Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kikirikos είπε

Από Κωτσώβολο μέχρι τώρα όχι !!!

Ο επικεφαλής του συνεργείου (όχι οι 2 που έκαναν την εγκατάσταση) ήρθε το πρωί και μου είπε ότι την Δευτέρα θα έρθει ο ίδιος να περάσει τους νέους χαλκοσωλήνες κτλ και να μην ανησυχώ...Του έδειξα τις προχειροδουλειές και πως αυτές δεν συνιστούν ορθή εγκατάσταση σύμφωνα με το κατασκευαστή, συνεπώς χάνω και την εγγύηση !!!

Περιμένω απάντηση από το τεχνικό τμήμα...

 

Δυστυχώς φίλε μου δούλευα, δεν μπόρεσα να λείψω και η εγκατάσταση έγινε παρουσία της γυναίκας μου...!!!

Αυτό μη το αφήσεις έτσι , εγω στη θέση σου θα έκανα και σε ένα δικηγόρο μια ερώτηση γιατί εδώ μιλάμε για απερίγραπτα πράγματα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χάλασε πολύ ο Κωτσόβολος. Και σε μένα τα ίδια έκαναν( και κάνουν). Τελικά το μέχρι να στείλει ο Κωτσό το συνεργείο έκανα κάποιες αλλαγές στον σωλήνα αποστράγγισης και μέχρι τώρα όλα καλά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kikirikos είπε

Από Κωτσώβολο μέχρι τώρα όχι !!!

Ο επικεφαλής του συνεργείου (όχι οι 2 που έκαναν την εγκατάσταση) ήρθε το πρωί και μου είπε ότι την Δευτέρα θα έρθει ο ίδιος να περάσει τους νέους χαλκοσωλήνες κτλ και να μην ανησυχώ...Του έδειξα τις προχειροδουλειές και πως αυτές δεν συνιστούν ορθή εγκατάσταση σύμφωνα με το κατασκευαστή, συνεπώς χάνω και την εγγύηση !!!

Περιμένω απάντηση από το τεχνικό τμήμα...

 

Δυστυχώς φίλε μου δούλευα, δεν μπόρεσα να λείψω και η εγκατάσταση έγινε παρουσία της γυναίκας μου...!!!

Φιλε μιλαμε για αγρια κατασταση...μη δεχτεις λυσεις απο τον τεχνικο και πρασινα αλογα...

Ειδοποιησε τους να μην ερθουν καν και να περιμενουν να κανονισεις με Κωτσοβολους.

Η ουσια ειναι να σου δωσουν καινουργιο μηχανημα οι Κωτσοβολοι και να κανεις το οτιδηποτε ΜΟΝΟ σε συνενοηση με Κωτσοβολους, αλλιως θα χασεις και τα οποια δικαιωματα σου αν σε κανουν μπαλακι ευθυνων.

Φροντισε επισης να παραλαβεις καινουργιο, σφραγισμενο στα σιγουρα μηχανημα, γιατι ΕΑΝ σου φερουν αλλο για αντικατασταση, θα πρεπει να σιγουρευτεις πως ΔΕΝ ειναι  επιστροφη απο καποιον που επαθε τα ιδια !

Κανενας διαλογος με τους τεχνικους και φυσικα μην δεχτεις τους ιδιους, αν μετανοησαν να πανε στην εκκλησια για εξομολογηση, αλλα στον τοπο του εγκληματος οχι παλι!

Και για δικηγορο σκεψου το καλα...ισως αξιζει.

Ισως ειναι καλυτερα, να τα παρουν ολα πισω και να σου επιστρεψουν το κοστος εγκαταστασης και να βρης καποιον αλλον να κανει την δουλεια, εγνωσμενης υπευθυνοτητας.

Μιλαμε για εγκλημα εδω...δεν μας εχει τυχει κατι τετοιο εδω μεσα ποτε.

Απατη ολκης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε ρε μαστόρια και σε μένα τι να πάρω

Αντικατάσταση παλιού 24000 btu Panasonic που τα έφτυσε.

Δηλαδή ρίχνει την ασφάλεια του πίνακα όταν το ξεκινάω.

Δεν αξίζει να ψαχτώ να το φτιάξω γιατί πρέπει να είναι 25ετίας, και πολύ ενεργοβόρο.

Το θέλω πιο πολύ για θέρμανση.

Ο χώρος είναι σαλοκουκουζίνα 42τ.μ

Έκανα και τα διάφορα με το πινακάκι που διάβασα πιο πάνω

 

B86A1952-0079-4851-9397-8B981D37E523.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι, στα χαρτιά είναι όντως πολύ ανώτερο, αρκεί να δουλεύει. Δουλεύει;

Λοιπον εχω 2 τετοια κλιματιστικα (και τα 2 12αρια - το 18αρι το εχω σε αλλο χωρο αλλα ουτε αυτο το λειτουργω με το 3D), ενα στο γραφειο που εχω στο σπιτι και ενα στο ενα απο τα υπνοδωματια. Αυτο που εχω στο γραφειο ειλικρινα το χρησιμοποιω ως εχει, δεν ανοιγω καν αυτη την επιλογη (το γραφειο αντε να ειναι 20 τετραγωνικα δωματιο οποτε δεν νομιζω πως χρειαζεται να το χρησιμοποιω).
Στο υπνοδωματιο το εχω δοκιμασει οταν κοιμαμαι και οντως βλεπεις διαφορα σε σχεση με το οταν ειναι απενεργοποιημενο. Βεβαια μιλαμε για 1-2 ατομα στο ιδιο κρεβατι οχι 2-3 ατομα δεξια και αριστερα στο ιδιο δωματιο οποτε σε τετοια περιπτωση δεν ξερω τι γινεται.

11 ώρες πριν, Specs είπε

Αν μας παρουσιασουν ανεμιστηρα εσωτερικης , που ειναι modular και γυριζει καθε κομματι των πχ 20 εκατοστων ανεξαρτητα απο τα υπολοιπα, αρα μπορει να στελνει η οχι αερα εμπρος του  κατ επιλογη , τοτε μαλιστα, θα δουλεψει το συστημα που θα εξατομικευει την ροη αερα σε εναν τετοιο χωρο!

Εφοσον βεβαια θα εχει μπροστα του και διαιρουμενες αντιστοιχα σερβοκινουμενες περσιδες αριστερα δεξια και πανω κατω...

Αν και οι φιρμες του χωρου, για να μην βαλουν follow me θα "ανακαλυψουν" οτιδηποτε αλλο...

Εχει νομιζω 3 διαφορετικες περσιδες διαιρουμενες στα 2 η καθε μια που πηγαινουν και δεξια - αριστερα. Στο λινκ που εβαλα πριν 2-3 σελιδες νομιζω τα δειχνει καλυτερα.

Επεξ/σία από TheStranger80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Χάλασε πολύ ο Κωτσόβολος. Και σε μένα τα ίδια έκαναν( και κάνουν). Τελικά το μέχρι να στείλει ο Κωτσό το συνεργείο έκανα κάποιες αλλαγές στον σωλήνα αποστράγγισης και μέχρι τώρα όλα καλά. 

Δεν νομίζω ότι είναι προϊόν Κωτσοβολου η φάση αυτή. Απλά έπεσε σε άρπα κόλλα μαστόρια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, TEOKOS said:

Για πείτε ρε μαστόρια και σε μένα τι να πάρω

Αντικατάσταση παλιού 24000 btu Panasonic που τα έφτυσε.

Δηλαδή ρίχνει την ασφάλεια του πίνακα όταν το ξεκινάω.

Δεν αξίζει να ψαχτώ να το φτιάξω γιατί πρέπει να είναι 25ετίας, και πολύ ενεργοβόρο.

Το θέλω πιο πολύ για θέρμανση.

Ο χώρος είναι σαλοκουκουζίνα 42τ.μ

Έκανα και τα διάφορα με το πινακάκι που διάβασα πιο πάνω

 

B86A1952-0079-4851-9397-8B981D37E523.png

Αν σου ριχνει ασφαλεια θα ειναι καμια ασφαλεια εσωτερικη του κλιματισιτκου δεν ειναι καθολου σοβαρη ζημια ουτε κοστοβορα παντως.Ετσι μου εκανε ενα παλιο toyotomi 20 ευρω μου πηραν και το εφτιαξαν

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kikirikos είπε

Ορίστε και η ΄΄υπέροχη΄΄ εγκατάσταση που μου έκαναν !!!

Εννοείται ότι επικοινώνησα με Κωτσόβολο και απαίτησα να έρθουν να μου τα ξηλώσουν όλα (νέο κλιματιστικό, παλιούς χαλκοσωλήνες κτλ) και να γίνει εγκατάσταση όπως πρέπει.

PXL_20220820_065508062.jpg

PXL_20220820_065612883.jpg

PXL_20220820_071835844.jpg

PXL_20220820_071652066.jpg

Εάν έβαζε καινούριες σωλήνες θα είχες χρέωση περίπου +2 μέτρα. Γενικά δεν είναι μία απλή εγκατάσταση η δικιά σου και η αρχική είναι πάλι κακής ποιότητας οπότε ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις.

Σίγουρα θα μπορούσε να μονώσει/ τυλίξει τις σωλήνες αλλά..

Πρόσβαση στην τρύπα εξωτερικά έχει άνθρωπος από το μπαλκόνι σου; Γιατί αν έχει στοκάρει την τρύπα μπογιατζής όταν μπήκε σκαλωσιά π.χ. θα χρειαστείς γερανό.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, TEOKOS είπε

Για πείτε ρε μαστόρια και σε μένα τι να πάρω

Αντικατάσταση παλιού 24000 btu Panasonic που τα έφτυσε.

Δηλαδή ρίχνει την ασφάλεια του πίνακα όταν το ξεκινάω.

Δεν αξίζει να ψαχτώ να το φτιάξω γιατί πρέπει να είναι 25ετίας, και πολύ ενεργοβόρο.

Το θέλω πιο πολύ για θέρμανση.

Ο χώρος είναι σαλοκουκουζίνα 42τ.μ

Έκανα και τα διάφορα με το πινακάκι που διάβασα πιο πάνω

 

B86A1952-0079-4851-9397-8B981D37E523.png

Λεφτά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TEOKOS είπε

Γύρω στο 1.5k

Τα λεφτά είναι αρκετά οποτε έχεις πολλές επιλογές , αυτό που θέλει μια διευκρίνιση για να μη πάθεις καμία λαχτάρα δηλαδή πληρώσεις ένα καρό λεφτά και δεν αρκεί το κλιματιστικό είναι ότι η εφαρμογή σου βγάζει απωλειες πάνω απο 24,000 btu οποτε πρέπει να δεις θα βολευτείς με ένα 24αρι ? Ο χώρος που θα τοποθετηθεί πως είναι ? Μην συγκρίνεις τις επιδόσεις ενός on off που είχες πριν με ένα inverter υπάρχει χάσμα μεγάλο στο τρόπο λειτουργίας και επισης δεν διευκρινίζεις πως χρησιμοποιούσες το προηγούμενο ώστε να μας πεις εαν έφτανε στη θέρμανση και δεν είχες πουληθεί στο ρεύμα , ειδικά με τις νέες τιμές ρεύματος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τα λεφτά είναι αρκετά οποτε έχεις πολλές επιλογές , αυτό που θέλει μια διευκρίνιση για να μη πάθεις καμία λαχτάρα δηλαδή πληρώσεις ένα καρό λεφτά και δεν αρκεί το κλιματιστικό είναι ότι η εφαρμογή σου βγάζει απωλειες πάνω απο 24,000 btu οποτε πρέπει να δεις θα βολευτείς με ένα 24αρι ? Ο χώρος που θα τοποθετηθεί πως είναι ? Μην συγκρίνεις τις επιδόσεις ενός on off που είχες πριν με ένα inverter υπάρχει χάσμα μεγάλο στο τρόπο λειτουργίας και επισης δεν διευκρινίζεις πως χρησιμοποιούσες το προηγούμενο ώστε να μας πεις εαν έφτανε στη θέρμανση και δεν είχες πουληθεί στο ρεύμα , ειδικά με τις νέες τιμές ρεύματος 

Στην ψύξη μέσα σε λίγα λεπτά το έκανε πάγο τον χώρο και ας είχε 40 βαθμούς εξω

Στην θέρμανση πολύ μέτρια πράγματα και αυτό μέχρι να έχει εξωτερική θερμοκρασία 3-4βαθμούς.

Απο εκεί και κάτω πάπαλα.

Στα χιόνια π.χ έβγαζε κρύο αέρα την στιγμή που οι κρεβατοκάμαρες με τα inverter κλιματιστικά ζεστένονταν επαρκώς

Επεξ/σία από TEOKOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TEOKOS είπε

Στην ψύξη μέσα σε λίγα λεπτά το έκανε πάγο τον χώρο και ας ειλεέ 40 βαθμούς εξω

Στην θέρμανση πολύ μέτρια πράγματα και αυτό μέχρι να έχει εξωτερική θερμοκρασία 3-4βαθμούς.

Απο εκεί και κάτω πάπαλα.

Στα χιόνια π.χ έβγαζε κρύο αέρα την στιγμή που οι κρεβατοκάμαρες με τα inverter κλιματιστικά ζεστένονταν επαρκώς

https://www.skroutz.gr/s/23492464/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B24J2KVSG-E-RAS-24J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Specs είπε

Αν μας παρουσιασουν ανεμιστηρα εσωτερικης , που ειναι modular και γυριζει καθε κομματι των πχ 20 εκατοστων ανεξαρτητα απο τα υπολοιπα, αρα μπορει να στελνει η οχι αερα εμπρος του  κατ επιλογη , τοτε μαλιστα, θα δουλεψει το συστημα που θα εξατομικευει την ροη αερα σε εναν τετοιο χωρο!

Εφοσον βεβαια θα εχει μπροστα του και διαιρουμενες αντιστοιχα σερβοκινουμενες περσιδες αριστερα δεξια και πανω κατω...

Αν και οι φιρμες του χωρου, για να μην βαλουν follow me θα "ανακαλυψουν" οτιδηποτε αλλο...

 

 

2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

Φιλε μιλαμε για αγρια κατασταση...μη δεχτεις λυσεις απο τον τεχνικο και πρασινα αλογα...

Ειδοποιησε τους να μην ερθουν καν και να περιμενουν να κανονισεις με Κωτσοβολους.

Η ουσια ειναι να σου δωσουν καινουργιο μηχανημα οι Κωτσοβολοι και να κανεις το οτιδηποτε ΜΟΝΟ σε συνενοηση με Κωτσοβολους, αλλιως θα χασεις και τα οποια δικαιωματα σου αν σε κανουν μπαλακι ευθυνων.

Φροντισε επισης να παραλαβεις καινουργιο, σφραγισμενο στα σιγουρα μηχανημα, γιατι ΕΑΝ σου φερουν αλλο για αντικατασταση, θα πρεπει να σιγουρευτεις πως ΔΕΝ ειναι  επιστροφη απο καποιον που επαθε τα ιδια !

Κανενας διαλογος με τους τεχνικους και φυσικα μην δεχτεις τους ιδιους, αν μετανοησαν να πανε στην εκκλησια για εξομολογηση, αλλα στον τοπο του εγκληματος οχι παλι!

Και για δικηγορο σκεψου το καλα...ισως αξιζει.

Ισως ειναι καλυτερα, να τα παρουν ολα πισω και να σου επιστρεψουν το κοστος εγκαταστασης και να βρης καποιον αλλον να κανει την δουλεια, εγνωσμενης υπευθυνοτητας.

Μιλαμε για εγκλημα εδω...δεν μας εχει τυχει κατι τετοιο εδω μεσα ποτε.

Απατη ολκης...

Σας ευχαριστώ όλους σας για την ηθική συμπαράσταση και τις συμβουλές που μου δίνετε !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...