Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@liakjim Για Εδεσσα με max το χειμωνα -5 το βραδυ και αν βεβαια, ισχυει ακομα το hair tide green ή εχουμε καποια αλλη επιλογη τωρα τελευταια; Να σημειωθει οτι το budget ειναι περιορισμενο, δηλαδη δυο ειναι παρουμε και εφοσον με 5ετη εγγυηση παιζουν γυρω στο 400αρι αρα ειμαστε στα 800 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, petrosvolosII είπε

Καλημέρα.

2 ερωτήσεις.

1) Πάω να αγοράσω αυτό
https://www.skroutz.gr/s/22642323/Tesla-TT34X81-1232IAW-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html#description
Έχω μείνει εντυπωσιασμένος από τις τόσες πολλές θετικές αξιολογήσεις.
Έχει κανένας TESLA να μου πει εμπειρία?

Λογικό να έχει καλές κριτικές μιας και είναι φασόν TCL για τα οποία έχουμε ακούσει επίσης θετικές κριτικές. Πάντως ρώτα λίγο τι παίζει με την εγγύηση και τους όρους των tesla και δες αν σε συμφέρει να πάρεις Tesla ή κατευθείαν tcl με τα 10 χρόνια εγγύηση άνευ άλλων όρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, raconteurs είπε

 

Δεν συμπληρώνεις έστω τις απώλειες του χώρου μιας και αν όντως έχεις αρκετά μεγάλες απώλειες ίσως θες μεγαλύτερο κλιματιστικό, εκτός αν έχεις ήδη κάποιο 18αρι και είναι επαρκές.

https://www.elith.gr/calc/index.php

Και με το Daikin και με το Mitsubishi δεν θεωρώ ότι θα έχεις πρόβλημα, δεν ρωτάς και για κανένα Toshiba αν υπάρχει διαθέσιμο μιας και έχουν 7 χρόνια εγγύηση.

Το daikin το έχουμε αρκετά μέλη αν και κυρίως νομίζω σε μικρότερα btu, εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος πάντως με το 9αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Sellout είπε

@liakjim Για Εδεσσα με max το χειμωνα -5 το βραδυ και αν βεβαια, ισχυει ακομα το hair tide green ή εχουμε καποια αλλη επιλογη τωρα τελευταια; Να σημειωθει οτι το budget ειναι περιορισμενο, δηλαδη δυο ειναι παρουμε και εφοσον με 5ετη εγγυηση παιζουν γυρω στο 400αρι αρα ειμαστε στα 800 ευρω.

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-a-c-haier-tide-green-plus-as35tamhra

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sonikk είπε

Παιδια ξερετε ποια καταστηματα εκτος απο κωτσοβολο κανουν δωρεαν εγκατασταση κλιματιστικου;

Και μια ακομα απορια.Ποιο 9000 BTU μοντελο κλιματιστικου θεωρειτε αξιοπιστο-σκυλι για να μου κρατησει πολλα χρονια και μεχρι του ποσου των 400 ευρω;

Σας ευχαριστω.

Δωρεάν εγκατάσταση έχουν συνήθως οι μεγάλες αλυσίδες. Βέβαια δεν είναι ακριβώς δωρεάν γιατί το πληρώνεις με την τιμή αγοράς.

Από αξιόπιστα τώρα, δεν νομίζω ότι ξέρει πραγματικά κάποιος από εμάς τα στατιστικά στοιχεία βλαβών ανά εταιρεία και ανά μοντέλο οπότε μια τακτική είναι είτε να πας σε επώνυμο προσδοκώντας για το καλύτερο είτε να μην παίζεις με τις πιθανότητες και να πας σε κάτι με μεγάλη εγγύηση, ελπίζοντας και εκεί να σε καλύψουν αν γίνει η στραβή ή να υπάρχει και σαν αντιπροσωπεία ( ποιος ζει, ποιος πεθαίνει σε 10 χρόνια). Εξασφαλισμένος δεν θα είσαι ποτέ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petrosvolosII είπε

Καλημέρα.

2 ερωτήσεις.

1) Πάω να αγοράσω αυτό
https://www.skroutz.gr/s/22642323/Tesla-TT34X81-1232IAW-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html#description
Έχω μείνει εντυπωσιασμένος από τις τόσες πολλές θετικές αξιολογήσεις.
Έχει κανένας TESLA να μου πει εμπειρία?

2) Έχω ένα 9ρι HAIER το οποίο χρειάζεται για περίπου 2 μήνες να δουλεύει 24ωρο στους 16 βαθμούς σε μια αποθήκη, για να εξυπηρετήσω έναν φίλο που έπαθε ζημιά στο μαγαζί του και βάλαμε κάτι προϊόντα στην αποθήκη.
Παρατηρήσαμε το εξής. Σε ακανόνιστες ώρες πιάνουν πάγο και οι 2 σωλήνες της εξωτερικής μονάδας και σταματάει να έχει ψύξη.
Το ac δούλευε άριστα, φρεον δεν λείπει (έχει ελεγχθεί), ο ανεμιστήρας της εξωτερικής μονάδας είναι μπόμπα (τραβάει φουλ αέρα).
Χθες συγκεκριμένα, δούλευε από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 01.00 το βράδυ, όπου και παγώσανε οι σωλήνες. Γιατί συμβαίνει αυτό?
Έχει κανείς προσωπική εμπειρία από κάτι ανάλογο?
Ο ψυκτικός μου είπε πιθανόν σκουπιδάκι στον τριχοειδή σηλώνα, και δεν φτιάχνεται, θέλει πέταμα.
Πως μπορεί να μπει σκουπιδάκι?
Τοο μηχάνημα είχε να δουλέψει 3-4 χρόνια (έστω και να πάρει μπρος μια φορά). 
Το μηχάνημα δεν είναι inverter (το σημειώνω δεν ξέρω αν παίζει ρόλο).
Σκέφτομαι να αγοράσω άλλο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αν έχει σκουπιδάκι δεν το κάνει συνέχεια. Μπορεί να δουλεύει 12 ώρες μπόμπα και μετά να παθαίνει κάτι?

Ή σκουπιδακι είναι ή ελαιοφραγμος

Βάλε το στο ζεστό να δουλέψει κάνα 20 λεπτό μπας και ξεβουλωσει 

Σε κάθε περίπτωση φτιάχνει, αν σε συμφέρει δεν ξέρω.

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δωρεάν εγκατάσταση έχουν συνήθως οι μεγάλες αλυσίδες. Βέβαια δεν είναι ακριβώς δωρεάν γιατί το πληρώνεις με την τιμή αγοράς.

Από αξιόπιστα τώρα, δεν νομίζω ότι ξέρει πραγματικά κάποιος από εμάς τα στατιστικά στοιχεία βλαβών ανά εταιρεία και ανά μοντέλο οπότε μια τακτική είναι είτε να πας σε επώνυμο προσδοκώντας για το καλύτερο είτε να μην παίζεις με τις πιθανότητες και να πας σε κάτι με μεγάλη εγγύηση, ελπίζοντας και εκεί να σε καλύψουν αν γίνει η στραβή ή να υπάρχει και σαν αντιπροσωπεία ( ποιος ζει, ποιος πεθαίνει σε 10 χρόνια). Εξασφαλισμένος δεν θα είσαι ποτέ.

9ρι με 400 ευρώ και χρήση στη θερμανση αν σου βγάλει 7 χρόνια μια χαρά είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alexdeskas είπε

27 έξω 27 ζητούμενη... Δε βγάζει νόημα... Για έξω δε τη ζητάς... 

Έχει βέβαια σχέση και η εξωτερική θερμοκρασία αλλά όχι έτσι όπως το θέτεις. 

Τώρα όσον αφορά τη συνεχόμενη λειτουργία του daikin χωρίς on-off έχει να κάνει και με τις απώλειες του χώρου σου που μάλλον είναι αρκετές και όχι μόνο με το μικρότερο offset.

Αυτό το κλιματιστικό (και με τη νέα πλακέτα)  στο δικό μου χώρο που έχει λίγες απαιτήσεις θα είχε κάνει 150 on-off. 

Αν δούλευε έτσι (θεωρητικά) συνεχώς ακόμα και σε αυτά τα watt η θερμοκρασία στο χώρο μου θα είχε κατέβει κάτω από 20 βαθμούς. 

Βάζω χτεσινό διάγραμμα λειτουργίας από atxc25c.

Γύρω στις 19.00 παρά,  το είχα γυρίσει για λίγο σε αφυγρανση, τις υπόλοιπες ώρες λειτουργίας ήταν στο αθόρυβο. 

Στα κενά ήταν κλειστό. 

Screenshot_2022-08-17-09-16-34-217.jpeg

Σε τι βαθμους το ειχες αφυγρανση; φαινεται οτι πεφτει αρκετα χαμηλα η θερμοκρασια μεχρι να το κλεισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, marioboni said:

Μια αντλία θερμότητας σαν αγορά κ μόνο έχει κάνα 5αρι κ από την άλλη ότι ζημιά πάθει είναι χαλαρά χιλιάρικο

Η καλύτερη λύση είναι αλλά...αρκετά ακριβή η αγορά της 

ναι και αντε βρες να στην φτιαξουν κιολας.Πρεπει να ψαχνεις μηχανολογο απο τει με εμπειρια σε αυτα γιατι αν ψαχνεις απο τους αλλους καλα ξεμπερδεματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petrosvolosII είπε

Καλημέρα.

2 ερωτήσεις.

1) Πάω να αγοράσω αυτό
https://www.skroutz.gr/s/22642323/Tesla-TT34X81-1232IAW-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html#description
Έχω μείνει εντυπωσιασμένος από τις τόσες πολλές θετικές αξιολογήσεις.
Έχει κανένας TESLA να μου πει εμπειρία?

2) Έχω ένα 9ρι HAIER το οποίο χρειάζεται για περίπου 2 μήνες να δουλεύει 24ωρο στους 16 βαθμούς σε μια αποθήκη, για να εξυπηρετήσω έναν φίλο που έπαθε ζημιά στο μαγαζί του και βάλαμε κάτι προϊόντα στην αποθήκη.
Παρατηρήσαμε το εξής. Σε ακανόνιστες ώρες πιάνουν πάγο και οι 2 σωλήνες της εξωτερικής μονάδας και σταματάει να έχει ψύξη.
Το ac δούλευε άριστα, φρεον δεν λείπει (έχει ελεγχθεί), ο ανεμιστήρας της εξωτερικής μονάδας είναι μπόμπα (τραβάει φουλ αέρα).
Χθες συγκεκριμένα, δούλευε από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 01.00 το βράδυ, όπου και παγώσανε οι σωλήνες. Γιατί συμβαίνει αυτό?
Έχει κανείς προσωπική εμπειρία από κάτι ανάλογο?
Ο ψυκτικός μου είπε πιθανόν σκουπιδάκι στον τριχοειδή σηλώνα, και δεν φτιάχνεται, θέλει πέταμα.
Πως μπορεί να μπει σκουπιδάκι?
Τοο μηχάνημα είχε να δουλέψει 3-4 χρόνια (έστω και να πάρει μπρος μια φορά). 
Το μηχάνημα δεν είναι inverter (το σημειώνω δεν ξέρω αν παίζει ρόλο).
Σκέφτομαι να αγοράσω άλλο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αν έχει σκουπιδάκι δεν το κάνει συνέχεια. Μπορεί να δουλεύει 12 ώρες μπόμπα και μετά να παθαίνει κάτι?

Φτιάχνεται απλά το κόστος φτάνει ένα φτηνό 9αρι inverter. Μία κακή εγκατάσταση δεν φαίνεται όταν το δουλεύεις 1-2 ώρες την μέρα ή σπάνια... όταν όμως το φτάνεις στο όριο εκεί σίγουρα θα φανούν όλα.



Μεγάλη προσοχή στα 18-24αρια παιδιά... οι δωρεάν εγκαταστάσεις είναι πιο τυπικές σε σχέση με μία φτηνή εγκατάσταση των 80 ευρώ.. κάντε έλεγχο στις διατομές στα καλώδια που σας έχουν βάλει.
Screenshot_1113.png.1f202b3cc55d8d20924169508f8fa704.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 600-800
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: -
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): χωρίς προτίμηση 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 60% ψύξη 40% θέρμανση 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: με την τιμη του αερίου μάλλον για αποκλειστική μας βλέπω. 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : βρεφικό υπνοδωμάτιο 
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: κέντρο Αθήνας 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: καλή ποιότητα αέρα μιας και θα κοιμάται βρέφος στο δωμάτιο. Μια καλή εγγύηση θα ήταν ευπρόσδεκτη αλλά όχι απαραίτητη εάν είναι καλή η εταιρεία. 
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): ρετιρέ υπνοδωμάτιο 10-15τμ
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: -
Επεξ/σία από Optixx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Optixx είπε

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 600-800
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: -
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): χωρίς προτίμηση 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 60% ψύξη 40% θέρμανση 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: με Τία τιμές του αερίου μάλλον για αποκλειστική μας βλέπω. 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : παιδικό υπνοδωμάτιο 
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: -
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: καλή ποιότητα αέρα μιας και θα κοιμάται βρέφος στο δωμάτιο. Μια καλή εγγύηση θα ήταν ευπρόσδεκτη αλλά όχι απαραίτητη εάν είναι καλή η εταιρεία. 
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): ρετιρέ υπνοδωμάτιο 10-15τμ
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: -

Θα τα έδινες;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198241-daikin-atxm25n-siesta-perfera

Υπόψιν μόνο από παραλαβή από κατάστημα.

Αλλιώς

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...