Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 11/8/2022 στις 10:30 ΜΜ, liakjim είπε

Δεν παίζει να μην έχει.

 

Μπορεί και καλά να εννοούν ότι δεν έχει αφυγραντήρα για να στεγνώνεις ρούχα Δεν ξέρω τι να πω.

Okay οπότε υποχρεώνουμε το midea που μου έδειξες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, George_cy είπε

@liakjim όταν αλλάχτηκε η πλακέτα στο Daikin σου ήταν η εσωτερική ή αυτή που βρίσκεται στην εξωτερική μονάδα; 

Εσωτερική.

29 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Μπορεί και καλά να εννοούν ότι δεν έχει αφυγραντήρα για να στεγνώνεις ρούχα Δεν ξέρω τι να πω.

Okay οπότε υποχρεώνουμε το midea που μου έδειξες

Από το εγχειρίδιο του:

Screenshot_2022-08-17-20-59-34-85_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg.367ee0db6ecb94f27bdb4a28324d0ae7.jpg

Screenshot_2022-08-17-21-01-02-60_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg.9b95ee875295391b91046516c351334e.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Δωρεάν εγκατάσταση έχουν συνήθως οι μεγάλες αλυσίδες. Βέβαια δεν είναι ακριβώς δωρεάν γιατί το πληρώνεις με την τιμή αγοράς.

Από αξιόπιστα τώρα, δεν νομίζω ότι ξέρει πραγματικά κάποιος από εμάς τα στατιστικά στοιχεία βλαβών ανά εταιρεία και ανά μοντέλο οπότε μια τακτική είναι είτε να πας σε επώνυμο προσδοκώντας για το καλύτερο είτε να μην παίζεις με τις πιθανότητες και να πας σε κάτι με μεγάλη εγγύηση, ελπίζοντας και εκεί να σε καλύψουν αν γίνει η στραβή ή να υπάρχει και σαν αντιπροσωπεία ( ποιος ζει, ποιος πεθαίνει σε 10 χρόνια). Εξασφαλισμένος δεν θα είσαι ποτέ.

Οκ ευχαριστω.Για ποσο μεχρι 400-450 ευρω για 9000 BTU τί θα προτεινες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AmiJIm είπε

Συμφουρητες καλησπερα ,την γνωμη σας θα ηθελα παρακαλω γιατι κοντευω να τρελαθω.Θελω να διαθεσω 1500ε και Ειμαι αναμεσα σε δυο μοντελα για το σπιτι,σαλονι 80μ2 μεσσαιου οροφου , οροφοδιαμερισμα με εξοικονομω  .Θελω να προσπαθησω να μειωσω το πετρελαιο που καιω  ,περυσι σε 125μ2 σπιτι με λεβητα Sempra progress C70 στους 21 κελσιου εκαψα 70,000 θερμιδες με κοστος 1200ε . με τιμη λιτρου 0,96ε λιτρο, 1,1ε και  1,2 ,Το πρωτο ειναι Toshiba Edge RAS-B24J2KVSG/24J2AVSG-E  και το δευτερο Mitsubishi Diamond Series SRK/SRC-71ZR-W .Τα toshiba εχουν 7 χρονια εγγυηση και συμπιεστη  dc twin rotary  που τους ξερω απο τα toshiba shorai  που εβαλα στο εξοχικο και ειναι πραγματικα αθορυβα αλλα η πιατσα μου λεει οτι η  mitsubishi  ειναι τα καλυτερα.Επισης υπαρχει και το 22αρι mitsubishi που εχει το μαγικο seer 8,1 αντι του toshiba  με μολις 6,3  ομως το scop mitsubishi ειναι  4,5 ενω στο toshiba ειναι 5.5.Ποιο πρεπει να διαλεξω .

20190610161356_944512f5.jpeg

20190610161817_3dac70c1.jpeg

20200604113702_2561c85f.jpeg

Δεν διαβασες καλα τα ταμπελακια. Στην θερμανση εχει σωστα το μιτσου 4,5 αλλα διαβασες λαθος στο toshiba που ειναι 4,0. Ακομα τα μιτσου εχουν twin rotary συμπιεστη.

Αμα θες πας και στο ZR63-w το οποιο ανεβαινει περισσοτερο σε θερμανση απο το toshiba, το ZR71 ανεβαινει 20% πανω απο το toshiba.

Την δευτερα εχω τοποθετηση στο ZR63, οποτε θα εχω καποια αποψη τουλαχιστον για ψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, sxakk είπε

Γεια σας! Αγόρασα ένα wi-fi smart plug COOLSEER WIFI SOCKET SK01WE 16A WITH POWER METER. Έχετε να προτείνετε apps για WINDOWS 11 και για Android κινητό;

Ευχαριστώ.

Tuya είναι, άρα το smart life app Android . Για windows δεν υπάρχει κάτι. Μόνο με Android emulator.

2 ώρες πριν, sonikk είπε

Οκ ευχαριστω.Για ποσο μεχρι 400-450 ευρω για 9000 BTU τί θα προτεινες;

Έχεις συμπληρώσει κάπου το ερωτηματολόγιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, c-max είπε

Δεν διαβασες καλα τα ταμπελακια. Στην θερμανση εχει σωστα το μιτσου 4,5 αλλα διαβασες λαθος στο toshiba που ειναι 4,0. Ακομα τα μιτσου εχουν twin rotary συμπιεστη.

Αμα θες πας και στο ZR63-w το οποιο ανεβαινει περισσοτερο σε θερμανση απο το toshiba, το ZR71 ανεβαινει 20% πανω απο το toshiba.

Την δευτερα εχω τοποθετηση στο ZR63, οποτε θα εχω καποια αποψη τουλαχιστον για ψυξη.

Αλλαξα την παραγγελια μου σε δυο mitsubishi.Για να δουμε τι πηραμε.Ενημερωσε με σε παρακαλω c-max  οταν μπορεσεις.Επισης να σας ρωτησω , να προτιμησω να βαλω την εξωτερικη μοναδα στο βορα η το νοτο.Παιζει καποιο ρολο στην καταναλωση ενεργειας.Θα τα βαλουμε στα Ιωαννινα και θα αντικαταστησουν ενα Yamada 18,000btu και ενα stibetherm 26.000 btu.Σε ευχαριστω.

 

Επεξ/σία από AmiJIm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Tuya είναι, άρα το smart life app Android . Για windows δεν υπάρχει κάτι. Μόνο με Android emulator.

Έχεις συμπληρώσει κάπου το ερωτηματολόγιο;

Oχι.Αλλα σε παρομοιο δωματιο ειχα συμπληρωσει κατι στοιχεια.Δεν θυμαμαι απο τοτε τα δεδομενα βεβαια αλλα πανω κατω τα ιδια ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το εργαλείο υπολογισμού απωλειών πόσο απόκλιση μπορεί να έχει από την πραγματικότητα;

Γιατι στις μονώσεις έχεις κόφτη στα 7εκ που είναι βασικό στοιχείο υπολογισμού ενώ  εμένα είναι 16 η εξωτερική μόνωση και 8 οι εσωτερικοί τοίχοι και οροφή άλλους 10 και μου βγάζει αν το έκανα σωστά για τη σαλοκουζινα που είναι ενιαίος χώρος περίπου 50 τμ έβγαλε 2kw απώλειες και για τα δωμάτια 900w με ζήτηση 21

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Εσωτερική.

Από το εγχειρίδιο του:

Screenshot_2022-08-17-20-59-34-85_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg.367ee0db6ecb94f27bdb4a28324d0ae7.jpg

Screenshot_2022-08-17-21-01-02-60_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg.9b95ee875295391b91046516c351334e.jpg

 

Να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο αξίζει ο ιονιστης και wifi ή είναι τσάμπα λεφτά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καποιος Daikin

Sensira 35 προηγουμενη σειρα AtxB35C(FtxB35C) η νεο AtxC35C (FtxC35C) και ταυτοχρονα

Perfera 35 προηγουμενη σειρα AtxM35N (FtxM35N) η νεο AtxM35R (FtxM35R) ?

ενδιαφερομαι μονο για θερμανση, εντυπωσεις απο οικονομια...

Βλεπω πως στην θερμανση δεν εχουν και μεγαλες διαφορες στους επιμερους δεικτες cop ,

αλλα στην τιμη ειναι αδιανοητη η διαφορα...και παντως δεν φαινεται να συμβαδιζει.

Κανω κατι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Specs είπε

Εχει καποιος Daikin

Sensira 35 προηγουμενη σειρα AtxB35C(FtxB35C) η νεο AtxC35C (FtxC35C) και ταυτοχρονα

Perfera 35 προηγουμενη σειρα AtxM35N (FtxM35N) η νεο AtxM35R (FtxM35R) ?

ενδιαφερομαι μονο για θερμανση, εντυπωσεις απο οικονομια...

Βλεπω πως στην θερμανση δεν εχουν και μεγαλες διαφορες στους επιμερους δεικτες cop ,

αλλα στην τιμη ειναι αδιανοητη η διαφορα...και παντως δεν φαινεται να συμβαδιζει.

Κανω κατι λαθος?

Καλημέρα. 

Έχω το Perfera atxm35n από τον Ιανουάριο του 21 και το Sensira atxc25c εδώ και 2 βδομάδες. 

Η διαφορά στην λειτουργία τους είναι τεράστια όσο μπορώ να κρίνω έχοντας το atxc25c μόνο τις τελευταίες 2 βδομάδες. 

Θα αναφέρω κάποιες διαφορές... 

Τι έχει το Perfera που δεν έχει το Sensira...

Perfera ... Ρύθμιση ανά μισό βαθμό θερμοκρασίας,  ενσωματωμένο Wi-Fi,  ρύθμιση ισχύος του κλιματιστικού από 40% - 100%, αυτόματες περσίδες αριστερά -δεξια, 5 ταχύτητες ανεμιστήρα, flash streamer, αθόρυβο, αισθητήρα ανίχνευσης ανθρώπινης παρουσίας, ρύθμιση αθορυβης εξωτερικής μονάδας, ρύθμιση comfort, καλύτερο και φωτιζόμενο τηλεχειριστήριο. 

Και φυσικά η σημαντικότερη διαφορά είναι στη λειτουργία του. 

Δουλεύει σαν ένα υποδειγματικο inverter, ξεκινώντας από πολύ χαμηλά όταν χρειάζεται και πέφτει και πολύ χαμηλά σε watt σε λειτουργία συντήρησης θερμοκρασίας. 

Από το Sensira atxc25c μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα από τη λειτουργία του,  περίμενα περισσότερα πράγματα και καλύτερη συμπεριφορά.  Και ο θόρυβος του είναι λίγο ενοχλητικός για μένα που το έχω σε κρεβατοκάμαρα ακόμα και στο αθόρυβο... (βγάζει περισσότερο αέρα από ότι θα περίμενα για 9αρι σε μικρό δωματιο).

Και επειδή οι απώλειες της κρεβατοκάμαρας μου είναι πολύ λίγες, λειτουργεί σχεδόν σαν on-off. 

Η διαφορά τιμής του Perfera είναι πλήρως δικαιολογημένη. 

Επεξ/σία από alexdeskas
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Specs είπε

Εχει καποιος Daikin

Sensira 35 προηγουμενη σειρα AtxB35C(FtxB35C) η νεο AtxC35C (FtxC35C) και ταυτοχρονα

Perfera 35 προηγουμενη σειρα AtxM35N (FtxM35N) η νεο AtxM35R (FtxM35R) ?

ενδιαφερομαι μονο για θερμανση, εντυπωσεις απο οικονομια...

Βλεπω πως στην θερμανση δεν εχουν και μεγαλες διαφορες στους επιμερους δεικτες cop ,

αλλα στην τιμη ειναι αδιανοητη η διαφορα...και παντως δεν φαινεται να συμβαδιζει.

Κανω κατι λαθος?

- Το πρώτο που θα προσέξεις, αν συγκρίνεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά (από τα PDF των εταιριών) ενός λίγο παλαιότερου κλιματιστικού της φτηνότερης σειράς των γιαπωνέζικων εταιριών και ενός σύγχρονου, είναι ότι τα σημερινά έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος. Γενικά όμως είναι ακόμα περισσότερο «οικονομικά» από μερικά ευπώλητα αμιγώς κινέζικα κλιματιστικά τα οποία σε μερικές περιπτώσεις έχουν από μέτρια έως απαράδεκτη αποδοτικότητα όταν λειτουργούν με την ελάχιστη (κυρίως) ή και τη μέγιστη κατανάλωση ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 12αρι σε ποιο οικονομικό μοντέλο δηλαδή μέχρι 850ε τι προτείνετε? Καλό value for money μου φαίνονται τα Midea μιας και έχουν και πιστοποίηση Eurovent. Αναμεσα σε αυτα τα δύο τι προτείνετε?

https://www.skroutz.gr/s/23559164/Midea-Breezeless-MSFAAU-12HRFN8-MOB01-12HFN8-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html?from=sku_color_variations

https://www.skroutz.gr/s/35599854/Midea-All-Easy-Pro-AEP2-12NXD6-I-AEP2-12NXD6-O-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Επίσης στο σιτε της Midea υπάρχει και Nordic έκδοση που δε βλεπω διαφορα με την απλή

https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-toichou-all-easy-pro-nordic-12kbtu-h/#Τεχνικάχαρακτηριστικά

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-midea-all-easy-pro-nordic-msepbu-12hrfn8mox330-12hfn8-12000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1715152

 

Επεξ/σία από batig0al
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...