Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

2 ερωτησεις αρχαριου με ελπίδα απάντησης κατανοητής απο τον αρχαριο.

1) Οταν λέτε αν ενα μηχάνημα κάνει on/off τι εννοείται. Τι ειναι αυτό? Προφανώς ειναι κακό να το κάνει?

2) ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ

Σε ενιαιο χωρο 30 τμ υπαρχει mitsubishi inverter 12άρι. Θα μεταφερουμε ακομα στον ιδιο χώρο ενα mitsubishi inverter 9άρι απο αλλο μέρος . 

Στοχος να καταργηθει στον χωρο αυτο η θερμανση με θερμοσυσσωρευτές. 

Μας ενδιαφερει η θερμανση. Θα καλυφθουμε? Χοντρικά ρωτάω. 

Μιλάμε για 1ο οροφο διπλοκατοικίας,πέτρινης,με ξυλινα κουφώματα με διπλά τζαμια,και ελευθερο απο 3 πλευρες. Για τον συγκεκριμενο χωρο λέμε( δεν μας ενδιαφερει το υπολοιπο σπιτι).

Σε νησι ΒΑ Αιγαιου,αρα μέτρια κρυα. Πιο κρυο απο Αθηνα και πιο ζεστά απο Μακεδονια. Επισης υψος λίγο μεγαλύτερο απο υψος ενος κλασικου διαμερίσματος. 

Θα εκτιμουσα πολύ την απάντηση σας. Πάντα χοντρικά,χωρις λεπτομέρειες

Θα καλυφθω στην θερμανση στα 30 τμ με τα 21.000 btu? 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

49 λεπτά πριν, harkonto είπε

Έτσι νόμιζα και εγώ αλλά από την invertor μου είπαν αυτο:

Καλησπέρα σας,

Ο αυτοκαθαρισμός γίνεται μόνο ενώ κλιματιστικό λειτουργεί στην ψύξη και όχι ενώ είναι κλειστό. Είναι παράλληλη λειτουργία

Δεν ρώτησα συγκεκριμένο μοντέλο.Αυτα που πουλάνε τα μεγάλα καταστήματα στα χαρακτηριστικά τους λένε αυτοκαθαρισμός οπότε υποθέτω σε όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μαντεύω από τώρα την απάντηση του μάστορα ….έκανα πλύση σωληνώσεων και τεστ αντοχής με άζωτο…….και θα τον αφήσει κάγκελο 

Χωρίς να χρεώσει;

Screenshot_1126.png.8607d76cdd664b42e6461d4021c7cff8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, xraxra είπε

Θα καλυφθω στην θερμανση στα 30 τμ με τα 21.000 btu? 

https://www.elith.gr/calc/index.php
αμα κανεις αυτό πιο απλά δε γίνεται 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Specs είπε

Ποιο μοντελο?

Δεν ρώτησα συγκεκριμένο μοντέλο.Αυτα που πουλάνε τα μεγάλα καταστήματα στα χαρακτηριστικά τους λένε αυτοκαθαρισμός οπότε υποθέτω σε όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Specs είπε

Καποιος που να γνωριζει, ποσα αραγε παιρνουν για την εγκατασταση?

Ποσα δινει ο Κωτσοβολος στους "τεχνικους" εννοω...

Τόσα που για να βγει μεροκάματο πρέπει να βάλει 9 ή10 τη μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Klausx είπε

Χωρίς να χρεώσει;

Screenshot_1126.png.8607d76cdd664b42e6461d4021c7cff8.png

Είπε …..ΥΓ Η εγκατάσταση έγινε με μέριμνα του Κωτσόβολου με τα έξοδα των 120 ευρώ, δωρεά…….άρα τα 80 ευρώ για το καθαρισμό χρησιμοποιημένες εγκατάστασης μπορεί να τα δικαιολογήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, harkonto είπε

Δεν ρώτησα συγκεκριμένο μοντέλο.Αυτα που πουλάνε τα μεγάλα καταστήματα στα χαρακτηριστικά τους λένε αυτοκαθαρισμός οπότε υποθέτω σε όλα. 

Και πηρες απαντηση απο inventor ετσι χυμα ? το λεω γιατι η Inventor (με Haier και λοιπες μαρκες που φερνει) εχει σχεδον ολες τις εκδοχες που σου απαντησε ο liakjim ,

 

18 λεπτά πριν, burnedmarkblan είπε

Τόσα που για να βγει μεροκάματο πρέπει να βάλει 9 ή10 τη μερα

Αρα οσα ΔΕΝ εκαναν και οσα ΔΕΝ εγκατεστησαν , ΜΑΖΙ με το χρονο που γλιτωσαν ειναι αξιας παραπανω απο 5 εγκαταστασεις Κωτσοβολου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Όλα ξεκινάνε από εδώ. Πάρτε ρεπό, σπάστε το χέρι σας, πείτε ότι έχετε κόβιντ, αλλάξτε το ραντεβού για ΣΚ, δεν ξέρω τι, αλλά φροντίστε να είστε εκεί.

Περσι σε μια εγκατασταση και ενω τους ειπα τι θελω μεχρι να παω στο περιπτερο να παρω τσιγαρα εκανα την τρυπα σε σημειο τετοιο που εβαλα καναλι απεξω να νην φαινονται οι σωληνες
Ενω θα μπορουσαν να "κρυφτουν "πισω απο την εσωτερικη μοναδα και να βουν πλατη με την εξωτερική

Δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτονται
Νομιζω οτι τους λειπει το μερακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Και πηρες απαντηση απο inventor ετσι χυμα ? το λεω γιατι η Inventor (με Haier και λοιπες μαρκες που φερνει) εχει σχεδον ολες τις εκδοχες που σου απαντησε ο liakjim ,

Τι να σου πω ρε αδερφέ. Τους ρώτησα τι περιλαμβάνει ο αυτόματος καθαρισμός στα μοντέλα τους και αν απενεργοποιώντας το κλιματιστικό δουλεύει για λίγη ώρα ο ανεμιστήρας οπως έχουμε δει σε άλλες εταιρείες και μου απάντησαν αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, harkonto είπε

Τι να σου πω ρε αδερφέ. Τους ρώτησα τι περιλαμβάνει ο αυτόματος καθαρισμός στα μοντέλα τους και αν απενεργοποιώντας το κλιματιστικό δουλεύει για λίγη ώρα ο ανεμιστήρας οπως έχουμε δει σε άλλες εταιρείες και μου απάντησαν αυτό. 

Δεν χρειάζεται να ρωτήσεις, μπαίνεις εδώ και διαβάζεις https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou

Γιατί όμως σε ενδιαφέρει τόσο πολύ; (απορία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, harkonto είπε

Τι να σου πω ρε αδερφέ. Τους ρώτησα τι περιλαμβάνει ο αυτόματος καθαρισμός στα μοντέλα τους και αν απενεργοποιώντας το κλιματιστικό δουλεύει για λίγη ώρα ο ανεμιστήρας οπως έχουμε δει σε άλλες εταιρείες και μου απάντησαν αυτό. 

Ειναι αλλο ο καθαρισμος με παγοποιηση

αλλο η αποστειρωση με 56o η UV και αλλο το στεγνωμα για προστασια μουχλας με τον ανεμιστηρα στο τελειωμα της λειτουργιας.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 hour ago, Specs said:

Καποιος που να γνωριζει, ποσα αραγε παιρνουν για την εγκατασταση?

Ποσα δινει ο Κωτσοβολος στους "τεχνικους" εννοω...

40 ευρω εχω δει προσφορες εργολαβων στις οικοδομες.Απο οτι μου ειπαν οι αλυσιδες δινουν καπου στο 20-30 (δεν ειναι επιβεβαιωμενο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, aks είπε

 

40 ευρω εχω δει προσφορες εργολαβων στις οικοδομες.Απο οτι μου ειπαν οι αλυσιδες δινουν καπου στο 20-30 (δεν ειναι επιβεβαιωμενο).

Με τα υλικά πληρωμένα από τις αλυσίδες κάπου εκεί

Πάντως στο κλάδο αυτούς που δουλεύουν εκεί ,δεν τους έχουν και σε πολύ εκτίμηση, αν ήταν καλοί στη δουλειά θα ήταν σόλο και δεν θα έδιναν προμήθεια για να έχουν δουλειά .

30 αυτόι 40 τα υλικά και 20 η αλυσίδα 

Επεξ/σία από burnedmarkblan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...