Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Δεν έβαλα διαισθητικά..έβαλα τον χώρο πχ χωρίς καμία μόνωση γιατί δεν το ξέρω σίγουρα 

Τελικά; Ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, marioboni είπε

έχει βγάλει ένα 14αρι mitsubis

Άρα άμα τρέξεις την εφαρμογή με κέλυφος που έχει ως ανώτερη μόνωση για όλο το σπίτι θα δεις τι απόκλιση έχει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Άρα άμα τρέξεις την εφαρμογή με κέλυφος που έχει ως ανώτερη μόνωση για όλο το σπίτι θα δεις τι απόκλιση έχει 

Σωστά 

Αλλά σχετικά κοντά έπεσε ανά δωμάτιο που τα έβαλα 

Θα δοκιμάσω μετά 

Συνολικές απώλειες για οοοολο το σπίτι είναι 6300w που είναι 22.000btu αν το έκανα σωστά αλλά έχει βάλει ένα 14αρι και η αντλία είναι 12.3kw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, παιρνω κι εγω το θαρρος να ρωτησω το forum: σε σπιτι παλιο, κατασκευης 1970, χωρις μονωση στους πλαινους τοιχους (εχω κανει στην ταρατσα μονο θερμομονωση) με παραθυρα αλουμινιου με θερμομονωση, 60 τετραγωνικα περιπου, θα ηθελα γνωμη για ac για θερμανση (εχω 2 μικρα παιδια). Εχω voucher 50% οποτε το budget ειναι μεχρι 1500€ συνολο. Το κυριοτερο ειναι η μικροτερη καταναλωση γιατι περισυ ανοιγε στις 8 που ξυπνουσαν τα παιδια και εκλεινε στις 9 το βραδυ που πηγαινανε για υπνο. Εχω δει αυτο:  https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-midea-all-easy-pro-aep2-24nxd6-io-24000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1687216

Βαζοντας στο στο καθιστικο λετε να ειμαι οκ?

Ευχαριστω για το χρονο σας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, marioboni είπε

Ε βρήκε ένα που να πληρεί τις απαιτήσεις της μελέτης λογικά 

Κοίτα, μηχανολόγος δεν είμαι, αλλά βλέπω μια αντλία θερμότητας 12άρα να θέλει να καλύψει 7319W.

Άρα χρεάζεσαι 24977btus.

Όχι;

11 λεπτά πριν, caotonic είπε

Καλημερα, παιρνω κι εγω το θαρρος να ρωτησω το forum: σε σπιτι παλιο, κατασκευης 1970, χωρις μονωση στους πλαινους τοιχους (εχω κανει στην ταρατσα μονο θερμομονωση) με παραθυρα αλουμινιου με θερμομονωση, 60 τετραγωνικα περιπου, θα ηθελα γνωμη για ac για θερμανση (εχω 2 μικρα παιδια). Εχω voucher 50% οποτε το budget ειναι μεχρι 1500€ συνολο. Το κυριοτερο ειναι η μικροτερη καταναλωση γιατι περισυ ανοιγε στις 8 που ξυπνουσαν τα παιδια και εκλεινε στις 9 το βραδυ που πηγαινανε για υπνο. Εχω δει αυτο:  https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-midea-all-easy-pro-aep2-24nxd6-io-24000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1687216

Βαζοντας στο στο καθιστικο λετε να ειμαι οκ?

Ευχαριστω για το χρονο σας!

 

Συμπλήρωσε το κάτωθι σε παρακαλώ: Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Είναι ενιαίος ο χώρος; Φαντάζομαι πως όχι. Αν όχι, θα πρέπει να πάρεις περισσότερα από ένα μηχανήματα για να μοιραστούν στο σπίτι. Θα βόλευε μια κάτοψη. Το εργαλείο του 10ου ερωτήματος θα πρέπει είτε να τρέξει για έναν χώρο (ενιαίο) που θέλεις να καλυφθεί ή περισσότερες φορές για το κάθε δωμάτιο με το ύψος πάτωμα ταβάνι σε μέτρα και ανοίγματα μόνο του κάθε εξεταζόμενου χώρου.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφει αναλυτικά ανά δωμάτιο αν δεις τη φωτό πιο πάνω τις απώλειες και τι σώμα θα μπει 

Τώρα έτρεξα το εργαλείο και μου έβγαλε 5000 με ζήτηση 21 για όλο το σπίτι ενώ αυτός μου βγάζει 6300 με ζήτηση 20 αλλά με κουφώματα μεταλλικά κ όχι συνθετικά που έχουν τρελή διαφορά σους συντελεστές 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, marioboni είπε

Μελέτη υπάρχει για όλο το σπίτι κανονικά και έχει βγάλει ένα 14αρι mitsubishi που κάπου το εχω αναφέρει 

Τοποθετημένο στο σαλόνι για όλο το σπίτι 

Για σώματα έχει κάνει μελέτη με αντλία θερμότητας 

Screenshot_2022-08-22-10-13-19-76_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg

ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΘΨ1.pdf 470.05 kB · 0 downloads

Αφού έχεις μελέτη θέρμανσης/ψύξης, πας με αυτή. Σου τα έχει όλα. Οποιαδήποτε απορία έχεις, τηλεφωνείς στον μηχανικό σου, να σου την εξηγήσει. Θα έλεγα να κατεβάσεις το attachment, γιατί επάνω έχει προσωπικά δεδομένα άκρως επικίνδυνα, του μελετητή σου!!!! (έχει αναρτηθεί η υπογραφή με την σφραγίδα του!!!)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marioboni είπε

Γράφει αναλυτικά ανά δωμάτιο αν δεις τη φωτό πιο πάνω τις απώλειες και τι σώμα θα μπει 

Τώρα έτρεξα το εργαλείο και μου έβγαλε 5000 με ζήτηση 21 για όλο το σπίτι ενώ αυτός μου βγάζει 6300 με ζήτηση 20 αλλά με κουφώματα μεταλλικά κ όχι συνθετικά που έχουν τρελή διαφορά σους συντελεστές 

 

Αυτό λες;

b10f94f1c711f3ae1183cedfab56cd43.png

Άρα 6300W = 21500btus.

Πως φτάνει ένα 14άρι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marioboni είπε

Έλα ντε περίεργο μου φαίνεται 

Δεν βγαίνουν τα κουκιά = τηλέφωνο για διευκρινήσεις.

(κάνε μια και αυτό που σου είπε ο @mechpanos πιο πάνω).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Lofarek είπε

Παρατηρώ ότι το sarara παρότι έχει scop 5,9 Η ετήσια κατανάλωση του στην θέρμανση με το αντίστοιχο 9άρι το perfera πχ με scop 5,1 ειναι πιο μεγαλη. 860 kwh εναντι 650 περιπου αν θυμαμαι καλα του perfera. Πως γινεται αυτο την στιγμη που εχουμε πει οτι οσο πιο ψηλο το scop και το seer πιο οικονομ ικο σε καταναλωση ειναι το κλιματιστικο. Ενας συναδελφος παρατηρησε οτι το φορτιο σχεδιασμου στο ururu στην θερμανση ειναι 3,5 kw εναντι 2,5 kw του perfera και παλι ομως το πρωτο εχει πιο "χαμηλα watts" απο το δευτερο και σε κρυο και ζεστη. Δεν καταλαβαινω ουτε την ετησια καταναλωση που δινεται ουτε το concept της διαφορετικης ισχυος σχεδιασμου σε ισοδυναμα κλιματιστικα....Μπορεις να το "εκλαικευσεις" λιγο?

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...