Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, marioboni είπε

Να σου πω την αλήθεια αυτές τις εταιρείες δεν τις κοιτάω καν για δικούς μου λόγους 

Αν δεν παίρνω χαμπάρι τα κλεισίματα δεν με ενοχλεί πάντως αν μου κρατάει σωστά τη θερμοκρασία και κάνει και οικονομία 

Μη κοιτάς το Μόρις έτυχε και το πήρα επειδή εδώ νοικιαζω τώρα και έψαχνα κάτι να βολευτω και η αλήθεια είναι πως δεν το μετάνιωσα

Αλλά τα δεδομένα τώρα όμως 

Πάρε ftxc 20 εάν υπάρχει στην αγορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, marioboni είπε

Να σου πω την αλήθεια αυτές τις εταιρείες δεν τις κοιτάω καν για δικούς μου λόγους 

Μη κοιτάς το Μόρις έτυχε και το πήρα επειδή εδώ νοικιαζω τώρα και έψαχνα κάτι να βολευτω και η αλήθεια είναι πως δεν το μετάνιωσα

Αλλά τα δεδομένα τώρα όμως 

To crystal παίζει καλουτσικη τιμή στον Κώτσο.

Αλλιώς αν θέλεις επώνυμο

https://www.skroutz.gr/s/18979413/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR25VF-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Πάρε ftxc 20 εάν υπάρχει στην αγορά 

Είχα ρωτήσει ένα φιλαράκι που φέρνει κατά βάση daikin, δεν έχει φέρει ποτέ κανένα 7αρι και δεν έχει βάλει κιόλας 

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

To crystal παίζει καλουτσικη τιμή στον Κώτσο.

Αλλιώς αν θέλεις επώνυμο

https://www.skroutz.gr/s/18979413/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR25VF-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

 

Τα έχει φοβηθεί το μάτι μου τα μιτσου

Αν πήγαινα σε μικρότερη εταιρία νομίζω θα πήγαινα σε TCL  ξεκάθαρα 

Και λόγω Μόρις που το δούλεψα κι λόγω εγγύησης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marioboni είπε

Είχα ρωτήσει ένα φιλαράκι που φέρνει κατά βάση daikin, δεν έχει φέρει ποτέ κανένα 7αρι και δεν έχει βάλει κιόλας 

Μόνο μια συμβουλή ότι και να διαλέξεις φρόντισε στο ενεργειακό ταμπελακι στα φορτία σχεδιασμού στο θερμό να έχει μικρότερο φορτίο από τη Μέση ζώνη 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Άν επενδύσουμε σε κλιματιστικά με υψηλότερο κόστος κτήσης ( με σκοπό την εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος) ποιά θα πρότεινες ώς ποιοτικότερα και λιγότερο ενεργοβόρα? Με γνώμονα τη χρήση τους σαν θερμαντικά μέσα τη διάρκεια του χειμώνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, maqqis είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Άν επενδύσουμε σε κλιματιστικά με υψηλότερο κόστος κτήσης ( με σκοπό την εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος) ποιά θα πρότεινες ώς ποιοτικότερα και λιγότερο ενεργοβόρα? Με γνώμονα τη χρήση τους σαν θερμαντικά μέσα τη διάρκεια του χειμώνα?

Toshiba edge.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, CptBill είπε

Το follow me αλλάζει το offset? 

 

 

Εξαρτάται από τον προγραμματισμό του κάθε μηχανήματος. 

Σε κάθε περίπτωση πάντως χωρίς follow me η διακυμανση στη θερμοκρασία ανάμεσα στα on-off είναι αρκετά μικρότερη από το offset του μηχανήματος. 

Στις περισσότερες μάλιστα περιπτώσεις είναι μικρότερη και από τη χρήση με follow me. 

Αυτό βέβαια επιφέρει περισσότερα on-off 

Screenshot_2022-02-20-10-53-29-697~2.jpeg

Screenshot_2022-02-20-11-10-30-942~2.jpeg

Επεξ/σία από alexdeskas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Specs είπε

αν ειναι η εκδοχη που ειναι η κατω απο τις δυο δες τι δειχνει

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1382022 20300 μμ.jpg

Μόνο τα αυτά τις πανω εικόνας βλέπω, αλλάζει κάπως ή είναι στο μοντέλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς, δεν μπορούμε να έχουμε τα πάντα και σε χαμηλή τιμή.

Ο κάθε χρήστης έχει μια λίστα με τις προτεραιότητες του και επιλέγει μάρκα και κλιματιστικό σύμφωνα με τις παραπάνω ανάγκες.

Ο χρήστης liakjim προσφέρει γνώσεις είδικού μηχανολόγου σε απλούς χρήστες του forum και δίνει λύσεις.

Ολα αυτά τα χρόνια τον έχω δεί να προτέινει ΠΟΛΛΕΣ διαφορετικές μάρκες και κλιματιστικά σύμφωνα με το τί νομίζει οτι χρειάζεται ενας χρήστης.

Μπορεί να προτείνει DAIKIN μερικές φορές και τον δικαιολογώ διότι είναι αξιόλογα κλιματιστικά που, γενικά, προσφέρουν καλό πακέτο με πολυ καλη κατανάλωση σε ψυξη/θερμανση, έλλειψη τριγμών, καλή εγγύηση, ποιότητα κατασκευής και χαμηλό θόρυβο.

Υπάρχουν κλιματιστικά που έχουν καλύτερες επιδόσεις σε μια η και περισσότερες απο τις παραπάνω κατηγορίες; 

ΣΙΓΟΥΡΑ. Αλλά το συνολικό πακέτο value τις DAIKIN στις οικονομικές σειρές είναι αξιόλογο.

Σίγουρα θα θέλαμε να είχαν και χαρακτηριστικά απο τα TOSHIBA όπως το σύστημα κατα της μούχλας. Αν είναι προτεραιότητα για κάποιον, ας επιλέξει TOSHIBA...δεν πρόκειται να μείνει δυσαρεστημένος.

Απο κεί και πέρα, καλα είναι να τον προσέχουμε τον liakjim διότι δεν είναι πολλά forums που έχουν το επίπεδο που υπάρχει εδώ και ο κύριος λόγος είναι αυτός...(χωρίς να θέλω να αδικήσω και τα πολλά άλλα μέλη με σημαντική συνεισφορά οπως οι dimostr/Klaus/Specs

Επεξ/σία από Corum
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maqqis είπε

10άρι και 16άρι ? 

13αρι και 18αρι ή καλύτερα 22αρι.

1 ώρα πριν, Corum είπε

Ο χρήστης liakjim προσφέρει γνώσεις είδικού μηχανολόγου

Μακάρι να είχα γνώσεις μηχανολόγου. Τα κλιματιστικά μου κινούν πολύ έντονα το ενδιαφέρον αλλά όπως λέει και το εισαγωγικό σημείωμα του sticky, δεν έχω καμία σχέση με το αντικείμενο και σίγουρα όσοι διαβάζουν να το ξέρουν αυτό και να ρωτήσουν και για άλλες απόψεις από επαγγελματίες του χώρου.

1 ώρα πριν, alexdeskas είπε

Εξαρτάται από τον προγραμματισμό του κάθε μηχανήματος. 

Σε κάθε περίπτωση πάντως χωρίς follow me η διακυμανση στη θερμοκρασία ανάμεσα στα on-off είναι αρκετά μικρότερη από το offset του μηχανήματος. 

Στις περισσότερες μάλιστα περιπτώσεις είναι μικρότερη και από τη χρήση με follow me. 

Αυτό βέβαια επιφέρει περισσότερα on-off 

Screenshot_2022-02-20-10-53-29-697~2.jpeg

Screenshot_2022-02-20-11-10-30-942~2.jpeg

Νομίζω ότι είναι λογικό τα συχνότερα onoff να έχουν μικρότερη διακύμανση μιας και μεσολαβεί λιγότερος χρόνος ανάμεσα στις "νησίδες"  πρόσδοσης ενέργειας . Σε εσένα πάντως είναι πολύ έντονο μιας και το συγκεκριμένο κλιματιστικό κρατάει ψηλά τα watts στις νησίδες, οπότε φτάνει ψηλά γρήγορα και αναγκάζεται να κόψει και γρήγορα. Στο carrier όπου βλέπω το 1/3 περίπου των watts, το follow me δίνει πολύ καλό αποτέλεσμα. Ίσως να δοκίμαζες και αλλαγή της θέσης γιατί βλέπω σε πάει ψηλά, μάλλον πρέπει να το φέρεις πιο κοντά ώστε να παίζεις γύρω από το 19. Και σε πιο μικρή ταχύτητα ανεμιστήρα. (αν και από ότι θυμάμαι πλέον δεν το έχεις το συγκεκριμένο, οπότε όποιος άλλος διαβάζει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση νανκανω και εγώ το ότι ένα κλιματιστικό πχ με ζήτηση 26 το οποίο κάνει ον-οφ είναι δείγμα ότι μπορεί να μη ινβερταρει σωστά ή ότι είναι πιο μεγάλο από ότι οι απώλειες??η και τα δύο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...