Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Εγώ το έχω 10' στο medium ( 3η από τις 4 ταχύτητες). Αλλά μάλλον εξαρτάται από το κάθε μηχάνημα, πχ το medium στο fujitsu έτσι κ αλλιώς είναι σαν ανεμοστρόβιλος. 😅

 

Το λες και κατόρθωμα που ένα κλιματιστικό 24 BTU έχει μήκος μόνο 79cm 😮

46 λεπτά πριν, George_cy είπε

Φυσικά και θα επικοινωνήσω με το κατάστημα που έκανα την αγορά αλλά μάλλον θα ζητήσω αποζημίωση Επειδή από ότι πληροφορήθηκα και από άλλα κατάστηματα το καινούριο μοντέλο μπορεί να μην υπάρχει καν διαθέσιμο και λανθασμένα το αναρτούν στις ιστοσελίδες τους από την στιγμή που θα παραδώσουν το παλιό και σε περίπτωση που έρθει φαντάζομαι θα είναι διαδικασία και μεγάλη αναμονή μέχρι να μου το ανταλλάξουν,θα πάει χαμένο όσο καλοκαίρι απέμεινε. Τώρα από τεχνικής άποψης και το hardware της εσωτερικής είναι το ίδιο συγκρίνοντας το τεχνικό manual της Fujitsu. Ίδια διάμετρος φτερωτής και εναλλάκτη θερμότητας εξίσου και το ίδιο EER/COP. Το τελευταίο που μπορώ να σκεφτώ είναι αν υπάρχει καμία πλακέτα στην εσωτερική που ελέγχει το ποσό χαμηλά πέφτει με αποτέλεσμα να ανεβαίνει το SEER; Αλλά μου φένεται λίγο αδύνατο επειδή ως γνωστό είναι η εξωτερική πλακέτα που τα ελέγχει όλα αυτά και κατόπιν δίνει εντολές και ελέγχει και την λειτουργία της εσωτερικής. Μπερδεμένη περίπτωση πραγματικά. 

Δεν μπορεί όλο και κάτι θα άλλαξαν. Όπως είπες μπορεί να έχει άλλη πλακέτα με διαφορετική ''χαρτογράφηση'' ή άλλο μοτέρ φτερωτής κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Το λες και κατόρθωμα που ένα κλιματιστικό 24 BTU έχει μήκος μόνο 79cm 😮

 

Θα αντάλλαζα 10εκ μήκους με 5-6db θορύβου. Είναι ενοχλητικά θορυβώδες. Στο low κάπως υποφέρεται, αλλά και πάλι, με ενοχλεί. Αλλά ναι, δεν του λείπει η δύναμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Μπορείς να συνδέσεις και πιο καλό ??αν μπορείς να μου δώσεις κάποιες λεπτομέρειες..πχ αν μπορείς να συνδέσεις οποιοδήποτε 

Λογικά ναι μπορείς να συνδέσεις και κάποιο καλύτερο, π.χ το BME 680.

https://grobotronics.com/pimoroni-breakout-air-quality-temperature-pressure-humidity-sensor-bme680.html

Αν ψάξεις γενικά για wifi/esphome/tasmota θερμόμετρο/υγραασιόμετρο θα βρεις πολλούς οδηγούς.

Για top όμως μάλλον είναι αυτό εδώ το καλύτερο (αλλά και πιο ακριβό συνολικά, top εννοώ για κάτι που το φτιάχνεις εσύ και μετράει πολλά πράγματα).

https://www.airgradient.com/open-airgradient/instructions/diy/

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχει search.

To είδα αλλά γράφω το μοντέλο και μου λέει no result

4 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

To είδα αλλά γράφω το μοντέλο και μου λέει no result

Άκυρο... Μάλλον έβαζα την έξω 😅

Επεξ/σία από Panos1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επανέλθω στην συζήτηση που έψαχνα 3 κλιματιστικά για δωμάτια

Συνημμένο έχω το σχέδιο του σπιτιού

Στην είσοδο θα μπει το 24 Μόρις αφού το έχω κ δεν τα πάει άσχημα εκτός του θορύβου στη μεγάλη σκάλα. Περίπου 40-50τμ σύνολο με τον διάδρομο θα τα έχει άνετα πιστεύω.Εκτος αν το πουλήσω στην μετακόμιση, γιατί βάλε βγάλε θα φύγει ένα 150αρι

Στα δωμάτια που είναι περίπου 9-10τμ δεν ξέρω τι να κάνω γιατί όπως είδα γράψει η μόνωση είναι υπέρ αρκετή γιατί έχει εξωτερική τοιχοποιία με 16cm γραφιτουχα πολυστερίνη, εσωτερικά 8cm, παράθυρα PVC  με διπλά ενεργειακά τζάμια, οροφή μόνωση 10cm γραφιτουχα επίσης

Πιστεύω εκτός από τα πολύ ακριβά κλιματιστικά, τα onoff δεν τα γλυτώνω με την καμία, αφού θα είναι λίγες οι απαιτήσεις για θέρμανση του χώρου. Από την μια να δώσω πολλά παραπάνω χρήματα που δεν θα γίνουν απόσβεση ποτέ, το σκέφτομαι αρκετά 

Οπότε το πρώτο μέλημα μου είναι να είναι όσο το δυνατόν αθόρυβα, επώνυμα με καλή εγγύηση και όσο γίνεται σωστή λειτουργία

Το Daikin ftxc35c της μάνας μου που το παρακολουθώ πως δουλεύει η αλήθεια είναι πως κρατάει σταθερά τα βατ του αλλά έχει αρκετές απώλειες το σπίτι, ο θόρυβος του για εμένα είναι μια χαρά στο silent. Το arata που είδα να αναφέρεται μου φάνηκε καλή επιλογή 

IMG_20220815_232034.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα αντάλλαζα 10εκ μήκους με 5-6db θορύβου. Είναι ενοχλητικά θορυβώδες. Στο low κάπως υποφέρεται, αλλά και πάλι, με ενοχλεί. Αλλά ναι, δεν του λείπει η δύναμη.

Ισχύει δυστυχώς. Τουλάχιστον είναι φουλ αποδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, marioboni είπε

Να επανέλθω στην συζήτηση που έψαχνα 3 κλιματιστικά για δωμάτια

Συνημμένο έχω το σχέδιο του σπιτιού

Στην είσοδο θα μπει το 24 Μόρις αφού το έχω κ δεν τα πάει άσχημα εκτός του θορύβου στη μεγάλη σκάλα. Περίπου 40-50τμ σύνολο με τον διάδρομο θα τα έχει άνετα πιστεύω.Εκτος αν το πουλήσω στην μετακόμιση, γιατί βάλε βγάλε θα φύγει ένα 150αρι

 

 

Με τόσο καλή μόνωση μπορεί να σε καλύπτει και δωδεκάρι αντί για 24άρι.

Για τα άλλα έχω αρχίσει να κάνω δοκιμές με εξαεριστήρα λουτρού σε δωμάτιο ώστε να  "σπρώχνει " τον εγκλωβισμένο αέρα του ταβανιού προς τον χώρο που έχει το κλιματιστικό με ενθαρρυντικά αποτελέσματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Με τόσο καλή μόνωση μπορεί να σε καλύπτει και δωδεκάρι αντί για 24άρι.

Για τα άλλα έχω αρχίσει να κάνω δοκιμές με εξαεριστήρα λουτρού σε δωμάτιο ώστε να  "σπρώχνει " τον εγκλωβισμένο αέρα του ταβανιού προς τον χώρο που έχει το κλιματιστικό με ενθαρρυντικά αποτελέσματα.

Αν δεν το είχα θα έβαζα μάτι άλλο αλλά δεν είναι το θέμα μου αυτό 

Για τα δωμάτια ψάχνω τι να κάνω 

Στη μελέτη θέρμανσης μου έχει βάλει ένα 14αρι για όλο το σπίτι να καταλάβεις , αυτό https://www.skroutz.gr/s/2775686/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF42VE-Κλιματιστικό-Inverter-14000-BTU-A-A.html κ μελέτη για αντλία θερμότητας με 12.6kw

Επεξ/σία από marioboni
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, marioboni είπε

Αν δεν το είχα θα έβαζα μάτι άλλο αλλά δεν είναι το θέμα μου αυτό 

Για τα δωμάτια ψάχνω τι να κάνω 

Στη μελέτη θέρμανσης μου έχει βάλει ένα 14αρι για όλο το σπίτι να καταλάβεις , αυτό https://www.skroutz.gr/s/2775686/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF42VE-Κλιματιστικό-Inverter-14000-BTU-A-A.html κ μελέτη για αντλία θερμότητας με 12.6kw

7αρι αν βρεις ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alex19871987 είπε

7αρι αν βρεις ??

Άντε να έχει ένα 10-15% πιο πολύ οικονομία από το 9αρι αλλά δεν έχω βρει κάποιο στην αγορά διαθέσιμο, όλα είναι θεωρητικά σε στοκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, marioboni είπε

Να επανέλθω στην συζήτηση που έψαχνα 3 κλιματιστικά για δωμάτια

Συνημμένο έχω το σχέδιο του σπιτιού

Στην είσοδο θα μπει το 24 Μόρις αφού το έχω κ δεν τα πάει άσχημα εκτός του θορύβου στη μεγάλη σκάλα. Περίπου 40-50τμ σύνολο με τον διάδρομο θα τα έχει άνετα πιστεύω.Εκτος αν το πουλήσω στην μετακόμιση, γιατί βάλε βγάλε θα φύγει ένα 150αρι

Στα δωμάτια που είναι περίπου 9-10τμ δεν ξέρω τι να κάνω γιατί όπως είδα γράψει η μόνωση είναι υπέρ αρκετή γιατί έχει εξωτερική τοιχοποιία με 16cm γραφιτουχα πολυστερίνη, εσωτερικά 8cm, παράθυρα PVC  με διπλά ενεργειακά τζάμια, οροφή μόνωση 10cm γραφιτουχα επίσης

Πιστεύω εκτός από τα πολύ ακριβά κλιματιστικά, τα onoff δεν τα γλυτώνω με την καμία, αφού θα είναι λίγες οι απαιτήσεις για θέρμανση του χώρου. Από την μια να δώσω πολλά παραπάνω χρήματα που δεν θα γίνουν απόσβεση ποτέ, το σκέφτομαι αρκετά 

Οπότε το πρώτο μέλημα μου είναι να είναι όσο το δυνατόν αθόρυβα, επώνυμα με καλή εγγύηση και όσο γίνεται σωστή λειτουργία

Το Daikin ftxc35c της μάνας μου που το παρακολουθώ πως δουλεύει η αλήθεια είναι πως κρατάει σταθερά τα βατ του αλλά έχει αρκετές απώλειες το σπίτι, ο θόρυβος του για εμένα είναι μια χαρά στο silent. Το arata που είδα να αναφέρεται μου φάνηκε καλή επιλογή 

IMG_20220815_232034.jpg

Είσαι ο μόνος που έχω διαβάσει και έχει το ίδιο... ευχάριστο "πρόβλημα" που αντιμετώπισα εγώ πέρυσι. Έχουμε λοιπόν τα ίδια δεδομένα πάνω κάτω με  σύγχρονες και άριστα μονωμένες οικοδομές! Εγώ τα ήθελα ως αποκλειστικά μέσα θέρμανσης και ψύξης! Λόγω των ελάχιστων απωλειών θεωρούσα ότι τα 9αρια ειναι υπερβολικά για τις κρεβατοκάμαρες(ψάχτηκα λίγο και για 7αρια) και δεν ήξερα καν τι να βάλω στο σαλονι αφού τα 18αρια τα θεωρούσα υπερβολικα για το χώρο και τα 12αρια οριακά!

Τελικά εβαλα 2 atxc25c στις 2 κρεβατοκαμαρες (σε ενα μηνα θα βαλω και στην τρίτη ένα ακόμα μια και ξαναγίνομαι πατέρας) και στο σαλόνι έβαλα ενα haori 16 επειδή μου άρεσε εμφανισιακά, ηταν δεκαεξάρι με wifi, ιονιστη και τέλος πάντων premium περιτύλιγμα και λειτουργίες!!! Στα βορειοδυτικά της Αθήνας που μένω εγώ ο συγκεκριμένος συνδυασμός τα καταφέρνει άψογα και οικονομικά! Το χειμώνα δούλευα στους 20 βαθμούς θέρμανση τα daikin και 21 το χαορι και το καλοκαίρι 28 τα daikin στις κρεβατοκαμαρες μόνο σε ύπνο! Το χαόρι το δουλεύω ελάχιστα το καλοκαίρι διότι μου αρκει το ρευμα αέρα που κανω από παραθυρα πορτες!  

Εν κατακλείδι: Η μόνωση είναι η καλύτερη επένδυση σε ένα σπίτι (μαζί με τον ηλιακό θερμοσίφωνα φυσικά... ) και σου προσφέρει πραγματική οικονομία  πέραν την καλύτερης αίσθησης! Αν θες την γνώμη μου μην εστιάσεις στην απόδοση διότι όλα θα σε καλύψουν αλλά κυρίως στην αθόρυβη λειτουργία, την  οικονομία και την εγγύηση σε ότι πάρεις. 

Επεξ/σία από spyros.s
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spyros.s είπε

Είσαι ο μόνος που έχω διαβάσει και έχει το ίδιο... ευχάριστο "πρόβλημα" που αντιμετώπισα εγώ πέρυσι. Έχουμε λοιπόν τα ίδια δεδομένα πάνω κάτω με  σύγχρονες και άριστα μονωμένες οικοδομές! Εγώ τα ήθελα ως αποκλειστικά μέσα θέρμανσης και ψύξης! Λόγω των ελάχιστων απωλειών θεωρούσα ότι τα 9αρια ειναι υπερβολικά για τις κρεβατοκάμαρες(ψάχτηκα λίγο και για 7αρια) και δεν ήξερα καν τι να βάλω στο σαλονι αφού τα 18αρια τα θεωρούσα υπερβολικα για το χώρο και τα 12αρια οριακά!

Τελικά εβαλα 2 atxc25c στις 2 κρεβατοκαμαρες (σε ενα μηνα θα βαλω και στην τρίτη ένα ακόμα μια και ξαναγίνομαι πατέρας) και στο σαλόνι έβαλα ενα haori 16 επειδή μου άρεσε εμφανισιακά, ηταν δεκαεξάρι με wifi, ιονιστη και τέλος πάντων premium περιτύλιγμα και λειτουργίες!!! Στα βορειοδυτικά της Αθήνας που μένω εγώ ο συγκεκριμένος συνδυασμός τα καταφέρνει άψογα και οικονομικά! Το χειμώνα δούλευα στους 20 βαθμούς θέρμανση τα daikin και 21 το χαορι και το καλοκαίρι 28 τα daikin στις κρεβατοκαμαρες μόνο σε ύπνο! Το χαόρι το δουλεύω ελάχιστα το καλοκαίρι διότι μου αρκει το ρευμα αέρα που κανω από παραθυρα πορτες!  

Εν κατακλείδι: Η μόνωση είναι η καλύτερη επένδυση σε ένα σπίτι (μαζί με τον ηλιακό θερμοσίφωνα φυσικά... ) και σου προσφέρει πραγματική οικονομία  πέραν την καλύτερης αίσθησης! Αν θες την γνώμη μου μην εστιάσεις στην απόδοση διότι όλα θα σε καλύψουν αλλά κυρίως στην αθόρυβη λειτουργία, την  οικονομία και την εγγύηση σε ότι πάρεις. 

Έχεις εικόνα από κατανάλωση και λειτουργία;

Σε τι τμ τα έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τετραγωνικα μας πανω κατω ειναι παρομοια οπως σου εγραψα παραπάνω...οι καταναλωσεις φυσικα εξαρτωνται και από την θερμοκρασια του εξωτερικού χώρου. Με βαση λοιπόν τα tapo p110 στα daikin εχω καταναλωση από 0,4 εως 0,6 τα βραδια στο παιδικο και στο δικό μου που το δουλευω και μεσημερια μερικες φορες εχω δει μεγιστο σε καυσωνα 1,8kwh . Συνήθως 1 kwh την ημερα το πολύ με την δική μου χρηση 3-6 το μεσημερι και 11 με 7 το πρωι!   Μιλάω παντα για silent και 28 βαθμούς ζήτηση.

Το haori δεν το δουλευω σχεδον ποτε για ψυξη αλλα το ελιωσα στην θερμανση! Εχει καψει απο αρχες του χρονου 531kwh!!! Βρηκα ενδεικτικα μια μερα 17-07-22 που το δουλεψα 12 με 17:30  3,47 KW! Γενικα ευχαριστημενος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...