Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όσους ενδιαφέρονται, επικοινώνησα με την Fujitsu για να εξακριβώσω της ακριβής τεχνικές διάφορες που έχει η καινούρια τους σειρά KGTE και στο που οφείλεται το αυξημένο SEER. Παρακάτω είναι η απάντηση που μου έδωσαν που επιβεβαιώνει την υποψία μου ότι το αυξημένο SEER δεν οφείλεται σε καμία τεχνική αλλαγή αλλά σε εργαστηριακή επανεξέταση

The reason for the higher SEER is quite simple. Fujitsu has been working with quite a high safety margin for efficiency values for a long time, just to make sure that in any kind of test environment we would always easily achieve the stated values. For a variety of reasons we seem to gradually change this policy and get closer the sharpest possible values. The only difference between KGTB and KGTE is the USB slot for the Wifi module. So the SEER of KGTE is the actual SEER of KGTB as well.

Αρα με λίγα λόγια ένα μηχάνημα που δηλώνει SEER 8.5 μπορεί να πετύχει και 9.2 υπό κάποιες συνθήκες, ενδιαφέρον. Λέτε να υπάρχουν και άλλα κλιματιστικά που να πετυχαίνουν υψηλότερες τιμές από ότι δηλώνουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 minutes ago, George_cy said:

Για όσους ενδιαφέρονται, επικοινώνησα με την Fujitsu για να εξακριβώσω της ακριβής τεχνικές διάφορες που έχει η καινούρια τους σειρά KGTE και στο που οφείλεται το αυξημένο SEER. Παρακάτω είναι η απάντηση που μου έδωσαν που επιβεβαιώνει την υποψία μου ότι το αυξημένο SEER δεν οφείλεται σε καμία τεχνική αλλαγή αλλά σε εργαστηριακή επανεξέταση

The reason for the higher SEER is quite simple. Fujitsu has been working with quite a high safety margin for efficiency values for a long time, just to make sure that in any kind of test environment we would always easily achieve the stated values. For a variety of reasons we seem to gradually change this policy and get closer the sharpest possible values. The only difference between KGTB and KGTE is the USB slot for the Wifi module. So the SEER of KGTE is the actual SEER of KGTB as well.

Αρα με λίγα λόγια ένα μηχάνημα που δηλώνει SEER 8.5 μπορεί να πετύχει και 9.2 υπό κάποιες συνθήκες, ενδιαφέρον. Λέτε να υπάρχουν και άλλα κλιματιστικά που να πετυχαίνουν υψηλότερες τιμές από ότι δηλώνουν;

προφανώς.Ετσι συμβαινει σε ολα τα μηχανολογικα απο αυτοκινητα ,κινητα μεχρι και κλιματιστικα.Και γενικοτερα είναι θεμα μετρησεων και προτυπων πχ τα σιδερα που εχεις στις κολονες του σπιτιου σου B500C αντεχουν πολυ παραπανω απο 500Mpa δυναμη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aks είπε

προφανώς.Ετσι συμβαινει σε ολα τα μηχανολογικα απο αυτοκινητα ,κινητα μεχρι και κλιματιστικα.Και γενικοτερα είναι θεμα μετρησεων και προτυπων πχ τα σιδερα που εχεις στις κολονες του σπιτιου σου B500C αντεχουν πολυ παραπανω απο 500Mpa δυναμη

Άρα αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να παίρνουμε όλες τις μετρήσεις eurovent για δεδομένες. Κλασσικό Παράδειγμα,κανένας κορυφαίος κατασκευαστής δεν κατάφερε να βγάλει 24αρι πάνω από Α++ και μετά έρχεται η κενεζιά το 24αρι Midea All Easy Pro και μου δηλώνει ότι είναι κλάσης Α+++ με SEER 8.5 .Τους πιστεύω η όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, aks είπε

προφανώς.Ετσι συμβαινει σε ολα τα μηχανολογικα απο αυτοκινητα ,κινητα μεχρι και κλιματιστικα.Και γενικοτερα είναι θεμα μετρησεων και προτυπων πχ τα σιδερα που εχεις στις κολονες του σπιτιου σου B500C αντεχουν πολυ παραπανω απο 500Mpa δυναμη

Δεν είναι δυνατόν σε εργαστηριακό περιβάλλον να βγάζεις τη μια φορά 8.5 seer και την άλλη 9.2.

Είπαμε, να έχεις ένα αποδεκτό εύρος σφάλματος , αλλά αυτό είναι τεράστιο νούμερο.

1 λεπτό πριν, George_cy είπε

Άρα αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να παίρνουμε όλες τις μετρήσεις eurovent για δεδομένες. Κλασσικό Παράδειγμα,κανένας κορυφαίος κατασκευαστής δεν κατάφερε να βγάλει 24αρι πάνω από Α++ και μετά έρχεται η κενεζιά το 24αρι Midea All Easy Pro και μου δηλώνει ότι είναι κλάσης Α+++ με SEER 8.5 .Τους πιστεύω η όχι;

Γιατί να μην ήταν τελικά 9.2 και η μέτρηση να το έβγαλε χαμηλότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

αλλά αυτό είναι τεράστιο νούμερο

θυμαμαι να εχω δει στo eurovent ορια 8% σε καποιο σημειο και 10% σε αλλο, στα κλιματιστικα παντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είναι δυνατόν σε εργαστηριακό περιβάλλον να βγάζεις τη μια φορά 8.5 seer και την άλλη 9.2.

Είπαμε, να έχεις ένα αποδεκτό εύρος σφάλματος , αλλά αυτό είναι τεράστιο νούμερο.

Γιατί να μην ήταν τελικά 9.2 και η μέτρηση να το έβγαλε χαμηλότερο;

Για τον απλούστατο λόγο ότι οι κορυφαίοι: Toshiba Shorai Premium 24αρι δήλωνει με φορτίο 7.0 SEER 6.2

Fujitsu ASYG24KMTA φορτίο 7.1 και SEER 7.1 

Mitsubishi AP71 φορτίο 7.1 seer 7.2 

Perfera φορτίο 7.1 και SEER 6.2

Και το Midea με φορτίο 7.1 μου δίνει 8.5 SEER ? Ωραίο αστείο. Να αναφέρω ότι όλα τα Easy Pro ανεξαρτήτως φορτίου δηλώνουν 8.5. Κάτι όπως το Finlux μου θυμίζει. Ο κανόνας είναι όσο ανεβαίνει το φορτίο πέφτει το SEER. Και να θέλω να το πιστέψω δεν μπορώ βάση της λογικής. Ίσως και τα eurovent τελικά τα κάνουν όλα για το χρήμα.

Επεξ/σία από George_cy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

Διαπιστωνω πως στους 0 βαθμους εξωτερικης, στην θερμανση, το 9ρι αλλα και το 12ρι και ολα τα υπολοιπα της τελευταιας σειρας Daikin , Sensira αλλα και Perfera, παρουσιαζουν μια βυθιση στους 0 του COP. Βυθιση μονο σε εκεινο το σημειο και επαναφορα αμεσως μετα, όχι ένα απλο σκαλοπατι που θα ηταν πχ από defrost όπως βλεπουμε στα Toshiba στους πινακες διαγραμματων.

Κανοντας τους υπολογισμους στο FTXC25C / RXC25C (κιτρινο χρωμα στην σειρα που εκανα υπολογισμους), βλεπω ενδεικτικα, εσωτερικη σταθερα πχ 25 βαθμους  και για εξωτερικη ξεκινωντας απο -15 μεχρι και +10 βαθμους ο δεικτης COP ξεκιναει απο 2,31(-15) , 2,75(-10) 3,08(-5) και ξαφνικα κατεβαινει 2,75(0) και ανεβαινει ξανα 3,55(+6) και 3,8(+10).

@liakjimδεν ξερω να το φτιαξω σε διαγραμμα να ειναι εμφανες...

Εχω κατι λαθος στους υπολογισμους, η οπου αλλου? Αν οχι τι εξηγηση δινετε?

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1682022 114849 πμ.jpg

Frost zone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, George_cy είπε

Για τον απλούστατο λόγο ότι οι κορυφαίοι: Toshiba Edge 24αρι δήλωνει με φορτίο 6.5 SEER 6.10 

Fujitsu ASYG24KMTA φορτίο 7.1 και SEER 7.1 

Mitsubishi AP71 φορτίο 7.1 seer 7.2 

Perfera φορτίο 7.1 και SEER 6.2

Και το Midea με φορτίο 7.1 μου δίνει 8.5 SEER ? Ωραίο αστείο. Να αναφέρω ότι όλα τα Easy Pro ανεξαρτήτως φορτίου δηλώνουν 8.5. Κάτι όπως το Finlux μου θυμίζει. Ο κανόνας είναι όσο ανεβαίνει το φορτίο πέφτει το SEER. Και να θέλω να το πιστέψω δεν μπορώ βάση της λογικής. Ίσως και τα eurovent τελικά τα κάνουν όλα για το χρήμα.

Το eurovent πιστοποιεί ότι η μεθοδολογία που ακολούθησε ο κατασκευαστής βγάζει το νούμερο που δηλώνει ,το αν αυτή η μεθοδολογία είναι σωστή και ανταποκρίνεται σε πραγματικές συνθήκες αυτό είναι μια άλλη συζήτηση 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, George_cy είπε

Για τον απλούστατο λόγο ότι οι κορυφαίοι: Toshiba Shorai Premium 24αρι δήλωνει με φορτίο 7.0 SEER 6.2

Fujitsu ASYG24KMTA φορτίο 7.1 και SEER 7.1 

Mitsubishi AP71 φορτίο 7.1 seer 7.2 

Perfera φορτίο 7.1 και SEER 6.2

Και το Midea με φορτίο 7.1 μου δίνει 8.5 SEER ? Ωραίο αστείο. Να αναφέρω ότι όλα τα Easy Pro ανεξαρτήτως φορτίου δηλώνουν 8.5. Κάτι όπως το Finlux μου θυμίζει. Ο κανόνας είναι όσο ανεβαίνει το φορτίο πέφτει το SEER. Και να θέλω να το πιστέψω δεν μπορώ βάση της λογικής. Ίσως και τα eurovent τελικά τα κάνουν όλα για το χρήμα.

Το finlux δεν έχει eurovent.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το finlux δεν έχει eurovent.

Και το Midea που έχει τι αλλαζει; Ο αριθμός που δίνει είναι εκτός λογικής. Και το πρόσφατο παράδειγμα μας αποδεικνύει ότι το eurovent ίσως να μην είναι και τόσο εμπιστευτικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, George_cy είπε

το eurovent ίσως να μην είναι και τόσο εμπιστευτικό

ισως, αλλα μην μπερδευεσαι με το οτι Midea ισον Κινα, δεν λεει κατι αυτο...ουτε θετικο ουτε αρνητικο,αν πχ εγραφε Carrier , τον εφευρετη του κλιματισμου στο μηχανημα επανω, θα το δεχοσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

ισως, αλλα μην μπερδευεσαι με το οτι Midea ισον Κινα, δεν λεει κατι αυτο...ουτε θετικο ουτε αρνητικο,αν πχ εγραφε Carrier , τον εφευρετη του κλιματισμου στο μηχανημα επανω, θα το δεχοσουν?

Απλά ανέφερα το Midea επειδή είναι το μόνο παράδειγμα που είναι περίπτωση Finlux αλά eurovent. Και το carrier Midea είναι και η Toshiba κατά κάποιο βαθμό έχει την Midea από πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, George_cy είπε

Απλά ανέφερα το Midea επειδή είναι το μόνο παράδειγμα που είναι περίπτωση Finlux αλά eurovent. Και το carrier Midea είναι και η Toshiba κατά κάποιο βαθμό έχει την Midea από πίσω.

Γιατι σου κανει εντυπωση που ενας κολοσσος τετοιος κατασκευασε κατι τετοιο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η απογοήτευση από το atxc25c συνεχίζεται  ...

Καταγραφή σήμερα το μεσημέρι...

Εξωτερική θερμοκρασία  37°C

Εσωτερική θερμοκρασία 27.9°C

Και τι με νοιάζει αν μπορεί να κατέβει χαμηλά στα 150w όταν έξω έχει 25°C, τη στιγμή που όταν χρειάζομαι κλιματισμό δεν κατεβαίνει!!! 

Με ζήτηση 28 , η εσωτερική κατέβηκε με αυτόν τον τρόπο λειτουργίας (με αθόρυβο ανεμιστήρα) στους 26.7

Screenshot_2022-08-18-17-49-00-967.jpeg.6178ba3cedbb88bcd3139e2154b0a35d.jpeg

Επεξ/σία από alexdeskas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...