Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Liak το ξέρεις ότι σε εκτιμώ αλλά δεν απέδειξες τίποτα βάζοντας το κλιματιστικό να δουλέψει σε μη φυσιολογική τιμή βάσει θερμοκρασίας χώρου για να προκαλέσεις παρόμοια συμπεριφορά. Μιλάμε για προβληματική συμπεριφορά σε φυσιολογικά σενάρια θερμοκρασίας χώρων. Οπότε ολίγον άκυρη η σύγκριση που κάνεις. Δεν είναι το ίδιο πρόβλημα και κακώς τα συγκρίνεις. Άσε που νομίζω ότι ξαφνιάστηκε και ο ίδιος ο τεχνικός της εταιρείας όταν εδέησε να πάει να το δει αν θυμάμαι καλά. Λες λοιπόν να ήταν οκ?

Το σταματώ εδώ, οι απόψεις μας επι του προκειμένου είναι διαφορετικές και σεβαστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, jaguar13 είπε

 βάζοντας το κλιματιστικό να δουλέψει σε μη φυσιολογική τιμή βάσει θερμοκρασίας χώρου για να προκαλέσεις παρόμοια συμπεριφορά.

Με εξωτερική 30C, έβαλα το κλιματιστικό στους 26. Δεν είναι μια απόλυτα συνηθισμένη διαδικασία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Με εξωτερική 30C, έβαλα το κλιματιστικό στους 26. Δεν είναι μια απόλυτα συνηθισμένη διαδικασία;

Άσε την εξωτερική 30, για να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Δεν τα λές όλα, αν θυμάμαι καλά είχες εσωτερική 26 ή 27 και έβαλες το κλιματιστικό να λειτουργήσει στους 26. Σορυ αλλά αυτό δεν είναι σε καμία περίπτωση συνηθισμένη διαδικασία και δεν θα το έκανε κανείς φυσιολογικός άνθρωπος. Αυτό εννοώ.

 

Και ξαναλέω και το κλείνω, καμία εταιρεία δεν πρόκειται να κάτσει να ασχοληθεί με το κλιματιστικό του κάθε dimos αν δεν δει κάτι που πραγματικά πάει λάθος και θέλει διόρθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εμένα πάντως από την Τοσίμπα μου έδωσαν λύση.
Μου είπαν να βάλω θερμομόνωση στο σπίτι και να βάλω 13άρι.
Επίσης πως ο θόρυβος που κάνει είναι επειδή ο συμπιεστής δουλεύει σε πολύ χαμηλές στροφές.
Τους ευχαριστώ δημόσια.
image.png.ce95e01181fc921d1d79f92ca8f17681.png

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jaguar13 είπε

Άσε την εξωτερική 30, για να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Δεν τα λές όλα, αν θυμάμαι καλά είχες εσωτερική 26 ή 27 και έβαλες το κλιματιστικό να λειτουργήσει στους 26. Σορυ αλλά αυτό δεν είναι σε καμία περίπτωση συνηθισμένη διαδικασία και δεν θα το έκανε κανείς φυσιολογικός άνθρωπος. Αυτό εννοώ.

 

Και ξαναλέω και το κλείνω, καμία εταιρεία δεν πρόκειται να κάτσει να ασχοληθεί με το κλιματιστικό του κάθε dimos αν δεν δει κάτι που πραγματικά πάει λάθος και θέλει διόρθωση.

Απαγορεύεται κάποιος με εσωτερική 27 να το βάλει στους 26; (που όντως έτσι ήταν τα πράγματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Απαγορεύεται κάποιος με εσωτερική 27 να το βάλει στους 26; (που όντως έτσι ήταν τα πράγματα).

Αν το θεωρείς εσύ αυτό φυσιολογική λειτουργία γιατί οχι?

Εγώ και πιστεύω η συντριπτική πλειοψηφία δεν το θεωρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jaguar13 είπε

Αν το θεωρείς εσύ αυτό φυσιολογική λειτουργία γιατί οχι?

Εγώ και πιστεύω η συντριπτική πλειοψηφία δεν το θεωρώ.

Και όμως, το πρωί πριν φύγω από το σπίτι, το ανάβω για να πιάσει θερμοκρασία ο χώρος. Προσωπικά το θεωρώ φυσιολογικότατη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Δεν ξέρω αν είναι και τόσο ακριβείας..γενικά υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις... βέβαια υπάρχουν και θερμομετρα αρκετά καλά.

Ναι δεν αντιλέγω αλλά βλέπω γενικά καλά λόγια για τον συγκεκριμένο αισθητήρα, επίσης θα μου βγει περίπου στα 20-25€ και συγκεκριμένα θα το φτιάξω να λειτουργεί με μπαταρία 18650 ώστε να είναι φορητό και να μην χρειάζεται σύνδεση στη μπρίζα.

Σκέψου ότι αυτό εδώ έχω και ελπίζω ότι αυτό που θα φτιάξω θα είναι καλύτερο ή μάλλον θα πιάνει πιο γρήγορα τις αλλαγές θερμοκρασίας, επίσης θα το συνδέσω πάνω στο home assistant. 😛

https://www.stinportasou.gr/e-shop/oikiakos-exoplismos/rologia-tixou-psifiaka-epitrapezia/psifiako-roloi-thermometro-esthitira-ixou-ke-donisis/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή ενημέρωση/απορία σχετικά με το δεύτερο κλιματιστικό που παρέλαβα πριν λίγες μέρες. Είχα παραγγείλει αυτό το καινούριο μοντέλο της Fujitsu

 https://www.espithas.gr/klimatistika-inverter/22463-fujitsu-asyg09kgteaoyg09kgca-inverter.html?search_query=Asyg09kgte+&results=2

Και έπειτα από τηλεφωνική και γραπτή επικοινωνία με αυτό το κατάστημα μου επιβεβαιώσαν ότι όντως υπήρχε αυτό το μοντέλο ενώ τελικά αυτοί μου έστειλαν το προηγούμενο μοντέλο το asyg09kgtb που έχει SEER 8.5 έναντι του KGTE που έχει 9.2 (ή τουλάχιστον έτσι δηλώνει;) Επειδή και τα δύο χρησιμοποιούν ακριβώς την ίδια εξωτερική μονάδα και εσωτερική πως μπορεί το πιο καινούριο να έχει αυξημένους δείκτες; Εκτός αν είναι απλά στα χαρτιά χωρίς να υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά. Τουλάχιστον αν η διαφορά είναι μόνο στα χαρτιά να μην μπώ στον κόπο να κάνω αλλαγή. Απαράδεκτη η στάση του καταστήματος αυτού.

20220812_183747.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, George_cy είπε

Μια μικρή ενημέρωση/απορία σχετικά με το δεύτερο κλιματιστικό που παρέλαβα πριν λίγες μέρες. Είχα παραγγείλει αυτό το καινούριο μοντέλο της Fujitsu

 https://www.espithas.gr/klimatistika-inverter/22463-fujitsu-asyg09kgteaoyg09kgca-inverter.html?search_query=Asyg09kgte+&results=2

Και έπειτα από τηλεφωνική και γραπτή επικοινωνία με αυτό το κατάστημα μου επιβεβαιώσαν ότι όντως υπήρχε αυτό το μοντέλο ενώ τελικά αυτοί μου έστειλαν το προηγούμενο μοντέλο το asyg09kgtb που έχει SEER 8.5 έναντι του KGTE που έχει 9.2 (ή τουλάχιστον έτσι δηλώνει;) Επειδή και τα δύο χρησιμοποιούν ακριβώς την ίδια εξωτερική μονάδα και εσωτερική πως μπορεί το πιο καινούριο να έχει αυξημένους δείκτες; Εκτός αν είναι απλά στα χαρτιά χωρίς να υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά. Τουλάχιστον αν η διαφορά είναι μόνο στα χαρτιά να μην μπώ στον κόπο να κάνω αλλαγή. Απαράδεκτη η στάση του καταστήματος αυτού.

20220812_183747.jpg

https://www.eurovent-certification.com/en/advancedsearch/result?program=AC&product_type=AC1/A/S/R&brand[0]=FUJITSU&keyword=AOYG09KGCA/ASYG09KGTE&range[0]=ASY**K#access-results

και το παλιό

https://www.eurovent-certification.com/en/advancedsearch/result?program=AC&product_type=AC1/A/S/R&brand[0]=FUJITSU&keyword=AOYG09KGCA/ASYG09KGTB&range[0]=ASY**K#access-results

άρα ναι, ισχύει η διαφορά και προσωπικά θα το κυνήγαγα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ απορώ με τον @liakjim που έχει κάνει επιστήμη το fujitsu του (μας γράφει κάθε φορά και το μοντέλο να το εμπεδώσουμε), θέλω να καταλάβω αν έχει ζέστη δεν θα το άναψεις ή θα κάθεσαι να μετράς πρώτα τι καίει? Επίσης μιας που αναφέρθηκε στο email της daikin προφανώς και αν δεν είχε θέμα δεν θα άλλαζε πλακέτα σιγά μην κάτσει ν' ασχοληθεί μαζί σου. Κάναμε τάμα στο fujitsu ενώ έχεις βγάλει για πέταμα τα toyotomi (τα οποία έχω 3 εδώ και 6 χρόνια και πάνε τραίνο και οι δικοί μου άλλα δύο πάνω από 10 χρόνια) και πάλι μια χαρά ρεύμα καίω χωρίς να κάθομαι να μετράω. Αν δεν μπορείς να πληρώσεις απλά δεν καίς κανένα κλιματιστικό όπως και αν δεν θες αμάξι πας με τα πόδια και είσαι και fit. Είναι σαν την αλλαγή συσκευών ν' αλλάξουμε ψυγείο δεν θα καίμε 200w θα καίμε 100w και θα σωθούμε. Για θέρμανση με κλιμαστικό βέβαια δεν κάνω καν κουβέντα για fujitsu κλπ. Όταν φτάνει να χιονίζει στην αττική τρείς φορές το χρόνο πήγαινε έσυ να ζεσταθείς με fujitsu 😂

Επεξ/σία από jimis_vts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα eurovent είναι 100% αληθές; Επειδή δυσκολεύομαι να κατανοήσω πως μπορεί το πιο καινούριο που έχει την ίδια εξωτερική μονάδα με το παλιό να έχει μεγαλύτερη απόδοση, από την στιγμή που τα ηλεκτρονικά που ελέγχουν το ποσό χαμηλά πέφτει είναι στην εξωτερική μονάδα. Επίσης και τα δύο έχουν το ίδιο EER/COP. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, George_cy είπε

Τα eurovent είναι 100% αληθές; Επειδή δυσκολεύομαι να κατανοήσω πως μπορεί το πιο καινούριο που έχει την ίδια εξωτερική μονάδα με το παλιό να έχει μεγαλύτερη απόδοση, από την στιγμή που τα ηλεκτρονικά που ελέγχουν το ποσό χαμηλά πέφτει είναι στην εξωτερική μονάδα. Επίσης και τα δύο έχουν το ίδιο EER/COP. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

Δεν νομίζω ότι θα βρεθεί κάποιος εδώ που δουλεύει στη eurovent 😅

Εξωτερικά μπορεί να είναι το ίδιο, αλλά δεν ξέρουμε μέσα τι παίζει. Μπορεί να είναι απλό τέχνασμα από άποψη προγραμματισμού ώστε στο εργαστήριο να πιάνει άλλα νούμερα, μπορεί να είναι και ουσιαστική διαφορά.

Γιατί να μείνεις με την αμφιβολία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω ότι θα βρεθεί κάποιος εδώ που δουλεύει στη eurovent 😅

Εξωτερικά μπορεί να είναι το ίδιο, αλλά δεν ξέρουμε μέσα τι παίζει. Μπορεί να είναι απλό τέχνασμα από άποψη προγραμματισμού ώστε στο εργαστήριο να πιάνει άλλα νούμερα, μπορεί να είναι και ουσιαστική διαφορά.

Γιατί να μείνεις με την αμφιβολία;

Φυσικά και θα επικοινωνήσω με το κατάστημα που έκανα την αγορά αλλά μάλλον θα ζητήσω αποζημίωση Επειδή από ότι πληροφορήθηκα και από άλλα κατάστηματα το καινούριο μοντέλο μπορεί να μην υπάρχει καν διαθέσιμο και λανθασμένα το αναρτούν στις ιστοσελίδες τους από την στιγμή που θα παραδώσουν το παλιό και σε περίπτωση που έρθει φαντάζομαι θα είναι διαδικασία και μεγάλη αναμονή μέχρι να μου το ανταλλάξουν,θα πάει χαμένο όσο καλοκαίρι απέμεινε. Τώρα από τεχνικής άποψης και το hardware της εσωτερικής είναι το ίδιο συγκρίνοντας το τεχνικό manual της Fujitsu. Ίδια διάμετρος φτερωτής και εναλλάκτη θερμότητας εξίσου και το ίδιο EER/COP. Το τελευταίο που μπορώ να σκεφτώ είναι αν υπάρχει καμία πλακέτα στην εσωτερική που ελέγχει το ποσό χαμηλά πέφτει με αποτέλεσμα να ανεβαίνει το SEER; Αλλά μου φένεται λίγο αδύνατο επειδή ως γνωστό είναι η εξωτερική πλακέτα που τα ελέγχει όλα αυτά και κατόπιν δίνει εντολές και ελέγχει και την λειτουργία της εσωτερικής. Μπερδεμένη περίπτωση πραγματικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Ναι δεν αντιλέγω αλλά βλέπω γενικά καλά λόγια για τον συγκεκριμένο αισθητήρα, επίσης θα μου βγει περίπου στα 20-25€ και συγκεκριμένα θα το φτιάξω να λειτουργεί με μπαταρία 18650 ώστε να είναι φορητό και να μην χρειάζεται σύνδεση στη μπρίζα.

Σκέψου ότι αυτό εδώ έχω και ελπίζω ότι αυτό που θα φτιάξω θα είναι καλύτερο ή μάλλον θα πιάνει πιο γρήγορα τις αλλαγές θερμοκρασίας, επίσης θα το συνδέσω πάνω στο home assistant. 😛

https://www.stinportasou.gr/e-shop/oikiakos-exoplismos/rologia-tixou-psifiaka-epitrapezia/psifiako-roloi-thermometro-esthitira-ixou-ke-donisis/

Μπορείς να συνδέσεις και πιο καλό ??αν μπορείς να μου δώσεις κάποιες λεπτομέρειες..πχ αν μπορείς να συνδέσεις οποιοδήποτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...