οπότε 18άρι toshiba edge;

Αυτό σκέφτομαι αλήθεια...τώρα έχει ένα 24αρι παλιο 15ετιας.. είναι υπεραρκετό...το θέμα είναι το 18αρι να δουλέψει σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, dimostr είπε

Τώρα δεν εχεις επιλογή αφού τα εχεις παραγγείλει οποτε κακώς ρωτάς 

ομως μου δημιουργείτε μια απορία ,είπες ότι μίλησες με τουservice της εταιρείας και σου είπαν ότι έχει ζημιά στις πλακέτες , η απόφαση να παραγγείλεις μια μια ξεχωριστά ήταν δίκη σου ? Το service δεν σε απέτρεψε από κατ8 τέτοιο αφού ήταν σίγουρο ότι δεν υπήρχε περίπτωση να δουλέψει , ποια ήταν η δικη τους πρόταση η παρήγγειλες από άλλον πέραν της αντιπροσωπείας ?

Παρήγγειλα μέσω εξειδικευμένου τεχνικού που μου σύστησε η εταιρία. Θεώρησε ότι μπορεί να είναι μόνο η έξω και έτσι κι αλλιώς δεν θα δημιουργούσε πρόβλημα αν τελικά δεν ήταν μόνο αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συμβουλή από ένα μη ειδικό,αφού οι ‘ειδικοί ‘είναι άλλοι εδώ μέσα .Μακριά από Panasonic .Είμαι χωρίς κλιματιστικό εδώ και ένα μήνα και το σέρβις κάθε μέρα με ενημερώνει ότι θα με ενημερώσει αργότερα.

Κατα τα αλλά να τα προτιμάμε επειδή έχουν μεγάλη εγγύηση .

  • Like 1
  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια, 

 

εχω μια απορία αν μπορει καποιος να με βοηθησει. εχω ενα κλιματιστικο fujitsu aoyr18lcc  που το βρηκαμε στο σπιτι. Το εκανα βιολογικο καθαρισμο και δουλευει αψογα τουλαχιστον στην ψυξη. Αξιζει λετε να το αλλαξω απο το προγραμμα μιας και ειναι παρα πολυ παλιο; το λεω γιατι εχουμε κουπονι 45% . Εΐναι σε ενιαιο χωρο ~35 τμ και το χειμωνα θα χρειαστει συμπληρωματικα στην θερμανση (κεντρικη πολυκατοικιας) 

viber_image_2022-08-22_12-27-08-404.jpg

Επεξ/σία από elkon87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, elkon87 είπε

Καλησπερα παιδια, 

 

εχω μια απορία αν μπορει καποιος να με βοηθησει. εχω ενα κλιματιστικο fujitsu aoyr18lcc  που το βρηκαμε στο σπιτι. Το εκανα βιολογικο καθαρισμο και δουλευει αψογα τουλαχιστον στην ψυξη. Αξιζει λετε να το αλλαξω απο το προγραμμα μιας και ειναι παρα πολυ παλιο; το λεω γιατι εχουμε κουπονι 45% . Εΐναι σε ενιαιο χωρο ~35 τμ και το χειμωνα θα χρειαστει συμπληρωματικα στην θερμανση (κεντρικη πολυκατοικιας) 

viber_image_2022-08-22_12-27-08-404.jpg

Δεν είναι και τόσο παλιό. Είναι inverter και μάλιστα από τα καλά. Δεν νομίζω ότι αξίζει η αλλαγή από άποψη απόσβεσης. Ρώτα παρόλα αυτά πόσο θα σου βγει ένα πχ toshiba edge 18000btus. Γιατί δεν παύει να είναι μια συσκευή εκτός εγγύησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, foxstam είπε

Παρήγγειλα μέσω εξειδικευμένου τεχνικού που μου σύστησε η εταιρία. Θεώρησε ότι μπορεί να είναι μόνο η έξω και έτσι κι αλλιώς δεν θα δημιουργούσε πρόβλημα αν τελικά δεν ήταν μόνο αυτή.

Είπα και εγώ... Συνήθως είναι η μέσα πλακέτα, φυσικά με ένα απλό πολύμετρο μπορείς να δεις σε ποια είναι το πρόβλημα. Εσύ τώρα θα πληρώσεις τις θεωρίες του μάστορα; Βρίσκουν και τα κάνουν μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είναι και τόσο παλιό. Είναι inverter και μάλιστα από τα καλά. Δεν νομίζω ότι αξίζει η αλλαγή από άποψη απόσβεσης. Ρώτα παρόλα αυτά πόσο θα σου βγει ένα πχ toshiba edge 18000btus. Γιατί δεν παύει να είναι μια συσκευή εκτός εγγύησης.

σε ευχαριστω πολυ!

Μόλις τώρα, elkon87 είπε

σε ευχαριστω πολυ! θα αλλαξω τοτε το μικρο Panasonic 12 που δεν ειναι και inverter 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταλήξει στα εξής:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/253032-a-c-in18btu-mitsubishi-msz-dw50-smart

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231137-null

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252993-a-c-in18btu-fujitsu-asyg053klca

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/230935-null

Θα έπαιζε και το Toshiba edge αλλά δεν το έχει ο Κωτσο από τον οποίο θα γίνει η αγορά. Υπό normal προϋποθέσεις θα συζήταγα μόνο για ψύξη αλλά επειδη κανείς δεν γνωρίζει τις τιμές πετρελαίου, φυσικού αερίου και λοιπών πηγών θέρμανσης πολύ φοβάμαι οτι ο φετινός χειμώνας ίσως αποδειχθεί Βατερλώ. 

Οπότε καλό θα ήταν να έχουμε και μια εναλλακτική έστω και επικουρικά. 

Λοιπόν τα φώτα σας παρακαλώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, harkonto είπε

Έχω καταλήξει στα εξής:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/253032-a-c-in18btu-mitsubishi-msz-dw50-smart

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231137-null

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252993-a-c-in18btu-fujitsu-asyg053klca

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/230935-null

Θα έπαιζε και το Toshiba edge αλλά δεν το έχει ο Κωτσο από τον οποίο θα γίνει η αγορά. Υπό normal προϋποθέσεις θα συζήταγα μόνο για ψύξη αλλά επειδη κανείς δεν γνωρίζει τις τιμές πετρελαίου, φυσικού αερίου και λοιπών πηγών θέρμανσης πολύ φοβάμαι οτι ο φετινός χειμώνας ίσως αποδειχθεί Βατερλώ. 

Οπότε καλό θα ήταν να έχουμε και μια εναλλακτική έστω και επικουρικά. 

Λοιπόν τα φώτα σας παρακαλώ. 

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-perfera-ftxm50r-rxm50r.html

Blue dealer, 5 χρόνια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πρέπει να αγοραστεί από Κωτσό όπως είπα λόγω άτοκων δόσεων(όχι πιστωτική) 

1 λεπτό πριν, harkonto είπε

Πρέπει να αγοραστεί από Κωτσό όπως είπα λόγω άτοκων δόσεων(όχι πιστωτική) 

Plus ότι το 45% είναι από την επιδότηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, cumulus είπε

Μια συμβουλή από ένα μη ειδικό,αφού οι ‘ειδικοί ‘είναι άλλοι εδώ μέσα .Μακριά από Panasonic .Είμαι χωρίς κλιματιστικό εδώ και ένα μήνα και το σέρβις κάθε μέρα με ενημερώνει ότι θα με ενημερώσει αργότερα.

Κατα τα αλλά να τα προτιμάμε επειδή έχουν μεγάλη εγγύηση .

Ποιόν ειδοποίησες όταν έγινε αντιληπτή η βλάβη; Το κατάστημα που το αγόρασες; (δεν χρειάζεται να πεις την επωνυμία) Ήρθε κάποιος να το δει από κοντά και από ποιόν ήταν; (το κατάστημα αγοράς, κάποιος που δήλωσε τεχνικός της αντιπροσωπίας, κλπ).

Ποιος σε έφερε σε επαφή με το “σέρβις” που αναφέρεις;

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοποθέτηση σήμερα του https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232300-a-c-in18btu-morris-wfin50160-loft?gclid=Cj0KCQjw0oyYBhDGARIsAMZEuMsaKu4fYFc4nHTg0mgXWb5nnytUigz2T6G9ZmcoPppD1B7cAx21_CMaAjESEALw_wcB

Όλα καλά, χαλκοσωλήνας 3μ. αντλία κενού κλπ. 

Να δούμε πως θα πάει. Κάποιες αρχικές μετρήσεις δείχνουν να κάιει 1,4 kwh όταν δουλεύει κανονικά και 45w όταν κλείνει η εξωτερική και δουλευει μόνο το ανεμιστηράκι. Σας φαίνονται λογικές οι τιμές αυτές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zestikios είπε

Σας φαίνονται λογικές οι τιμές αυτές; 

Λογικές σε σχέση με τι ? Σε χώρο ποσών τμ ,με τι ζήτηση θερμοκρασία,  τι εσωτερική, τι εξωτερική , πόσες ώρες λειτουργίας , πόσες απωλειες έχει ο χώρος , κ.α 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, filipN είπε

Ποιόν ειδοποίησες όταν έγινε αντιληπτή η βλάβη; Το κατάστημα που το αγόρασες; (δεν χρειάζεται να πεις την επωνυμία) Ήρθε κάποιος να το δει από κοντά και από ποιόν ήταν; (το κατάστημα αγοράς, κάποιος που δήλωσε τεχνικός της αντιπροσωπίας, κλπ).

Ποιος σε έφερε σε επαφή με το “σέρβις” που αναφέρεις;

Παροτι θεωρω οτι υποτιμας τη νοημοσυνη μου ,θα σου απαντησω.

Οταν χαλασε ειδοποιησα τον  παπα της ενοριας .

Προφανως βεβαια ειδοποιησα το σερβις.Το σερβις θα με καλουσε μεσα στην ημερα .Μετα απο 10 ημερες κανεις δεν καλεσε,γιατι βεβαια ειμαι ηλιθιος και εκανα υπομονη.Στην 10η ημερα καταφερα να μιλησω με ενα υπευθυνο,ο οποιος ειδηποιησε το σερβις να με καλεσει.Οπως ηταν αναμενομενο κανεις δεν καλεσε και ξανακαλεσα τον υπευθυνο και τελικα με καλεσε το σερβις.

Τεχνικος ηρθε την επομενη και συμφωνα με το νομο του μερφυ,το κλιματιστικο λριτουργουσε μια χαρα,αλλα μου ειπε οτι αν το ξανακανει να τον καλεσω για αλλαγη πλακετας.Οντως το βραδυ δεν λειτουργουσε ,την επομενη τον καλεσα και μου ειπε οτι θα δωσει στο σερβις την αλλαγη πλακετας.

Απο τοτε εχουν περασει 15 ημερες,ο υπευθυνος που ειχα μιλησει ειναι διακοπες και το υποτιθεμενο σερβις δεν ξερει τι γινεται.

Εχω καλεσει το καταστημα το οποιο 2 φορες εχει μιλησει με το σερβις με ανοικτη ακροαση για να ακουω και την 2η φορα βρεθηκε η διακαιολογια των τελευταιων ετων.Ο τεχνικος εχει κοβιντ.Προφανως εχουν ενα τεχνικο μονο.

Το καταστημα προς τιμη του εχει κανει οτι μπορει.

Απλα σκεφτομαι αν αντι για panasonic, ηταν toyotomi τι θα ελεγαν οι "ειδικοι" του φορουμ.Τωρα βεβαια μουγγα 

Ξεχασα να γραψω οτι την πρωτη φορα που καλεσα το σερβις,αυτος που απαντησε ,προσπαθουσε να με πεισει το οτι δεν λειτουργει η εξωτερικη μοναδα δεν ειναι βλαβη,απλα ειναι ματιασμενο το air-condition  και αυτοι δε χρειαζεται να σσχοληθουν αφου αναλαμβανουν μονο βλαβες.

Επεξ/σία από cumulus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λογικές σε σχέση με τι ? Σε χώρο ποσών τμ ,με τι ζήτηση θερμοκρασία,  τι εσωτερική, τι εξωτερική , πόσες ώρες λειτουργίας , πόσες απωλειες έχει ο χώρος , κ.α 

30-35 τ.μ., 27c ζητηση μέσα, 33c+ εξω, 2 ώρες λειτουργίας, μεγάλες απώλειες. Περισσότερο ρωτάω αν είναι φυσιολογικό να λειτουργει στα 1,4kwh ή στα 45w. Δηλαδή όχι κάτι στο ενδιάμεσο. Το έχω βάλει στην auto λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...