Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Έχω κινέζικο (midea φασόν -> carrier) και daikin atxc25b, με τις εξωτερικές μονάδες τους στο ίδιο βορινό μπαλκόνι στο πάτωμα και τις εξωτερικές σε μεσοτοιχία δωμάτια. Δουλεύουν ήδη 3 χρόνια. Θα σου πω σε 4 (να είμαστε καλά) 😅

ΥΓ Και τα 2 μου στοίχισαν 350€ εγκατεστημένα (με ανακύκλωση).

Δεν θα έδινα πάνω από 500€ για το atxc25c εγκατεστημένο.

 

100+ ευρώ πάνω έχουν πάρει πριν το καλοκαίρι / καύσιμα / ρεύμα, όποιος πρόλαβε πέρσι τυχερός...από Σεπτ θα ανέβουν και άλλο ότι δεν είναι σε στοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για το arata. Υπόψιν αυτά είναι με μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα, οπότε στην πράξη θα είναι λίγο πιο κάτω. Στο δικό μου atxc-25b έχω δει 112W ελάχιστα σε ψύξη και 145W σε θέρμανση (ότι παίζει οπωσδήποτε κάπου ρόλο).

Ψύξη:

07be1640635f17439541a775dc53ebab.png

θέρμανση :

1155569876599b8a8a7c0c69fd29cde2.png

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

293277922_8091179874227191_7758159437726

Άμα σε πω δεν κατάλαβα τίποτα από τον πίνακα 

 

Θεωρητικά αν κατάλαβα κάτι στην ψύξη γύρω στα 157 και κάπου 220 θέρμανση;

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οπότε προτείνεις 12αρι και όχι 18αρι για τα 32τετραγωνικα βάσει των απωλειών του χώρου. Ισως ψάξω σε 14αρι τότε για να είμαι σίγουρος.

Επεξ/σία από batig0al
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, raconteurs είπε

οχι δεν εχω κλιματιστικο και γω αρχικα για 24αρι πηγαινα αλλα ο τυπος μου ειπε οτι ειναι υπερβολη

toshiba δεν ειχε , ουτε Mitsubishi που γραφεις,  αρα σε συγκριση των 4 επιλογων λες να παω daikin  απ οτι καταλαβα, με προβληματιζει να μην πληρωσω το ονομα και ειναι χειροτερο απο τα αλλα λογω του οτι ειναι προφανως οικονομικη σειρα αυτο το siesta sensira.

Yπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που δεν γουσταρουμε toyotomi inventor ?

 εχουν περισσοτερα features αλλα χειροτερη αποδοση να υποθεσω?

 

αυτα εβγαλε σε απωλειες.

image.png.4d20dd5749db03df3ca14d16f1dfaa39.png

Ξανακάνε τις απώλειες και βάλε μόνο τον χώρο που θα μπει το κλιματιστικό και στο ύψος θα βάλεις πάτωμα μέχρι ταβάνι, γιατί κοντά 2 εκατομμύρια btu δεν νομίζω να χρειάζεσαι. 😛

Υπερβολή δεν είναι εφόσον ο χώρος θα χρειαστεί τόσα btu, υπερβολή θα ήταν εάν ήθελες π.χ 12αρι το οποίο ήταν υπεραρκετό για το χώρο και έβαζες 18αρι.

 

Τα toyotomi είναι φασόν (midea / gree / κτλ νομίζω) και ο λόγος που συνήθως δεν τα προτείνουν τα παιδιά είναι επειδή έχουν 2 χρόνια εγγύηση.

Τα inventor δεν είναι κακά αλλά νομίζω δεν θα πρέπει να πας σε οικονομική σειρά αν θες να έχεις χαμηλή κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, batig0al είπε

Οπότε προτείνεις 12αρι και όχι 18αρι για τα 32τετραγωνικα βάσει των απωλειών του χώρου. Ισως ψάξω σε 14αρι τότε για να είμαι σίγουρος.

Το Τοσιμπα είναι 13αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, marioboni είπε

Άμα σε πω δεν κατάλαβα τίποτα από τον πίνακα 

 

Θεωρητικά αν κατάλαβα κάτι στην ψύξη γύρω στα 157 και κάπου 220 θέρμανση;

Ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία (κοιτάς τέρμα αριστερά) και μετά πας στη στήλη τέρμα δεξιά και διαβάζεις τα watts. Τέλος αφαιρείς ας πούμε 10-20W λόγω χαμηλότερη ταχύτητας ανεμιστήρα.

36 λεπτά πριν, batig0al είπε

Οπότε προτείνεις 12αρι και όχι 18αρι για τα 32τετραγωνικα βάσει των απωλειών του χώρου. Ισως ψάξω σε 14αρι τότε για να είμαι σίγουρος.

Ναι, από αυτά που λες, φτάνει ένα 12άρι.

Για 14άρι https://www.skroutz.gr/s/27965273/Daikin-FTXM42R-RXM42R-Κλιματιστικό-Inverter-14000-BTU-A-A-με-WiFi.html

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ξανακάνε τις απώλειες και βάλε μόνο τον χώρο που θα μπει το κλιματιστικό και στο ύψος θα βάλεις πάτωμα μέχρι ταβάνι, γιατί κοντά 2 εκατομμύρια btu δεν νομίζω να χρειάζεσαι.

χαχαχα ελεος ουτε προσεξα που ειναι η υποδιαστολη........16462 btu βγαζει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, raconteurs είπε

χαχαχα ελεος ουτε προσεξα που ειναι η υποδιαστολη........16462 btu βγαζει !

https://www.skroutz.gr/s/2775686/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF42VE-Κλιματιστικό-Inverter-14000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/35888106/Toshiba-Yukai-RAS-16E2AVG-E-RAS-B16E2KVG-E-Κλιματιστικό-Inverter-16000-BTU-A-A.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bjj-p είπε

Η θερμοκρασια του χωρου φαινεται, η ζητουμενη κατα την αφυγρανση δεν φαινεται. Να υποθεσω 29; οπου ηταν και η ζητουμενη στην ψυξη;; ή να υποθεσω 26 και απλα το εκλεισες μετα απο 1 τεταρτο;

Ζητούμενη σε αφυγρανση δεν έχει το κλιματιστικό αυτό. 

Το γύρισα απλά σε αφυγρανση και μετά από 1 τέταρτο το έκλεισα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! 

Έχοντας διαβάσει πολύ τις τελευταίες μέρες όσα έχετε συζητήσει στο φόρουμ , έρχομαι να ζητήσω κι εγώ με τη σειρά μου τη γνώμη σας για την αγορά κλιματιστικού.

Ερωτηματολόγιο

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού 30% ψύξη / 70% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης : Αποκλειστική πηγή θέρμανσης (υπάρχει ατομικό φυσικό αέριο αλλά μάλλον δεν θα χρησιμοποιηθεί λόγω κόστους)
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 55τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:Αγία Παρασκευή Αττικής
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου : δροσιά το καλοκαίρι, χωρίς μόνωση, πρώτος χειμώνας μέσα ο επερχόμενος
  10.  

8160.27 Watt
7017.83 KCal/h
148.37 Watt/m2
127.60 KCal/h/m2

 

Ιδανικά θα πήγαινα στο Toshiba edge 24, όμως είναι αρκετά ψηλά , εκτός μπάτζετ.

Έχω καταλήξει σε TCL και Haier, καθώς προτιμάω κατασκευαστές και όχι φασον. Η εγγύηση 10 χρόνια και 5 χρόνια αντίστοιχα ειναι ένα + επιπλέον. Οπότε φτάνουμε στα παρακάτω μοντέλα.

1. TCL elite premium 24

2. TCL Miracle II 24

3. Haier tide green plus 24

Κλίνω προς το Haier λόγω eurovent κυρίως. Από όσο έχω διαβάσει εδώ, είναι καλύτερη επιλογή για θέρμανση σε αυτήν την κατηγορία. Δεν κατεβαίνει πολύ χαμηλά σε κατανάλωση, (τουλάχιστον όχι όσο οι επώνυμες μάρκες) όμως φαντάζομαι θα είναι πιο οικονομικό σε σχέση με τα TCL στη θέρμανση.

Τι θα λέγατε εσείς; Να προχωρήσω στην αγορά του Haier; Υπάρχει κάτι που θα με κάλυπτε καλύτερα και οικονομικότερα στο μπάτζετ μου;

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το σεντόνι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, raconteurs είπε

Το daikin.

3 λεπτά πριν, Raki-meze είπε

Καλησπέρα σε όλους! 

Έχοντας διαβάσει πολύ τις τελευταίες μέρες όσα έχετε συζητήσει στο φόρουμ , έρχομαι να ζητήσω κι εγώ με τη σειρά μου τη γνώμη σας για την αγορά κλιματιστικού.

Ερωτηματολόγιο

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού 30% ψύξη / 70% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης : Αποκλειστική πηγή θέρμανσης (υπάρχει ατομικό φυσικό αέριο αλλά μάλλον δεν θα χρησιμοποιηθεί λόγω κόστους)
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 55τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:Αγία Παρασκευή Αττικής
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου : δροσιά το καλοκαίρι, χωρίς μόνωση, πρώτος χειμώνας μέσα ο επερχόμενος
  10.  

8160.27 Watt
7017.83 KCal/h
148.37 Watt/m2
127.60 KCal/h/m2

 

Ιδανικά θα πήγαινα στο Toshiba edge 24, όμως είναι αρκετά ψηλά , εκτός μπάτζετ.

Έχω καταλήξει σε TCL και Haier, καθώς προτιμάω κατασκευαστές και όχι φασον. Η εγγύηση 10 χρόνια και 5 χρόνια αντίστοιχα ειναι ένα + επιπλέον. Οπότε φτάνουμε στα παρακάτω μοντέλα.

1. TCL elite premium 24

2. TCL Miracle II 24

3. Haier tide green plus 24

Κλίνω προς το Haier λόγω eurovent κυρίως. Από όσο έχω διαβάσει εδώ, είναι καλύτερη επιλογή για θέρμανση σε αυτήν την κατηγορία. Δεν κατεβαίνει πολύ χαμηλά σε κατανάλωση, (τουλάχιστον όχι όσο οι επώνυμες μάρκες) όμως φαντάζομαι θα είναι πιο οικονομικό σε σχέση με τα TCL στη θέρμανση.

Τι θα λέγατε εσείς; Να προχωρήσω στην αγορά του Haier; Υπάρχει κάτι που θα με κάλυπτε καλύτερα και οικονομικότερα στο μπάτζετ μου;

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το σεντόνι!

Από αυτά που έχουμε ακούσει εδώ από μέλη, θα πήγαινα 100% στο haier για το μπάτζετ σου. Μια χαρά κατεβαίνει χαμηλά.  Προσοχή παίζουν παραεισαγωγές. Θέλουμε 5 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ωχ, τώρα το είδα, μαλακία.

d111e152c80c42ee4ab102640abc042c.png

Είναι γενικό στα Daikin αυτό;

Σε συγγενικό πρόσωπο που περιεργαστηκα Daikin 10ετιας , στην αφυγρανση εψυχε ασταμάτητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...