Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Στη σειρά Sensira ο ανεμιστήρας συνεχίζει να λειτουργεί όταν πιάσει τη ζητουμενη θερμοκρασία.

Στη σειρά Perfera πάει μέχρι και αθόρυβο και μετά κόβει. 

να υποθεσω λοιπον οτι ενα perfera αποκλειεται να μυριζει στα μεσοδιαστηματα που κοβει ο συμπιεστης ενω το sensira ειναι πιθανον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Specs είπε

να υποθεσω λοιπον οτι ενα perfera αποκλειεται να μυριζει στα μεσοδιαστηματα που κοβει ο συμπιεστης ενω το sensira ειναι πιθανον

Ακριβώς 

Κι εκτός αυτού,  το Sensira ακόμα και στο αθόρυβο είναι θορυβώδες 

Επεξ/σία από alexdeskas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Ακριβώς 

Κι εκτός αυτού,  το Sensira ακόμα και στο αθόρυβο είναι θορυβώδες 

Ίσως να έχει θέμα το δικό σου Sensira η κάποιο θέμα στην εγκατάσταση;  Διότι στο δικό μου στο αθόρυβο δεν ακούγεται παρα στο ελάχιστο και δεν ενοχλέι καθόλου. Σε σύγκριση με fujitsu kmta/toshiba seiya/mitsubishi heavy dxk τα DAIKIN/TOSHIBA ειναι τα πιο αθόρυβα, εσωτερικά και εξωτερικά.

Εκανα και ενα μικρο video και το ανεβασα στο youtube όπου το DAIKIN ΑTXC35b(το προηγούμενο απο το δικό σου και 12αρη) είναι στο quiet.

Κυριολεκτικά δεν ακούγετε τίποτα παρά οι θόρυβοι που έκανα για να παρω το video. Οπότε κοιτάζεις μήπως φτάιει το δικό σου συγκεκριμένα η ή εγκατάσταση. 

 

Επεξ/σία από Corum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Klausx είπε

Εάν έβαζε καινούριες σωλήνες θα είχες χρέωση περίπου +2 μέτρα. Γενικά δεν είναι μία απλή εγκατάσταση η δικιά σου και η αρχική είναι πάλι κακής ποιότητας οπότε ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις.

Σίγουρα θα μπορούσε να μονώσει/ τυλίξει τις σωλήνες αλλά..

Πρόσβαση στην τρύπα εξωτερικά έχει άνθρωπος από το μπαλκόνι σου; Γιατί αν έχει στοκάρει την τρύπα μπογιατζής όταν μπήκε σκαλωσιά π.χ. θα χρειαστείς γερανό.

«Οδηγοί τυφλοί, οι διυλίζοντες τον κώνωπα, την δε κάμηλον καταπίνοντες».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Corum είπε

Ίσως να έχει θέμα το δικό σου Sensira η κάποιο θέμα στην εγκατάσταση;  Διότι στο δικό μου στο αθόρυβο δεν ακούγεται παρα στο ελάχιστο και δεν ενοχλέι καθόλου. Σε σύγκριση με fujitsu kmta/toshiba seiya/mitsubishi heavy dxk τα DAIKIN/TOSHIBA ειναι τα πιο αθόρυβα, εσωτερικά και εξωτερικά.

Κι εμένα της μάνας μου το 12αρι ακούγεται ελάχιστα, σχεδόν καθόλου

Δεν ενοχλεί σίγουρα πάντως 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι κάτοχος ενός AUX 18000  BTU στην Αθήνα, δεν μου έχει βγάλει απολύτως κανένα πρόβλημα, έχει smart λειτουργίες μέσω AC Freedom App και  είναι σχετικά ήσυχο αλλά πλέον 4.5 ετών. 
 

Με προβληματίζει η κατανάλωση του (στο 27C και με βάση τις απώλειες μου τους συντηρεί με 750 watt την ώρα μετρημένο) 

Σας επισυνάπτω τον τύπο από την απόδειξη (δυστυχώς λόγω φτηνής μάρκας δεν μπορώ να βρω τεχνικά χαρακτηριστικά) και μια φωτογραφία από το πλαϊνό του ταμπελάκι. 
 

Αξίζει με τη τιμή των 25-30 cent / kwh που πες ότι θα πληρώνουμε να πάω σε κάτι καινούργιο? Έχετε κάποια καλή πρόταση? 
 

Ευχαριστω πολύ! 

 

 

 

 

47CC1C3D-B8DC-4418-8509-F3CDDC4F2863.jpeg

6B38EC6F-6FA9-4552-AB2C-E7B1D5456D04.jpeg

FF22B1F7-F616-4653-80FF-63EE19A9576D.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, TEOKOS είπε

Για πείτε ρε μαστόρια και σε μένα τι να πάρω

Αντικατάσταση παλιού 24000 btu Panasonic που τα έφτυσε.

Δηλαδή ρίχνει την ασφάλεια του πίνακα όταν το ξεκινάω.

 

 

 

Υπάρχει και περίπτωση να είναι ο πυκνωτής εκκίνησης του συμπιεστή να έχει χαλάσει με αποτέλεσμα να τραβά πολύ ρεύμα κατά την εκκίνηση και να ρίχνει την ασφάλεια. 10 με 20€ στοιχίζει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τους ψαγμένους. Δοκιμάζω ένα σετάκι με Lora σε homeassistant μέσω openmqttgateway με αυτόν τον οδηγό (για προτζεκτάκι μέτρησης θερμοκρασίας σε ηλιακό με dallas sensor).

Το δοκίμασα στο asyg24klca (off topic αλλά μέτρησα 1.2χμλ εμβέλεια με το ένα node μέσα στο σπίτι και το άλλο μέσα στο αμάξι, εντυπωσιακό).

Dry, 25C, κάπου 250W , μέσα 26C, έξω 32C)

IMG20220821150145.jpg

βγάζει 16C

abb333747f1eeeb2aa5202d4799dd0f7.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για τους ψαγμένους. Δοκιμάζω ένα σετάκι με Lora σε homeassistant μέσω openmqttgateway με αυτόν τον οδηγό (για προτζεκτάκι μέτρησης θερμοκρασίας σε ηλιακό με dallas sensor).

Το δοκίμασα στο asyg24klca (off topic αλλά μέτρησα 1.2χμλ εμβέλεια με το ένα node μέσα στο σπίτι και το άλλο μέσα στο αμάξι, εντυπωσιακό).

Dry, 25C, κάπου 250W , μέσα 26C, έξω 32C)

IMG20220821150145.jpg

βγάζει 16C

abb333747f1eeeb2aa5202d4799dd0f7.png

https://youtu.be/b6vT_4XPPbQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, filipN είπε

«Οδηγοί τυφλοί, οι διυλίζοντες τον κώνωπα, την δε κάμηλον καταπίνοντες».


Του έχω πει ήδη την πραγματικότητα, τώρα καθίστε από πάνω τους για να κάνουν σωστά την δωρεάν / φτηνή εργασία που πρέπει να γίνει χωρίς να έχετε τεχνικές γνώσεις παρά μόνο με το σλόγκαν "3 μέτρα και κενό" που αν δεν κάνουν αυτά τα δύο βασικά πράγματα όλα τα υπόλοιπα τους θα είναι τέλεια..

Πάλι καλά που τα μηχανήματα αρκετοί τα δουλεύουν 2 ώρες την μέρα και μόνο όταν έχει πολύ ζεστή αλλιώς θα βλέπαμε τις πραγματικές βλάβες σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.

Γνωστή αντιπροσωπεία βάζει κάθε χρόνο πάνω 100kg R32 (Βγάζουν και ξανά βάζουν το μηχάνημα σωστά από την αρχή) αφού οι πελάτες νομίζουν ότι είναι θέμα "εγγύησης"... αλλά ναι μετά μην παίρνετε πλαστικά καλαμάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Klausx είπε


Του έχω πει ήδη την πραγματικότητα, τώρα καθίστε από πάνω τους για να κάνουν σωστά την δωρεάν / φτηνή εργασία που πρέπει να γίνει χωρίς να έχετε τεχνικές γνώσεις παρά μόνο με το σλόγκαν "3 μέτρα και κενό" που αν δεν κάνουν αυτά τα δύο βασικά πράγματα όλα τα υπόλοιπα τους θα είναι τέλεια..

Πάλι καλά που τα μηχανήματα αρκετοί τα δουλεύουν 2 ώρες την μέρα και μόνο όταν έχει πολύ ζεστή αλλιώς θα βλέπαμε τις πραγματικές βλάβες σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.

Γνωστή αντιπροσωπεία βάζει κάθε χρόνο πάνω 100kg R32 (Βγάζουν και ξανά βάζουν το μηχάνημα σωστά από την αρχή) αφού οι πελάτες νομίζουν ότι είναι θέμα "εγγύησης"... αλλά ναι μετά μην παίρνετε πλαστικά καλαμάκια.

- Όντως είχες πει αυτά που έπρεπε από την αρχή, αλλά δεν το πρόσεξα.

- Από εκεί και πέρα βέβαια η άλλη ανάρτησή σου, στην οποία αναγκάστηκα να απαντήσω, έλεγε με έμμεσο αλλά σαφή τρόπο «κάτσε στ’ αυγά σου και μην κάνεις αυτό που πρότεινα νωρίτερα γιατί θα έχεις πρόσθετες χρεώσεις…» και δεν πρόκειται να αλλάξω γνώμη.

- Όσον αφορά τα περί τεχνικών γνώσεων τι ακριβώς εννοείς, μας παίρνει όλους η μπάλα και θα πρέπει να σκίσουμε πτυχία και διπλώματα ΑΕΙ, όσοι τυχαίνει να έχουμε;

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2022 στις 10:37 ΜΜ, liakjim είπε

Όχι σε ψύξη, μόνο σε θέρμανση.

Liakjim τα φώτα σου θα ήθελα. Είδα στον κατάλογο της daikin για τα κλιματιστικά του 2022 ότι κλιματιστικα οπως το perfera με scop 5,1 για μεση ζωνη να εχουν μικροτερη ετησια καταναλωση στην θερμανση σε kwh σε σχεση με το ururu που εχει 5,9 scop μεσης ζωνης. Μιλαμε συγκρινουμε  ιδιο capacity 9ρι με 9ρι πχ. Πως γινεται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marioboni είπε

Κι εμένα της μάνας μου το 12αρι ακούγεται ελάχιστα, σχεδόν καθόλου

Δεν ενοχλεί σίγουρα πάντως 

Σε υπνοδωματιο θα ενοχλει μαλλον τον @alexdeskas  λογω ακρας ησυχιας και αποστασης.

Σε καθιστικο οχι υποθετω, υπαρχει παντα περιβαλλων θορυβος και κυριως αποσταση απο το μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Σε υπνοδωματιο θα ενοχλει μαλλον τον @alexdeskas  λογω ακρας ησυχιας και αποστασης.

Σε καθιστικο οχι υποθετω, υπαρχει παντα περιβαλλων θορυβος και κυριως αποσταση απο το μηχανημα.

Σε υπνοδωμάτιο αναφέρομαι κι εγώ στο silent

Τεσπά αυτό είναι και λίγο υποκειμενικό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...