Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Περιοχή:

Αττική - Κλιματική ζώνη β

Υψόμετρο Περιοχής:

Κάτω από 500 μέτρα

Επιθυμητή Θερμοκρασία:

21 ℃

Έτος Kατασκευής:

2006

Εμβαδό Κατοικίας:

46 m2

Ύψος Ορόφου:

2.7 m

Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:

Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω

Μόνωση Τοίχων:

Καμία Μόνωση

Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:

Aέρα

Νότια Πλευρά σε επαφή με:

Aέρα

Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:

Άλλη κατοικία

Δυτική Πλευρά σε επαφή με:

Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Δάπεδο σε επαφή με:

Άλλη κατοικία

Μόνωση Δαπέδου:

Καμία μόνωση

Οροφή σε επαφή με:

Άλλη κατοικία

Μόνωση Οροφής:

Καμία μόνωση

Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:

3

Παράθυρα:

2

Τύπος Κουφωμάτων:

Μεταλλικά κουφώματα

Τύπος Τζαμιών:

Διπλά τζάμια

Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:

5%

4800 βγάζει αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

4800 βγάζει αυτό 

Ναι ναι αυτό αλλά έβαλα παντού καμία μόνωση για να πάει εκεί..σπίτι του 2006 δεν θα έχει έστω μια απλή εξωτερική??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εργαλείο υπολογισμού απωλειών πόσο απόκλιση μπορεί να έχει από την πραγματικότητα;

Γιατι στις μονώσεις έχεις κόφτη στα 7εκ που είναι βασικό στοιχείο υπολογισμού ενώ  εμένα είναι 16 η εξωτερική μόνωση και 8 οι εσωτερικοί τοίχοι και οροφή άλλους 10 και μου βγάζει αν το έκανα σωστά για τη σαλοκουζινα που είναι ενιαίος χώρος περίπου 50 τμ έβγαλε 2kw απώλειες και για τα δωμάτια 900w με ζήτηση 21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Ναι ναι αυτό αλλά έβαλα παντού καμία μόνωση για να πάει εκεί..σπίτι του 2006 δεν θα έχει έστω μια απλή εξωτερική??

Την μεγάλη διαφορά την κάνει ότι από πάνω σου υπάρχει άλλη κατοικία , εαν ήταν τελευταίος όροφος πχ η μέτρηση θα πήγαινε κοντά στα 10.000 watt 

συνηθως σε σπίτια του 2006 η μόνωση είναι πλημμελής έχει μόνο 3, εκ φελιζόλ στο ενδιάμεσο της τοιχοποιίας 

3 λεπτά πριν, marioboni είπε

Το εργαλείο υπολογισμού απωλειών πόσο απόκλιση μπορεί να έχει από την πραγματικότητα;

Γιατι στις μονώσεις έχεις κόφτη στα 7εκ που είναι βασικό στοιχείο υπολογισμού ενώ  εμένα είναι 16 η εξωτερική μόνωση και 8 οι εσωτερικοί τοίχοι και οροφή άλλους 10 και μου βγάζει αν το έκανα σωστά για τη σαλοκουζινα που είναι ενιαίος χώρος περίπου 50 τμ έβγαλε 2kw απώλειες και για τα δωμάτια 900w με ζήτηση 21

Μην υπολογίζετε την τοιχοποιία , μόνο την μόνωση που μπαίνει πέραν της τοιχοποιίας 

η απόκλιση που δίνει ε8ναι 5% 

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dimostr είπε

 

Μην υπολογίζετε την τοιχοποιία , μόνο την μόνωση που μπαίνει πέραν της τοιχοποιίας 

Το σπίτι είναι προκατασκευή με σιδερένιο πλαίσιο και μέρα γραφιτουχα πολυστερίνη 16 εκ εξωτερικά και 8εκ εσωτερικά 

Μέσα έξω πλέγμα και σοβάς 2εκ

Αυτή είναι η τοιχοποιία όχι από το δικό μου αλλά κάπως έτσι 

1.jpg

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Την μεγάλη διαφορά την κάνει ότι από πάνω σου υπάρχει άλλη κατοικία , εαν ήταν τελευταίος όροφος πχ η μέτρηση θα πήγαινε κοντά στα 10.000 watt 

συνηθως σε σπίτια του 2006 η μόνωση είναι πλημμελής έχει μόνο 3, εκ φελιζόλ στο ενδιάμεσο της τοιχοποιίας 

Μην υπολογίζετε την τοιχοποιία , μόνο την μόνωση που μπαίνει πέραν της τοιχοποιίας 

Άρα θεωρεις πως βάζοντας σε όλα καθόλου μόνωση το 4800βατ είναι ας πούμε το ταβάνι...με 18αρι θα είμαι οκ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marioboni είπε

Το σπίτι είναι προκατασκευή με σιδερένιο πλαίσιο και μέρα γραφιτουχα πολυστερίνη 16 εκ εξωτερικά και 8εκ εσωτερικά 

Μέσα έξω πλέγμα και σοβάς 2εκ

Αυτή είναι η τοιχοποιία 

Βλέπεις ότι η εφαρμογή είναι με ανώτερη μόνωση το κέλυφος που απλά λέει οτ8 είναι 7 εκ και πάνω , έχει δηλαδή παλιά πρότυπα και εκεί δίνει 5% απόκλιση  , σκέψου ότι τώρα το ελάχιστο για τοιχοποιία είναι τα 8 εκ σαν στάνταρ 

3 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Άρα θεωρεις πως βάζοντας σε όλα καθόλου μόνωση το 4800βατ είναι ας πούμε το ταβάνι...με 18αρι θα είμαι οκ??

Ναι και αν ο χώρος είναι ενιαίος χωρίς ιδιαιτερότητες στο σχέδιο θα σου περισσεύει κιόλας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Βλέπεις ότι η εφαρμογή είναι με ανώτερη μόνωση το κέλυφος που απλά λέει οτ8 είναι 7 εκ και πάνω , έχει δηλαδή παλιά πρότυπα και εκεί δίνει 5% απόκλιση  , σκέψου ότι τώρα το ελάχιστο για τοιχοποιία είναι τα 8 εκ σαν στάνταρ 

Ξανά δες λίγο το μύνημα μου επάνω 

Άλλο το 7 άλλο το 16 

Είναι προκάτ με τοιχοποιία στην ουσία είναι ταυτόχρονα και μόνωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marioboni είπε

Ξανά δες λίγο το μύνημα μου επάνω 

Άλλο το 7 άλλο το 16 

Είναι προκάτ με τοιχοποιία στην ουσία είναι ταυτόχρονα και μόνωση 

Αυτό σου εξηγώ η εφαρμογή αυτή είναι με παλιά  πρότυπα ,εσένα δε μπορεί να σε καλύψει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Αυτό σου εξηγώ η εφαρμογή αυτή είναι με παλιά  πρότυπα ,εσένα δε μπορεί να σε καλύψει 

Εμ αυτό λέω 

Πόσο να είναι πιο κάτω από τις τιμές που μου έχει βγάλει στο περίπου 

900 στα δωμάτια και 2κ σαλοκουζινα μου έβγαλε αν το έκανα σωστά με 21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marioboni είπε

Εμ αυτό λέω 

Πόσο να είναι πιο κάτω από τις τιμές που μου έχει βγάλει στο περίπου 

900 στα δωμάτια και 2κ σαλοκουζινα μου έβγαλε αν το έκανα σωστά με 21

Κανεις δε μπορεί να σου πει ποσό πιο κάτω μπορεί είναι εκτός από αυτούς που έφτιαξαν την εφαρμογή αλλάζοντας την μεταβλητή πίσω από τη μόνωση 

16 λεπτά πριν, marioboni είπε

Το σπίτι είναι προκατασκευή με σιδερένιο πλαίσιο και μέρα γραφιτουχα πολυστερίνη 16 εκ εξωτερικά και 8εκ εσωτερικά 

Μέσα έξω πλέγμα και σοβάς 2εκ

Αυτή είναι η τοιχοποιία όχι από το δικό μου αλλά κάπως έτσι 

1.jpg

Ερώτηση , αυτοί ως κατασκευαστές τι προτείνουν ως θερμαντικά μέσα η για ψύξη ,έχουν κάποια πρόταση ,συνοδεύει το κτίριο κάποια μελέτη ,κάποια πρόταση ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, dimostr είπε

Θες 22.000btu αν υπολογίσεις ότι θες και λίγο παραπάνω επειδή θες μεγαλύτερη θερμοκρασία και υπολογίζοντας το 5% που δίνει η εφαρμογή μπορείς να βάλεις και 24.000 btu και να είσαι καλυμμένος ,τώρα αν θα βάλεις ένα κλιματιστικό η δύο η όπως θες να τα μοιραστείς αυτό θα το δεις βάσει χώρου και χρησιμότητας πως σε βολεύει 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Οπως προειπα υπαρχει στον χωρο ενα 12άρι και θα ερθει και ενα 9αρι. 

Και τα 2 τα εχω καποιο καιρό,αλλά δεν εχουν λειτουργησει πολύ. Και τα 2 mitsubishi inverter.

Θα καλυφθώ οριακά? Ειναι για την υπερήλικη μητέρα μου.( Μας ενδιαφερει η θέρμανση κυρίως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, harkonto είπε

Στο comfort πόσο θα πρέπει να με ανησυχεί ότι στην μέση είναι 4,6 ενώ στην θερμή ανεβαίνει σε 4,8;

Μάλλον όχι. Haier φασόν είναι αυτό, καλά δείγματα έχουμε.

 

10 ώρες πριν, TheStranger80 είπε

εγω το μονο που ξερω ειναι πως τα θερμομετρα μεσα στο σπιτι χτυπανε θερμοκρασιες πολυ πιο γρηγορα εκει που εχω τα Toshiba απο εκει που εχω τα Mitsubishi

Δεν λέει κάτι το ιδιαίτερα χρήσιμο αυτό.

9 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Θερμικές απώλειες 3195 watts 

2747kcal/h 

79.8 watrs/m2 

68.7 kcal/h/m2 

Τι κλιματιστικό χρειάζομαι?? Επιθυμητή θερμοκρασία έχω βάλει 21 και παράθυρα οικίας έβαλα όσα έχει ο χώρος.

 

 

 

8 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Περιοχή:

Αττική - Κλιματική ζώνη β

Υψόμετρο Περιοχής:

Κάτω από 500 μέτρα

Επιθυμητή Θερμοκρασία:

21 ℃

Έτος Kατασκευής:

2006

Εμβαδό Κατοικίας:

46 m2

Ύψος Ορόφου:

2.7 m

Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:

Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω

Μόνωση Τοίχων:

Καμία Μόνωση

Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:

Aέρα

Νότια Πλευρά σε επαφή με:

Aέρα

Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:

Άλλη κατοικία

Δυτική Πλευρά σε επαφή με:

Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Δάπεδο σε επαφή με:

Άλλη κατοικία

Μόνωση Δαπέδου:

Καμία μόνωση

Οροφή σε επαφή με:

Άλλη κατοικία

Μόνωση Οροφής:

Καμία μόνωση

Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:

3

Παράθυρα:

2

Τύπος Κουφωμάτων:

Μεταλλικά κουφώματα

Τύπος Τζαμιών:

Διπλά τζάμια

Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:

5%

4819.55

Watt

4144.81

KCal/h

104.77

Watt/m2

90.10

KCal/h/m2

 

Θα πρέπει να βάλεις τα σωστά στοιχεία, όχι αυτά που σε πάνε διαισθητικά σε αυτό που θα περίμενες. Επίσης αν είναι 100% ψύξη, βάλε 18C.

9 ώρες πριν, Πολύζος είπε

Καλησπέρα. Ανάμεσα σε αυτά τα κλιματιστικά (όλα στην θέρμανση Α+++,wifi, δωρεάν εγκατάσταση)  :  

  1. https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-midea-xtreme-pro-ag2pro-12nxd0-io-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1687208 €569,00Λ
  2. https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-gree-aura-grcgrco-121qikar-n5-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1693391€589,00Λ
  3. https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-mideaxtreme-save-ag1-12nxd6-iag1-12n8d6-o-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1679853 €639,00Λ
  4. https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-hisense-ka35xr0eg-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1681988 €649,00Λ

Αγορά 2τμχ για υπνοδωμάτια να αντικαταστήσουν 2 9αρακια του 2006 που δεν έχουν ανάψει ποτέ λόγω του γεγονότος ότι για θέρμανση χρησιμοποιούνται θερμοπομποί ΝΟΒΟ και για ψύξη αρκούμαστε από το 24αρι DAIKIN siesta στο σαλόνι. Με απασχολεί  η οικονομία και η ποιότητα στην θέρμανση και η ησυχία . Ευχαριστώ. 

Κανένα από τα παραπάνω.

Απάντησε σε παρακαλώ το παρακάτω Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

8 ώρες πριν, marioboni είπε

Το εργαλείο υπολογισμού απωλειών πόσο απόκλιση μπορεί να έχει από την πραγματικότητα;

Γιατι στις μονώσεις έχεις κόφτη στα 7εκ που είναι βασικό στοιχείο υπολογισμού ενώ  εμένα είναι 16 η εξωτερική μόνωση και 8 οι εσωτερικοί τοίχοι και οροφή άλλους 10 και μου βγάζει αν το έκανα σωστά για τη σαλοκουζινα που είναι ενιαίος χώρος περίπου 50 τμ έβγαλε 2kw απώλειες και για τα δωμάτια 900w με ζήτηση 21

Νομίζω ότι το σωστό είναι να ακολουθήσεις τη μελέτη που θα πρέπει να συνοδεύει την οικία σου και όχι ένα γενικούρα/πασπαρτού εργαλείο στο ίντερνετ. 

40 λεπτά πριν, xraxra είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Οπως προειπα υπαρχει στον χωρο ενα 12άρι και θα ερθει και ενα 9αρι. 

Και τα 2 τα εχω καποιο καιρό,αλλά δεν εχουν λειτουργησει πολύ. Και τα 2 mitsubishi inverter.

Θα καλυφθώ οριακά? Ειναι για την υπερήλικη μητέρα μου.( Μας ενδιαφερει η θέρμανση κυρίως)

Λογικά θα είσαι οκ. Θα δείξει η πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μελέτη υπάρχει για όλο το σπίτι κανονικά και έχει βγάλει ένα 14αρι mitsubishi που κάπου το εχω αναφέρει 

Τοποθετημένο στο σαλόνι για όλο το σπίτι 

Για σώματα έχει κάνει μελέτη με αντλία θερμότητας 

 

 

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μάλλον όχι. Haier φασόν είναι αυτό, καλά δείγματα έχουμε.

 

Δεν λέει κάτι το ιδιαίτερα χρήσιμο αυτό.

 

 

Θα πρέπει να βάλεις τα σωστά στοιχεία, όχι αυτά που σε πάνε διαισθητικά σε αυτό που θα περίμενες. Επίσης αν είναι 100% ψύξη, βάλε 18C.

Κανένα από τα παραπάνω.

Απάντησε σε παρακαλώ το παρακάτω Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Νομίζω ότι το σωστό είναι να ακολουθήσεις τη μελέτη που θα πρέπει να συνοδεύει την οικία σου και όχι ένα γενικούρα/πασπαρτού εργαλείο στο ίντερνετ. 

Λογικά θα είσαι οκ. Θα δείξει η πράξη.

Δεν έβαλα διαισθητικά..έβαλα τον χώρο πχ χωρίς καμία μόνωση γιατί δεν το ξέρω σίγουρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...