Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Morosis είπε

Απλα να θυμησω οτι χρειαζεται να καθαριζουμε το φιλτρο στο κλιματιστικο μας

Μου θυμησες να κανω το ιδιο, οπως και η κουβεντα εδω χτες για τα συστηματα αυτοκαθαρισμου !

για να δω τι μαζεψε απο την αρχη του καλοκαιριου, αλλα και να κανω την αυτοματη διαδικασια πλυσης στο Haier, για να δω τι θα βγαλει στο σωληνα εξω, αν βγαλει δηλαδη μαυριλα κλπ!

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, Specs είπε

Μου θυμησες να κανω το ιδιο, οπως και η κουβεντα εδω χτες για τα συστηματα αυτοκαθαρισμου !

για να δω τι μαζεψε απο την αρχη του καλοκαιριου

επειδη και εγω το ξεχναγα, εχω βαλει υπενθυμιση στο google calendar καθε 2 εβδομαδες για να τα ελεγχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

Μια χαρα εισαι, οπως προβλεπεται 300w ελαχιστη και ας μην ξεχναμε πως εχεις παρει μεγαλυτερο, ανευ λογου.

Σε υπνοδωματια δεν ειναι ευκολο ουτε με τα κανονικα για το χωρο, ποσο μαλλον για μεγαλυτερα!

Εγω πχ που πηρα το TCL C-Fresh 9ρι με την εισαγωγη φρεσκου αερα, σε υπνοδωματιο που ειχα 7ρι Sanyo on-off, ηξερα οτι υπερβαλω, αλλα μιας και εχει το νεο, οπως και το παλιο, follow me, ειμαι πιο ασφαλης για ομαλη λειτουργια.

Ελπιζω η ανεση και η αισθηση να ηταν καλη στο auto και να κρατησε σταθερη θερμοκρασια...η εν γενει να μην σε ξυπναγε με ανοιγοκλεισιματα εξωτερικης...

Οχι καμια ενόχληση. Μεγαλυτερο μεν έχω πάρει για το δωμάτιο που το έχω αλλά επειδή φυσάει στην ευθεία σχεδόν από την πορτα του δωματίου, φτανει η δροσιά και σε άλλους χώρους και το σπίτι έχει αλλάξει! Πιο ευχάριστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GeG είπε

Οχι καμια ενόχληση. Μεγαλυτερο μεν έχω πάρει για το δωμάτιο που το έχω αλλά επειδή φυσάει στην ευθεία σχεδόν από την πορτα του δωματίου, φτανει η δροσιά και σε άλλους χώρους και το σπίτι έχει αλλάξει! Πιο ευχάριστο.

Τι μοντέλο είναι το κλιματιστικό και σε πόσα τ.μ. χώρου βρίσκεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαδικασια αυτοματου καθαρισμου εσωτερικου στοιχειου, μεσω παγοποιησης σε Haier Tide Green

Πατησα το πληκτρο self clean , ξεκινησε η παγοποιηση του εωτερικου στοιχειου, με 1000w περιπου, κατεβηκε γρηγορα στα 800w και διηρκεσε 10 λεπτα.

Μετα εκοψε το κομπρεσερ και απο -4 που προλαβα να δω οτι εφτασε το μεσα στοιχειο (εχω θερμομετρο εκει) σε  6 λεπτα ανεβηκε στους +10 και εκει ακουστηκε το μπιπ οτι τελειωσε.

Μετα το αφησα ακομη μεχρι που ανεβηκε στους +15 το στοιχειο και δεν ειδα ως τοτε τιποτε στην εξοδο νερου.

Το εβαλα σε λειτουργια αφυγρανσης και οχι ψυξης μηπως και  εχω πιο πολλη ροη νερου , 650w  επι 14 λεπτα, κατεβηκε μεχρι +8 βαθμους και εβγαλε λιγη βρωμα, ελαχιστη, (επαρχια γαρ)

Μετα το γυρισα στην ψυξη...

 

 

585063412_208202232158.jpg.e314cef1dd48a2c908a835856c08d4df.jpg

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, George_cy είπε

Τι μοντέλο είναι το κλιματιστικό και σε πόσα τ.μ. χώρου βρίσκεται;

Σε 12τμ έχω το tide green plus 12btu. Δεν πηγα στο πιο μικρό γιατί η διαφορά κόστους ήταν 10€

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, GeG είπε

Δεν πηγα στο πιο μικρό γιατί η διαφορά κόστους ήταν 10€

εισαι τυχερος που δεν ειχε ετρεχε τοτε καμμια προσφορα σε 24ρι με τα ιδια λεφτα!

θα εβαζες αεραγωγους για τους γειτονες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2022 στις 7:59 ΠΜ, liakjim είπε

@alexdeskas διαγράμματα από atxc25b με modded πλακέτα (κίτρινη γραμμή στο παιδικό δωμάτιο) και carrier crystal II (πράσινη γραμμή , κρεβατοκάμαρα).

ΔΕΝ είναι σε ισορροπία ακριβώς. Το daikin φαίνεται ότι πριν το κλείσω, ψιλοξεκινούσε να μπαίνει σε φάση On-off.

Το daikin είχε ζήτηση 26 και silent ανεμιστήρα. Το carrier, 25C ζήτηση , ECO άρα έναν βαθμό πάνω, silent ανεμιστήρα, follow me.

d7cdb93fe944611b140df348ed265bff.png

e3b6a8af30a7d22de5416a0dd82ccfd7.png

Αναλυτικοτατος..

Ερωτηση σχετικα με το Grafana...Αισθητηρα θερμοκρασιας τι χρησιμοποιεις? 

Εμενα γιατι δεν μου κανει refresh την καταναλωση αλλα πρεπει να ανανεωνω για να δω το current?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, GeG είπε

Σε 12τμ έχω το tide green plus 12btu. Δεν πηγα στο πιο μικρό γιατί η διαφορά κόστους ήταν 10

Εγώ έπιασα 9αρι Fujitsu για δωμάτιο 16 τ.μ και ο φίλος μου ψυκτικός διαφώνησε με την επιλογή μου για ακριβώς τον ίδιο  λόγο, ότι το 12 αρι έχει ελάχιστη διαφορά τιμής και μου είπε ότι ποτέ δεν προτιμά τα 9αρια γενικά επειδή με 50€ παραπάνω πιάνεις 12αρι και έχεις επιπλέον δύναμη όταν χρειάστει σε βαρετές συνθήκες και πέφτει το ίδιο χαμηλά ισχυρίζεται. Εγώ προτίμησα να πάω βάση των απωλειών της εφαρμογής. Τώρα αν έκανα το σωστό η λάθος δεν ξέρω ακόμα θα δείξει στην πράξη όταν το λειτουργήσω. Ελπίζω όντως να έχω πιο ομαλή λειτουργία από το αν πήγαινα σε 12αρι και να άξιζε η επιλογή του 9ριου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, George_cy said:

Εγώ έπιασα 9αρι Fujitsu για δωμάτιο 16 τ.μ και ο φίλος μου ψυκτικός διαφώνησε με την επιλογή μου για ακριβώς τον ίδιο  λόγο, ότι το 12 αρι έχει ελάχιστη διαφορά τιμής και μου είπε ότι ποτέ δεν προτιμά τα 9αρια γενικά επειδή με 50€ παραπάνω πιάνεις 12αρι και έχεις επιπλέον δύναμη όταν χρειάστει σε βαρετές συνθήκες και πέφτει το ίδιο χαμηλά ισχυρίζεται. Εγώ προτίμησα να πάω βάση των απωλειών της εφαρμογής. Τώρα αν έκανα το σωστό η λάθος δεν ξέρω ακόμα θα δείξει στην πράξη όταν το λειτουργήσω. Ελπίζω όντως να έχω πιο ομαλή λειτουργία από το αν πήγαινα σε 12αρι και να άξιζε η επιλογή του 9ριου

Δεν ειναι δουλεια του ψυκτικου να προτεινει κλιματιστικα χωρις μελετη απωλειων ενεργειων του χωρου.Το σωστο ειναι να βαζουμε οτι χρειαζεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, kikirikos είπε

Θα ανεβάσω φωτογραφία με την πρώτη ευκαιρία.

Άλλαξα ένα 9αρι με 9αρι πάλι tcl miracle II.

 

Ορίστε και η ΄΄υπέροχη΄΄ εγκατάσταση που μου έκαναν !!!

Εννοείται ότι επικοινώνησα με Κωτσόβολο και απαίτησα να έρθουν να μου τα ξηλώσουν όλα (νέο κλιματιστικό, παλιούς χαλκοσωλήνες κτλ) και να γίνει εγκατάσταση όπως πρέπει.

PXL_20220820_065508062.jpg

PXL_20220820_065612883.jpg

PXL_20220820_071835844.jpg

PXL_20220820_071652066.jpg

  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kikirikos είπε

Ορίστε και η ΄΄υπέροχη΄΄ εγκατάσταση που μου έκαναν !!!

Εννοείται ότι επικοινώνησα με Κωτσόβολο και απαίτησα να έρθουν να μου τα ξηλώσουν όλα (νέο κλιματιστικό, παλιούς χαλκοσωλήνες κτλ) και να γίνει εγκατάσταση όπως πρέπει.

PXL_20220820_065508062.jpg

PXL_20220820_065612883.jpg

PXL_20220820_071835844.jpg

PXL_20220820_071652066.jpg

Απάντηση πήρες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kikirikos είπε

Ορίστε και η ΄΄υπέροχη΄΄ εγκατάσταση που μου έκαναν !!!

Εννοείται ότι επικοινώνησα με Κωτσόβολο και απαίτησα να έρθουν να μου τα ξηλώσουν όλα (νέο κλιματιστικό, παλιούς χαλκοσωλήνες κτλ) και να γίνει εγκατάσταση όπως πρέπει.

PXL_20220820_065508062.jpg

PXL_20220820_065612883.jpg

PXL_20220820_071835844.jpg

PXL_20220820_071652066.jpg

Ω ρε φίλε δεν ήσουν εκεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Απάντηση πήρες ?

Από Κωτσώβολο μέχρι τώρα όχι !!!

Ο επικεφαλής του συνεργείου (όχι οι 2 που έκαναν την εγκατάσταση) ήρθε το πρωί και μου είπε ότι την Δευτέρα θα έρθει ο ίδιος να περάσει τους νέους χαλκοσωλήνες κτλ και να μην ανησυχώ...Του έδειξα τις προχειροδουλειές και πως αυτές δεν συνιστούν ορθή εγκατάσταση σύμφωνα με το κατασκευαστή, συνεπώς χάνω και την εγγύηση !!!

17 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Άθλια εγκατάσταση πραγματικά.

Τί σου είπε ο Κώτσο? Σφυρίζει αδιάφορα?

Περιμένω απάντηση από το τεχνικό τμήμα...

 

26 λεπτά πριν, harkonto είπε

Ω ρε φίλε δεν ήσουν εκεί; 

Δυστυχώς φίλε μου δούλευα, δεν μπόρεσα να λείψω και η εγκατάσταση έγινε παρουσία της γυναίκας μου...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...