Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, geodimis είπε

Τα perfera θέλουν module για να γίνουν WiFi ή είναι από τη μάνα τους;

εκτος αυτού το WiFi λειτουργεί μόνο εφόσον είναι ανοικτό ή υπάρχει δυνατότητα απομακρυσμένου on/off?

Το παλιό το Ν και το νέο R έχουν WiFi.

Εννοείται ότι όταν είναι στην πρίζα σε αναμονή, παίρνουν μπροστά απομακρυσμένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το παλιό το Ν και το νέο R έχουν WiFi.

Εννοείται ότι όταν είναι στην πρίζα σε αναμονή, παίρνουν μπροστά απομακρυσμένα.

Άρα απομακρυσμένα εννοούμε αν είσαι κι εκτός σπιτιού μέσω app;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε σήμερα το καινούριο midea aurora black 24000btu και αφού το έτρεξα όλο το μεσημέρι το έβαλα τώρα στο μετρητή κατανάλωσης. Στους 27 στο eco ξεκίνησε με 1500w έπεσε στα 600 και τώρα έχει μείνει στα 20w?? Περίπου μιάμιση με 2ωρες τρέχει και έχει κάψει 1.1kwh?

Είναι λογικό να έχει πέσει τόσο χαμηλά? 

BFE4D0AD-2F65-4814-8E33-C0A7163995DD.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, jackess είπε

Μπήκε σήμερα το καινούριο midea aurora black 24000btu και αφού το έτρεξα όλο το μεσημέρι το έβαλα τώρα στο μετρητή κατανάλωσης. Στους 27 στο eco ξεκίνησε με 1500w έπεσε στα 600 και τώρα έχει μείνει στα 20w?? Περίπου μιάμιση με 2ωρες τρέχει και έχει κάψει 1.1kwh?

Είναι λογικό να έχει πέσει τόσο χαμηλά? 

BFE4D0AD-2F65-4814-8E33-C0A7163995DD.png

Έχει σβήσει ο συμπιεστής και δουλεύει μόνο ο εσωτερικός ανεμιστήρας.

20 λεπτά πριν, geodimis είπε

Άρα απομακρυσμένα εννοούμε αν είσαι κι εκτός σπιτιού μέσω app;

Προφανώς.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, raconteurs είπε

Συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο αγοράς για περαιτέρω βοήθεια/πληροφορίες. (το παρακάτω λινκ)

Λογικά το toyotomi βγαίνει εκτός ίσως και το inventor οπότε κρατάς Daikin και Fujitsu για αρχή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ξερετε ποια καταστηματα εκτος απο κωτσοβολο κανουν δωρεαν εγκατασταση κλιματιστικου;

Και μια ακομα απορια.Ποιο 9000 BTU μοντελο κλιματιστικου θεωρειτε αξιοπιστο-σκυλι για να μου κρατησει πολλα χρονια και μεχρι του ποσου των 400 ευρω;

Σας ευχαριστω.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

27 εξω 27 ζητουμενη απο τα κλιματιστικα με λειτουργια απο μεσανυχτα και μετα στο αθορυβο τα δυο μικρα και το auto to toshiba και  δε φαινεται να κανουν τα ενοχλητικα on off που θα περιμενε καποιος λογω της οριακης θερμοκρασιας ,ειδικα το daikin μετα απο την αλλαγη πλακετας δειχνει οτι εχει απαλλαγει απο το φαινομενο , το toshiba δεν αποτελει εκπληξη μιας και το εχουμε δει πως δουλευει και το toyotomi κλασικα  χαμηλα ελαχιστα watt με τα ενδιαμεσα καρφια του στη μιση ωρα με τρια τεταρτα (χωρις i feel)

image.png.1508435f29b28e24bedf9db666029dc8.pngimage.png.d5fb31c0f1c560274acb1be2e7784f94.png

 

image.png.1754659d73f4a1d77c84858dd2f5cdc7.png

 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dimostr είπε

27 εξω 27 ζητουμενη απο τα κλιματιστικα με λειτουργια απο μεσανυχτα και μετα στο αθορυβο και  δε φαινεται να κανουν τα ενοχλητικα on off που θα περιμενε καποιος λογω της οριακης θερμοκρασιας ,ειδικα το daikin μετα απο την αλλαγη πλακετας δειχνει οτι εχει απαλλαγει απο το φαινομενο

image.png.1508435f29b28e24bedf9db666029dc8.png

27 έξω 27 ζητούμενη... Δε βγάζει νόημα... Για έξω δε τη ζητάς... 

Έχει βέβαια σχέση και η εξωτερική θερμοκρασία αλλά όχι έτσι όπως το θέτεις. 

Τώρα όσον αφορά τη συνεχόμενη λειτουργία του daikin χωρίς on-off έχει να κάνει και με τις απώλειες του χώρου σου που μάλλον είναι αρκετές και όχι μόνο με το μικρότερο offset.

Αυτό το κλιματιστικό (και με τη νέα πλακέτα)  στο δικό μου χώρο που έχει λίγες απαιτήσεις θα είχε κάνει 150 on-off. 

Αν δούλευε έτσι (θεωρητικά) συνεχώς ακόμα και σε αυτά τα watt η θερμοκρασία στο χώρο μου θα είχε κατέβει κάτω από 20 βαθμούς. 

Βάζω χτεσινό διάγραμμα λειτουργίας από atxc25c.

Γύρω στις 19.00 παρά,  το είχα γυρίσει για λίγο σε αφυγρανση, τις υπόλοιπες ώρες λειτουργίας ήταν στο αθόρυβο. 

Στα κενά ήταν κλειστό. 

Screenshot_2022-08-17-09-16-34-217.jpeg

Επεξ/σία από alexdeskas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο αγοράς για περαιτέρω βοήθεια/πληροφορίες. (το παρακάτω λινκ)

Λογικά το toyotomi βγαίνει εκτός ίσως και το inventor οπότε κρατάς Daikin και Fujitsu για αρχή.

 

Καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση.

τη φορμα δεν εχει πολυ νοημα να την συμπληρωσω γιατι δεν ψαχνω γενικως  κλιματιστικο, ειμαι με voucher  με βολευει αυτος ο εμπορος και μου εδωσε αυτες τις επιλογες , αυτα που προτεινε ειναι  400-550ε .

αλλα ας κανω μια μινι δικη μου 😄

-ενιαιο χωρο σαλοκουζινα 35-40 τμ 

-η χρηση θα ειναι κυριως για θερμανση καποιες μερες που δεν εχει τρελο κρυο (βορεια ελλαδα..) αφου εχω υδραυλικη σομπα πελλετ και για ψυξη μιας και η κλιματικη αλλαγη μας εκαψε κανα 2χρονια τωρα, στο κατα τα αλλα δροσερο σπιτι που μενω.

-απωλειες εχει τρελες το σπιτι οποτε οτι και να πω δεν εχει νοημα.

οποτε κυριως με ενδιαφερει αν καποιος εχει κανενα απ αυτα και ειναι ευχαριστημενος  ή τελοσπαντων ποιο θεωρειται ''καλυτερο'' .

 

 

 

Επεξ/σία από raconteurs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

27 έξω 27 ζητούμενη... Δε βγάζει νόημα... Για έξω δε τη ζητάς... 

Τι εννοείς δε βγάζει νόημα ,έχει 27 βαθμούς έξω και ζητάω 27 μέσα στο χώρο ,νομίζω ότι πιο απλό δε γίνεται από αυτό 

25 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Αυτό το κλιματιστικό (και με τη νέα πλακέτα)  στο δικό μου χώρο που έχει λίγες απαιτήσεις θα είχε κάνει 150 on-off. 

Έχω απώλειες στα 1700 watt εάν έχεις λιγότερες μπράβο σου έχεις πιο καλά μονωμένο χώρο 

Το συγκεκριμένο κλιματιστικό σε αυτό το χώρο έκανε on off τριλεπτου οπότε μπορείς να κάνεις τις πράξεις να δεις πόσα έκανε ,οπότε με τη νέα πλακέτα όπως βλέπεις δε κάνει κανένα 

25 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Αν δούλευε έτσι (θεωρητικά) συνεχώς ακόμα και σε αυτά τα watt η θερμοκρασία στο χώρο μου θα είχε κατέβει κάτω από 20 βαθμούς

Δε ξέρω πως είναι ο χώρος σου ,ίσως να μας έλεγες πόσες απώλειες έχεις για να πάρουμε μια.ιδεα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Τι εννοείς δε βγάζει νόημα ,έχει 27 βαθμούς έξω και ζητάω 27 μέσα στο χώρο ,νομίζω ότι πιο απλό δε γίνεται από αυτό 

Απλό,  ναι,  αλλά συνήθως λέμε ο χώρος έχει πχ 30 και ζητάμε πχ 27.

Αναφέρουμε βέβαια ποια εξωτερική γιατί έχει κάποια σχέση.

Γι αυτό λέω από μόνο του έτσι όπως το λες δε βγάζει νόημα γιατί αλλο θα ήταν μέσα να είχες 30 και άλλο μέσα να είχες 25.

15 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε ξέρω πως είναι ο χώρος σου ,ίσως να μας έλεγες πόσες απώλειες έχεις για να πάρουμε μια.ιδεα 

1030 w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Απλό,  ναι,  αλλά συνήθως λέμε ο χώρος έχει πχ 30 και ζητάμε πχ 27.

Αναφέρουμε βέβαια ποια εξωτερική γιατί έχει κάποια σχέση.

Γι αυτό λέω από μόνο του έτσι όπως το λες δε βγάζει νόημα γιατί αλλο θα ήταν μέσα να είχες 30 και άλλο μέσα να είχες 25.

Τα κλιματιστικά δούλευαν από τις 9 το πρωί οπότε είχα σταθερή θερμοκρασία στον χώρο ,εγώ έχω ουσιαστικά σχολιάσει το χρόνο και τις καταστάσεις μετά τα μεσάνυχτα όπου η εξωτερική θερμοκρασία έχει πέσει στα ίδια επίπεδα με  την εσωτερική και τα κλιματιστικά καλούνται να δουλεύουν οριακά χαμηλά ,προσπάθησα να δω ειδικά για το daikin ,γιατί δε το είχα αφήσει ξανά βράδυ με τέτοιες συνθήκες εάν θα συνέχιζε να κάνει τα on off τριλεπτου που έκανε πριν την αλλαγή της πλακέτας ,στο.δικο μου τον χώρο τουλάχιστον η μετατροπή είναι απόλυτα επιτυχης ,τα άλλα δύο τα κλιματιστικά ήξερα τι κάνουν απλά τα έβαλα για να έχουν όσοι μας διαβάζουν μία εικόνα του πως μπορούν να δουλεύουν τα συγκεκριμένα μοντέλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...