Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

με αθόρυβο ανεμιστήρα

στο αθορυβο ας μη ζηταμε και τοσο καλη η ομαλη λειτουργια...στο auto να εχουμε απαιτησεις, εκει φαινεται.

Αλλωστε οι πιο πολλοι κατασκευαστες το γραφουν, στο αθορυβο ΔΕΝ μπορει να αποδωσει λογω μειωμενης παροχης , μεγαλη ποσοτητα θερμανσης η ψυξης.

Ειναι σαν να παραγει την ενεργεια που πρεπει μεν, αλλα να μην επαρκει ο αερας λογω χαμηλης ταχυτητας για να την αποδωσει και αυτο μπλοκαρει ολη τη λειτουργια...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

στο αθορυβο ας μη ζηταμε και τοσο καλη η ομαλη λειτουργια...στο auto να εχουμε απαιτησεις, εκει φαινεται.

Αλλωστε οι πιο πολλοι κατασκευαστες το γραφουν, στο αθορυβο ΔΕΝ μπορει να αποδωσει λογω μειωμενης παροχης , μεγαλη ποσοτητα θερμανσης η ψυξης.

Ειναι σαν να παραγει την ενεργεια που πρεπει μεν, αλλα να μην επαρκει ο αερας λογω χαμηλης ταχυτητας για να την αποδωσει και αυτο μπλοκαρει ολη τη λειτουργια...

Στο αυτόματο είναι χειρότερα τα πράγματα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, George_cy είπε

Και το Midea που έχει τι αλλαζει; Ο αριθμός που δίνει είναι εκτός λογικής. Και το πρόσφατο παράδειγμα μας αποδεικνύει ότι το eurovent ίσως να μην είναι και τόσο εμπιστευτικό. 

Δεν λέει και κάτι ένα μόνο παράδειγμα.

Δεν έχουμε αυτήν την στιγμή άλλον τρόπο πιστοποίησης. Έχουμε;

 Αν είναι έτσι γιατί να πιστέψω το Haier ότι βγάζει 7.1 όταν το edge λέει 6.1; Ή γιατί να πιστέψω το Fujitsu;

Δεν έχει κάποιο νόημα.

 

22 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Η απογοήτευση από το atxc25c συνεχίζεται  ...

Καταγραφή σήμερα το μεσημέρι...

Εξωτερική θερμοκρασία  37°C

Εσωτερική θερμοκρασία 27.9°C

Και τι με νοιάζει αν μπορεί να κατέβει χαμηλά στα 150w όταν έξω έχει 25°C, τη στιγμή που όταν χρειάζομαι κλιματισμό δεν κατεβαίνει!!! 

Με ζήτηση 28 , η εσωτερική κατέβηκε με αυτόν τον τρόπο λειτουργίας (με αθόρυβο ανεμιστήρα) στους 26.7

Screenshot_2022-08-18-17-49-00-967.jpeg.6178ba3cedbb88bcd3139e2154b0a35d.jpeg

Είναι πολύ συνηθισμένο το 1.5C offset. 

Βάλε πιο πάνω τη ζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Στο αυτόματο είναι χειρότερα τα πράγματα... 

ειπαμε’ στα υπνοδωματια ειναι σπανιο να πετυχεις ομαλοτητα... ισως κατα τυχη’ ισως με καποιο κορυφαιο απο καθε σειρα’ η αν εχει απωλειες ο χωρος ταιριαστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Specs είπε

ειπαμε’ στα υπνοδωματια ειναι σπανιο να πετυχεις ομαλοτητα... ισως κατα τυχη’ ισως με καποιο κορυφαιο απο καθε σειρα’ η αν εχει απωλειες ο χωρος ταιριαστες

Ή με follow me όπως προτείνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexdeskas είπε

Η απογοήτευση από το atxc25c συνεχίζεται  ...

Καταγραφή σήμερα το μεσημέρι...

Εξωτερική θερμοκρασία  37°C

Εσωτερική θερμοκρασία 27.9°C

Και τι με νοιάζει αν μπορεί να κατέβει χαμηλά στα 150w όταν έξω έχει 25°C, τη στιγμή που όταν χρειάζομαι κλιματισμό δεν κατεβαίνει!!! 

Με ζήτηση 28 , η εσωτερική κατέβηκε με αυτόν τον τρόπο λειτουργίας (με αθόρυβο ανεμιστήρα) στους 26.7

Screenshot_2022-08-18-17-49-00-967.jpeg.6178ba3cedbb88bcd3139e2154b0a35d.jpeg

Ίσως η τροποποίηση του offset όπως έχει κάνει στο παρελθόν η daikin σε ανάλογες περιπτώσεις  να σε βοηθήσει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, geodimis είπε

Δηλαδή;

Σε χώρους με λίγες απώλειες λόγω καλής μόνωσης, τα κλιματιστικά δίνουν περισσότερη ενέργεια από ότι μπορεί να απορροφήσει ο χώρος. Οπότε μια προσέγγιση για κάποιον που δεν θέλει να δώσει τα λεφτά που ζητάει ένα πχ περφερα, είναι να πάρει ένα midea ή φασόν midea με follow me λειτουργία. Θερμοκρασία θα παίρνει από το τηλεκοντρόλ οπότε συνήθως έχει πιο ομαλή λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haier tide green plus 12k btu

Λειτουργία από τις 00:00 μέχρι τις 07:00 , κατανάλωση 3.34kw/h δηλαδή 477watt/h , σε λειτουργία quiet με ζήτηση 27. Διαγράμματα δεν έχω, λυπάμαι. Δεν είμαι ικανοποιημένος μέχρι στιγμή. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alexdeskas διαγράμματα από atxc25b με modded πλακέτα (κίτρινη γραμμή στο παιδικό δωμάτιο) και carrier crystal II (πράσινη γραμμή , κρεβατοκάμαρα).

ΔΕΝ είναι σε ισορροπία ακριβώς. Το daikin φαίνεται ότι πριν το κλείσω, ψιλοξεκινούσε να μπαίνει σε φάση On-off.

Το daikin είχε ζήτηση 26 και silent ανεμιστήρα. Το carrier, 25C ζήτηση , ECO άρα έναν βαθμό πάνω, silent ανεμιστήρα, follow me.

d7cdb93fe944611b140df348ed265bff.png

e3b6a8af30a7d22de5416a0dd82ccfd7.png

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Σε χώρους με λίγες απώλειες λόγω καλής μόνωσης, τα κλιματιστικά δίνουν περισσότερη ενέργεια από ότι μπορεί να απορροφήσει ο χώρος. Οπότε μια προσέγγιση για κάποιον που δεν θέλει να δώσει τα λεφτά που ζητάει ένα πχ περφερα, είναι να πάρει ένα midea ή φασόν midea με follow me λειτουργία. Θερμοκρασία θα παίρνει από το τηλεκοντρόλ οπότε συνήθως έχει πιο ομαλή λειτουργία.

Και εφόσον έχεις perfera τι παραπάνω προσφέρει η λειτουργία follow me σε σχέση με τα κλιματιστικά που έχουν επίσης αυτή τη δυνατότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, geodimis είπε

Και εφόσον έχεις perfera τι παραπάνω προσφέρει η λειτουργία follow me σε σχέση με τα κλιματιστικά που έχουν επίσης αυτή τη δυνατότητα;

Δεν έχω perfera. Βασικά δεν κατάλαβα το ερώτημα.

16 λεπτά πριν, GeG είπε

Haier tide green plus 12k btu

Λειτουργία από τις 00:00 μέχρι τις 07:00 , κατανάλωση 3.34kw/h δηλαδή 477watt/h , σε λειτουργία quiet με ζήτηση 27. Διαγράμματα δεν έχω, λυπάμαι. Δεν είμαι ικανοποιημένος μέχρι στιγμή. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος

Αν έβραζε το δωμάτιο, λογικό δεν είναι να κάψει; Πάντως μια καλή τακτική είναι να βάλεις αρχικά το κλιματιστικό στη μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα για να πιάσει γρήγορα θερμοκρασία ο χώρος και μετά να το βάλεις στο quiet.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Specs είπε

στο αθορυβο ας μη ζηταμε και τοσο καλη η ομαλη λειτουργια...στο auto να εχουμε απαιτησεις, εκει φαινεται.

Αλλωστε οι πιο πολλοι κατασκευαστες το γραφουν, στο αθορυβο ΔΕΝ μπορει να αποδωσει λογω μειωμενης παροχης , μεγαλη ποσοτητα θερμανσης η ψυξης.

Ειναι σαν να παραγει την ενεργεια που πρεπει μεν, αλλα να μην επαρκει ο αερας λογω χαμηλης ταχυτητας για να την αποδωσει και αυτο μπλοκαρει ολη τη λειτουργια...

Σε αυτό θα συμφωνήσω!  Σε μένα πάντως,  που οι απαιτήσεις μου ειναι ελάχιστες και εστιάζω στον χαμηλό θόρυβο λειτουργίας, το silent είναι το πρόγραμμα που μου ταιριάζει!

Όταν το είχα βάλει στο auto κατά λάθος για μερικές μέρες, έφτανε αμέσως στον επιθυμητό στόχο αλλά έκανε περισσότερο θόρυβο στην αρχή που ...φόρτσαρε!  Λογικό....

Αν λοιπόν και διαβάζω πολλές αντίθετες εμπειρίες, εγώ θα το επαναλάβω...στα 420 ευρώ το συγκεκριμένο κλιματιστικό ήταν άψογη αγορά γι' αυτό και την έκανα δυο φορές και σύντομα 3! Δεν ξέρω τι έχει ο ανταγωνισμός να προσφέρει σε τόσα χρήματα, ούτε είμαι γνώστης! Ξέρω μόνο ότι κάλυψα τις δικές μου ανάγκες επαρκέστατα με αυτό και δεν το μετάνιωσα ως τώρα.  Εντάξει, αν είχα το αντιστοιχο του χαόρι μου στην κρεβατοκάμαρα θα ήμουν ακόμα καλύτερα όμως θα είχα δώσει και τα διπλάσια χρήματα για την αγορά του! Ο μεγάλος κριτής πλέον σε όλα και με δεδομένο ότι θα κάνω σωστή συντήρηση σε ετήσια βάση θα είναι η αξιοπιστία!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

@alexdeskas διαγράμματα από atxc25b με modded πλακέτα (κίτρινη γραμμή στο παιδικό δωμάτιο) και carrier crystal II (πράσινη γραμμή , κρεβατοκάμαρα).

ΔΕΝ είναι σε ισορροπία ακριβώς. Το daikin φαίνεται ότι πριν το κλείσω, ψιλοξεκινούσε να μπαίνει σε φάση On-off.

Το daikin είχε ζήτηση 26 και silent ανεμιστήρα. Το carrier, 25C ζήτηση , ECO άρα έναν βαθμό πάνω, silent ανεμιστήρα, follow me.

d7cdb93fe944611b140df348ed265bff.png

e3b6a8af30a7d22de5416a0dd82ccfd7.png

Καλημέρα @liakjim

Σ ευχαριστώ για τα διαγράμματα. 

Μακάρι και το δικό μου daikin atxc25c να δούλευε κάπως έτσι. 

Ίσως θα πρέπει να απευθυνθώ στη daikin. 

Αν μπορείς πες μου τι ενέργειες πρέπει να κάνω μπας και ασχοληθουν με το κλιματιστικό μου. 

Έχουμε κάποιες διαφορές στους χώρους μας. 

Εμένα 30+ βαθμούς για να πιάσει δύσκολο... Θα πρέπει να έχει πολύ ζέστη για αρκετές μέρες και να μην ανοίξω καθόλου το κλιματιστικό. Συνήθως το ανοίγω βράδυ για 6-8 ώρες και καμιά ώρα το μεσημέρι. 

Χτες πχ παρόλο που είχε εξωτερική 37 μέσα στο δωμάτιο πήγε έως 27.8 (διάγραμμα 1)

Με ζήτηση 28 στο χώρο κατεβάζει στους 26.5 οπότε δε μπορώ να ζητήσω λιγότερο. (Με ζήτηση 29 κοιμάμαι με πραγματική θερμοκρασία χώρου 27).

Χτες έκανα ένα ένα τεστ να ζητήσω 27 να δω τι θα γίνει. (διάγραμμα 2) Κατέβασε έως 26 στο χώρο με συνεχιζόμενη πτωτική τάση,  οπότε και το σταμάτησα. 

Με ζήτηση 26 δε μπορώ να φανταστώ που θα κατέβει... 

Το πιθανότερο βέβαια είναι να μη κάνει τα ατελείωτα on-off αλλά ο χώρος θα γίνει ψυγείο... 

Screenshot_2022-08-19-08-47-32-057.jpeg

Screenshot_2022-08-19-08-49-29-230.jpeg

Επεξ/σία από alexdeskas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...