Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό ακριβώς εννοώ με αφρόκρεμα! Από το πάνω ράφι.

ΥΓ Δεν νομίζω ότι έχουν follow me τα mitsu.

Εχουν και follow me και το ακριβως αντιθετο, να ριχνουν τον αερα μακρια σου. Εφοσον και τα 2 τα εχω πανω απο το κεφαλι μου ομως δεν χρησιμοποιω καν αυτη την επιλογη.

ΥΓ: 3D i-see Sensor το λεει η Mitsubishi (https://www.mitsubishi-electric.co.nz/heatpump/3D-i-See-Sensor.aspx)

Επεξ/σία από TheStranger80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, burnedmarkblan είπε

Άσχετο ,αλλά ήθελαν το πω ότι άλλο ο ψυκτικος και άλλο ο εγκαταστατης που μπορει να εχει παει σε μια σχολη.

Ψυκτικοι είναι καμιά 30ρια στην Αθήνα και τους ξέρουν όλοι γιατί όταν χαλάσει κάποιο μηχάνημα και δεν βγάζουν άκρη αυτούς παίρνουν για να ρωτήσουν τι να κάνουν.

Καμία 30αρια ψυκτικοί στην Αθήνα! Σοβαρά τώρα; Μήπως εννοείτε 300αρια;  Μονο η Σιβιτανίδειος έβγαζε καμία 50αρια το χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, TheStranger80 είπε

Εχουν και follow me και το ακριβως αντιθετο, να ριχνουν τον αερα μακρια σου. Εφοσον και τα 2 τα εχω πανω απο το κεφαλι μου ομως δεν χρησιμοποιω καν αυτη την επιλογη.

ΥΓ: 3D i-see Sensor το λεει η Mitsubishi (https://www.mitsubishi-electric.co.nz/heatpump/3D-i-See-Sensor.aspx)

Πάντως πολλοί δεν θέλουν την συμπεριφορά που περιγράφεις για τα Toshiba. Και χωρίς μετρητές κατανάλωσης πολύ δύσκολα βγαίνει συμπέρασμα για την απόδοσή τους. Συγκριτικά με τα Mitsubishi εννοώ γιατί όλοι ξέρουμε ότι τα συγκεκριμένα κλιματιστικά είναι από τα κορυφαία του είδους.

7 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Καμία 30αρια ψυκτικοί στην Αθήνα! Σοβαρά τώρα; Μήπως εννοείτε 300αρια;  Μονο η Σιβιτανίδειος έβγαζε καμία 50αρια το χρόνο. 

Θα εννοεί τους σπεσιαλίστες/με τεχνικές γνώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τα φώτα σας γιατί δεν ξέρω τι να επιλέξω. Όπως είπα έχω ένα midea 18ετιας 18αρι το οποίο καλύπτει έναν χώρο 40τμ άνετα. Κυρίως δουλευει στην ψύξη και σπανίως σε θέρμανση αλλά όταν χρειάστηκε και εκεί με κάλυπτε(τώρα τι έκαιγε δεν μπήκα ποτέ στον κόπο να το ψάξω). 

Τώρα η ερώτηση μου είναι η εξής: Μιας και η διαφορά με τα 24αρια στην τιμή  πέφτει στο ήμισυ λόγω της επιδότησης τι να κάνω; Να μείνω σε 18αρι η να πάω σε 24αρι που ίσως δεν χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, harkonto είπε

που ίσως δεν χρειάζεται;

να υπολογισεις τις αναγκες του χωρου κανονικα και να μην παρεις μεγαλυτερο αν δεν χρειαζεται, εχει πολλα μειον αυτη η υπερδιασταδιολογηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα.

Έγινε εγκατάσταση νέου κλιματιστικού (9000 btu σε κρεβατοκάμαρα) και μετά από κάποιες μέρες πετάγονταν σταγονιτσες νερού μέσα από τις περσίδες... 

Έφυγα για διακοπές κ όταν γύρισα το συγκεκριμένο θέμα δν υπήρχε πλέον αλλά εμφανίστηκε άλλο.

Στάζουν κηλίδες νερού από το εσωτερικό του κλιματιστικού στον τοίχο από τη κάτω πλευρά του κλιματιστικού.

Να σημειώσω ότι όταν το λειτουργώ το έχω στο auto και 27 βαθμούς.

Εχεις κανένας φίλος καμία.ιδεα τι μπορεί να φταίει?

PXL_20220806_200720706.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, vandrag είπε

το συγκεκριμένο θέμα δν υπήρχε πλέον αλλά εμφανίστηκε άλλο

Την ιδια αφετηρια εχουν, συνηθως

Εχει κλιση στον τοιχο ο σωληνας που βγαζει την αποχετευση προς τα εξω?

Ειναι ελευθερος στην ακρη του η ειναι εμβαπτιζομενος καπου?

Δες και στο βιβλιο τις οδηγιες εγκαταστασης, προσεκτικα.

Μαρκα και μοντελο?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Specs είπε

Καποιος που να γνωριζει, ποσα αραγε παιρνουν για την εγκατασταση?

Ποσα δινει ο Κωτσοβολος στους "τεχνικους" εννοω...

O τελευταιος ισχυριζόταν πως επαιρνε 65 απο Κωτσόβολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Specs είπε

Την ιδια αφετηρια εχουν, συνηθως

Εχει κλιση στον τοιχο ο σωληνας που βγαζει την αποχετευση προς τα εξω?

Ειναι ελευθερος στην ακρη του η ειναι εμβαπτιζομενος καπου?

Δες και στο βιβλιο τις οδηγιες εγκαταστασης, προσεκτικα.

Μαρκα και μοντελο?

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε μου.

Όταν λες ότι την ίδια αφετηρία έχουν τι ακριβώς εννοείς γιατί είμαι κ λίγο άσχετος.

Το μοντέλο είναι αυτό της TCL 

https://www.skroutz.gr/s/23190276/TCL-Elite-Premium-PRM-09CHSA-CI-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Ο σωλήνας κρέμεται απλά κάτω καθώς δν τον έχω στερεώσει στον τοίχο με τα καρφακια ακόμα καθώς σήμερα γύρισα από διακοπές.

Πάντως δεν τσακίζει κάπου και η κλίση του είναι κάθετα προς το έδαφος.

Στη φωτό που επισυνάπτω σημείωσα το σημείο από το οποίο βγαίνουν οι σταγόνες.

 

PXL_20220819_214948439~2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, vandrag είπε

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε μου.

Όταν λες ότι την ίδια αφετηρία έχουν τι ακριβώς εννοείς γιατί είμαι κ λίγο άσχετος.

Το μοντέλο είναι αυτό της TCL 

https://www.skroutz.gr/s/23190276/TCL-Elite-Premium-PRM-09CHSA-CI-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Ο σωλήνας κρέμεται απλά κάτω καθώς δν τον έχω στερεώσει στον τοίχο με τα καρφακια ακόμα καθώς σήμερα γύρισα από διακοπές.

Πάντως δεν τσακίζει κάπου και η κλίση του είναι κάθετα προς το έδαφος.

Στη φωτό που επισυνάπτω σημείωσα το σημείο από το οποίο βγαίνουν οι σταγόνες.

 

PXL_20220819_214948439~2.jpg

Εννοω η αιτια ειναι η ιδια και για τα δυο προβληματα, προσεξε την κλιση ΜΕΣΑ στον τοιχο που πρεπει να εχει ο σωληνας

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2082022 10549 πμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2082022 10559 πμ.jpg

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vandrag είπε

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε μου.

Όταν λες ότι την ίδια αφετηρία έχουν τι ακριβώς εννοείς γιατί είμαι κ λίγο άσχετος.

Το μοντέλο είναι αυτό της TCL 

https://www.skroutz.gr/s/23190276/TCL-Elite-Premium-PRM-09CHSA-CI-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Ο σωλήνας κρέμεται απλά κάτω καθώς δν τον έχω στερεώσει στον τοίχο με τα καρφακια ακόμα καθώς σήμερα γύρισα από διακοπές.

Πάντως δεν τσακίζει κάπου και η κλίση του είναι κάθετα προς το έδαφος.

Στη φωτό που επισυνάπτω σημείωσα το σημείο από το οποίο βγαίνουν οι σταγόνες.

 

PXL_20220819_214948439~2.jpg

Το 1ο που ελέγχεις είναι η εγκατάσταση, το χαμόγελο που βλέπουμε στην δεξιά μεριά δείχνει μία προχειρότητα. Ενημέρωσε τον εγκαταστάτη ότι τρέχει νερά μέσα να έρθει να το διορθώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Klausx είπε

Το 1ο που ελέγχεις είναι η εγκατάσταση, το χαμόγελο που βλέπουμε στην δεξιά μεριά δείχνει μία προχειρότητα. Ενημέρωσε τον εγκαταστάτη ότι τρέχει νερά μέσα να έρθει να το διορθώσει.

Σίγουρα θα καλέσω εκείνον π έκανε την εγκατάσταση δν το συζητάμε, απλά μέχρι τη Δευτέρα Τρίτη που μπορεί να έρθει, είναι ασφαλές να χρησιμοποιείται το κλιματιστικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vandrag είπε

Σίγουρα θα καλέσω εκείνον π έκανε την εγκατάσταση δν το συζητάμε, απλά μέχρι τη Δευτέρα Τρίτη που μπορεί να έρθει, είναι ασφαλές να χρησιμοποιείται το κλιματιστικό?

Αν έχεις εναλλακτική καλό να είναι βγει από την πρίζα μέχρι να λυθεί το θέμα για προστασία των ηλεκτρικών. Βγάλε μία φώτο και το έξω, γενικά δεν θέλει κουβάδες και ευθύγραμμα τμήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ένα από τα δύο fujitsu σήμερα που είναι ρυθμισμένα στο auto στον ανεμιστήρα, αυξάνει και μειώνει την ροη αέρα συνεχώς μεταξύ med και low μέχρι που με κούρασε και το ρύθμισα μόνιμα στο med. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...