Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Μια ερώτηση νανκανω και εγώ το ότι ένα κλιματιστικό πχ με ζήτηση 26 το οποίο κάνει ον-οφ είναι δείγμα ότι μπορεί να μη ινβερταρει σωστά ή ότι είναι πιο μεγάλο από ότι οι απώλειες??η και τα δύο??

Ένας χώρος θα θέλει τη δεδομένη στιγμή t μια ενέργεια Χ για να διατηρήσει μια θερμοκρασία Τ.

Αν το εκάστοτε κλιματιστικό θα μπορεί για τη δεδομένη εξωτερική θερμοκρασία να δώσει ενέργεια ίση με Χ , τότε δεν θα κάνει off. Αν θα δίνει οτιδήποτε πάνω από Χ, τότε ο χώρος θα πάει Τ + κάτι . Αν αυτό το κάτι είναι κάτω (ή πάνω ανάλογα αν μιλάμε για ψύξη ή θέρμανση) από το offset, τότε δεν θα έχεις off.

Γενικά όσο πιο λίγες οι απαιτήσεις του χώρου σε ενέργεια, τόσο πιο δύσκολο είναι για το κλιματιστικό να "ακολουθήσει" χαμηλά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, alex19871987 είπε

Δηλ ας πούμε ότι αν ένα κλιματιστικό μπορεί να πέσει χαμηλά σε κατανάλωση και να μην κάνει ον οφ είναι το ιδανικό.

Χμμμμ, ίσως. Έχουμε ένα σταθερό αποτέλεσμα, σε θέρμανση μάλλον είναι το επιθυμητό από άποψη θερμικής άνεσης. Δεν είναι όμως απαραίτητα το βέλτιστο οικονομικά. πχ το toshiba edge έχει μεγαλύτερη οικονομία σε 40% του φορτίου από ότι στο 10-20% οπότε συμφέρει στην τσέπη να δουλεύει On-off από το 40%. Ή δες το παράδειγμα του @alexdeskas πιο πάνω. Με on-off είχε καλύτερη θερμική άνεση στον χώρο.

Οπότε μάλλον δεν μπορεί εύκολα να έχουμε "το ιδανικό". Ίσως τα υπεραναλύουμε και λιγάκι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Χμμμμ, ίσως. Έχουμε ένα σταθερό αποτέλεσμα, σε θέρμανση μάλλον είναι το επιθυμητό από άποψη θερμικής άνεσης. Δεν είναι όμως απαραίτητα το βέλτιστο οικονομικά. πχ το toshiba edge έχει μεγαλύτερη οικονομία σε 40% του φορτίου από ότι στο 10-20% οπότε συμφέρει στην τσέπη να δουλεύει On-off από το 40%. Ή δες το παράδειγμα του @alexdeskas πιο πάνω. Με on-off είχε καλύτερη θερμική άνεση στον χώρο.

Οπότε μάλλον δεν μπορεί εύκολα να έχουμε "το ιδανικό". Ίσως τα υπεραναλύουμε και λιγάκι.

Κομπλέ έτσι κάπως το είχα στο μυαλό μου...μικρές οι διαφορές στο θέμα της κατανάλωσης..μετά είναι το θέμα της θερμικής άνεσης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alex19871987 είπε

μικρές οι διαφορές στο θέμα της κατανάλωσης

Αυτό δυστυχώς δεν έχουμε τρόπο να το εξακριβώνουμε. Μόνο στα toshiba. Πουθενά αλλού δεν έχουμε πίνακες απόδοσης ανά φορτίο και ανά θερμοκρασία. Τουλάχιστον όχι εμείς οι απλοί πελάτες. Οπότε η σύγκριση μεταξύ εταιρειών είναι απλά αδύνατη για εμάς.  Πάμε μόνο με τα seer/scop που αυτά είναι προβληματικά. Κοινώς, μια θολούρα. Ένα trend πάντως ψιλο-υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα σε tcl miracle ii, carrier crystal ii, carrier crystal iii και invertor comfort ποιο να επιλέξω πιστεύεται; 24αρια με χρήση 70%-30% θέρμανση ψύξη. 

1 λεπτό πριν, harkonto είπε

Ανάμεσα σε tcl miracle ii, carrier crystal ii, carrier crystal iii και invertor comfort ποιο να επιλέξω πιστεύεται; 24αρια με χρήση 70%-30% θέρμανση ψύξη. 

70% ψύξη ήθελα να πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, harkonto είπε

Ανάμεσα σε tcl miracle ii, carrier crystal ii, carrier crystal iii και invertor comfort ποιο να επιλέξω πιστεύεται; 24αρια με χρήση 70%-30% θέρμανση ψύξη. 

70% ψύξη ήθελα να πω. 

Comfort.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, harkonto είπε

Τα υπόλοιπα είναι περισσότερο ενεργοβόρα; 

Το tcl πρέπει να είναι παντού πιο ενεργοβορο ( βάσει δεικτών, προσωπικά θα στοιχηματιζα ότι υπερτερεί σε ψύξη από τα midea....εεεεεε....... carrier).

Τα carrier λογικά ισοβαθμούν με το Haier....εεεεεε.... inventor σε ψύξη με το πρώτο να είναι λογικά πιο οικονομικό σε χρήση στη θέρμανση. 

Είμαστε λίγο στο σκοτάδι το ξέρω αλλά προσωπικά θα αγόραζα το comfort μεταξύ αυτών μόνο και μόνο επειδή είναι φασόν Haier. Αν και στα λεφτά του είναι οριακά αποδεκτή αγορά με το Toshiba edge σε παρόμοια χρήματα και το σαφώς φθηνότερο Haier tide plus στη γωνία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το tcl πρέπει να είναι παντού πιο ενεργοβορο ( βάσει δεικτών, προσωπικά θα στοιχηματιζα ότι υπερτερεί σε ψύξη από τα midea....εεεεεε....... carrier).

Τα carrier λογικά ισοβαθμούν με το Haier....εεεεεε.... inventor σε ψύξη με το πρώτο να είναι λογικά πιο οικονομικό σε χρήση στη θέρμανση. 

Είμαστε λίγο στο σκοτάδι το ξέρω αλλά προσωπικά θα αγόραζα το comfort μεταξύ αυτών μόνο και μόνο επειδή είναι φασόν Haier. Αν και στα λεφτά του είναι οριακά αποδεκτή αγορά με το Toshiba edge σε παρόμοια χρήματα και το σαφώς φθηνότερο Haier tide plus στη γωνία. 

Για το edge θέλω αλλά 2 κατοστάρικα. Τα 1300 είναι ταβάνι για μένα μείον την επιδότηση βεβαίως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, harkonto είπε

Για το edge θέλω αλλά 2 κατοστάρικα. Τα 1300 είναι ταβάνι για μένα μείον την επιδότηση βεβαίως. 

Προσωπικά θα τα έδινα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, harkonto είπε

Ανάμεσα σε tcl miracle ii, carrier crystal ii, carrier crystal iii και invertor comfort ποιο να επιλέξω πιστεύεται; 24αρια με χρήση 70%-30% θέρμανση ψύξη. 

70% ψύξη ήθελα να πω. 

17 ώρες πριν, liakjim είπε

Comfort.

Είναι ένα κλιματιστικό καλής ποιότητας, από τις λίγες δοκιμές που έχω κάνει σε 18k btu το μόνο "θέμα" που είχα ήταν με το κοντρολ, κάθε φορά που το ανοιγοκλείνεις κάνει reset την ρύθμιση της περσίδας και πρέπει να ανοίξεις το πορτάκι να την ξανά ρυθμίσεις. Η περσίδα στην ψύξη έχει μία μικρή κλίση προς τα πάνω στην default ρύθμιση κάτι που βοηθάει αν χτυπάει προς καναπέδες κτλ.

Προσοχή στην εγκατάσταση είναι από τα λίγα κλιματιστικά που έχουν αφρώδες προστατευτικά σφηνωμένα μέσα στον ανεμιστήρα αν ξεκινήσει με αυτά μπορεί να γίνει ζημιά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ..θα Μπει Daikin sensira στο ένα δώματιο.. όχι από blue dealer..

Όποτε ψάχνω το πιο νέο μοντέλο.. ή ακόμα καλύτερα το μοντέλο πού έχει δοκιμαστεί περισσότερο καί ξέρουμε ότι υπάρχει ομαλή λειτουργία..

 

Κυρίως με μπερδεύει η σειρά siesta.. έχει το κάτι διαφορετικό? Το plaisio τήν ονομάζει pro..δεν φτάνει δηλαδή πού είχαμε 40 κωδικούς να επεξεργαστούμε τώρα το πλαίσιο μας πετάει καί pro έκδοση πού φαντάζομαι την επινόησαν εκείνοι..

 

Θα ήθελα ένα link για 9000 btu με δωρεάν εγκατάσταση..την πιο νέα σειρά ή την πιο αξιόπιστη (όχι blue dealer)

 

Ο λόγος που δεν θέλω blue dealer είναι ότι χρεώνουν παρά πολύ για εγκατάσταση..100+ για ένα 9 Άρι.. καί επειδή εχω voucher με συμφέρει η εγκατάσταση να είναι Μεσα στην τιμή 

 

Εύχαριστω πολύ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...