Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Ή με follow me όπως προτείνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις.

με αυτό πάντως με εχεις βάλει σε σκεψεις αν αξίζει να το ρισκαρω στο τριτο κλιματιστικο που θα πάρω...θα το ξαναδώ λίγο πριν την αγορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

 έβραζε το δωμάτιο, λογικό δεν είναι να κάψει; Πάντως μια καλή τακτική είναι να βάλεις αρχικά το κλιματιστικό στη μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα για να πιάσει γρήγορα θερμοκρασία ο χώρος και μετά να το βάλεις στο quiet.

Το θέμα ειναι οτι δεν έβραζε, το δωμάτιο είναι μονωμενο. Στην αρχή για καμιά ώρα ήταν στο auto και για να μην πουντιασω στον υπνο το έβαλα στο quiet.

Κάποιος κυριος που έχει το εν λόγω, πόσο έχει καταφέρει να το ρίξει άραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexdeskas είπε

Καλημέρα @liakjim

Σ ευχαριστώ για τα διαγράμματα. 

Μακάρι και το δικό μου daikin atxc25c να δούλευε κάπως έτσι. 

Ίσως θα πρέπει να απευθυνθώ στη daikin. 

Αν μπορείς πες μου τι ενέργειες πρέπει να κάνω μπας και ασχοληθουν με το κλιματιστικό μου. 

Έχουμε κάποιες διαφορές στους χώρους μας. 

Εμένα 30+ βαθμούς για να πιάσει δύσκολο... Θα πρέπει να έχει πολύ ζέστη για αρκετές μέρες και να μην ανοίξω καθόλου το κλιματιστικό. Συνήθως το ανοίγω βράδυ για 6-8 ώρες και καμιά ώρα το μεσημέρι. 

Χτες πχ παρόλο που είχε εξωτερική 37 μέσα στο δωμάτιο πήγε έως 27.8 (διάγραμμα 1)

Με ζήτηση 28 στο χώρο κατεβάζει στους 26.5 οπότε δε μπορώ να ζητήσω λιγότερο. (Με ζήτηση 29 κοιμάμαι με πραγματική θερμοκρασία χώρου 27).

Χτες έκανα ένα ένα τεστ να ζητήσω 27 να δω τι θα γίνει. (διάγραμμα 2) Κατέβασε έως 26 στο χώρο με συνεχιζόμενη πτωτική τάση,  οπότε και το σταμάτησα. 

Με ζήτηση 26 δε μπορώ να φανταστώ που θα κατέβει... 

Το πιθανότερο βέβαια είναι να μη κάνει τα ατελείωτα on-off αλλά ο χώρος θα γίνει ψυγείο...

Δεν μπορώ να πω ότι δεν ζηλεύω τις μονώσεις σου. Το καημένο το daikin ασφυκτιά εκεί μέσα. Πιο μετά θα σου στείλω πμ με τις ενέργειες για τη daikin.

1 ώρα πριν, spyros.s είπε

με αυτό πάντως με εχεις βάλει σε σκεψεις αν αξίζει να το ρισκαρω στο τριτο κλιματιστικο που θα πάρω...θα το ξαναδώ λίγο πριν την αγορά!

Δεν είναι όλα ρόδινα με τα follow me, μιας και και αυτό το έχουν τα midea... Έχω το carrier crystal II όπως έχω πει αλλά ενώ στη ψύξη είναι μια χαρά, στη θέρμανση μέτρια η κατάσταση. Έχει γλυκιά ζέστη αλλά με ξυπνάει μέσα στη νύχτα λόγω των τριγμών, ενώ έχει τη συνήθεια πριν την εκκίνηση του επόμενου κύκλου, να εκτονώνει την τετράοδη, οπότε ξαναξυπνάω από το φςςςςςςςςςςς. Επίσης καίει ένα 40% περισσότερο από το daikin. Γενικά δεν το συζητάω, το daikin είναι συνολικά σαν εμπειρία μακράν καλύτερο. Μακάρι να είχα τη δυνατότητα να δοκίμαζα ένα toshiba κ ένα mitsubishi για σύγκριση.

8 λεπτά πριν, GeG είπε

Το θέμα ειναι οτι δεν έβραζε, το δωμάτιο είναι μονωμενο. Στην αρχή για καμιά ώρα ήταν στο auto και για να μην πουντιασω στον υπνο το έβαλα στο quiet.

Κάποιος κυριος που έχει το εν λόγω, πόσο έχει καταφέρει να το ρίξει άραγε;

Οκ, υποψιάζομαι από αυτά που λες ότι έκαψε γιατί κατέβασε τον χώρο πιο χαμηλά από ότι ήθελες. Νομίζω έχει ενδείξεις θερμοκρασίες. Πάρε και ένα θερμόμετρο. Αν δεις ότι ζητάς 26 και αυτό σε πάει πχ 24 πριν κόψει, τότε θα πρέπει να τους βάζεις πχ 28 για να πάει εκεί που θέλεις. Θα θέλει λίγο πειραματισμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τιμή για ποιοτικό 24άρι με λίγο καλύτερη απόδοση από το edge σε ψύξη, λίγο χειρότερη σε θέρμανση ενώ κατεβαίνει και λίγο πιο χαμηλά σε watts:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252398-a-c-in24-toshiba-ras24cavg-e-24ckvg-e

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς έπεσα σε ''επαγγελματίες'' εγκαταστάτες και δεν μπορώ να μελετήσω περισσότερο το Morris Fresh Air που έχω. Χθες βράδυ τα νερά βγήκαν από την εσωτερική μονάδα και το έκλεισα κατευθείαν... 😭

https://postimg.cc/gallery/4TTcrg1

Επεξ/σία από aetos1988
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Δυστυχώς έπεσα σε ''επαγγελματίες'' εγκαταστάτες και δεν μπορώ να μελετήσω περισσότερο το Morris Fresh Air που έχω. Χθες βράδυ τα νερά βγήκαν από την εσωτερική μονάδα και το έκλεισα κατευθείαν... 😭

https://postimg.cc/gallery/4TTcrg1

Έχεις βάλει το σωληνα σε κανα κουβά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, aetos1988 said:

Ναι. Για την ακρίβεια έχω ένα μπουκάλι 

καπου πιεζεται ο σωληνας απο τον πανω χαλκοσωληνα την κλιση καλα την βλεπω.Η μονωση που σου εχουν βαλει ειναι αθλια στους σωληνες 

Επεξ/σία από aks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Ναι. Για την ακρίβεια έχω ένα μπουκάλι 

Βγάλε το μπουκάλι, όταν το νερό φτάσει την άκρη του σωληνα κάνει αναροφηση και τα πετάει μεσα

Επεξ/σία από burnedmarkblan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Ναι. Για την ακρίβεια έχω ένα μπουκάλι 

Απο το βιβλιο σου, λεκανακια , μπουκαλακια κλπ γιοκ!

 

image.png.bf0db52124e144342e5cbe2f52baeb3b.png

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GeG είπε

πόσο έχει καταφέρει να το ρίξει άραγε;

Σε αλλους χωρους θα ειναι το αλλο και μαλλον δυσκολα σε υπνοδωματιο οπως εσυ.

Παντως οσο λεει η Haier θα πεφτει, 300w νομιζω και κατω εγγυημενα.

Διαγραμματα δεν πειραζει που δεν εχεις, αλλα ξερεις μηπως απο ποσα watt κλεινει? ασχετα αν ο μεσος ορος ειναι 477w.

Exει εφαρμογη που βλεπεις εστω στιγμιαια καταναλωση?

Επισης δοκιμασες να το αφησεις στο auto συνεχως μια νυχτα ? η εστω στην 1η ταχυτητα (μετα το quiet) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Καλή τιμή για ποιοτικό 24άρι με λίγο καλύτερη απόδοση από το edge σε ψύξη, λίγο χειρότερη σε θέρμανση ενώ κατεβαίνει και λίγο πιο χαμηλά σε watts:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252398-a-c-in24-toshiba-ras24cavg-e-24ckvg-e

2 χρόνια εγγύηση;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...