Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Εγώ δε θα πω ότι αυτό που λες εδώ είναι η μεγαλύτερη μπαρουφα που έχει γραφτεί εδώ μέσα ,θα αφήσω να μιλήσει κανένας άλλος 

Σε ποιανού το email απάντησαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, aks είπε

Η μη βελτιστοποιηση του αλγοριθμου δεν ειναι δυσλειτουργια τουλαχιστον μιλωντας μηχανολογικα.

H απάντηση που πήρα τότε που είχα στείλει το email, ήταν η εξής. Μαρκάρω τα σημαντικά. Πλέον θα καταλάβει ακόμη και ο πιο αδαής, ότι ήταν μια προσωποπαγής εξυπηρέτηση, την οποία αν δεν είχα κοινοποιήσει εδώ στο φόρουμ , δεν θα είχε γίνει σε κανέναν άλλον. Γκέγκε @dimostr ;;;;;;

"Καλησπέρα σας κ. ΧΧΧΧΧΧΧ,
Η μονάδα σχεδιάστηκε από το εργοστάσιο κατόπιν εργαστηριακών μετρήσεων με θερμόμετρα σε διάφορα σημεία των δοκιμαστικών δωματίων και οι 3.5 βαθμοί κρίθηκαν ως η καταλληλότερη διαφορά για την ανθρώπινη άνεση. Σε περίπτωση που δεν μπορείτε να βρείτε κάποιο
setpoint που να μην δημιουργεί αυτή την υπερθέρμανση στον χώρο σας και να σας ικανοποιεί, υπάρχει δυνατότητα να σταλεί πλακέτα με καινούριο Software που να ελαττώσει αυτήν την διαφορά των 3.5 βαθμών και να την κάνει 0.5 βαθμό. Ωστόσο αυτό θα αλλάξει την συμπεριφορά της μονάδας και στη ψύξη και στην θέρμανση."


 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

H απάντηση που πήρα τότε που είχα στείλει το email, ήταν η εξής. Μαρκάρω τα σημαντικά. Πλέον θα καταλάβει ακόμη και ο πιο αδαής, ότι ήταν μια προσωποπαγής εξυπηρέτηση, την οποία αν δεν είχα κοινοποιήσει εδώ στο φόρουμ , δεν θα είχε γίνει σε κανέναν άλλον. Γκέγκε @dimostr ;;;;;;

"Καλησπέρα σας κ. ΧΧΧΧΧΧΧ,
Η μονάδα σχεδιάστηκε από το εργοστάσιο κατόπιν εργαστηριακών μετρήσεων με θερμόμετρα σε διάφορα σημεία των δοκιμαστικών δωματίων και οι 3.5 βαθμοί κρίθηκαν ως η καταλληλότερη διαφορά για την ανθρώπινη άνεση. Σε περίπτωση που δεν μπορείτε να βρείτε κάποιο
setpoint που να μην δημιουργεί αυτή την υπερθέρμανση στον χώρο σας και να σας ικανοποιεί, υπάρχει δυνατότητα να σταλεί πλακέτα με καινούριο Software που να ελαττώσει αυτήν την διαφορά των 3.5 βαθμών και να την κάνει 0.5 βαθμό. Ωστόσο αυτό θα αλλάξει την συμπεριφορά της μονάδας και στη ψύξη και στην θέρμανση."


 

Όπως έχω πει και πάλι καλό θα είναι αυτή τη λατρεία που δείχνεις στη συγκεκριμένη μάρκα να την αξιοποιήσεις και βιοποριστικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι λάθος.

Σβήσε το πρώτο turn off.

Η σειρά θα είναι :

1. turn on swing

2. delay

3. turn off

Για δοκιμή βάλε πρώτα το delay 1 λεπτό να δεις ότι παίζει σωστά.

πάλι με έσωσες...

άρα το delay το παιρνει στη τελευταιο action.

ορίστε και η σειρά από τα actions για όποιος θέλεινα βάλει να βαράει αυτοματα τον ανεμιστηρα μετά απο χρηση.

Screenshot_20220815-171428.jpg.5aca7a56adfc96612a4994ea436681c7.jpg

 

τωρα ρε παιδια που βγηκε οντως λιγη μουχλα παω για καθαρισμο; η να περιμενω τον σεπτεμβριο αυγουστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Όπως έχω πει και πάλι καλό θα είναι αυτή τη λατρεία που δείχνεις στη συγκεκριμένη μάρκα να την αξιοποιήσεις και βιοποριστικά 

Να σταματήσω τότε να προτείνω 9 φορές στις 10 κάποιο toshiba. Κάνει κακό στο βιογραφικό μου...

ΥΓ Επιτέλους έληξε πιστεύω για τα καλά το προηγούμενο ζήτημα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

πάλι με έσωσες...

άρα το delay το παιρνει στη τελευταιο action.

ορίστε και η σειρά από τα actions για όποιος θέλεινα βάλει να βαράει αυτοματα τον ανεμιστηρα μετά απο χρηση.

Screenshot_20220815-171428.jpg.5aca7a56adfc96612a4994ea436681c7.jpg

 

τωρα ρε παιδια που βγηκε οντως λιγη μουχλα παω για καθαρισμο; η να περιμενω τον σεπτεμβριο αυγουστο;

Ανάμεσα στα 2 αυτά δεν θα έπρεπε να υπάρχει και το delay;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Θα φτιάξω θερμόμετρο / υγρασιόμετρο με το BME280 σενσορα για να είμαι πιο σίγουρος με τις θερμοκρασίες που θα έχει ο χώρος και θα βάλω ότι αποτελέσματα έχω.

Θα έπαιρνα το Xiaomi των 5€ αλλά είδα ότι είναι με bluetooth και η δεύτερη γενιά (τετράγωνο) είναι πιο μπελαλίδικο για το setup.

https://cgomesu.com/blog/diy-tasmota-bme280/

Δεν ξέρω αν είναι και τόσο ακριβείας..γενικά υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις... βέβαια υπάρχουν και θερμομετρα αρκετά καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάνει μια εταιρεία οφσετ 3,5 βαθμούς δε σημαίνει ότι είναι και σωστό γιατι αυτή η εταιρεία λέγεται daikin, δεν ξέρω αν αυτό το καταλαβαίνεις. Οπαδικά δεν βλέπω ποτέ, μόνο τη τσέπη μου κοιτάω, αν λοιπόν είχα τέτοιο κλιματιστικό με τέτοια συμπεριφορά θα το είχα σπάσει (για να στο πω διαφορετικά αν εγραφε inventor ή τεσλα ή ... τί θα έλεγες, ότι καλά έκανε η εταιρεία και έτσι πρέπει να λειτουργεί?). Δεν πρόκειται ποτέ μια εταιρεία να κάτσει να ασχοληθεί με το "βίτσιο" ενός πελάτη, αν το καταλαβαίνουμε αυτό καλώς, αλλιώς τσάμπα χαλάμε σάλιο.

Ο κακός προγραμματισμός και μόνο οδήγησε στην παρέμβαση και αυτό γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα υπήρχε η κατάλληλη διαφήμιση της σουπερ λειτουργίας του σε όλα τα φορουμ (εγώ αυτό θα έκανα αν μου απαντούσαν ότι είναι φυσιολογικό) και θα άφηνα την εταιρεία να δικαιολογήσει αυτή τη λειτουργία.

Τό ότι μπορούμε να προκαλέσουμε αυτή τη δυσλειτουργία σε μία ειδική περίπτωση (που κακά τα ψέματα δεν εμπ΄πτει σε φυσιολογική λειτουργία του κλιματιστικού) δεν  μου λέει απολύτως τίποτα, ακριβώς γιατί το προκαλώ εν γνώση μου και δεν θα το έκανα ποτε σε νορμάλ πλαίσια λειτουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

@lasithi12

βρήκα ένα παλιό screenshot.

Δεν χρειάζεται να κλείσει πρώτα.

 

 

σωστα, ετσι και αλλιως απλα θα αλλαξει το mode μονο του!

πόσο πιστευςιε ειναι ιδανικα χρόνος και πόσο ταχχυτητα 1-3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, jaguar13 said:

 

Το ότι κάνει μια εταιρεία οφσετ 3,5 βαθμούς δε σημαίνει ότι είναι και σωστό γιατι αυτή η εταιρεία λέγεται daikin, δεν ξέρω αν αυτό το καταλαβαίνεις. Οπαδικά δεν βλέπω ποτέ, μόνο τη τσέπη μου κοιτάω, αν λοιπόν είχα τέτοιο κλιματιστικό με τέτοια συμπεριφορά θα το είχα σπάσει (για να στο πω διαφορετικά αν εγραφε inventor ή τεσλα ή ... τί θα έλεγες, ότι καλά έκανε η εταιρεία και έτσι πρέπει να λειτουργεί?). Δεν πρόκειται ποτέ μια εταιρεία να κάτσει να ασχοληθεί με το "βίτσιο" ενός πελάτη, αν το καταλαβαίνουμε αυτό καλώς, αλλιώς τσάμπα χαλάμε σάλιο.

Ο κακός προγραμματισμός και μόνο οδήγησε στην παρέμβαση και αυτό γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα υπήρχε η κατάλληλη διαφήμιση της σουπερ λειτουργίας του σε όλα τα φορουμ (εγώ αυτό θα έκανα αν μου απαντούσαν ότι είναι φυσιολογικό) και θα άφηνα την εταιρεία να δικαιολογήσει αυτή τη λειτουργία.

Τό ότι μπορούμε να προκαλέσουμε αυτή τη δυσλειτουργία σε μία ειδική περίπτωση (που κακά τα ψέματα δεν εμπ΄πτει σε φυσιολογική λειτουργία του κλιματιστικού) δεν  μου λέει απολύτως τίποτα, ακριβώς γιατί το προκαλώ εν γνώση μου και δεν θα το έκανα ποτε σε νορμάλ πλαίσια λειτουργίας.

O προγραμματισμός αυτός έρχεται από το εργοστάσιο. Δεν είναι κακός ή καλός. Είναι επιλογή. Εσύ πιστεύεις ότι μια ομάδα άσχετων σε ένα φόρουμ, ξεπερνάνε σε εξυπνάδα μια ομάδα μηχανικών σε μια εταιρεία παγκόσμιας εμβέλειας; Υπάρχει μόνο το δωμάτιο του λιακτζιμ ή του ντιμοσεστιαρ; Το κλιματιστικό αυτό όπως και όλα , θα μπουν σε χιλιάδες διαφορετικούς χώρους σε όλον τον πλανήτη. Θα πάνε οι μηχανικοί και θα το προγραμματίσουν με τέτοιον τρόπο ώστε να καλύψει τις απαιτήσεις των περισσότερων περιπτώσεων με τον καλύτερο τρόπο. Αν αυτό βολεύει τον λιακτζιμ ή όχι, δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο μηχάνημα. Και στο τέλος, όπως έδειξα, ένα κορυφαίο 24άρι όπως το asyg24klca , μπορεί να έχει την ίδια συμπεριφορά σε έναν χώρο. Σε έναν άλλον χώρο, η συγκεκριμένη συμπεριφορά, θα ήταν η συνήθης. Θα ήταν προβληματικό το μηχάνημα; Ας σοβαρευτούμε λίγο. 

15 hours ago, lasithi12 said:

 

σωστα, ετσι και αλλιως απλα θα αλλαξει το mode μονο του!

πόσο πιστευςιε ειναι ιδανικα χρόνος και πόσο ταχχυτητα 1-3?

Εγώ το έχω 10' στο medium ( 3η από τις 4 ταχύτητες). Αλλά μάλλον εξαρτάται από το κάθε μηχάνημα, πχ το medium στο fujitsu έτσι κ αλλιώς είναι σαν ανεμοστρόβιλος. 😅

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...