Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Alexandrosrx8 είπε

Καλημέρα ..θα Μπει Daikin sensira στο ένα δώματιο.. όχι από blue dealer..

Όποτε ψάχνω το πιο νέο μοντέλο.. ή ακόμα καλύτερα το μοντέλο πού έχει δοκιμαστεί περισσότερο καί ξέρουμε ότι υπάρχει ομαλή λειτουργία..

 

Κυρίως με μπερδεύει η σειρά siesta.. έχει το κάτι διαφορετικό? Το plaisio τήν ονομάζει pro..δεν φτάνει δηλαδή πού είχαμε 40 κωδικούς να επεξεργαστούμε τώρα το πλαίσιο μας πετάει καί pro έκδοση πού φαντάζομαι την επινόησαν εκείνοι..

 

Θα ήθελα ένα link για 9000 btu με δωρεάν εγκατάσταση..την πιο νέα σειρά ή την πιο αξιόπιστη (όχι blue dealer)

 

Ο λόγος που δεν θέλω blue dealer είναι ότι χρεώνουν παρά πολύ για εγκατάσταση..100+ για ένα 9 Άρι.. καί επειδή εχω voucher με συμφέρει η εγκατάσταση να είναι Μεσα στην τιμή 

 

Εύχαριστω πολύ 

 

Το atxc25c θες, Siesta πρέπει να είναι το έξτρα όνομα που βάζουν για τις αλυσίδες. Και το Perfera είναι σαν Siesta Perfera (τουλάχιστον στο Κωτσόβολο).

Το Pro μάλλον είναι παλιότερη έκδοση με τον κωδικό ATXF.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229936-null

Υπάρχει λόγος που θες το συγκεκριμένο; Σου το είχαν προτείνει μέλη από εδώ μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, Alexandrosrx8 είπε

Καλημέρα ..θα Μπει Daikin sensira στο ένα δώματιο.. όχι από blue dealer..

Όποτε ψάχνω το πιο νέο μοντέλο.. ή ακόμα καλύτερα το μοντέλο πού έχει δοκιμαστεί περισσότερο καί ξέρουμε ότι υπάρχει ομαλή λειτουργία..

 

Κυρίως με μπερδεύει η σειρά siesta.. έχει το κάτι διαφορετικό? Το plaisio τήν ονομάζει pro..δεν φτάνει δηλαδή πού είχαμε 40 κωδικούς να επεξεργαστούμε τώρα το πλαίσιο μας πετάει καί pro έκδοση πού φαντάζομαι την επινόησαν εκείνοι..

 

Θα ήθελα ένα link για 9000 btu με δωρεάν εγκατάσταση..την πιο νέα σειρά ή την πιο αξιόπιστη (όχι blue dealer)

 

Ο λόγος που δεν θέλω blue dealer είναι ότι χρεώνουν παρά πολύ για εγκατάσταση..100+ για ένα 9 Άρι.. καί επειδή εχω voucher με συμφέρει η εγκατάσταση να είναι Μεσα στην τιμή 

 

Εύχαριστω πολύ 

 

Επειδή ανέφερες το πλαίσιο το λινκ για το τελευταίο μοντέλο είναι... 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc25c-arxc-klimatistiko-9-000-btu-h_3664961

Αν το ψάξεις από αλλού ... Daikin Siesta Sensira atxc25c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Το atxc25c θες, Siesta πρέπει να είναι το έξτρα όνομα που βάζουν για τις αλυσίδες. Και το Perfera είναι σαν Siesta Perfera (τουλάχιστον στο Κωτσόβολο).

Το Pro μάλλον είναι παλιότερη έκδοση με τον κωδικό ATXF.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229936-null

Υπάρχει λόγος που θες το συγκεκριμένο; Σου το είχαν προτείνει μέλη από εδώ μέσα;

Όποτε είτε siesta είτε sensira σκέτο το ίδιο πράγμα..

 

Λόγος επιλογής τώρα.. βλέπω ότι είναι μια επιλογή πού κάνουν οι περισσότεροι.. βλέπω ότι λειτουργεί περίπου 150-200 watt σταθερά χωρίς να κλείνει..με ενοχλεί να κλίνει το κλιματιστικο..

Η αλήθεια είναι ότι σαν εμφάνιση δεν μου αρέσει καθόλου.. μόυ μοιάζει λες κάι έχει βγεί από ταινία του Στάθη Ψάλτη.. Συγκριτικά με το Toshiba haori που θα Μπέι στο σαλόνι που μοιάζει με ταινία σταρ Τρεκ..

 

Καλοδεχούμενη οποία εναλλακτική 

 

2 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Επειδή ανέφερες το πλαίσιο το λινκ για το τελευταίο μοντέλο είναι... 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc25c-arxc-klimatistiko-9-000-btu-h_3664961

Αν το ψάξεις από αλλού ... Daikin Siesta Sensira atxc25c

Σέ ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα και χρόνια πολλά, ποια η διαφορά στα δύο μοντέλα daikin atxm25n και daikin atxm25n? 

Καλησπέρα στη παρέα και χρόνια πολλά, ποια η διαφορά στα δύο μοντέλα daikin atxm25n και daikin atxm25n? 

Καλησπέρα στη παρέα και χρόνια πολλά, ποια η διαφορά στα δύο μοντέλα daikin atxm25n και daikin atxm25n? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rolexakias2 είπε

Καλησπέρα στη παρέα και χρόνια πολλά, ποια η διαφορά στα δύο μοντέλα daikin atxm25n και daikin atxm25n? 

Καλησπέρα στη παρέα και χρόνια πολλά, ποια η διαφορά στα δύο μοντέλα daikin atxm25n και daikin atxm25n? 

Καλησπέρα στη παρέα και χρόνια πολλά, ποια η διαφορά στα δύο μοντέλα daikin atxm25n και daikin atxm25n? 

Για να βρει κάποιος εάν υπάρχει διαφορά πρέπει να βάλεις τα link αλλιώς για ποια διαφορά μιλάς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Alexandrosrx8 είπε

Όποτε είτε siesta είτε sensira σκέτο το ίδιο πράγμα..

 

Λόγος επιλογής τώρα.. βλέπω ότι είναι μια επιλογή πού κάνουν οι περισσότεροι.. βλέπω ότι λειτουργεί περίπου 150-200 watt σταθερά χωρίς να κλείνει..με ενοχλεί να κλίνει το κλιματιστικο..

Η αλήθεια είναι ότι σαν εμφάνιση δεν μου αρέσει καθόλου.. μόυ μοιάζει λες κάι έχει βγεί από ταινία του Στάθη Ψάλτη.. Συγκριτικά με το Toshiba haori που θα Μπέι στο σαλόνι που μοιάζει με ταινία σταρ Τρεκ..

 

Καλοδεχούμενη οποία εναλλακτική 

 

Σέ ευχαριστώ πολύ 

Η καλή εμφάνιση είναι θέμα γούστου του καθενός. 

Το αν θα κλείνει ή όχι εξαρτάται από τις απώλειες του χώρου σου. 

Αν έχεις λίγες απώλειες (όπως εγώ σε δωμάτιο 11τμ κάνει 6 on-off την ώρα το atxc25c) σχεδόν όλα θα κλείνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Αν έχεις λίγες απώλειες (όπως εγώ σε δωμάτιο 11τμ κάνει 6 on-off την ώρα το atxc25c) σχεδόν όλα θα κλείνουν.

Όχι ,το atxc25b που έχω εγώ μετά την αλλαγή πλακέτας και με απώλειες στα 1700watt και ζήτηση στους 26 βαθμούς  δεν κάνει on off ,οπότε είναι θέμα προγραμματισμού κυρίως 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όχι ,το atxc25b που έχω εγώ μετά την αλλαγή πλακέτας και με απώλειες στα 1700watt και ζήτηση στους 26 βαθμούς  δεν κάνει on off ,οπότε είναι θέμα προγραμματισμού κυρίως 

Δηλαδή και το νέο atxc25c θέλει αλλαγή πλακέτας; 

Ζητάω 28 και έχω πραγματική θερμοκρασία χώρου 26.5 - 27 με 6 on-off την ώρα και ανεμιστήρα στο silent. 

Screenshot_2022-08-05-09-53-30-516.jpeg

Επεξ/σία από alexdeskas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexdeskas είπε

Δηλαδή και το νέο atxc25c θέλει αλλαγή πλακέτας; 

Ζητάω 28 και έχω πραγματική θερμοκρασία χώρου 26.5 - 27 με 6 on-off την ώρα και ανεμιστήρα στο silent. 

Δε ξέρω πως είναι προγραμματισμένο αυτό φίλε μου ούτε τι offset έχει ,τα δικά μας είχαν offset 3,5 + βαθμούς και με τη νέα πλακέτα έγινε 0,5 αυτό σε μένα τουλάχιστον είχε σαν αποτέλεσμα να σταματήσει τα ατελείωτα on off που άμα κάνεις μια.αναζητηση έχω δεκάδες διαγράμματα αναρτημένα πριν και μετά πλακέτας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως βλέπω το εξής..Όχι μόνο σε Daikin αλλά σε όλες τις μάρκες.. εκτός από τόν πολύ σημαντικο ρόλο της σωστής εγκατάστασης ..

 

Είναι λίγο καρπούζι η δουλειά...τί μηχάνημα θα έχεις τήν τύχη να σου κάτσει 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Alexandrosrx8 είπε

Είναι λίγο καρπούζι η δουλειά...τί μηχάνημα θα έχεις τήν τύχη να σου κάτσει 

Εδώ βοηθάει το φόρουμ με τα σχεδιαγράμματα τις συνθήκες και τις παρατηρήσεις των μελών 

Γι'αυτό οι ερωτήσεις που γίνονται πρέπει να είναι στοχευμένες ώστε να δίνονται σωστές απαντήσεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dimostr είπε

Για να βρει κάποιος εάν υπάρχει διαφορά πρέπει να βάλεις τα link αλλιώς για ποια διαφορά μιλάς ?

Το ένα είναι αυτό https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-perfera-atxm25rarxm25r-9000-btu-aa-me-wi-fi-/1680409 και το άλλο αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198241-daikin-atxm25n-siesta-perfera.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Daikin atxc25c

Δωμάτιο 11τμ

Ζήτηση 29

Διακυμανση θερμοκρασίας χώρου : 27.5 - 27.7

Screenshot_2022-08-14-18-03-27-259.jpeg

Επεξ/σία από alexdeskas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexandrosrx8 είπε

Όποτε είτε siesta είτε sensira σκέτο το ίδιο πράγμα..

 

Λόγος επιλογής τώρα.. βλέπω ότι είναι μια επιλογή πού κάνουν οι περισσότεροι.. βλέπω ότι λειτουργεί περίπου 150-200 watt σταθερά χωρίς να κλείνει..με ενοχλεί να κλίνει το κλιματιστικο..

Η αλήθεια είναι ότι σαν εμφάνιση δεν μου αρέσει καθόλου.. μόυ μοιάζει λες κάι έχει βγεί από ταινία του Στάθη Ψάλτη.. Συγκριτικά με το Toshiba haori που θα Μπέι στο σαλόνι που μοιάζει με ταινία σταρ Τρεκ..

 

Καλοδεχούμενη οποία εναλλακτική 

 

Σέ ευχαριστώ πολύ 

Βάλε toshiba arata πολύ καλό μηχάνημα...δες λίγο πιο πίσω τι γράφω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Δηλαδή και το νέο atxc25c θέλει αλλαγή πλακέτας; 

Ζητάω 28 και έχω πραγματική θερμοκρασία χώρου 26.5 - 27 με 6 on-off την ώρα και ανεμιστήρα στο silent. 

Screenshot_2022-08-05-09-53-30-516.jpeg

Προσπάθησε αν θέλεις να βρεις που έχει offset. Το έχουμε ζητήσει από τόσα μέλη, ακόμα δεν έχουμε κάτι solid ( αν δεν κάνω λάθος).

44 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε ξέρω πως είναι προγραμματισμένο αυτό φίλε μου ούτε τι offset έχει ,τα δικά μας είχαν offset 3,5 + βαθμούς και με τη νέα πλακέτα έγινε 0,5 αυτό σε μένα τουλάχιστον είχε σαν αποτέλεσμα να σταματήσει τα ατελείωτα on off που άμα κάνεις μια.αναζητηση έχω δεκάδες διαγράμματα αναρτημένα πριν και μετά πλακέτας 

Δεν έχουν μειωθεί τα on-off. Άλλαξε το σημείο που πλέον κάνει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...