Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Specs είπε

Ειναι αλλο ο καθαρισμος με παγοποιηση

αλλο η αποστειρωση με 56o η UV και αλλο το στεγνωμα για προστασια μουχλας με τον ανεμιστηρα στο τελειωμα της λειτουργιας.

Οπότε αφού δεν είναι το 2 και το 3 υποθέτω ότι είναι καθαρισμός με παγοποιηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, xraxra είπε

Καλησπέρα.

2 ερωτησεις αρχαριου με ελπίδα απάντησης κατανοητής απο τον αρχαριο.

1) Οταν λέτε αν ενα μηχάνημα κάνει on/off τι εννοείται. Τι ειναι αυτό? Προφανώς ειναι κακό να το κάνει?

2) ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ

Σε ενιαιο χωρο 30 τμ υπαρχει mitsubishi inverter 12άρι. Θα μεταφερουμε ακομα στον ιδιο χώρο ενα mitsubishi inverter 9άρι απο αλλο μέρος . 

Στοχος να καταργηθει στον χωρο αυτο η θερμανση με θερμοσυσσωρευτές. 

Μας ενδιαφερει η θερμανση. Θα καλυφθουμε? Χοντρικά ρωτάω. 

Μιλάμε για 1ο οροφο διπλοκατοικίας,πέτρινης,με ξυλινα κουφώματα με διπλά τζαμια,και ελευθερο απο 3 πλευρες. Για τον συγκεκριμενο χωρο λέμε( δεν μας ενδιαφερει το υπολοιπο σπιτι).

Σε νησι ΒΑ Αιγαιου,αρα μέτρια κρυα. Πιο κρυο απο Αθηνα και πιο ζεστά απο Μακεδονια. Επισης υψος λίγο μεγαλύτερο απο υψος ενος κλασικου διαμερίσματος. 

Θα εκτιμουσα πολύ την απάντηση σας. Πάντα χοντρικά,χωρις λεπτομέρειες

Θα καλυφθω στην θερμανση στα 30 τμ με τα 21.000 btu? 

Ευχαριστώ πολύ

1) Ουσιαστικά κλείνει και ανοίγει ξανά το κλιματιστικό ανα κάποιο διάστημα, όπως έκαναν ουσιαστικά τα παλιότερα μη-inverter κλιματιστικά.

Είναι καλύτερο το κλιματιστικό να λειτουργεί συνέχεια αλλά με μικρότερη κατανάλωση ώστε απλά να κρατάει την θερμοκρασία στο χώρο σταθερή.

Απλά το ποσό χαμηλά μπορεί να πέσει σε κατανάλωση ώστε να μείνει σταθερό διαφέρει από μοντέλο σε μοντέλο (ακόμη και ίδιας μάρκας).

Σε περίπτωση που ο χώρος έχει λίγες απώλειες και το κλιματιστικό δεν μπορεί να πέσει τόσο χαμηλά τότε θα ξεκινήσει τα on-off.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

2) Συμπλήρωσε τις ερωτήσεις στο λινκ που σου έδωσε το άλλο μέλος και θα δεις εαν τα 21.000btu είναι αρκετά ή όχι για το χώρο σου.

Βάζεις μόνο τις πληροφορίες του χώρου και όχι όλου το σπιτιού και στο ύψος θα βάλεις από το πάτωμα μέχρι το ταβάνι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, burnedmarkblan είπε

αν ήταν καλοί στη δουλειά θα ήταν σόλο

Καμμια σχεση, τουλαχιστον στην επαρχια που γνωριζομαστε, ειναι και με μαγαζια καποιοι , δικα τους , αλλα σου ερχονται και μεσω αλυσιδων...

2 λεπτά πριν, harkonto είπε

Οπότε αφού δεν είναι το 2 και το 3 υποθέτω ότι είναι καθαρισμός με παγοποιηση. 

το Haier , ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Specs είπε

ειναι ξεχωριστη, χαμηλοτερη απο ολες ταχυτητα

Με τι καταναλωση ? αυτο ψαχνουμε...

Ααα οκ, θα δοκιμάσω σήμερα και θα σας πω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, burnedmarkblan said:

Με τα υλικά πληρωμένα από τις αλυσίδες κάπου εκεί

Πάντως στο κλάδο αυτούς που δουλεύουν εκεί ,δεν τους έχουν και σε πολύ εκτίμηση, αν ήταν καλοί στη δουλειά θα ήταν σόλο και δεν θα έδιναν προμήθεια για να έχουν δουλειά .

Κοιτα οι ψυκτικοι(οπως και ολα σχεδον τα επαγγελματα πλεον) είναι παρα πολλοι.Επιπλεον ακομα και μεγαλα και γνωστα μαγαζια κλιματισμου, οι μαγαζατορες έχουν αδεια ψυκτικου ενω στελνουν συνηθως αλλοδαπους για εγκαταστασεις.Και μιλαω για μαγαζια που φιγουραρουν στο skroutz-best price με πολλες θετικες αξιολογησεις.Η αληθεια παντως ειναι οτι αν το παρεις απο καποιο μαγαζι εχεις αλλη οικοιοτητα αν γινει μαλακια να πας να τους βρισεις.Τωρα στα media markt,kotsovolos δυσκολα βρισκεις ακρη .Την εχω πατησει μια φορα με δωρεαν εγκατασταση(και με πληρωμενη βεβαια) και αποφευγω κωτσοβολους και ιστοριες.Και στα υλικα τους δινουν μεχρι ενα ποσο συνηθως και μετα αυτοι αρχιζουν και κοβουν για να βγαλουν και απο εκει!

ΥΓ Απο την λαλακια του ελληνα μαστορα δεν γλυτωνεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν χρειάζεται να ρωτήσεις, μπαίνεις εδώ και διαβάζεις https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou

Γιατί όμως σε ενδιαφέρει τόσο πολύ; (απορία)

Γιατί το είχα απορία πως γίνεται ο αυτόματος καθαρισμός και γιατί το comfort είναι ένα από τα κλιματιστικά που ενδεχόμενος να αντικαταστήσουν το 18ετιας πλην τίμιο midea. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, burnedmarkblan είπε

Με τα υλικά πληρωμένα από τις αλυσίδες κάπου εκεί

Πάντως στο κλάδο αυτούς που δουλεύουν εκεί ,δεν τους έχουν και σε πολύ εκτίμηση, αν ήταν καλοί στη δουλειά θα ήταν σόλο και δεν θα έδιναν προμήθεια για να έχουν δουλειά .

30 αυτόι 40 τα υλικά και 20 η αλυσίδα 

Αφού την άδεια & την πιστοποίηση την έχει το "αφεντικό" αυτός που θα σου στείλει δεν έχει τίποτα. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά είναι λίγες. Εδώ στο φόρουμ είμαστε ένας μικρός κύκλος και πριν την εγκατάσταση ζητάμε τα αυτονόητα και δεν τηρούνται, δηλαδή όταν πάνε σε κάποιον άσχετο τι γίνεται; Κόβουν φάτσες;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, harkonto είπε

  haier σαν να λέμε inventor comfort να φανταστώ. 

Tο Haier που πλενεται μονο του , ειναι το Tide Green απλο και Plus.

To Haier Pearl ειναι το Comfort Inventor που πλενεται και αποστειρωνεται μονο του

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο ,αλλά ήθελαν το πω ότι άλλο ο ψυκτικος και άλλο ο εγκαταστατης που μπορει να εχει παει σε μια σχολη.

Ψυκτικοι είναι καμιά 30ρια στην Αθήνα και τους ξέρουν όλοι γιατί όταν χαλάσει κάποιο μηχάνημα και δεν βγάζουν άκρη αυτούς παίρνουν για να ρωτήσουν τι να κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μπλεχτηκα με το αλλο θεμα εγω εχω αυτα στο σπιτι μου.

Mitsubishi MSZ/MUZ-LN35VG2
Mitsubishi MSZ/MUZ-LN50VG
Toshiba Daiseikai 9 RAS-16PAVPG-E/RAS-16PKVPG-E
Toshiba Daiseikai 9 RAS-10PAVPG-E/RAS-10PKVPG-E

Αν θελει καποιος καποια γνωμη μπορει να ρωτησει (παντως περισυ που τα πηρα ηταν πιο φτηνα απο φετος).
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Specs είπε

Tο Haier που πλενεται μονο του , ειναι το Tide Green απλο και Plus.

To Haier Pearl ειναι το Comfort Inventor που πλενεται και αποστειρωνεται μονο του

Σε ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TheStranger80 είπε

Επειδη μπλεχτηκα με το αλλο θεμα εγω εχω αυτα στο σπιτι μου.

Mitsubishi MSZ/MUZ-LN35VG2
Mitsubishi MSZ/MUZ-LN50VG
Toshiba Daiseikai 9 RAS-16PAVPG-E/RAS-16PKVPG-E
Toshiba Daiseikai 9 RAS-10PAVPG-E/RAS-10PKVPG-E

Αν θελει καποιος καποια γνωμη μπορει να ρωτησει (παντως περισυ που τα πηρα ηταν πιο φτηνα απο φετος).
 

Τα 2 τελευταία είναι αφρόκρεμα. Από το πάνω ράφι.

Για τα Mitsu έχουμε ακούσει ανάμεικτες κριτικές.

Αν θέλεις, πες μας 2 κουβέντες. Και μακάρι να έχεις και μετρητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Τα 2 τελευταία είναι αφρόκρεμα. Από το πάνω ράφι.

Για τα Mitsu έχουμε ακούσει ανάμεικτες κριτικές.

Αν θέλεις, πες μας 2 κουβέντες. Και μακάρι να έχεις και μετρητές.

Αφροκρεμα; Δεν ξερω πως το εννοεις αλλα αυτα τα 2 σε θεμα αποδοσης θεριζουν, εισαι 10 μετρα ευθεια μπροστα και σε χτυπαει ο αερας (κατι που δεν εχω δει απο αλλα κλιματιστικα).

Οσο για τα Mitsubishi εφοσον εχουν WiFi και app δειχνουν και καταναλωση, δεν ειμαι το ιδιο ευχαριστημενος οπως με τα Toshiba ομως, σε θεμα αποδοσης. Ειναι ομορφα, εχουν αισθητηρα follow-me που δουλευει καλα αλλα σαν αποδοση τα Toshiba δεν τα πιανουν.
Δυστυχως δεν εχω καλη μονωση στο σπιτι (ειναι παλια κατασκευη με πετρα οποτε δεν ασχοληθηκα ποτε ωστε να κοιταξω για μονωσεις και αυτα) οποτε σε θεμα καταναλωσης δεν θα εχω το ιδιο με οσους εχετε ασχοληθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TheStranger80 είπε

Αφροκρεμα; Δεν ξερω πως το εννοεις αλλα αυτα τα 2 σε θεμα αποδοσης θεριζουν, εισαι 10 μετρα ευθεια μπροστα και σε χτυπαει ο αερας (κατι που δεν εχω δει απο αλλα κλιματιστικα).

Οσο για τα Mitsubishi εφοσον εχουν WiFi και app δειχνουν και καταναλωση, δεν ειμαι το ιδιο ευχαριστημενος οπως με τα Toshiba ομως, σε θεμα αποδοσης. Ειναι ομορφα, εχουν αισθητηρα follow-me που δουλευει καλα αλλα σαν αποδοση τα Toshiba δεν τα πιανουν.
Δυστυχως δεν εχω καλη μονωση στο σπιτι (ειναι παλια κατασκευη με πετρα οποτε δεν ασχοληθηκα ποτε ωστε να κοιταξω για μονωσεις και αυτα) οποτε σε θεμα καταναλωσης δεν θα εχω το ιδιο με οσους εχετε ασχοληθει.

Αυτό ακριβώς εννοώ με αφρόκρεμα! Από το πάνω ράφι.

ΥΓ Δεν νομίζω ότι έχουν follow me τα mitsu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...