Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Σε τι βαθμους το ειχες αφυγρανση; φαινεται οτι πεφτει αρκετα χαμηλα η θερμοκρασια μεχρι να το κλεισεις.

Η πραγματική θερμοκρασία του δωματίου φαίνεται στο διάγραμμα. 

Η ζήτηση ήταν 29 με ανεμιστήρα στο αθόρυβο. 

Μόνο γύρω στις 7 παρά το απόγευμα το έβαλα για λίγο σε αφυγρανση. Φαίνεται στο διάγραμμα και η πτώση θερμοκρασίας χώρου τότε,  οπότε μετά το ξαναγύρισα σε ζήτηση 29 αθόρυβο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, marioboni είπε

Ftxc-c vs arata

Ποια τα συν και μείον μεταξύ τους;

Αν υποθέσουμε πως είναι στα ίδια χρήματα πάνω κάτω 

Νομίζω ότι στα ίδια χρήματα δεν υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος να πάει κάποιος στο Daikin με λιγότερο από τη μισή εγγύηση. Εκτός βέβαια αν στην ίδια τιμή θα είναι από blue dealer με 5 χρόνια. Αλλά και πάλι νομίζω πως το arata θα πλεονεκτεί. Magic coil, τέρμα αθόρυβο και λογικά πολύ κοντά σε απόδοση και οικονομία με το ftxc και 2 χρόνια έξτρα εγγύηση.  Ίσως να πλεονεκτουσε το Daikin στο support. Μακάρι να είχαμε πίνακες απόδοσης για το Daikin όπως έχουμε για τα Toshiba ώστε να είχαμε πιο καλή σύγκριση.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι στα ίδια χρήματα δεν υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος να πάει κάποιος στο Daikin με λιγότερο από τη μισή εγγύηση. Εκτός βέβαια αν στην ίδια τιμή θα είναι από blue dealer με 5 χρόνια. Αλλά και πάλι νομίζω πως το arata θα πλεονεκτεί. Magic coil, τέρμα αθόρυβο και λογικά πολύ κοντά σε απόδοση και οικονομία με το ftxc και 2 χρόνια έξτρα εγγύηση.  Ίσως να πλεονεκτουσε το Daikin στο support. Μακάρι να είχαμε πίνακες απόδοσης για το Daikin όπως έχουμε για τα Toshiba ώστε να είχαμε πιο καλή σύγκριση.

Έγερνα προς daikin για το σπίτι που θα κάνω αλλά δεν είχα δει κάπου ελάχιστα βατ και λειτουργία να αναφέρεται με διαγράμματα κλπ εκτός από τον θόρυβο του που είναι λίγος, μιλώντας για το αρατα το 10αρι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είχα ποστάρει πριν καιρό όσο έτρεχε το πρόγραμμα ανακυκλώνω, με μετρήσεις για χώρους κλπ. Τελικά δεν επιλέχτηκα οπότε πάμε για κάτι οικονομικό σχετικά. Μιλάμε για 2 χώρους, 9000btu και 12000btu σκέφτομαι για haier είτε το tide green plus είτε το λίγο ακριβότερο pearl που το έξτρα του νομίζω είναι η απολύμανση που έχει και ίσως ελάχιστα πιο αθόρυβο. Λένε 5 χρόνια εγγύηση από επίσημο αντιπρόσωπο και κάπου διάβασα ότι θέλουν ετήσιο σέρβις από τον 3 χρόνο για να ισχύει η εγγύηση. Αυτό ισχύει μόνο για Service από την μαμά εταιρία ή από οποιονδήποτε ψυκτικό; 

Τέλος και τα tcl είναι αρκετά οικονομικά με 10 χρόνια εγγύηση χωρίς όρους. Ποιες θα ήταν οι αντίστοιχες επιλογές του tide green plus και pearl από την tcl? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Λόγος; Συμπιεστής;

Σε μηχάνημα με r32 δεν χαλάει ο συμπιεστης ,πολύ σπάνια για αυτό και δίνουν όλοι 10 χρόνια εγγύηση συμπιεστη, λόγω r32 έχουν check valve πίεσης φρεον και αν δουλεύει το μηχάνημα με λιγότερο φρεον βγάζει αμέσως βλαβη . Στα κινέζικα λέω 7 χρόνια λόγω πλακέτας, ανεμιστήρα μέσα έξω, και βαλβίδες εκτόνωσης συν ότι όσα δουλεύουν και πολύ στο ζεστό τα εσωτερικά πλαστικά της λεκάνης σκληραίνει καίγονται και ραγιζουν για πλάκα, έχω αλλάξει πολλά λεκανακια σε περιοχές όπως η Πεντέλη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, burnedmarkblan είπε

Σε μηχάνημα με r32 δεν χαλάει ο συμπιεστης ,πολύ σπάνια για αυτό και δίνουν όλοι 10 χρόνια εγγύηση συμπιεστη, λόγω r32 έχουν check valve πίεσης φρεον και αν δουλεύει το μηχάνημα με λιγότερο φρεον βγάζει αμέσως βλαβη . Στα κινέζικα λέω 7 χρόνια λόγω πλακέτας, ανεμιστήρα μέσα έξω, και βαλβίδες εκτόνωσης συν ότι όσα δουλεύουν και πολύ στο ζεστό τα εσωτερικά πλαστικά της λεκάνης σκληραίνει καίγονται και ραγιζουν για πλάκα, έχω αλλάξει πολλά λεκανακια σε περιοχές όπως η Πεντέλη.

Πάντως να ξέρεις ότι παίζει μεγάλο ρόλο η θέση που θα βάλεις το κλιματιστικο για την απόδοση, μπορεί να αλλάξεις για 30 cm και να έχεις άλλο μηχανημα

Και σε κάθε περίπτωση η συντήρηση δίνει χρόνια ζωής και οικονομία 

Υπάρχουν κάτι first-line του καρφουρ καλοσυντηρημενα 25 χρόνια σε σερβερ ρουμ που πιστολανε ακομα

Επεξ/σία από burnedmarkblan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexdeskas είπε

Η πραγματική θερμοκρασία του δωματίου φαίνεται στο διάγραμμα. 

Η ζήτηση ήταν 29 με ανεμιστήρα στο αθόρυβο. 

Μόνο γύρω στις 7 παρά το απόγευμα το έβαλα για λίγο σε αφυγρανση. Φαίνεται στο διάγραμμα και η πτώση θερμοκρασίας χώρου τότε,  οπότε μετά το ξαναγύρισα σε ζήτηση 29 αθόρυβο. 

Η θερμοκρασια του χωρου φαινεται, η ζητουμενη κατα την αφυγρανση δεν φαινεται. Να υποθεσω 29; οπου ηταν και η ζητουμενη στην ψυξη;; ή να υποθεσω 26 και απλα το εκλεισες μετα απο 1 τεταρτο;

Επεξ/σία από bjj-p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, burnedmarkblan said:

Πάντως να ξέρεις ότι παίζει μεγάλο ρόλο η θέση που θα βάλεις το κλιματιστικο για την απόδοση, μπορεί να αλλάξεις για 30 cm και να έχεις άλλο μηχανημα

Και σε κάθε περίπτωση η συντήρηση δίνει χρόνια ζωής και οικονομία 

Υπάρχουν κάτι first-line του καρφουρ καλοσυντηρημενα 25 χρόνια σε σερβερ ρουμ που πιστολανε ακομα

ολοι εχουμε μη inverter που δουλευουν ακομα.Μη τεχνολογικα εξελιγμενα μηχανηματα προφανως και ειναι πιο αξιοπιστα.Οι πλακετες επισης είναι είναι και θεμα ρευματος-δεη-εγκαταστασης.Η εγκατασταση παιζει πολυ σημαντικο ρολο στα νεα μηχανηματα,εδω 8/10 δεν τραβανε καν το αερα και κανουν απλη εξαερωση.(στην οποια απο οτι καταλαβαινω φευγει και μικροποσοτητα φρεον?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Να ρωτήσω εάν γνωρίζεις, ποιες οι διάφορες μεταξύ Arata και Shorai Edge; Αξίζει η διαφορά τιμής πιστεύεις;

Επίσης ποιες οι διαφορές του Daikin με τα Toshiba? 
 

Απ ότι έχω διαβάσει είναι από τις κορυφαίες εταιρίες και οι δυο. 
 

Σ ευχαριστώ. 
 

υγ. Γιατί προσπαθούν παντού να μου πουλήσουν Toyotomi Izuru?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1200
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση  Panasonic CS-A18BKP, επαρκέστατο δουλεύει 22χρονια
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Λόγω προσφορών μάλλον από αλυσίδα αλλα δε λεω όχι αν αξίζει απο αλλού
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Βασικό σενάριο 90%ψύξη/10% θέρμανση, ακραίο σενάριο 70%ψύξη και 30% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: το καλοκαίρι όταν έχει 34C+ ημέρα ποτέ βράδυ, θέρμανση σπάνια
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζίνα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα κέντρο
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: να μπορεί να κατεβαίνει αρκετά ώστε  να μη χρειάζεται να κάνει on/off ιδανικά
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): διαμπερες και δροσερός σχετικα χώρος, βασική μόνωση
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: Θερμικές Απώλειες  1862.51Watt  1601.76KCal/h  58.20Watt/m2  50.06KCal/h/m2 στους 21C

Θα αλλάξει παλιό 18αρι Panasonic μη Inverter το οποίο δουλεύει (αν και δεν έχει γίνει σημαντική χρήση) ακόμα. Ο χώρος είναι 32 τετραγωνικά σαλόνοκουζίνα.  Με ενδιαφέρει να μπορεί να πέφτει χαμηλά για να μη κανει on/off (το μονο παραπονο απο το Panasonic) και να διατηρεί τη θερμοκρασία ωστε να δίνει καλή αίσθηση. Αναμένω προτάσεις 

Υπάρχει κάπου να δούμε τι εγγύηση δίνει ο κάθε κατασκευαστης και αν απαιτεί συντήρηση? Καλό θα ήταν να μην έχει μόνο 2 χρόνια αν και δεν ρίχνω 100% άκυρο μονο γιαυτο

Έξτρα πληροφορίες για το παλιό: https://manualmachine.com/panasonic/csa18bkp/203303-service-manual/

Επεξ/σία από batig0al
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Δεν συμπληρώνεις έστω τις απώλειες του χώρου μιας και αν όντως έχεις αρκετά μεγάλες απώλειες ίσως θες μεγαλύτερο κλιματιστικό, εκτός αν έχεις ήδη κάποιο 18αρι και είναι επαρκές.

https://www.elith.gr/calc/index.php

Και με το Daikin και με το Mitsubishi δεν θεωρώ ότι θα έχεις πρόβλημα, δεν ρωτάς και για κανένα Toshiba αν υπάρχει διαθέσιμο μιας και έχουν 7 χρόνια εγγύηση.

Το daikin το έχουμε αρκετά μέλη αν και κυρίως νομίζω σε μικρότερα btu, εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος πάντως με το 9αρι.

οχι δεν εχω κλιματιστικο και γω αρχικα για 24αρι πηγαινα αλλα ο τυπος μου ειπε οτι ειναι υπερβολη

toshiba δεν ειχε , ουτε Mitsubishi που γραφεις,  αρα σε συγκριση των 4 επιλογων λες να παω daikin  απ οτι καταλαβα, με προβληματιζει να μην πληρωσω το ονομα και ειναι χειροτερο απο τα αλλα λογω του οτι ειναι προφανως οικονομικη σειρα αυτο το siesta sensira.

Yπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που δεν γουσταρουμε toyotomi inventor ?

 εχουν περισσοτερα features αλλα χειροτερη αποδοση να υποθεσω?

 

αυτα εβγαλε σε απωλειες.

image.png.4d20dd5749db03df3ca14d16f1dfaa39.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφουρητες καλησπερα ,την γνωμη σας θα ηθελα παρακαλω γιατι κοντευω να τρελαθω.Θελω να διαθεσω 1500ε και Ειμαι αναμεσα σε δυο μοντελα για το σπιτι,σαλονι 80μ2 μεσσαιου οροφου , οροφοδιαμερισμα με εξοικονομω  .Θελω να προσπαθησω να μειωσω το πετρελαιο που καιω  ,περυσι σε 125μ2 σπιτι με λεβητα Sempra progress C70 στους 21 κελσιου εκαψα 70,000 θερμιδες με κοστος 1200ε . με τιμη λιτρου 0,96ε λιτρο, 1,1ε και  1,2 ,Το πρωτο ειναι Toshiba Edge RAS-B24J2KVSG/24J2AVSG-E  και το δευτερο Mitsubishi Diamond Series SRK/SRC-71ZR-W .Τα toshiba εχουν 7 χρονια εγγυηση και συμπιεστη  dc twin rotary  που τους ξερω απο τα toshiba shorai  που εβαλα στο εξοχικο και ειναι πραγματικα αθορυβα αλλα η πιατσα μου λεει οτι η  mitsubishi  ειναι τα καλυτερα.Επισης υπαρχει και το 22αρι mitsubishi που εχει το μαγικο seer 8,1 αντι του toshiba  με μολις 6,3  ομως το scop mitsubishi ειναι  4,5 ενω στο toshiba ειναι 5.5.Ποιο πρεπει να διαλεξω .

20190610161356_944512f5.jpeg

20190610161817_3dac70c1.jpeg

20200604113702_2561c85f.jpeg

Επεξ/σία από AmiJIm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, marioboni είπε

Έγερνα προς daikin για το σπίτι που θα κάνω αλλά δεν είχα δει κάπου ελάχιστα βατ και λειτουργία να αναφέρεται με διαγράμματα κλπ εκτός από τον θόρυβο του που είναι λίγος, μιλώντας για το αρατα το 10αρι

 

Για το arata. Υπόψιν αυτά είναι με μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα, οπότε στην πράξη θα είναι λίγο πιο κάτω. Στο δικό μου atxc-25b έχω δει 112W ελάχιστα σε ψύξη και 145W σε θέρμανση (ότι παίζει οπωσδήποτε κάπου ρόλο).

Ψύξη:

07be1640635f17439541a775dc53ebab.png

θέρμανση :

1155569876599b8a8a7c0c69fd29cde2.png

2 ώρες πριν, summit1_1 είπε

Καλησπέρα, είχα ποστάρει πριν καιρό όσο έτρεχε το πρόγραμμα ανακυκλώνω, με μετρήσεις για χώρους κλπ. Τελικά δεν επιλέχτηκα οπότε πάμε για κάτι οικονομικό σχετικά. Μιλάμε για 2 χώρους, 9000btu και 12000btu σκέφτομαι για haier είτε το tide green plus είτε το λίγο ακριβότερο pearl που το έξτρα του νομίζω είναι η απολύμανση που έχει και ίσως ελάχιστα πιο αθόρυβο. Λένε 5 χρόνια εγγύηση από επίσημο αντιπρόσωπο και κάπου διάβασα ότι θέλουν ετήσιο σέρβις από τον 3 χρόνο για να ισχύει η εγγύηση. Αυτό ισχύει μόνο για Service από την μαμά εταιρία ή από οποιονδήποτε ψυκτικό; 

Τέλος και τα tcl είναι αρκετά οικονομικά με 10 χρόνια εγγύηση χωρίς όρους. Ποιες θα ήταν οι αντίστοιχες επιλογές του tide green plus και pearl από την tcl? 

Ένα από αυτά :

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413123/tcl-elite-premium-prm-09chsa-ci-r32-klimatistiko-inverter.html?ref=bestprice.gr

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413125/tcl-miracle-ii-09chsa-vei-klimatistiko-inverter-9-000.html?ref=bestprice.gr

το δεύτερο έχει και πολύ καλό seer.

2 ώρες πριν, burnedmarkblan είπε

Σε μηχάνημα με r32 δεν χαλάει ο συμπιεστης ,πολύ σπάνια για αυτό και δίνουν όλοι 10 χρόνια εγγύηση συμπιεστη, λόγω r32 έχουν check valve πίεσης φρεον και αν δουλεύει το μηχάνημα με λιγότερο φρεον βγάζει αμέσως βλαβη . Στα κινέζικα λέω 7 χρόνια λόγω πλακέτας, ανεμιστήρα μέσα έξω, και βαλβίδες εκτόνωσης συν ότι όσα δουλεύουν και πολύ στο ζεστό τα εσωτερικά πλαστικά της λεκάνης σκληραίνει καίγονται και ραγιζουν για πλάκα, έχω αλλάξει πολλά λεκανακια σε περιοχές όπως η Πεντέλη.

Έχω κινέζικο (midea φασόν -> carrier) και daikin atxc25b, με τις εξωτερικές μονάδες τους στο ίδιο βορινό μπαλκόνι στο πάτωμα και τις εξωτερικές σε μεσοτοιχία δωμάτια. Δουλεύουν ήδη 3 χρόνια. Θα σου πω σε 4 (να είμαστε καλά) 😅

ΥΓ Και τα 2 μου στοίχισαν 350€ εγκατεστημένα (με ανακύκλωση).

2 ώρες πριν, aks είπε

απο blue dealer καταληγεις να δωσεις 700+για ενα απλο μοντελο 9αρι δεν ξερω κατα ποσο αξιζει.

 

Δεν θα έδινα πάνω από 500€ για το atxc25c εγκατεστημένο.

 

1 ώρα πριν, Optixx είπε

Να ρωτήσω εάν γνωρίζεις, ποιες οι διάφορες μεταξύ Arata και Shorai Edge; Αξίζει η διαφορά τιμής πιστεύεις;

Επίσης ποιες οι διαφορές του Daikin με τα Toshiba? 
 

Απ ότι έχω διαβάσει είναι από τις κορυφαίες εταιρίες και οι δυο. 
 

Σ ευχαριστώ. 
 

υγ. Γιατί προσπαθούν παντού να μου πουλήσουν Toyotomi Izuru?

Το Arata είναι το yukai.  Ανάμεσα σε edge και yukai, θα κοίταζα το edge μιας και έχει ανώτερους δείκτες απόδοσης + έξτρα χαρακτηριστικά.

ΥΓ Όσο για το toyo, είναι λογικό που πάνε να στο πουλήσουν. Αφού είναι το πρώτο κλιματιστικό με τεχνητή νοημοσύνη 🤣🤣

Spoiler

293277922_8091179874227191_7758159437726

56 λεπτά πριν, batig0al είπε

Καλησπέρα σε όλους.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1200
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση  Panasonic CS-A18BKP, επαρκέστατο δουλεύει 22χρονια
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Λόγω προσφορών μάλλον από αλυσίδα αλλα δε λεω όχι αν αξίζει απο αλλού
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Βασικό σενάριο 90%ψύξη/10% θέρμανση, ακραίο σενάριο 70%ψύξη και 30% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: το καλοκαίρι όταν έχει 34C+ ημέρα ποτέ βράδυ, θέρμανση σπάνια
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζίνα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα κέντρο
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: να μπορεί να κατεβαίνει αρκετά ώστε  να μη χρειάζεται να κάνει on/off ιδανικά
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): διαμπερες και δροσερός σχετικα χώρος, βασική μόνωση
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: Θερμικές Απώλειες  1862.51Watt  1601.76KCal/h  58.20Watt/m2  50.06KCal/h/m2 στους 21C

Θα αλλάξει παλιό 18αρι Panasonic μη Inverter το οποίο δουλεύει (αν και δεν έχει γίνει σημαντική χρήση) ακόμα. Ο χώρος είναι 32 τετραγωνικά σαλόνοκουζίνα.  Με ενδιαφέρει να μπορεί να πέφτει χαμηλά για να μη κανει on/off (το μονο παραπονο απο το Panasonic) και να διατηρεί τη θερμοκρασία ωστε να δίνει καλή αίσθηση. Αναμένω προτάσεις 

Υπάρχει κάπου να δούμε τι εγγύηση δίνει ο κάθε κατασκευαστης και αν απαιτεί συντήρηση? Καλό θα ήταν να μην έχει μόνο 2 χρόνια αν και δεν ρίχνω 100% άκυρο μονο γιαυτο

Έξτρα πληροφορίες για το παλιό: https://manualmachine.com/panasonic/csa18bkp/203303-service-manual/

https://www.skroutz.gr/s/27964143/Daikin-FTXM35R-RXM35R-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/23582081/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B13J2KVSG-E-RAS-13J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html

25 λεπτά πριν, AmiJIm είπε

την γνωμη σας

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Στα ταμπελάκια κοιτάμε το θερμό εκτός αν μένεις κάπου με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...