Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, kikirikos είπε

Ήρθε σήμερα ο ψυκτικός να κάνει απεγκατασταση και εγκατάσταση του νέου κλιματιστικού.

Τον είχα ενημερώσει από πριν ότι την παλιά μονάδα θα την εγκαταστήσω σε άλλο σπιτι. Όλες οι εργασίες έγιναν παρουσία της συζύγου μου καθώς εγώ έλειπα στην δουλειά.

Το θέμα είναι ότι άφησε τους παλιούς χαλκοσωλήνες, καλώδια, μονώσεις από το 15ετιας κλιματιστικό... Βλέποντας τα μου ανέβηκε η πίεση! Να τον πάρω τηλέφωνο να έρθει να περάσει τα καινούργια ή οχι; Πάντως εγώ συνεννόηση να κρατήσει τα νέα παρελκόμενα και να τα βάλει μαζί με το παλιό κλιματιστικό στο άλλο σπίτι δεν έκανα..

ΝΑ γίνω τούρμπο ή όχι ;

ΥΓ Η εγκατάσταση έγινε με μέριμνα του Κωτσόβολου με τα έξοδα των 120 ευρώ, δωρεάν.

 

 

Είσαι σίγουρος ότι άφησε παλιές σωλήνες;  Πως το είδες αυτό αφού αν τις έχει τυλίξει δεν φαίνεται κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Klausx είπε

Είσαι σίγουρος ότι άφησε παλιές σωλήνες;  Πως το είδες αυτό αφού αν τις έχει τυλίξει δεν φαίνεται κάτι.

Μα η παλιά μόνωση σε πολλά σημεία έχει λιώσει και ο χαλκοσωλήνας φαίνεται από το χρώμα. Είναι τα ίδια με πριν, φαίνεται από την παλιά βουλωμένη τρύπα του τοίχου που δεν ξανατρυπησε να περάσουν οι νέες σωληνώσεις κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kikirikos είπε

Μα η παλιά μόνωση σε πολλά σημεία έχει λιώσει και ο χαλκοσωλήνας φαίνεται από το χρώμα. Είναι τα ίδια με πριν, φαίνεται από την παλιά βουλωμένη τρύπα του τοίχου που δεν ξανατρυπησε να περάσουν οι νέες σωληνώσεις κτλ 

Μερακλής μάστορας...βγάλε μία φωτό να δουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kikirikos είπε

Μα η παλιά μόνωση σε πολλά σημεία έχει λιώσει και ο χαλκοσωλήνας φαίνεται από το χρώμα. Είναι τα ίδια με πριν, φαίνεται από την παλιά βουλωμένη τρύπα του τοίχου που δεν ξανατρυπησε να περάσουν οι νέες σωληνώσεις κτλ 

Ειχα σκεφτει πολλα για το πως οι επιτηδειοι θα αδραξουν την ευκαιρια, αλλα εδω μιλαμε για επιστημη!

Κερδος σε υλικα αξιας αλλα αν προσθεσεις και το χρονο, ισως και περισσοτερα απο οσα τους δινει ο Κωτσοβολος.

Ελεος...επειγοντως να μπει στα Επαλ/Τει/Αει/Ιεκ κλπ , ειδικοτητα Επιβλεψης Ψυκτικου...

 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, George_cy είπε

Το δουλεύει για κανένα λεπτό σε λειτουργία θέρμανσης για να στεγνώσουν τα στοιχεία μέσα από υγρασία και έπειτα σε λειτουργία ανεμιστήρα για κανένα 5 λεπτό. Τα πιο πολλά κλιματιστικά κάνουν μονο τον ανεμιστήρα και ενδεχομένως διαρκεί περισσότερο αν δεν προηγηθεί στέγνωμα του στοιχείου με θέρμανση.

Έτσι νόμιζα και εγώ αλλά από την invertor μου είπαν αυτο:

Καλησπέρα σας,

Ο αυτοκαθαρισμός γίνεται μόνο ενώ κλιματιστικό λειτουργεί στην ψύξη και όχι ενώ είναι κλειστό. Είναι παράλληλη λειτουργία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, harkonto είπε

Έτσι νόμιζα και εγώ αλλά από την invertor μου είπαν αυτο:

Καλησπέρα σας,

Ο αυτοκαθαρισμός γίνεται μόνο ενώ κλιματιστικό λειτουργεί στην ψύξη και όχι ενώ είναι κλειστό. Είναι παράλληλη λειτουργία

Ποιο μοντελο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kikirikos είπε

Μα η παλιά μόνωση σε πολλά σημεία έχει λιώσει και ο χαλκοσωλήνας φαίνεται από το χρώμα. Είναι τα ίδια με πριν, φαίνεται από την παλιά βουλωμένη τρύπα του τοίχου που δεν ξανατρυπησε να περάσουν οι νέες σωληνώσεις κτλ 

Όντως βάλε μία φώτο μέσα/έξω γιατί πολύ περίεργο, πόσα btu ήταν το καινούριο και πόσο το παλιό; Το κακό είναι ότι τώρα έχουν περάσει λάδια στο νέο κύκλωμα οπότε άστα να πάνε. Αν έχεις πάρει ακριβό μηχάνημα ζήτα άμεση αντικατάσταση γιατί θα τα βρεις μπροστά σου..

Επεξ/σία από Klausx
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαντεύω από τώρα την απάντηση του μάστορα ….έκανα πλύση σωληνώσεων και τεστ αντοχής με άζωτο…….και θα τον αφήσει κάγκελο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, kikirikos είπε

Όλες οι εργασίες έγιναν παρουσία της συζύγου μου καθώς εγώ έλειπα στην δουλειά.

Όλα ξεκινάνε από εδώ. Πάρτε ρεπό, σπάστε το χέρι σας, πείτε ότι έχετε κόβιντ, αλλάξτε το ραντεβού για ΣΚ, δεν ξέρω τι, αλλά φροντίστε να είστε εκεί.

Τώρα, ένα email προς τον Κωτσόβολο για αρχή θα έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Klausx είπε

Όντως βάλε μία φώτο μέσα/έξω γιατί πολύ περίεργο, πόσα btu ήταν το καινούριο και πόσο το παλιό; Το κακό είναι ότι τώρα έχουν περάσει λάδια στο νέο κύκλωμα οπότε άστα να πάνε. Αν έχεις πάρει ακριβό μηχάνημα ζήτα άμεση αντικατάσταση γιατί θα τα βρεις μπροστά σου..

Θα ανεβάσω φωτογραφία με την πρώτη ευκαιρία.

Άλλαξα ένα 9αρι με 9αρι πάλι tcl miracle II.

 

Επεξ/σία από kikirikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kikirikos είπε

Θα ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία 

Τι μηχάνημα έβαλες??όχι ότι έχει σχέση...ζητά να έρθουν να το βγάλουν και καινούριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, kikirikos είπε

Ήρθε σήμερα ο ψυκτικός να κάνει απεγκατασταση και εγκατάσταση του νέου κλιματιστικού.

Τον είχα ενημερώσει από πριν ότι την παλιά μονάδα θα την εγκαταστήσω σε άλλο σπιτι. Όλες οι εργασίες έγιναν παρουσία της συζύγου μου καθώς εγώ έλειπα στην δουλειά.

Το θέμα είναι ότι άφησε τους παλιούς χαλκοσωλήνες, καλώδια, μονώσεις από το 15ετιας κλιματιστικό... Βλέποντας τα μου ανέβηκε η πίεση! Να τον πάρω τηλέφωνο να έρθει να περάσει τα καινούργια ή οχι; Πάντως εγώ συνεννόηση να κρατήσει τα νέα παρελκόμενα και να τα βάλει μαζί με το παλιό κλιματιστικό στο άλλο σπίτι δεν έκανα..

ΝΑ γίνω τούρμπο ή όχι ;

ΥΓ Η εγκατάσταση έγινε με μέριμνα του Κωτσόβολου με τα έξοδα των 120 ευρώ, δωρεάν.

 

 

Και εγώ έχω παράπονα από το συνεργείο που έστειλε ο Κωτσόβολος... Πολύ ταλαιπωρία για το τίποτα ( εάν έκαναν σωστά την δουλειά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποιος που να γνωριζει, ποσα αραγε παιρνουν για την εγκατασταση?

Ποσα δινει ο Κωτσοβολος στους "τεχνικους" εννοω...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...