Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Specs είπε

Σε αλλους χωρους θα ειναι το αλλο και μαλλον δυσκολα σε υπνοδωματιο οπως εσυ.

Παντως οσο λεει η Haier θα πεφτει, 300w νομιζω και κατω εγγυημενα.

Διαγραμματα δεν πειραζει που δεν εχεις, αλλα ξερεις μηπως απο ποσα watt κλεινει? ασχετα αν ο μεσος ορος ειναι 477w.

Exει εφαρμογη που βλεπεις εστω στιγμιαια καταναλωση?

Επισης δοκιμασες να το αφησεις στο auto συνεχως μια νυχτα ? η εστω στην 1η ταχυτητα (μετα το quiet) ?

Κατανάλωση μέσα από το πριζακι βλέπω, πριν κόψει δεν έτυχε να δω στα ποσα watt έπαιζε. Στο auto το αφησα κανα δυο φορές αλλά ξυπνησα με μπουκωμα. Το quiet παίζει πρωτη ταχυτητα μόνο έχω την εντυπωση. Οι δοκιμές θα συνεχίστουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, spyros.s είπε

με αυτό πάντως με εχεις βάλει σε σκεψεις αν αξίζει να το ρισκαρω στο τριτο κλιματιστικο που θα πάρω...θα το ξαναδώ λίγο πριν την αγορά!

Τί ειπαμε ότι ειναι τα δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , 

Ειμαι στην αναζήτηση για 18αρι κλιματιστικό με budget γυρω στα 1000-1100 ευρω (ιδανικα δε θα ηθελα να περασω τα 1200) . Περισσοτερο με ενδιαφέρει η Θερμανση απο οτι η ψυξη , βεβαια το κλιματιστικό εννοειται θα δουλεψει και καλοκαιρι απλα δινω λιγοτερο βαρος . 

Μπορείτε να με βοηθήσετε στην επιλογη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GeG είπε

Το quiet παίζει πρωτη ταχυτητα μόνο

ειναι ξεχωριστη, χαμηλοτερη απο ολες ταχυτητα

2 ώρες πριν, GeG είπε

Στο auto το αφησα κανα δυο φορές αλλά ξυπνησα με μπουκωμα

Με τι καταναλωση ? αυτο ψαχνουμε...

@liakjimαν σβησω το αρχειο json απο το πριζακι οπως προτεινες σε καποιον για να καθαρισει το διαγραμμα, χανεται και το ιστρικο με τις μπαρες, ανα μερα , μηνα κλπ η οχι?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Specs είπε

ειναι ξεχωριστη, χαμηλοτερη απο ολες ταχυτητα

Με τι καταναλωση ? αυτο ψαχνουμε...

@liakjimαν σβησω το αρχειο json απο το πριζακι οπως προτεινες σε καποιον για να καθαρισει το διαγραμμα, χανεται και το ιστρικο με τις μπαρες, ανα μερα , μηνα κλπ η οχι?

Δεν χάνεται. Όλες οι πληροφορίες είναι στη μνήμη της πρίζας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tomassongr είπε

Μια ερώτηση.

αυτά τα διαγράμματα που ανεβάζετε είναι μέσω κάποιου μέτρητη κατανάλωσης η μέσω wifi του μηχανήματος?

Από μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και θέλω να "παίξω" κι εγώ με το να δω καταναλώσεις, από περιέργεια... ξέρουμε κανέναν εύχρηστο μετρητή ράγας με WiFi; Πρίζας έχω, αλλά τα air-condition μου πάνε απευθείας πίνακα... 

Έχω βρει κάτι ωραίους μετρητές παλμών (Hager) αλλά μετά θέλει ολόκληρη ιστορία ώστε οι παλμοί να γίνουν γραφική :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, burnedmarkblan είπε

Βγάλε το μπουκάλι, όταν το νερό φτάσει την άκρη του σωληνα κάνει αναροφηση και τα πετάει μεσα

Μάλλον πρέπει να έχεις δίκιο! Τώρα το πρόσεξα ότι το γράφει το manual. Το είχα 3+ ώρες ανοιχτό χωρίς μπουκάλι και δεν το έκανε. Θα το δοκιμάσω βέβαια κι άλλο. 

4 ώρες πριν, turbat0s είπε

Γιατί σου άφησαν την παλιά σκουριασμένη βάση?

Δυστυχώς δεν ήμουν σπίτι εγώ όταν έκαναν την εγκατάσταση. όντως χτυπάει άσχημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Haldol είπε

Μιας και θέλω να "παίξω" κι εγώ με το να δω καταναλώσεις, από περιέργεια... ξέρουμε κανέναν εύχρηστο μετρητή ράγας με WiFi; Πρίζας έχω, αλλά τα air-condition μου πάνε απευθείας πίνακα... 

Έχω βρει κάτι ωραίους μετρητές παλμών (Hager) αλλά μετά θέλει ολόκληρη ιστορία ώστε οι παλμοί να γίνουν γραφική :P

 

Συνιστώ τον shelly em . Δεν είναι ράγας, αλλά επαγωγικός. Παίζει άριστα με homeassistant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, harkonto είπε

Η λειτουργία αυτοκαθαρισμούλου διαβάζω σε πολλά κινέζικα γνωρίζεται πως ακριβώς λειτουργεί; 

Το δουλεύει για κανένα λεπτό σε λειτουργία θέρμανσης για να στεγνώσουν τα στοιχεία μέσα από υγρασία και έπειτα σε λειτουργία ανεμιστήρα για κανένα 5 λεπτό. Τα πιο πολλά κλιματιστικά κάνουν μονο τον ανεμιστήρα και ενδεχομένως διαρκεί περισσότερο αν δεν προηγηθεί στέγνωμα του στοιχείου με θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και πάγωμα του εσωτερικού στοιχείου, οπότε όταν γίνει νερό συμπαρασύρει τις βρώμες. Υπάρχει και θέρμανση του στοιχείου για παθογόνα. Υπάρχει και αερισμός για στέγνωμα. Θα δείτε πολλές διαφορετικές περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε σήμερα ο ψυκτικός να κάνει απεγκατασταση και εγκατάσταση του νέου κλιματιστικού.

Τον είχα ενημερώσει από πριν ότι την παλιά μονάδα θα την εγκαταστήσω σε άλλο σπιτι. Όλες οι εργασίες έγιναν παρουσία της συζύγου μου καθώς εγώ έλειπα στην δουλειά.

Το θέμα είναι ότι άφησε τους παλιούς χαλκοσωλήνες, καλώδια, μονώσεις από το 15ετιας κλιματιστικό... Βλέποντας τα μου ανέβηκε η πίεση! Να τον πάρω τηλέφωνο να έρθει να περάσει τα καινούργια ή οχι; Πάντως εγώ συνεννόηση να κρατήσει τα νέα παρελκόμενα και να τα βάλει μαζί με το παλιό κλιματιστικό στο άλλο σπίτι δεν έκανα..

ΝΑ γίνω τούρμπο ή όχι ;

ΥΓ Η εγκατάσταση έγινε με μέριμνα του Κωτσόβολου με τα έξοδα των 120 ευρώ, δωρεάν.

 

 

Επεξ/σία από kikirikos
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, kikirikos είπε

ΝΑ γίνω τούρμπο ή όχι ;

να γινεις, εδω γιναμε εμεις...χτυπα τηλεφωνα ανελεητα για αρχη

Σε ποια πολη εισαι?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...