Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Lofarek είπε

Liakjim τα φώτα σου θα ήθελα. Είδα στον κατάλογο της daikin για τα κλιματιστικά του 2022 ότι κλιματιστικα οπως το perfera με scop 5,1 για μεση ζωνη να εχουν μικροτερη ετησια καταναλωση στην θερμανση σε kwh σε σχεση με το ururu που εχει 5,9 scop μεσης ζωνης. Μιλαμε συγκρινουμε  ιδιο capacity 9ρι με 9ρι πχ. Πως γινεται αυτο?

2.4Kw vs 3.6 Kw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Specs είπε

Σε υπνοδωματιο θα ενοχλει μαλλον τον @alexdeskas  λογω ακρας ησυχιας και αποστασης.

Σε καθιστικο οχι υποθετω, υπαρχει παντα περιβαλλων θορυβος και κυριως αποσταση απο το μηχανημα.

Αναφέρθηκα σαν "θορυβωδες" στο αθόρυβο του ανεμιστήρα του Sensira καθώς το έχω τοποθετημένο σε κρεβατοκάμαρα απολύτου ησυχίας και τοποθετημένο ακριβώς πάνω από το κεφάλι μου. 

Ο ήχος σε εκείνο ακριβώς το σημείο είναι λίγο πιο τραχυς και ενοχλητικός σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο σημείο στο δωμάτιο.

Στο ίδιο ακριβώς σημειο είχα τοποθετημένο άλλο κλιματιστικό το οποίο στο αθόρυβο δεν καταλάβαινες αν λειτουργεί (αν εξαιρέσουμε τα κρατς-κρουτς των πλαστικών)  , γι αυτό και ίσως μου φαίνεται "θορυβώδες"...  και μιλώντας πάντα όταν θες να κοιμηθείς... 

* το κλιματιστικό βγάζει περισσότερο αέρα απ ότι θα περίμενα για 9αρι σε όλες τις σκάλες ανεμιστήρα και κυρίως στο αθόρυβο... 

Αλλιώς όλα καλά (σχετικά). 

Επεξ/σία από alexdeskas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Να πω κι εγώ την ιστορία μου να μου πείτε την γνώμη σας.

Έχω στο εξοχικο inventor passion pro (2016) 9.000btu.

Δουλεύει ελάχιστες ημέρες το χρόνο σε πολύ μεγάλες ζέστες για λίγες ημέρες. Είναι εκτός παροχής ρεύματος από τον Σεπτέμβριο μέχρι τον επόμενο Μάιο από τότε που τοποθετήθηκε και ανάβει ελάχιστες ώρες σε ελάχιστες ημέρες.

Φέτος μόλις ήρθαμε τον Ιούλιο μου έβγαλε μήνυμα Ε1. Άναβε η εσωτερική μονάδα και μετά από πέντε με δέκα λεπτά έβγαζε το Ε1 και έσβηνε.

Μίλησα με την αντιπροσωπεία και μου είπε ότι είναι αδυναμία επικοινωνίας της εσωτερικής μονάδας με την εξωτερική.

Να βγάλω το ρεύμα για 15 λέπτα να κάνει reset και 90% θα επανέλθει. Βεβαίως δεν επανήλθε για αυτό και σας γράφω.

Η εγγύηση των 10 ετών ξεκίνησε από το 2017 οπότε δεν ισχύει για εμένα. Μίλησα με το σερβις και μου είπαν 100 και κάτι για την πλακέτα την εξωτερική, 100 και κάτι για την πλακέτα την εσωτερική πλέον της εργασίας. Περίπου 300€.

Σημειωτέον ότι σκέφτηκα να πάρω καινούργιο (αν και αυτό είναι και δείχνει καινούργιο) αλλά λέω ας αλλάξουμε πρώτα την εξωτερικη πλακέτα όπως και έγινε και τελικά δεν λύθηκε το πρόβλημα.

Είπα μέσα μου ότι αφού μπήκαμε στο χορό ας χορέψουμε και παρήγγειλα και την εσωτερική πλακέτα. Θέλω να πιστεύω  ότι θα λυθεί το πρόβλημα.

Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου? Θα το φτιάχνατε ή θα παίρνατε καινούργιο? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Στο ίδιο ακριβώς σημειο είχα τοποθετημένο άλλο κλιματιστικό το οποίο στο αθόρυβο δεν καταλάβαινες αν λειτουργεί

Ποιο ήταν αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Specs είπε

Γιατι δεν ειναι εγκατασταση αυτη!

και ειναι "ακυρωμενο" το μηχανημα η πιστευεις οτι εκαναν ολα τα αλλα σωστα εκτος απο την αλλαγη σωληνων, σιγα μηπως εκαναν και κενο! 

εκτος αν παει καποιος σοβαρος και κανει με τον πιο ακριβο και χρονοβορο τροπο, επανεγκατασταση...

Τους συμφερει η εγκατασταση εξ αρχης με νεο μηχανημα και μονο ετσι θα αναγκαστουν να προσεχουν εφεξης οι εμπλεκομενοι

Το μηχανημα δεν εχει σχεση με την εγκατασταση. Καλως να γινει εγκατασταση απο την αρχη, αλλα δεν εχει λογικη αλλαγη μηχανηματος. Ποτε δεν θα το κερδισεις, οσο παραξενιδης και να εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Specs είπε

Σε υπνοδωματιο θα ενοχλει μαλλον τον @alexdeskas  λογω ακρας ησυχιας και αποστασης.

Σε καθιστικο οχι υποθετω, υπαρχει παντα περιβαλλων θορυβος και κυριως αποσταση απο το μηχανημα.

Σε υπνοδωμάτια τα έχουμε ακριβως πανω απο τα κεφαλια μας, και είναι απολύτως αθόρυβα, εξάλλου τα specs του είναι 20db στο quiet, όσο και στο Inventor Corona Plus...δείτε το βίντεακι που ανέβασα...είναι καλύτερη απόδειξη απο οτιδήποτε γράψουμε...ο θόρυβος του DAIKIN στο quiet mode είναι ενα πολυ απαλό φύσημα που ισα που το καταλαβαίνεις. Αν υπάρχει κάτι παραπάνω έιναι θέμα εγκατάστασης η πρόβλημα με το συγκεκριμένο κομμάτι...

Επεξ/σία από Corum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, foxstam είπε

Καλησπέρα. Να πω κι εγώ την ιστορία μου να μου πείτε την γνώμη σας.

Έχω στο εξοχικο inventor passion pro (2016) 9.000btu.

Δουλεύει ελάχιστες ημέρες το χρόνο σε πολύ μεγάλες ζέστες για λίγες ημέρες. Είναι εκτός παροχής ρεύματος από τον Σεπτέμβριο μέχρι τον επόμενο Μάιο από τότε που τοποθετήθηκε και ανάβει ελάχιστες ώρες σε ελάχιστες ημέρες.

Φέτος μόλις ήρθαμε τον Ιούλιο μου έβγαλε μήνυμα Ε1. Άναβε η εσωτερική μονάδα και μετά από πέντε με δέκα λεπτά έβγαζε το Ε1 και έσβηνε.

Μίλησα με την αντιπροσωπεία και μου είπε ότι είναι αδυναμία επικοινωνίας της εσωτερικής μονάδας με την εξωτερική.

Να βγάλω το ρεύμα για 15 λέπτα να κάνει reset και 90% θα επανέλθει. Βεβαίως δεν επανήλθε για αυτό και σας γράφω.

Η εγγύηση των 10 ετών ξεκίνησε από το 2017 οπότε δεν ισχύει για εμένα. Μίλησα με το σερβις και μου είπαν 100 και κάτι για την πλακέτα την εξωτερική, 100 και κάτι για την πλακέτα την εσωτερική πλέον της εργασίας. Περίπου 300€.

Σημειωτέον ότι σκέφτηκα να πάρω καινούργιο (αν και αυτό είναι και δείχνει καινούργιο) αλλά λέω ας αλλάξουμε πρώτα την εξωτερικη πλακέτα όπως και έγινε και τελικά δεν λύθηκε το πρόβλημα.

Είπα μέσα μου ότι αφού μπήκαμε στο χορό ας χορέψουμε και παρήγγειλα και την εσωτερική πλακέτα. Θέλω να πιστεύω  ότι θα λυθεί το πρόβλημα.

Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου? Θα το φτιάχνατε ή θα παίρνατε καινούργιο? 

 

Τώρα δεν εχεις επιλογή αφού τα εχεις παραγγείλει οποτε κακώς ρωτάς 

ομως μου δημιουργείτε μια απορία ,είπες ότι μίλησες με τουservice της εταιρείας και σου είπαν ότι έχει ζημιά στις πλακέτες , η απόφαση να παραγγείλεις μια μια ξεχωριστά ήταν δίκη σου ? Το service δεν σε απέτρεψε από κατ8 τέτοιο αφού ήταν σίγουρο ότι δεν υπήρχε περίπτωση να δουλέψει , ποια ήταν η δικη τους πρόταση η παρήγγειλες από άλλον πέραν της αντιπροσωπείας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

2.4Kw vs 3.6 Kw

Κατάλαβα ότι έχουν διαφορετική ισχύ σχεδιασμού παρόλα αυτά δεν μπορώ να καταλάβω πως παίζει αυτό το πράγμα διαφορετικη ισχύς σχεδιασμού δηλαδή σε ίδια ονομαστικά btu 9000. Το consept εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lofarek είπε

Liakjim τα φώτα σου θα ήθελα. Είδα στον κατάλογο της daikin για τα κλιματιστικά του 2022 ότι κλιματιστικα οπως το perfera με scop 5,1 για μεση ζωνη να εχουν μικροτερη ετησια καταναλωση στην θερμανση σε kwh σε σχεση με το ururu που εχει 5,9 scop μεσης ζωνης. Μιλαμε συγκρινουμε  ιδιο capacity 9ρι με 9ρι πχ. Πως γινεται αυτο?

link;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Corum είπε

Σε υπνοδωμάτια τα έχουμε ακριβως πανω απο τα κεφαλια μας, και είναι απολύτως αθόρυβα, εξάλλου τα specs του είναι 20db στο quiet, όσο και στο Inventor Corona Plus...δείτε το βίντεακι που ανέβασα...είναι καλύτερη απόδειξη απο οτιδήποτε γράψουμε...ο θόρυβος του DAIKIN στο quiet mode είναι ενα πολυ απαλό φύσημα που ισα που το καταλαβαίνεις. Αν υπάρχει κάτι παραπάνω έιναι θέμα εγκατάστασης η πρόβλημα με το συγκεκριμένο κομμάτι...

Στα specs του Corona Plus που είναι 20db στο quiet περιλαμβάνει και τα κρατς-κρουτς ?

Αν είχες κάποιο ανάλογο κλιματιστικό με τέτοιο θέμα θα καταλαβαινες τι εννοώ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, foxstam είπε

Καλησπέρα. Να πω κι εγώ την ιστορία μου να μου πείτε την γνώμη σας.

Έχω στο εξοχικο inventor passion pro (2016) 9.000btu.

Δουλεύει ελάχιστες ημέρες το χρόνο σε πολύ μεγάλες ζέστες για λίγες ημέρες. Είναι εκτός παροχής ρεύματος από τον Σεπτέμβριο μέχρι τον επόμενο Μάιο από τότε που τοποθετήθηκε και ανάβει ελάχιστες ώρες σε ελάχιστες ημέρες.

Φέτος μόλις ήρθαμε τον Ιούλιο μου έβγαλε μήνυμα Ε1. Άναβε η εσωτερική μονάδα και μετά από πέντε με δέκα λεπτά έβγαζε το Ε1 και έσβηνε.

Μίλησα με την αντιπροσωπεία και μου είπε ότι είναι αδυναμία επικοινωνίας της εσωτερικής μονάδας με την εξωτερική.

Να βγάλω το ρεύμα για 15 λέπτα να κάνει reset και 90% θα επανέλθει. Βεβαίως δεν επανήλθε για αυτό και σας γράφω.

Η εγγύηση των 10 ετών ξεκίνησε από το 2017 οπότε δεν ισχύει για εμένα. Μίλησα με το σερβις και μου είπαν 100 και κάτι για την πλακέτα την εξωτερική, 100 και κάτι για την πλακέτα την εσωτερική πλέον της εργασίας. Περίπου 300€.

Σημειωτέον ότι σκέφτηκα να πάρω καινούργιο (αν και αυτό είναι και δείχνει καινούργιο) αλλά λέω ας αλλάξουμε πρώτα την εξωτερικη πλακέτα όπως και έγινε και τελικά δεν λύθηκε το πρόβλημα.

Είπα μέσα μου ότι αφού μπήκαμε στο χορό ας χορέψουμε και παρήγγειλα και την εσωτερική πλακέτα. Θέλω να πιστεύω  ότι θα λυθεί το πρόβλημα.

Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου? Θα το φτιάχνατε ή θα παίρνατε καινούργιο? 

 

Δηλαδή ήρθε η αντιπροσωπεία και δεν έκανε διάγνωση αν φταίει μέσα ή έξω πλακέτα;

Το έχω πει και παλιότερα 10 χρόνια εγγύηση δεν υπάρχει ακόμα και να την είχες προλάβει, μετά τα 3 ή όσα κρίνουν αυτοί στο βγάζουν εκτός. ( Φταίει η δεη, ασυντήρητο, κακή εγκατάσταση κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexdeskas είπε

Στα specs του Corona Plus που είναι 20db στο quiet περιλαμβάνει και τα κρατς-κρουτς ?

Αν είχες κάποιο ανάλογο κλιματιστικό με τέτοιο θέμα θα καταλαβαινες τι εννοώ... 

Το μονο κλιματιστικο που εχω απο κινεζικη εταιρεία είναι το MORRIS(TCL) και πράγματι έχει κάποιους μικρους τριγμούς. Ολα τα άλλα είναι απο Ιαπωνεζους κατασκευαστές και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο τριγμό. Είναι πάντως παράξενο γιατί οι κινέζοι κατασκευαστές δεν φτιάχνουν την ποιότητα των πλαστικών...τόσο μεγάλη διαφορά κόστους έχει να βάλουν λίγο καλύτερο πλαστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Corum είπε

ο θόρυβος του DAIKIN στο quiet mode είναι ενα πολυ απαλό φύσημα που ισα που το καταλαβαίνεις. Αν υπάρχει κάτι παραπάνω έιναι θέμα εγκατάστασης η πρόβλημα με το συγκεκριμένο κομμάτι...

Προσωπικά, στην περιγραφόμενη κατάσταση, τείνω να πιστεύω ότι αυτό που λέει ο alexdeskas ισχύει και ότι δεν έχει να κάνει με άλλου είδους πρόβλημα... είχε και τις δύο συσκευές στο ίδιο σημείο, και αν άκουγε και άλλους θορύβους στο Daikin εκτός από το φύσημα του αέρα, θα μας έλεγε...
Κάτι άλλο είναι πιο ενδιαφέρον... και αυτό το βλέπω στις τεχνικές προδιαγραφές... ότι η Daikin, σε Silent mode, ρίχνει περισσότερο αέρα από το Inventor στο Fan 1 .... 324m3/h, με δηλωμένα 20db, έναντι 305m3/h με 24db δηλωμένα )... Στο Inventor, δεν βρήκα τη ροή σε αθόρυβη λειτουργία, αλλά, φυσικά, είναι μικρότερη από το 305 για fan1

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Corum είπε

Το μονο κλιματιστικο που εχω απο κινεζικη εταιρεία είναι το MORRIS(TCL) και πράγματι έχει κάποιους μικρους τριγμούς. Ολα τα άλλα είναι απο Ιαπωνεζους κατασκευαστές και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο τριγμό. Είναι πάντως παράξενο γιατί οι κινέζοι κατασκευαστές δεν φτιάχνουν την ποιότητα των πλαστικών...τόσο μεγάλη διαφορά κόστους έχει να βάλουν λίγο καλύτερο πλαστικό;

Σε αυτό έχεις δίκιο... Κι εγώ απορώ... 

Πάντως στο Inventor τα τριξιματα των πλαστικών ώρες ώρες ήταν απελπιστικά έντονα,  λες και σπάγανε πλαστικά... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...